Čo všetko a akej farby nakúpiť pre bábätko?

danculik
29. jan 2007

Mile buduce ale aj súčasne maminky.Chcela by som od vas radu,som už na konci 6 mesiaca tehotnosti a ešte nemám žiadne vecičky pre bábätko kúpené.Mohli by ste mi prosím vás poradiť čo všetko budem potrebovať?A hlavne neviem čo to bude,či chlapček alebo dievčatko,tak aké farby mám kupovať?Prosím o radu,lebo už teraz stresujem aby som na nič nezabudla pre naše babatko🙂

meggi
29. jan 2007

Výbavička pre bábätko sa skladá v podstate z troch častí – je to nábytok, kozmetika a oblečenie, k tomu sa ešte pridáva strava, nápoje a kuchynské náčinie, ktoré časom budete potrebovať.

Postieľka
Na prvý pohľad také bábätko spočiatku nepotrebuje mnoho. Najdôležitejšia bude postieľka. Tá musí byť stabilná, dieťa v nej trávi mnoho času a o niekoľko mesiacov v nej nebude už len ležať, ale aj poskakovať. Na postieľke a matraci nešetrite, ide o zdravie dieťatka. Matrac by mal byť tvrdší, antialergický, rozhodne sa vyhýbajte čistému molitanu, ten pre chrbticu nie je vhodný.

Do postieľky budete potrebovať prikrývku, aspoň dve plachtičky, nepremokavú podložku a vhodné sú aj bočné chrániče. Dieťatko vankúšik nepotrebuje, ležanie na vankúši mu môže zdeformovať chrbticu a v prvých rokoch života sa neodporúča. Podľa možnosti by sa všetko v postieľke malo dať oprať na čo najvyššej teplote.

Prebaľovanie
Prebaľovací pult môže znieť pre mnohé mamičky ako luxus, avšak práve na ňom sa odohráva mnoho činností, ktoré počas dňa s dieťatkom absolvujete, a preto je investícia do neho výhodou. Nemusí to byť úplne klasický pult, môže to byť dostatočne vysoká a stabilná skrinka, alebo stôl, kam si uložíte všetky veci priamo k ruke. Najvhodnejšia je výška, pri ktorej sa k dieťaťu nemusíte zohýbať, to ocenia hlavne vaše kríže. V prípade dvojčiat je pult neoceniteľný.

Na pulte majte prichystanú mäkkú podložku a nepremokavú podložku, deti sa zvyknú pocikať v tú najnevhodnejšiu chvíľu, hodí sa aj kôš na špinavé plienky či kôš na bielizeň. K ruke si prichystajte všetko, čo budete neustále potrebovať, zásobu plienok, teplomer, krémy, hračku na odpútanie pozornosti (môže visieť zo stropu), vlhčené utierky, oblečenie...

Kúpanie
Objemnejšou časťou výbavy je aj vanička. Niektorí rodičia ju nepoužívajú a umývajú bábätko priamo vo vani, tu treba dbať na zvýšenú hygienu v kúpeľni, ak si však na prvé mesiace vaničku zaobstaráte, nezabudnite na protišmykovú podložku pre ľahšiu manipuláciu s dieťatkom.

„Vozítko“ pre juniora
Najväčšou investíciou bude kočík. Spočiatku sa mimoriadne hodí hlboký kočík, oceníte ho predovšetkým v chladnejších mesiacoch. Môžete však od začiatku používať aj kombinovanú buginu, v ktorej sa dá ležať i sedieť. Dbajte na vystuženú chrbtovú časť, aby dieťatko vždy malo pevnú oporu chrbtice.

Hlboký kočík môže byť aj z druhej ruky, ak je zachovaný, jeho stav si poriadne preverte. Poťahy by sa mali dať prať a čistiť, ku kočíku potrebujete igelit do dažďa a tašku na všetko potrebné. Informujte sa aj na servis, pretože aj nové kočíky sa kazia.

