Chystáme sa na bábätko. Čo všetko ešte pripraviť?

mucilienka
17. júl 2006

Ahojte mamulky/tehulky,
my sa uz chystame vo velkom na prichod nasho vytuzeneho srdiecka, ale v niektorych veciach nemam stale jasno.. Preto by mi velmi pomohlo, keby ste mi poradili v niekolkych otazkach:
1. aku znacku kozmetiky si nachystat a co vsetko potrebujem mat na "start" doma?
2. ake plienky sa vam osvedcili pre babatko hned po porode?
3. co z lekarne mam kupit, aby bolo doma a budeme to potrebovat?
4. aky cumlik a aku flasku, odsavacku?
5. a nejaky "tip", ktory sa vam osvedcil ako velka pomoc hned po porode v nemocnici, alebo doma...

Dakujem, zatial "iba" tolko... 🙂

verus
30. júl 2006

baby, u odsavaciek velmi zalezi od toho, naco ich budete pouzivat. Ci na prilezitostne odsatie mlieka, ked nebudete pri babatku, na zvysenie tvorby mlieka, alebo na odsatie prebytocneho, aby ste nedostali zapal. Ak jeto len na taketo obcasne pouzitie, uplne si vystacite s jednoduchou rucnou. Velmi dobre su Harmony od Medely alebo Isis od Aventu.

Ale ak by ste mali nebodaj s dojcenim problemy a fugovali na tom, ze dietatko budete krmit odsatym mliekom, zide sa elektricka, a najlepsie taka, s ktorou sa da odsavat z oboch prs naraz. Ja som prvy mesiac dietatko dojcit nemohla a fungovali sme na elektrickej Medele (Symphony - to je asi spicka toho, co celosvetovo v odsavackach existuje, ale je velmi draha, takze sa prenajima - a neskor som mala Pump In Style Advanced). Pritom, aky bol nas maly velikansky papkac (trojtyzdovy kludne vypil aj 200 ml...), by to inak ani neslo, odsavali sme priblizne kazde tri hodiny polhodinu (namiesto hodiny, ak by som odsavala z kazdeho prsnika zvlast), do toho dookola sterilizovat, ohrievat a samozrejme krmit maleho... s eletrickou sa tolko nenamakate.

Moja rada - zadovazte si rucnu, cenovo je to neporovnatelne a pravdepodobne ju vyuzijete. Len ak by ste nemohli dietatko normalne dojcit a chceli by ste mu davat vase mliecko, tu eletricku naozaj ocenite. Alebo este vtedy, ak by ste museli nastupit do prace a chceli odsavat pre babatko mliecko v praci... ale to sa asi vacsiny netyka... (no spomenute odsavacky sa vyrabaju hlavne na tento ucel).

Koho to zaujima, tu su dalsie info... (neberte to ako reklamu na Medelu, mne to dost pmohlo zorientovat sa...)

http://www.medela.cz/novinky/vyber-vhodne-odsav...

verus
30. júl 2006

a ked uz tu pisam chvaly na Medelu, velmi sa mi osvedcili od nich dalsie veci:

SoftCup - ako alternativa flasky. Malemu sme nechceli davat flasu s cumlom, ak by sa snad rad naucil cucat, a toto je dobra alterativa, je to ako krmenie lyzickou, len sa pri to to vzacne mlieko nepovylieva a je to jednoduchsie

Zberne muslicky - ked som zacala neskor maleho dojcit, velmi mi vytekalo mlieko z druheho prsnika (co je celkom fajn, dalo sa odlozit a zamrazit aj bez odsavania ;o) teda prave vdaka tymto musliam. Vyskusala som aj tie od Aventu, ale tie pretekali odspodu - nedrzia tak spolahlivo, najma pri dojceni poleziacky.

Vankusiky na zachytavanie mlieka - pratelne. Dokupila som si neskor aj od Aventu - ale s tymi som vyslovene nespokojna - velmi rychlo zozmolkovateli, zachytavaju sa z nich vlakenka a uz mi viackrat porobili ranky...)

Jednorazove vankusiky - vyskusala som viacere znacky, Avent - su velmi pohodlne, prijemne na nosenie, ale malo diskretne, tie od Medely asi nie su najvhodnejsie na pricaste nosenie, lebo zvonku su nepremokave, ale zase ich takmer nevidno ani pod tenkym oblecenim, ked niekam ideme, pouzivam tie.

ale toto su vsetko veci, ktore vam velmi popredu netreba...

verus
30. júl 2006

Kym som ja napisala moje traktaty, Barunka pridala odpoved tiez, a pozeram, ze jasnejsie, ako ja ;o)

Tiez som za to, ze dopredu odsavacku v podstate netreba, staci mat premyslene, co presne chcete a ake su moznosti, ak si ju budete chciet kupit. A ze vacsinou ta rucna staci ;o) Ale zas zadovazte si ju hned, ako to budete potrebovat, trebars poslite manzela este z porodnice...

