Čo všetko musím vybaviť pred narodením bábätka?

ivonetta
18. sep 2015

Ahojte, prosím Vás čo všetko musím vybaviť pred narodením bábätka? Z práce odchádzam koncom septembra - budem čerpať dovolenku a od 28.10.2015 by som mala nastúpiť na MD.
Mám si vybaviť ešte nejaké potvrdenie do práce o nástupe na MD, alebo prípadne čo budem potrebovať vybaviť na úradoch?

Ďakujem moc krásne za odpovede, lebo ja som na takéto veci moc neni 🙂

danika298
21. sep 2015

@ivonetta tak to by aj mna zaujimalo.. 🙂

majusqa77
21. sep 2015

od lekara dostanes ziadost o materske, to das do prace, z prace poslu na socialku, socialka ti potom posle do 60 dni vyjadrenie o priznani materskej (aj s jeho vyskou). viac neriesis nic

majusqa77
21. sep 2015

iba ak niesi vydata, je vhodne s partnerom ist na matriku spisat uznanie otcovstva

havana_frost
21. sep 2015

Veru tak. Ešte hádam vybrať pediatra pre dieťa (a dohodnúť sa s ním, pravdaže).

Ostatné až po narodení, keď budeš mať rodný list.
1. ísť vziať RL na matriku (partner), po cca 3 dňoch
2. s RL požiadať na UPSVaR rodinné prídavky
3. po dožití 28 dní požiadať o príspevok pri narodení. Bod 2. a 3. doporučujem spojiť, nech ťa neporazí na úradoch.
4. prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne, zákon hovorí do 60 dní, ale lekári najradšej vidia kartičku poistenca pomaly ešte v pôrodnici.

ivonetta
autor
21. sep 2015

Ďakujem strašne moc ani neviete ako ste mi pomohli 🙂 ... ešte raz veľká vďaka 😉

danika298
21. sep 2015

Dakujem.krasne pomohli ste mi velmi a na tie pridavky do prace sa do kolko dni nahlasuje?.

havana_frost
21. sep 2015

@danika298 Myslíš daňový bonus? To treba dodať tiež rodný list a to tomu rodičovi, ktorý práve zarába, aby bolo z akej dane dať bonus 🙂 Takže asi otcovi.
Ono kedy to dáš, odvtedy ho začnú uplatňovať. Ak nestihne niektorý mesiac (prvý, durhý, tretí), tak si to všetko potom môže uplatniť pri daňovom priznaní v marci nasledujúceho roka. Takže o nič nepríde.

danika298
21. sep 2015

@havana_frost ahaa a to sa nahlasuje len v praci asi rodnym listom u manzela vsak ?

havana_frost
21. sep 2015

@danika298 U toho kto bude čerpať daňový bonus. Takže asi najskôr u manžela 🙂 Keď budeš chodiť potom ty do práce, môžete si to prehodiť.
Hej, s rodným listom.