Uprednostnite gumené kolesá pred umelohmotnými, opotrebujú sa pomalšie. Vhodné je, ak sa dá kočík rozobrať a naložiť do auta, vanička kočíka môže slúžiť aj ako autosedačka. Na zimné mesiace počítajte aj s hrubým fusakom, ktorý sa do kočíka s dieťatkom musí zmestiť.

Okrem kočíka, postieľky, vaničky či autosedačky budete potrebovať pre dieťatko aj oblečenie, kozmetiku, plienky a zopár kuchynských potrieb.

Oblečenie
Pre bábätko by ste mali mať dve kategórie oblečenia, to parádne, ktoré iste dostanete do daru od šťastných babičiek, tiet alebo ho nakúpite aj sama, a potom každodenné oblečenie, ktoré sa rýchlo ničí a vyrastie. Vďaka mnohým malým nehodám sa môže stať, že dieťatko budete prezliekať tri i viac krát denne. Ženy, ktoré sa ešte len pripravujú na úlohu matky, si často krát nevedia predstaviť, ako sa dokáže dieťatko rýchlo zašpiniť, a akú spotrebu oblečenia budú mať.

Zásada je, mať všetkého nadostač, avšak zároveň počítať s tým, že bábätko v prvom roku rastie veľmi rýchlo, a to čo mu je dobré na začiatku, to už o tri týždne neoblečie. Nekupujte žiadne komplikované odevy, všetko by malo mať jednoduché zapínanie, ušetríte tým mnoho nervov sebe i dieťaťu. Pre deti do jedného roka je veľmi vhodným kusom oblečenia body. Vyrábajú sa s krátkym i dlhým rukávom podľa sezóny, mali by ste ich mať aspoň 5 kusov.

Klasickým detským oblečením sú dupačky, potrebujete asi 4 kusy, rozhodne si kúpte modely, ktoré sa dajú otvárať na nôžkach, nebudete tak musieť bábätko pri prebaľovaní vyzliekať celé. Do výbavičky budete musieť pridať aj svetríky, prípadne pulóvriky (sú menej vhodné, pretože ich treba naťahovať cez hlavu).

Vždy s pokrývkou hlavy
Do postieľky aspoň dve pyžamká, dve čiapočky podľa sezóny, pretože dieťa do jedného roka má veľmi citlivú hlavičku a ušká, a nemali by ste ho vonku nechávať s nezakrytou hlavou. Sediace dieťa už môže nosiť aj klobúčik. V zimnom období samozrejme využijete aj rukavice, tie sa hodia, aj ako ochrana pred poškrabaním v spánku, alebo cmúľaniu prstov. Na nôžky budete potrebovať 2 páry ponožiek. Topánočky zatiaľ netreba.

Zavinovačka
V prvých týždňoch či mesiacoch je zvykom bábätko baliť do perinky, alebo zavinovačky. Na jednej strane je bábätko neustále v teple a manipulácia s ním je jednoduchšia, na druhej strane, pokiaľ je v perinke, nemá s vami priamy kontakt, a niektoré mamičky majú pocit, akoby dieťatko väznili. Či budete zavinovačku používať alebo nie, je len na vašom rozhodnutí, dieťatko udrží v teple rovnako účinne aj bavlnená deka.

Plienky
Prvý mesiac by dieťatko malo nosiť poštolkové nohavičky, kúpte č. 1. Po kontrole ich už možno nebudete musieť nosiť, na začiatku na ne ale nezabudnite. Aj keď plánujete používať jednorázové plienky, budete potrebovať aj klasické, bavlnené plienky. Tie spočiatku využijete na široké balenie, avšak pri každej príležitosti sa hodia aj ako podbradník, utierka, podložka,... Ich výhodou je to, že ich možno vyvárať a žehliť na vysokej teplote. Keďže sú bavlnené, mali by byť vhodné aj pre to najcitlivejšie bábätko. Okrem klasických plienok nezabudnite na dve veľké plienkové osušky, ktoré v prvom roku zastupujú uteráky po kúpaní.

Pri jednorázových plienkach si spravte najprv test, vopred nemôžete vedieť, či dieťatko nebude reagovať na niektorú značku alergicky, preto odolajte výhodným nákupom veľkých balení, kým nebudete mať istotu.