Mne v porodnici den po porode priniesli taku intenzivnu elektricku, ktoru som pouzivat nemohla, lebo mi z toho hned krvacali prsia a ta tava sestricka mi tvrdila, ze nic lepsie nie je, a mne trvalo tri dni, cez ktore sme sa trapili a kym som sa zorientovala, ze riesenia predsa len su.

nelika666
30. júl 2006

dakujem za rady.. aj ja som sa nakoniec rozhodla tak ze si kupim az po pricode domov alebo niekoho poslem ak bude treba..
takze este raz diky

miriam17
31. júl 2006

ahjte mamulky a snazilky.....potrebujem poradit.....ak pojdem do nemocnice potrebuje moje dieta uz v porodnici mat cumlik? 😒 ..............

ervotoc
31. júl 2006

no miriam podla dietata a toho kam pojdes,ja by som radsej zobrala...ja som totiz nemala a v Nr na mna sestra zazrela akoby som niekoho prave zapichla....no a nas spuntik pritom vobec dudle nechcel od mala a to mal ropzne druhy po ten najdrahsi.....hned kazdy vyplul,viem ze v porodnici mu tam sestra skusala ich cumel vrazit..radsej sa nezamyslam,kto ten cumel mal predtym a dufam,ze bol aj cisty....asi tak...radsej zober...clovek nikdy nevie 😉

sylvie
31. júl 2006

miriam, babo by nemalo dostat cumlik, kym sa nenauci poriadne papat z prsnika.. laktacna poradkyna mi hovorila ze 6 tyzdnov, niekde som citala ze 1 mesiac, ale asi to bude individualne..

kattum
31. júl 2006

veru, prve tyzdne radsej nie. Ale uz som pocula od znamych, ze babo tak kricalo, ze sa duslu nevyhli a uz 10.den po narodeni dali a nic sa nestalo. My mame 7,5 mesiaca a vobec sme dudel nemali. je to individualne. Jeden si vezmi, no radsej skus vydrzat bez pouzitia.

geegee
31. júl 2006

MIRKA,
ja mam odsavacku Chicco, pouzitu parkrat...ak budes chciet, mozem ti ju strelit, uz ju nepouzivam 😉

katrin
8. aug 2006

ahojte maminy, nemáte náhodou skúsenosť so značkou Canpol? 😲

katrin
8. aug 2006

... ešte jedna otázka, akú veľkosť fľašiek treba kúpiť od narodenia? radšej väčšie alebo aj menšie? či je to jedno? 😲 120ml al. 220ml?

barunka
8. aug 2006

katrin, ja by som ti radila kúpiť väčšiu, veď na začiatku sa asi budeš pokúšať nakojiť oba hladné krky a ak aj nie, tak väčšia je praktickejšia z toho hľadiska, že dieťatko do jedného mesiaca prakticky stále papá viac a viac. Teraz, ak práve Simonke nič nie je, tak v pohode zje 210ml a to každé tri hodinky...
a canpol. od canpolu máme plno vecí, a som spokojná.

tibike
8. aug 2006

ano mala flaška sa využije na začiatku skor,ale vacsia je prakticka,lepsie sa v nej aj zaraba,si este pamatam,ked som hrkal 🙂

bellezza
8. aug 2006

my sme mali len olivový olej a sterilnú gázu na pupček.
Mydlo len detské, babylove. To máme doteraz.
na zadoček jekorisovu masť na to pampersky.
na očká tampóny s prevarenou vodou
to bolo všetko

kupovala som si tie sieťované nohavičky, pri sekcii sú ti nanič.
dieťa treba umyť pod tečúcou vodou ak je možnosť. Obrúsky používame na výlety.

Sterilné prostredie nemáme ani náhodou, máme od neho na míle ďaleko. Vďačím špine a piesku za to, že môj syn je zdravý ako ryba a to upratuje celé ihrisko od špakov a papierikov.
V živote nebol chorý, do pusy dal hádam všetko vrátane mačacieho výkalu a nebolo mu nič. Hračky sme ani neumývali ani nesterilizovali, ani po cudzích.

