Čo robiť, ak by sa spustil alarm monitoru dychu?

koran
27. máj 2012

Ahojte. Používam monitor dychu Snuza go za plienku a tak som dnes rozmýšlala, že keby (nedaj bože!) sa spustil alarm a nebol by to planý poplach, čo potom robiť? Umelé dýchanie, to je mi jasné, ale ani neviem ako sa to presne robí ☹ kde sa to dá naštudovať ako miminku podať túto pomoc?

monika15
27. máj 2012

@koran
mi mame angel a tam pise ze dieta treba rychlo vybrat... tak ako nadvyhnut a vybrat tak narychlo, a volat 911...
ze to vraj sa babo nadychne tak znahle ked robit ten pohyb... no a to umele dychanie.... kym pride sanitka.....
u nas vdakabohu do 5 min su tu.... niekedy aj rychlejsie....

koran
autor
27. máj 2012

@monika15 hmm, my bývame na polosamote také kopanice, pri hraniciach, takže ani signál na volanie tu nemáme a ani by to nenašli ťažko sa vysvetluje kde sme :( ale budeme sa sťahovať tak o pol roka možno. dakujem za radu

monika15
27. máj 2012

@koran
neni zac.... 🙂)) ale pre istotu si to nastuduj... 🙂)) ale klopy klopy ze sa to nestane....

p.j.jacky
27. máj 2012

ahoj ja som mala nany podlozku monitor dychu a prvy raz sa mi spustil ked sa dcerka nenadychla.Najprv som snu zatriasla asi 3x a potom vydychla a spinkala dalej.Vobec sa nezobudila.Potom uz dychala normalne.Ci to bol plany poplach a nadychla by sa sama neviem,netusim.Ale ja hovorim ze mi ju MD zachranil...ci moje konanie bolo spravne neviem,ale pomohlo to! POtom este par krat sa spustil ,ale boli to plane poplachy,vsetko bolo ok

luciferkax
27. máj 2012

Dieťaťom by sa triasť nemalo, môžeš mu spôsobiť syndrom traseného dieťaťa.. aj ked, je pravda, že v tom strese sa ťažko rozmýšľa... nám monitor dychu pípal viacrkát, mali sme predčasniatko, a nedýchal naozaj, no vždy len stačilo zodvihnúť na ruky, on sa akoby trhol, a spinkal dalej.... mal zrejme vždy tak tvrdý spánok, že až dýchať zabudol.. no do roka z toho vyrástol, naposledy pípal, ked mal 10 mesiacov.... odporúča sa vždy bábo najprv skúsiť zobudiť, vziať na ruky, možno jemne štipnúť, dať na čerstvý vzduch, a až vtecdy, ekd nedýcha, začať s oživovaním... na volanie sanitky 112 signál nepotrebuješ, dovoláš sa tam dokonca aj s mobilom bez SIM-karty... prvú pomoc si zbežne naštuduj a ak by si v tom strese nevedela spomenúť.... teta na 112 ti poradí.. ale dúfam, že to nikdy nebudeš potrebovať

kerynka87
28. máj 2012

Nakoľko mám predčasne narodené dieťa, tak som u lekárky absolvovala taký mini kurz prvej pomoci, keby náhodou hulákanie monitora dychu nebol len planý poplach. tak:
1. musíš najprv zistiť či to fakt neni planý poplach, či dieťatko je krásne ružové a normálne dýcha. ak nie je niečo v poriadku a dieťa je bledé, sivé, povracané....2.otočíme ho nabok a vyberieme zvratky. V prípade, že stále nereaguje, tak ho otočíš na bok alebo ešte lepšie za nožičky dolu hlavou a pobúchaš po chrbátiku. Po tomto začne 90% detí reagovať, dýchaťť. Tu by už bolo potrebné po prebratí dieťata volať záchranku. Ak ale ani po omto zákroku dieťa nereaguje, tak. 3. je potrebné dieťa položiť na zem, a nastupuje na rad umelé dýchanie a to tak že tvojimi ústami musíš jemu prekryť jeho ústa a aj nos. Hlavička musí byť rovno. vdychuješ doňho cca 30x za minútu a po dobu asi jednej až jeden a pol minuty. Po zareagovaní dieťaťa voláš zachranku. No ak ani toto nepomôže, tak: 4. prerušíš resuscitáciu a voláš záchranku a asi takýmto štýlom: nahlásiš svoje meno, priezvisko, presnú adresu, tel.čílo a povieš že oživuješ dieťa. zložíš telefón a k um.dýchaniu pridáš aj masáž srdca. 2prstami alebo zápästím tlačíš na bod 2cm pod líniou bradaviek vo frekvencii asi 120 stlačení za minútu v pomere 1 vdych a 3 stlačenia. ak máš doma ešte niekoho, tak súčasne sa robí masáž aj dýchanie...