Nepočítajte s tým, že používaním bavlnených plienok namiesto jednorázových ušetríte. Ak si započítate cenu elektriny na pranie a žehlenie, vody a pracích prostriedkov, zistíte, že vás opranie jednej plienky stojí rovnako ako jednorázová.

Žehlenie
Niektoré mamičky odmietajú žehliť úplne, iné žehlia všetko, čo v prvých mesiacoch príde do kontaktu s dieťatkom a pri dojčení aj s prsníkmi, či ranou po cisárskom reze. Je na vás čo všetko budete žehliť, rozhodne by ste ale mali za každých okolností žehliť aspoň plienky a oblečenie pre novorodenca.

Pre dieťatko treba, najlepšie už pred jeho príchodom na svet, nakúpiť okrem veľkým vecí aj tisíc drobností. Na prvý pohľad sú to síce malé veci, ich dôležitosť je ale veľká, a práve tak aj náklady, ktoré by mali počítať len rodičia s pevnými nervami.

Novorodenec spočiatku nepotrebuje toho veľa. V zdravotníckych potrebách si kúpte balenie nepremokavých podložiek (zvyčajne sú po 5 kusov), ktoré pod neho dáte pri prebaľovaní, do základnej výbavy by mala patriť aj detská deka. Tu pozor, musí byť z prírodného materiálu, žiadna syntetika. Vhodné je myslieť už aj a hraciu deku, na ktorej bude dieťa ležať či sedieť obklopené hračkami. V lekárni budete zháňať aj odsávačku na mlieko, odsávačku na soplíky i rektálnu trubičku.

Ako na hračky?
Ak nie ste milionári, nepodľahnite pokušeniu, a nenakupujte zbytočnosti. Vám sa mnohé hračky zdajú byť veľmi roztomilé, kupujte však radšej hračky praktické, vzdelávacie a hlavne také, ktoré odolajú detskému deštruktívnemu správaniu.

Zozačiatku, keď už sa dieťatko naučí hračky držať v ruke, bude ich olizovať, slintať na ne a hlavne ich odhadzovať. Kupujte len testované hračky, ktoré nie sú toxické a možno ich dôkladne umyť a vyčistiť. Mali by byť z jedného kusu, aby sa nerozpadli a mali by byť ľahké, bez ostrých hrán a pre malú detskú rúčku ľahko uchopiteľné.

Časom zistíte, že deti omnoho viac ako hračky, zaujímajú deti obyčajné veci a výborne sa zabavia aj s prázdnou umelohmotnou fľaškou s niekoľkými hrkajúcimi kamienkami, či zrnkami kukurice.

Cumeľ
Niektoré deti sa narodia priam s averziou na cumeľ, iné ho zbožňujú. Vaše bábätko nemusí byť nijakým extrémom, možno mu cumeľ postačí len pri zaspávaní. Než nájdete ten správny tvar cumľa, budete možno musieť vyskúšať viacero modelov, začnite samozrejme s najmenšou veľkosťou, praktickou pomôckou je retiazka, na ktorú cumeľ upevníte, aby nepadol na zem.

Čo do kuchyne?
Pokiaľ dieťatko naplno dojčíte, nebudete fľašky a podobné veci potrebovať. Dieťatko sa plne zasýti vaším mliekom, nepociťuje ani smäd. Vo veľkých horúčavách mu však pravdepodobne budete musieť podávať detský čaj. V základnej výbave by ste mali mať aspoň dve fľaše, jedna slúži výhradne na mlieko, druhá na čaj. Keďže detské mlieko by sa malo pripravovať vždy čerstvé je veľká batéria fľašiek zbytočná.

Omnoho užitočnejšou pomôckou pre vás bude termoska, v ktorej môžete skladovať prevarenú vodu pripravenú na použitie. A púzdro na fľašu s izolačnou vložkou. Postupne, ako bude bábätko o niekoľko mesiacov prechádzať na novú stravu, budete potrebovať aj detskú misku, lyžičku, podbradníky a veľmi dôležitý kus nábytku – detskú stoličku, ktorá musí byť stabilná.