Takže čistota pol života, špina celý. Na margo sterilitu dosahujúcich mamiek pobehujucich po byte s dezinfekčnými prostriedkami a umývajúcich dlážku a vysávajúcich každý deň. A prezliekajúcich dieťa zakaždým, keď si sadne do trávy. Lebo poznám aj také.

bellezza
8. aug 2006

dieťa nemá do roka kozmetiku vôbec poznať.

ena
8. aug 2006

katrin: my mame avent flasky, tie su vo velkostiach 125 ml, 260ml a 33 ml.. my mame len tie stredne 260 ml a v pohode pouzivame od zaciatku.. na zaciatku sme do nich zarabali 60 ml mleika a teraz 180 ml .. mame 6 kusov a v pohode na cely den.. len my sme v noci nekrmili, lebo v noci spime ;) a staci to.. este ostane aj jedna flaska na vodu... no a ty rataj krat dva 🙂

ena
8. aug 2006

a od Canpol mame len hrkalky, obal na cumel, a este take popruhy s voditkom, to ked zacne maly chodit ;)

mracik
9. aug 2006

bellezza, ty si môj človek, tiež nerozumiem načo dieťatko potrebuje všetky tie mastičky, fľaštičky (no u nekojacich mamičiek, jasné že treba, ale u kojacich?), cumlíky, obaly na cumlíky a neviem, čo ešte, niekedy mám pocit, že je to len fetiš nás mamičiek a naša záľuba v nakupovaní

ena
9. aug 2006

mracik: tak nas krpec zatial napriklad zaspi bez cumla len na prechadzke v kociku, ale na noc do postielky ho potrebuje.. a ked ho nema v puse a sme vonku, tak kde ho mam mat? vo vrecku?🙂 Tak preto mame aj plastovu krabicku 🙂) a kedze sme na nutrilone, bez flase by sme si tiez neporadili 🙂

mercy
9. aug 2006

Čo sa týka dudla, ja mám takú "prírodnú" pani doktorku,ale proti cumlíkom nie je.Vysvetlila mi, že sú deti savé a deti nesavé a tie avé cumlík jednoducho potrebujú k pocitu pohody.Povedala, že lepšie v detstve cumlík ako v dospelosti cigareta. Ja som kúpila Avent-stáli síce obidva 150Sk,ale som s nimi veľmi spokojná.Riško jednoducho cumlík potrebuje,to mi povedali už v pôrodnici,nie stále,ale občas bez neho nezaspí a občas palčká keď ho nemá- a niekedy ho vypľuje metrovým oblúko 😀 m

barunka
9. aug 2006

mercy, tak to ste tie cumlíky nemali až také drahé... my sme za dva vyvalili 200Sk, lebo iné Simonka nechce 🙂 je proste prieberčivá...
a čo sa kozmetiky týka, každé dieťatko je iné. Napríklad moja Simonka sa celá z olivového oleja vysypala a po celom tele mala okrem vyrážok aj červené fľaky. tak ju predsa nebudem trápiť....

bellezza
9. aug 2006

mracik, radšej dostanem jednu po hube ako ísť nakupovať, asi tak. Posielam muža. 🙂
čo sa týka cumlíkov, môj syn dostal už v pôrodnici a normálne sa mi vytvarovali aj bradavky, aj sa naučil sať. A kojila som 14mesiacov, myslím že stačí.
Barunka, ak neznáša olivový, skús slnečnicový.

anetta
9. aug 2006

ahojte mamulky,vidim,ze kazda z vas ma ine skusenosti aku kozmetiku pouzivat,ja si to predstavujem asi tak,ze kupim nejaky samponikna vlasky,i to netreba?,potom detske mydlo,nejake mliecko telove alebo olejcek,,co je lepsie?,a nejkay kemik proti zapareniu na zadocek a estedaco?,,a este asi ten lieh na pupik

nelika666
9. aug 2006

anetta - hovori sa cim menej kozmetiky tym lepsie - takze toho vela netreba kupovat.. ako si napisala - olejcek, telove mliecko, mydielko a krem na zadocek..

bellezza
9. aug 2006

aneta, olivový alebo slnečnicový olej, sú ľahké a premastia.
Ak má bábo veľmi veľa vláskov, tam treba šampon, ale ak má pár chlpov na hlavičke, stačí mydlom, my sme umývali do roka mydlom. Mydlo obsahuje najmenej chémie.
Na zadoček stačí Jekorisova masť, stojí okolo 44Sk.
Lieh sme používali prvé dva-tri týždne. Potom už nie.

barunka
9. aug 2006

belleza, Simonka neznesie žiadny olej. skúšali sme asi všetky, čo sa dajú kúpiť, cez tie z lekárne, Niveu, Johnson, Bubchen a podobné... nič ...
dávam telové mliečko a na tvár krém a je to úplne v pohodičke...

anetta, moja rada je, že nekupuj zbytočne veľa, lebo tvoje bábenko to nemusí znášať...

anetta
9. aug 2006

,,dakujem za rady mamulky 😉

geegee
9. aug 2006

no ja neviem...maleho po kupani nenatieram ziadnym mlieckom ani olejom...ale uvzujem nad olivovym...mohol by byt nie? A na tvaricku mu tiez nic nedavam...ako je to ale...mala by som ho niećim napatlat?

nelika666
9. aug 2006

barunka aj obycajny aviril s azulenom si skusala?

barunka
9. aug 2006

nelika áno, skúšali a to bolo snáď ešte horšie ako slnečnicový...