Cumlík verzus palček

prcek2306
23. jan 2016

dobrý deň chcem sa spýtať syn má 1 mesiac a tri týždne a už asi tretí deň si stále cmula pästičky... je to v poriadku alebo mám ho radšej naučit na cumlík? ďakujem 🙂

emilia007
23. jan 2016

@prcek2306 môj syn má 10 mesiacov a od narodenia sa vie tak ukľudniť že si pocmula palcek. Pre mna je to určite lepsie. Nechcelo by sa mi vkuse hľadať nejaký zapatroseny cumel 🙂 Dcera si prvé mesiace cmúľala pasticky a tiež sme boli bez cumla. Možno tým bábätko niečo naznačuje. 🙂

janinah
23. jan 2016

som za cumlík,ten potom v istom čase vieš zlikvidovať....môj malý bratranček cmúlal palček strašne dlho,normalne sa mu už deformoval a nijako ho nevedeli odnaučiť,palček predsa nevyhodíš 😉

briketa
23. jan 2016

@prcek2306 cumel vies neskor odobrat, palec nie...

kengurica
23. jan 2016

Zakladna otazka znie: Preco si cucka pasticku? .....chce papat, chce sa tulit, chyba mu dotyk? Pripadne place? Co urobi mamka? Uspokoji jeho potreby a tuzby (da napapat, povenuje sa mu, prituli.....)?
Alebo mu zapcha pusu nejakou gumenou sprostostou? V cechach sa cumlu hovorilo "šidítko" , od slova "osidit", teda oklamat. ....."zlatusik tu mas kus gumy namiesto mojej bradavky.....
Ja som taka "proticumlova mamka", obe deti prezili detstvo bez neho, hoci moja svokra sa starsiemu synovi snazila cumel nanutit, no nastastie neuspesne.
Syn si asi mesiac- dva cumlal palcek, ale potom samovolne prestal.S cumlom to byva horsie. Ako moze zacat rozpravat, ked ma zapchatu pusu dvojrocne dieta? ....a ked vidim 3 rocne........😕

dana_l
23. jan 2016

@emilia007 @prcek2306 moja osobna skusenost. mam styri deti. jedno si cmulalo palec a ostatne mali cumlik. dcera nechcela cumlik zobrat do ust tak ked zacala cmulat palec sme boli s tym, ze ved co, odnauci sa. lenze ked mala asi tri roky tak som si na fotkach vsimla ze chrup mala rozdielny - na tej strane kde si cmulala palcek mala zubky o 2-3 mm vyssie ako na tej druhej strane. takze na fotkach som videla len polovicu horneho chrupu. do stvrteho roku je chrup makky a potom ostane taky aky je.bol to boj ju to odnaucit. skusala som naplaste, horke laky pre deti, hresila som ju, davala som rukavice. nic nepomahalo. jedine co pomohlo, ze aby vystriedala palec za malicek lebo bol uzsi. tak sa potom preorientovala na ten a chrup sa jej vyrovnal. teraz ma 8 a uz si konecne necmula prst. keby som si mohla vybrat, tak radsej ten cumlik. ostatne deti mali cumlik, zobrali sme ked mali tri roky (vtedy ho mali uz len na noc a nie cez den) a bol pokoj.
kazde dieta je ine, niektore chce pasticku a bude spokojne, niektore ma palcek a je spokojne, niektore potrebuje nieco ine a je to ten cumlik.
ak tvoje dieta je pri cmulani spokojne a nie je to cely den, tak ju nechaj. ale ak je nespokojna mozno potrebuje nieco na "zabavenie". na prsniku ju nemozes mat cely den. cumlik vtedy moze byt pomoc

qtinka29
23. jan 2016

Moja teta si vraj cmúľala palec do 15tich rokov 😀 Pästičku si cmúľa asi každé dieťa....moje tiež a mali aj cumeľ,aj som si ich pomojkala,pritúlila,nakojila.....ale cumeľ bol podľa mňa fajn-hlavne na noc.....

siska53
23. jan 2016

@prcek2306 nasi necumlikovali.. Pasticky si obcas davali do ust,ale len kratko..skor ked,tak hracky skumali..pride aj obdobie,ked si bude davat nozicky do pusiny.. Oni sa prosto musia aj preskumat.
No nasi boli dojceni na na poziadanie,takze vacsinou nestihli sa prehnane zaoberat cmulanim.. Zato teraz si to vynahradza mala..bude mat 4 r. A teraz zacala vsetko strkat do ust.

gabona1
23. jan 2016

Ahoj, aj môj malý si cmúľal palček, preučila som ho na cumlík. Najstarší syn cmúľal roh látkovej plienky, na cumlík sa nedal naučiť. Je to individuálne. A stredný syn cumlíkoval už v pôrodnici, naučili mi ho sestričky. Ale ja osobne som za cumlík, ale iba do cca 1 roka, potom už dieťa treba odučiť, čím je dieťa staršie, tým sa lúči s cumlíkom tažšie.