Škodlivé vlny?
K pomôckam, ktoré budete v kuchyni potrebovať treba spomenúť aj ponorný mixér na výrobu rôznych kaší, či mixovanie varenej zeleniny, kefku na dlhej rúčke na umývanie fliaš a možno aj mikrovlnku. Časť rodičov na detské pokrmy toto zariadenie bez problémov používa, iní sú zdržanlivejší. Toto rozhodnutie je len na vás, väčšinu bežných činností zvládnete aj bez mikrovlnky.

meggi
29. jan 2007

ZOZNAM VÝBAVIČKY

1) Veci do detskej izby
- Lampa
- Záclona
- Komoda, prebaľovací pult
- Hračky
- Detská stolička

2) Veci ku spánku
- Postieľka, matrac,
- perinky, obliečky, plachty, vankúš, okrasy do postieľky, zavinovačka
- deka – detská podložka
- kolotoč nad postieľku

3) Veci na prechádzku
- Kočiar, fusák, deka
- autosedačka

4) Veci na kúpanie
- Vanička, protišmyková podložka, nepremokavé podložky
- Teplomer do vody
- uteráky na kúpanie 2x

5) Drogéria
- plienky (Pampers č.1 + 2), bavlnené plienky (20ks), kôš na špinavé plienky
- prach na pranie Titan + Lovela
- mydlo, tel.mlieko, olejček, šampón, púder na zapareniny
- navlhčené obrúsky, vatičky, tampóny do ušiek
- fľaša, púzdro na fľašu, cumlík
- hadičky do nosa a hadičky do ritky
- lekárnička: bórová voda, rybia masť, teplomer, leukoplast, zákl.lieky, lieh

6) Vecičky pre bábätko
- na krst : zavinovačka, košieľka, čiapočka, sviečka
- body, tielka, košielky, svetríky, vlnená súpravička
- dupačky, teplejšie dupačkové komplety, nohavice
- rukavice, čiapočky, ponošky, punčošky, poštol.nohavičky

7) Vecičky pre mňa
- tehotenské podprsenky 2x, tampóny do podprsenky, sťahovacie nohavičky
- župan, nočná košeľa, papuče
- vložky
- odsávačka

pipo1777
29. jan 2007

Ahoj to ti teda dali s tým dlhým zoznamom čo? 😅 .Je tam vpodstate všetko.Ja som si kúpila do postielky nepremokavé plachty stáli okolo 300sk a dajú sa prať na 90 stupňoch.Čo sa týka farby keďže nevieš čo to bude tak biela je neutrál a potom bežové v kombináciách so sv.modrou.sv .zelenkavá žltá myslím že takéto farby sa hodia aj aj.Čo sa týka pyžamka tak skôr dupačky a body aby sa dieťatku plienka nešmykala.Ja som nemala rebalovací pultík lebo máme malí byt tak som mala len nepremokavú podložku dala som ju na postel a bolo.Tak viac ma nenapadá pá pá

hanka274
29. jan 2007

ahoj, tak fakt od meggi som necitala tu 1.cast. to je aj na mna dost. Len co sa tyka druhej casti....Ak by som mala peniazky na rozhadzovanie asi by som si to mozno kupila, mozno este toho viac. Ale:
-kolotoc nad postielku-no tak to ti babo nebude v posteli spat ale hrat sa, uvdis, ked bude starsie. Je to vsetko pekne co ponukaju v obchodoch, ale blbost, max. tak 1 hracku do postielky v pripade skaredych snov a tak. Proste 1 oblubenu....ostatne okrasy, bud do ohradky, alebo inam.
-teplomer do vody, no to je tiez taka hovadina....presnu teplotu merat, kupis a nebudes pouzivat. ved skusim a hotovo. Zase cely obchod vykupit. Vies, treba dolezite a potrebne veci.
-sampon-cim neskorsie tym "zdravsie". Najlepsie je mimi do takeho mesiaca mozno aj neskor kupat v cistej vode, bez ziadneho mydla a ked tak je dobre Sebamed-je trosku drahsie ale stoji za to. A olejcek ak, tak je fajn obycajny Aviril, na tom sme aj my odchovany, alebo je fajn zn. Nivea. Neoblubujem vymyslance typu JaJ, Bubchen a pod. Moc vonave a tak. Ale kazdeho vec nazoru.
-tielka, kosielky-snad kosielku len na krst. Inak su parada Body, nic ine len bodycka, nemusis sa starat ci ti to vyliezlo z pancusiek, ci ma hole krize alebo co. Kdezto pri tielkach a roznych kosielkach musis stale zapravat. Bodicka su super, a samoska aj na spanie nieco spojene dolu, typu overal, alebo to body.
Tak drzim palceky. Inak nepremok. podlozku si daj aj do postielky ako pisala pipo1777, vies ak precika, nemusi to schytat matrac, vymenis plachtu a jedes. Pod hlavinku plienocku davam. Este raz drzim palceky.