votaress
28. máj 2012

@kerynka87 prva pomoc dietatku ak nedycha a nema zvratky alebo nieco ine vdychnute sa robi tak ze prve sa dava 5 krat vdych ak sa nadychne uz po druhom dalsie vdychy sa nedavaju, ak nie po piatom vdychu sa robi resuscitacia. pre dieta su dolezite minutky do jednej az dvoch minut bez kyslika mozgu zacina odumierat

kerynka87
28. máj 2012

@votaress veď v bode 3 začíname s um.dýchaním. ak nepomôže až potom príde aj masáž.

kvaca
28. máj 2012

@koran Ahoj, mám sa spustil 2x, ale ten čo sa dáva pod matrac. K monitoru bol pribalený letáčik s prvou pomocou, ale aj keď som ho študovala, prvé, čo ma napadlo bolo dvihnúť dieťa z postieľky, zobrať na ruky, dala som ho tvárou dolu, nohy mal vyššie ako hlavu a späť. Bábo spravilo hlboký nádych. Vôbec netuším, čo som to robila za pohyby, išlo to samo. To mal asi dva mesiace a je to také vrešťadlo. Takže do rána som mala o zábavu postarané, lebo už nezaspal. Ale radšej nech nespí a rumázga, ako by mal zaspať navždy. Od vtedy OK. Síce sa ešte zopár razy spustil alarm, ale to bolo, lebo syn cestuje po postieľke a najlepšie sa spí v rohu, kde pri hlbokom spánku monitor neregistruje,

Ešte by bolo možno dobré niekde si zistiť GPS súradnice svojho domu, to v prípade núdze zadať dispečerovi. Lebo nie len bábu sa môže niečo stať, ale aj hocikomu inému. A v mapách GPS navigácií sú aj poľné cesty, to ich ponaviguje.
Napríklad tu si nájdeš súradnice:
http://www.gpsvisualizer.com/geocode
mne sa lepšie pracuje s Quick Geocoder. na ten je odkaz dolu. Máš tam mapu, v strede mapy je krížik a dolu v rohu sa ti ukazujú súradnice práve pre ten krížik. Tak poposúvaj mapu tak, aby v strede bol tvoj dom a zapíš si súradnice, prípadne aj súradnice dôležitých orientačných bodov v okolí. Človek nikdy nevie, kedy sa to zíde.
Aj niektoré telefóny ponúkajú možnosť zobraziť aktuálne GPS súradnice.

koran
autor
29. máj 2012

@kvaca Ďakujem za radu, a s tými súradnicami to vyskúšam, určite 🙂 držím palce nech už sú to len a len plané poplachy 🙂

luciana789
30. máj 2012

@koran ahoj, nám tiež niekoľko krát zapípal monitor dychu, máme ten pod matrac, prvý krát to bolo, keď mal len dva týždne, to som len tak sedela pri postieľke a ani neviem prečo a sledovala som ako to svetielko bliká a zrazu dlhšie nebliklo, začalo to pípať a ja som ho hneď zobrala na ruky a on sa vtom nadýchol, potom dlhšiu dobu nič, do toho siedmeho mesiaca (neviem presne) zapípal ešte asi tri-štyri krát a to v noci, ale malinký sa na to pípanie sám zobudil a začal plakať, takže som sa k dvíhaniu ani nedostala...

koran
autor
30. máj 2012

@luciana789 tak vidím že vo viacerých prípadoch stačilo zdvihnúť rychlo. mala si štastie že si nespala, to by bola reakcia asi trochu oneskorená. držím palečky nech nepípa 🙂 ale tak po roku je to vraj už bez rizika

kikiklop
11. okt 2015

Ahojte chcem sa poradit ja mam md doma a moj alarm sa spusti az po 20 sekundach ked som to skusala nieje to dako neskoro?20 sekund ,msm tsky ako sa pouziva aj v nemocniciach,je to lepsie ako nemat nic hlavne cez noc lebo cez den je maly pod dozorom a vkise pozeram ci dicha kontrolujem ale v noci uz aa to neda klipnu oci na tri hod a bojim sa poradte co je to v norme tych 20 sekund