katka1981
23. jan 2016

@prcek2306, poznam pripad kedy si dieta cmulalo palec a ma zdeformovany palec aj zuby krive. Cmulalo do 5 rokov

lexilaracroft
23. jan 2016

@prcek2306 na cumlik sa vykasli daj skor kusatko nasa ma skoro dva roky a na cumlik ani nepozre u nas je to zakazane davat skor ako po 3 ci 4 tyzdnoch. Je to tak lepsie ver mi

anjelicek26
23. jan 2016

@katka1981 toto neviem, max si cucal palec dlho, do 4 rokov urcite a zuby ma krasne, rovne, bez posunutia. Ben ma cumlik, posunutie a zmena skusun tych zubkov tam je uz teraz. Aj ked podla mna si vyberie dieta, co mu viac vyhovuje, naucoit sa to neda nasilu.

katka1981
23. jan 2016

@anjelicek26, tak je silno individualne, vidim ake krive zuby maju deti z cumla a ja nepoviem dokedy som mala cumel, lebo by sm asi trhla rekord a zuby krasne rovne.

anjelicek26
23. jan 2016

@katka1981 ved rozmyslam, do akej miery genetika, ze by boli krive aj tak. Ja som bola rada, ze sa vedeli ukludnit, odislo aj cucanie palca same, aj cumlik na tretie narodky posleme s balonikmi prec... Ked sli detom zuby som bola za to strasne vdacna.

ferkare
23. jan 2016

obe maju svoje vyhody aj nevyhody...prstek je stale poruke co sa mozno zda ako lepsie riesenie, ale moja 8 a pol ročna neter (a asi tak skoro ani neprestane) si este stale cmula palec aj preto lebo palec je stale poruke, ja som moju malu naucila na cumlik lebo mi od mala tazsie zaspavala, najprv ho nechcela , no ale potom si zvykla, ale stale som sa to snazila drzat v tej miere, ze len na spinkanie, alebo tak okolo spania (kratko pred spanim a kratko po zobudeni). Nedovolila som jej ho mat cez den, proste zo spalne sa velmi nevynasal a uz vôbec nie vonku. Teraz ma 2 ročky a začali sme s odnaucanim od cumla a ide to na moj udiv velmi dobre...

kika46
23. jan 2016

Ja teraz riesim rovnaky problem. Syn si zacal tiez cmulat palcek.Kupili sme mu cumlik, bojim sa aby nemal pokazeny palcek. Tiez nie som velmi zastanca cumla ale nemozem ho mat stale na ciciku. Tiez mu ho nemusis davat stale.

mirkaaa80
23. jan 2016

@prcek2306 nahradte pasticky cumlikom, len ma napada, nemoze byt hladny ked si cumle pasticky? Mne maly cumlik nechcel, ale tak po 2 mesiacoch som ho to naucila, urcite je vela situacii, kedy to je s cumlom jednoduchsie. A ja mu ho davam len vecer na spanie. Lahsie odnaucite od cumlika ako od palceka 😉

8291
23. jan 2016

Ja si tiež myslim že cumel je lepšia voľba ako palec,cumel sa raz vyhodi,bude plaču ale zvykne si,palec sa vyhodiť nedá😁.moja malá mala cumel od prvého tyždna a bez dudky to nešlo,dudla musela byt a hotovo,od 15 mesiaca dudkuje cumel len keď ide spinkať,počas dna si na cumel ani nespomenie,pokial ho nevidí,ked ho zbadá tak samozrejme ho chce,tak jej ho nachvilu sám a potom jej poviem že ideme dudku umyť,vtedy mi ju podá a viac ju nepýta.teraz ma 18 mesiacov a stále cumlikujeme len pred spaním.

katka1981
23. jan 2016

@anjelicek26, aj moja mama mala cumel dlho, strojcek nikdy nemala a zuby ma krasne rovne. Ale mojej som videla ako sa trolilinku zacal robit predkus, tak mesiac pred 2 narodkami som cumel zrusila a ver ze by ho potrebovala este aj teraz 🙂 Bolo mi jej hrozne luto, ked mala odvykacku. Ono je to fantasticka vec naupokojenie, v ustach su take body dobre si to pamatam, skoda len ze je to blbe na zuby, lepsie ako cigarety, chlast a lieky, co dospeli maju na nervy. Dobra vec taky cumel, no skoda, ze mi uz nepasuje 🙂

evittam
23. jan 2016

Čo je lepšia voľba? Ťažko povedať - nakoľko dieťa si väčšinou vyberie samo. U nás takto:
syn mal cumlík do cca 4.mesiaca len na spanie - po 4.mesiaci už vôbec. Dcérka to isté, niekedy aj cez deň cca do 8.mesiaca ale na spanie si pchala k cumlíku aj palček-tak som zrušila cumeľ. Dnes má 2 roky a palček ešte používa ak je nervózna alebo pred spaním - je to vždy tak max.5 minút - a aj to preháňam. Ale už chápe ak jej poviem, že sa to nerobí...tak uvidíme, zatiaľ nejak extra neriešim. S chrupom cumeľ alebo palček cca do 4 rokov nemá nič spoločné( a tým nechcem povedať, že schvaľujem cumeľ alebo palec v 4 rokoch dieťaťa) - všetko je o genetike. To mám potvrdené od pár zubárov a aj dobrých odborníkov. 😉

anjelicek26
24. jan 2016

My sme synovi dali na par noci rukavicku na ruku a od palceka sa oducil. Nebolo to lahsie a ani tazsie ako oducit od toho cumlika. Teda oducanie od cumlika...to nas este len caka... a syn je fakt neskutocny zavislak, bojim sa toho no 😖