meggi
29. jan 2007

Hanka, musím povedat, že malá má 4 mesiace a kolotoč som využívala celkom dost, nie síce na zaspávanie ale dokázalo ju to zaujat a ja som zatial čo to porobila v kuchyni, neskor som začala používat polohovateľné lehátko s hrazdičkou a to si neviem vynachválit.
Ja používam iba bodička - tie sú super.
Tú prvú čast mám z internetu, takže to som len okopčila, tiež si už nepamatám, čo je tam - to len tak narychlo.
Ja by som poradila nekupovat vela vecičiek velkosti 56 a 62, lebo z toho Ti hned vyrastie. Ja som mala dve súpravičky č. 56 a z toho som jednu dostala, takže som zo začiatku používala iba 62, a od tretieho mesiaca č.68...
Čo sa týka kozmetiky - Johnons je dost alergický, kúp si radšej Nivea, ale na fore sú rozne články súvisiace s kozmetikou. Ja tiež minimálne používam šampon a penu do kúpela...
Do izby som si kúpila dotykovú lampu a tú si tiež neviem vynachváliť, prvé dva mesiace som spávala pri tlmenom svetle, teraz už spíme po tme. Dotyková je lepšia, lebo nemusíš hladať spínač, dotkneš sa jej a hned sa rozsvieti tlmené svetlo, potom ked sa dotkneš druhý krát, svetlo sa pridá. Je super.
Kúpila som si aj vysielačky,ale moc ich nepoužívam.
Baby vak je super vec, ale stačí od tretieho mesiaca.

hanka274
29. jan 2007

dotykova lampa? to moze byt ozaj dobre....
meggi a co sa tyka cisielok, to je tazko, kazde babo je ine, a kazde oblecko od vyrobcu, ci madarskeho, slovenskeho, anglicka, nemecka je uplne ine, naozaj, skus porovnat. A ver, ze mne mala oblece niekde co je do 6 mesiacov a oblece aj nieco co je od 9-12, a obliekla to teda uz pred 9m. Takze to je individualne.
No a k tomu kolotocu, to ano, aspon mas trosku cas. Lenze to je chyba, ze ju nechas cez den v postielke, tam treba len spat, nehrat sa, babo musi vediet, ze v postielke sa spinkaaaa, lebo ti bude vymyslat ked bude vacsia. Bude sa tam hrat ked uz bude fakt musiet spat.
Takze kolotoc by som dala bud nad postielku cestovnu, co je 2v1 aj ohradka. Alebo ako pises to polohovatelne lehatko.

kvila
29. jan 2007

My mame dost maly byt a hoci sme spociatku vyhradili stol na prebalovanie aj s podlozkou, casom sme ho zrusili, prebalujeme na nasej manzelskej posteli bez nejakych podloziek, par krat nam maly okakal plachu, ale casom sme sa naucili byt sikovnejsi 😉 a co sa tyka napr. kozmetiky, pouzivam do kupela iba par kvapiek Oilatum (potom sa nemusi babo kremikovat a olejcekovat) - odporucila lekarka, a inac iba krem Rybilku na zadok a detske mydlo, to je vsetko a ma nadherne ruzove telicko, ziadne zbytocne drahe kremy a oleje nam netreba. Ale to vsetko zavisi od mamicky - kazda sme ina.

hanka274
29. jan 2007

Ziadne drahe kremy a oleje, to je uplne jasne. Aby v 5 rokoch sme nemuseli davat vyplatu na exzemove kremy a pod.
Tie podlozky su ale celkom dobre, su aj v DM dostat kupit, ale najlepsia je kupit taku gumenu a na to plienocku a hotovo. Keby "daco", tak sa len oplachne. Ja som mala taku ku kociku PP, je super. Ju vlacim vsade na dov., aj do obyvacky, vsade kde prebalujem po kupani....vtedy jej ujde ciko....

mimi109
29. jan 2007

danculik kukni do skupiny babatka- tema vsetko pre babtko,aj tam cosi najdes 😉

curly1983
30. jan 2007

mamulky a co hovorite na kolotoc nad postielku???? je to potrebna vec alebo zbytocna???

dalli
31. jan 2007

Meggi, a čo do postielky namiesto molitanu? Ja som zatiaľ iné ako molitanové matrace do postielky totiž nevidela, aj keď ani mne sa veľmi nepozdávajú:(

dorotka
31. jan 2007

dalii su aj kokosove aj polokokosove
curly my sme sa rozhodli pre spiralu na postielku a mame este hrazdicku

briluxina
31. jan 2007

cau, my sme mali kolotoc nad postielkou uz hned od zaciatku.Maleho to vobec nezaujimalo a ked bol starsi tak sa ten kolotoc snazil stiahnut za visiace hracky a par krat aj spadol(kolotoc) a zbytocne ho to nalakalo.Mne to prislo tak, ze sme chceli aby mal vsetko a je mi luto vyhodenych penazi, lebo sme kolotoc museli dat prec aby si zbytocne maly neublizil.

bellasandra
31. jan 2007

Curly-mojej malej sa páci-Rozprava sa s macikmi, a páci sa jej aj hudba. 🙂 Ale je to asi individualne.Moj kolotoc stal 500sk- takze keby sa jej aj nelubil-nezbankrotovala som na nom 🙂

anabel
1. feb 2007

Ahojte chcem sa spýtať, čo dáte do kočíka po bábo na spodok? Lebo v tom kočíku to je dáke zvláštne neviem či deku, alebo sa predáva dáky matrac?Mám 3kombináciu.
Ďakujem.

bellasandra
1. feb 2007

Anabel, ja som tam mala tu vanicku-tasku co sa dá vybrat a v tom som mala taku tensiu deku.Ale mala lezala, este v tej zavinovacke.A teraz mám zas fusak.Ale tu deku urcite - podla mna.Nemusí byt velmi hrubá. 🙂

hanka274
1. feb 2007

Teraz deku, anabel.
Aj vo vanicke PegPerego som mala deku.
curly-kolotoc je v poho. Len mne sa nepaci ze je do postielky, pretoze deti sa tam potom naucia hrat, a ked maju spat tak sa hraju. To ako do buducna.
Vies mali by vediet, ze v postielke sa spinka, hra sa v ohradke (cest. postielke), do serblika sa cika-nehra sa s nim....a ine, chapes....to je moj nazor. A este to co pisali vyssie, ze moze padnut....to neviem.Ale tak asi aj to.....Takze skor sa mi pozdava hrazdicka, aj tam je hudba, aj s tou sa da rozpravat ako pise bellasandra ze jej drobec sa rozprava s macikmi.

emjee
9. júl 2007

domeenika • 21tt • 8. júl 2007 o 09:09
babiny prosim vas, neviem ci je tu tato tema,ale nemohla som ju najst.. potrebujem vediet zoznam veci pre novorodenca.. popripade jeho prve mesiace.. dakujeeeem...

sue • 14tt • 8. júl 2007 o 09:13
http://www.maderna.sk/doporucena-vybavicka/
http://www.plienky.sk/sk/index.php?akce=strana&...
http://www.mamatata.sk/index.cfm?Module=Article...
http://www.miminko.com/clanky/zakladni-vybavick...

...a stovky ďalších stránok, stačí do googlu zadať Výbavička a môžeš vyberať a kombinovať a keď to dáš do priemeru vyjde asi to čo je naozaj potrebné...

adetka • 1d • 8. júl 2007 o 09:16
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2789
http://www.mamatata.sk/index.cfm?Module=Article...

sophy • snž • 8. júl 2007 o 11:34
http://wanda.atlas.sk/rodina-a-deti/babatka/250....
http://wanda.atlas.sk/rodina-a-deti/babatka/259....
http://wanda.atlas.sk/rodina-a-deti/babatka/270....
tento zoznam je dost vycerpavajuci, nam to stacilo pri dvojickach... 😉 ono, tie nakupy vopred vobec netreba prehanat, mam overene, ze su to vacsinou zbytocne vyhodene peniaze, hlavne ak sa vo velkom nieco nakupuje do zasoby, takze skus odolat vyhodnym akciam napr. na plienky a podobne, lebo babatku vybrana znacka nemusi vobec vyhovovat...

domeenika • 21tt • 9. júl 2007 o 08:37
dakujem pekne babeny

mimec1
24. aug 2008

Ahojte, chcela by som vedieť či má niekto takú šikulu ako ja - má teda bude mať 18mes a vôbec nechce byť zakrytá. V momente ked to zistí, tak sa odkopáva a tým sa zobudí...nedávam jej do postielky ani vankúš. Teplejšie ju oblečiem a len tak leží na matraci. Pravdu povediac nemám ani kúpenú perinku ani vankúš. Dokedy by som mala čakať s vankúšom?? Dakujem moc za rady. Mima.

adulkababulka
25. aug 2008

baby, toto je super tema. Mozem sa ale spytat ake bodicka pouzivate? mne sestra doporucuje kosielky lebo sa vraj lepsie babatku obliekaju. No a teraz tu citam ze body su lepsie ☹ na ake zapinanie je body najlepsie?

vejinka
25. aug 2008

adulka..no ono na tych klasickych kosielkach predsa len nieco je..nemusis to prepchavat cez hlavicku..predsa len novorodenec je krehucky..ja mam asi 30 klasickych kosielok..este po nas aj po muzovi..a ked som to vyvarila tak su ako nove..a ked bdue mat aspom dva tyzdne a hlavicku uz trosku mohutnejsiu tak prejdem na body..tych mam hrozne vela po segrinych detoch 😉 ale zasa ked je zima..kosielky klasicke su studene..takze velmi zalezi aj od pocasia..ked je horuco tak tieto kosielky su idealne lebo su prijemne a vetraju..body moc nevetraju..takze je to na tebe..kazda sme ina a kazde babo bdue reagovat inak 😅

adulkababulka
25. aug 2008

vejinka - dakujem. no, ale teraz uz fakt neviem - babo sa ma narodit v januari - takze neviem neviem ci tie kosielky su dobre - no, pochodim obchody, pokukam a kupim asi z kazdeho nieco a bude! a uvidim co bude lepsie 🙂

vejinka
25. aug 2008

no ked sa narodi v januari tak urcite tie body..ziadne kosielky..v tom mu bdue velmi zima

skrecok
25. aug 2008

Ahojte, poradte mi aka vanicka je najlepsia? Ta obycajna, klasicka, netvarovana alebo tvarovanu na lezanie (od 0-6 mesiacov) a na sedenie 6-12 mesiacov? Chcela by som nazory a skusenosti mamiciek... Dakujem.

anezena
26. aug 2008

baby, kosiellka je totalna blbost - maly mal v porodnici stale holy chrbatik. existuju take bodynka, ktore nemusite obliekat cez hlavu, ale polozite si bodynko - rozopnute, na to babenko, obleciete rucicky a zapnete, je to to iste ako kosielka, len to ma spodok ako body. super vec. my ich pouzivame stale, ale mame uz aj klasicke. kupili sme ich v HM, ale nasla som ich aj v obchode u nas v Trnave, aj v Prievidzi - slovenska vyroba, znacka ANTONY

skrecok, my mame takuto komodu

http://www.bubu-babo.sk/index.php?ID=449

a v nej je aj vanicka, asi do 5 mes. v nej lezkal, ale uz sa tam moooc nezmesti a uz v nej sedka, dam ho nalezato iba ked umyvam hlavicku. je tam aj taky briezok takze super vec, ked bol D. malinky, nemusela som ho drzat v ruke.
a teraz ideme kupit sedatko do vane - to je od 6. mes. a uz bude vo velkej vani:

http://www.biga.sk/kupanie/thermobaby-sedatko-d...

katka1981
15. feb 2009

Prosim Vas poradte mi kvalitny prebalovaci pult s vanickou, kt. je stabilny a mate s nim vyborne skusenosti. Dakujem.

anamor
16. feb 2009

ja mam tento http://www.najnakup.sk/Porovnaj_prebalovacie-pu... a som spokojna, je to komada, takze stabilna - ty si asi chcela iba nozky s vanickou, to zial neporadim...

vanicku mame tvarovanu, zo zaciatku som si nevedela zvyknut, ale po cca dvoch mesiacoch si to chvalim, mala sa do nej uz lezat nezmesti, tak iba sedi a je to lepsie,aj sa zahra pri kupani

tinka08
16. feb 2009

... do izbičky je dôležité dať aj kreslo, stoličku na dojčenie.

...kozmetiku používame seba med alebo hipp, už nikdy nie johnson´s, deti po nej majú vyrážky. po kúpeli je výborný aj olivový olej aj MUDr. mi ho odsúhlasila, na zadočky zas používame sudocrem. je síce drahší, ale vydrží dlho, a to mám k dispozícii 2 riťulky 🙂 🙂 .

...na spanie používame iba spacie vaky, sú výborné a mimčo sa nemá šancu odkopať. sú v rôznych prevedeniach: tenšie, hrubšie, menšie, väčšie, ale aj drahšie , lacnejšie.

...bodyčko? košieľka? my jednoznačne bodyčko, obe malé decká sú zimné. novorodenec je síce krehučký, ale zároveň aj ohybný a prispôsobivý, nezabúdaj, že prešiel pôrodnými cestami a vyšiel ok, tak bodyčko zvládne 😀

...na kúpanie máme obyč. veľkú plastovú vaničku s kovovým stojanom. veľmi sa mi oplatilo plastové anatomické lehátko, v prípade potreby mám obe ruky voľné. starší ten má zase sedátko do veľkej vane.

https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...

kkkatarinkaaa
15. máj 2009

ahojte....prave som vas docitala a aj ja dakujem za rady. cakame nase prve mimi takze ma tiez ,,trochu,, chaoz ze co vlastne kupit ake velkosti kolko coho a milion dalsich otazok...tak si idem vziat papier, pero a idem asi pisat...

takze take to celkom malinke oblecko-dupky, body- to mi staci asi kolko kusov a velkost??

potom tie vacsie bodynka a dupky -je lepsie kupovat to potom postupne alebo ako?

je dobre kupovat aj nejake mikinky a svetriky, nejake nohavicky a tak?

malinke ked sa bali do perinky, tak mu stacia body a dupky a ponozticky? a potom cele do perinky zabalit?

v noci staci pyzamko, ciapocka a spaci vak?alebo aj decka?

do kociarika tiez staci ako do perinky aj s deckou?

D A K U J E M !! !! !!

standu
15. máj 2009

kkatarinka....male veci som mala po 2ks cislo 56 a ostatne uz 62, 56 sa takmer neoplati...dupky, body hadam 5ks, overaliky na spanie tiez, vsetko si radsej dokupis postupne, ako ti bude drobec rast. na mikinky bude este na jesen maly...pre take male babo je to podla mna nepohodlne, rifle na neho pchat. take veci nohavice mikiny kupis ked uz nebude v perinke. do perinky stacia dupky, do kocika hodis decku...podla pocasia niekedy aj v septembri byvaju horucavy. my pouzivame spaci vak od 2 mes cca(kedy sme odlozili perinky) doteraz.