Dávate novorodencovi čiapočku, keď ste vnútri?

stradivariuska
10. feb 2017

Mame doma v byte 21-22 stupnov. Mam davat tenku bavlnenu ciapocku? Dcerka na necele dva tyzdne a dnes na postrasika svokra ze by som mala radsej davat. Mne to pride zbytocne ked si predstavim ten prievan na porodnici a babatka s holymi hlavkami.....

hivanik
11. feb 2017

Mne lekarka sama bez toho aby som sa nato pytala povedala- ziadne ciapocky a je narodena v zime. Ak mate doma minimalne 20 stup.tak netreba. A svokra tiez , ze ciapocku lebo to treba..... Lekarka mi vysvetlila , ze babatka nemaju termoregulaciu a mozu sa prehriat.

sense
11. feb 2017

@stradivariuska ja som nedavala len po kupani...

momoqui
11. feb 2017

@stradivariuska netreba, ani svokra nechodi v capici po byte 🙂

vrana80
11. feb 2017

Nedavala som, iba po kupani na chvilku kym im uschli vlasky🙂

stradivariuska
autor
11. feb 2017

Dakujem kocky za nazory take i take . Zariadim sa 🙂
Len som po tej pripomienke svokry mala dojem ze som jedina co nedava ciapocku 😇

lukrec
11. feb 2017

Mne doktorka povedala, ze sa nesmie davat, ze sa prehreje dieta. Vraj kedysi sa to davalo

ajsha123
11. feb 2017

Ak je sice vo vnutri a je tam prievan, tak ano, kvoli uskam. Ale za normalnych okolnosti netreba.

mattkapd
11. feb 2017

Ja mam tiez skoro 2 tyzdnoveho synceka a ciapocku mu nechavam len po kupani.. Doma nenosime.. Aj ked tiež mi moja mamina vravela že my sme nosili.. No každý ako uzna za vhodne

evittam
11. feb 2017

Mam dve deti. "Zimne"-nikdy som ciapocku nedavala,ani len po kupani. Nebol dovod.
Len si "babušte" deti -body,overal,ponozky,ciapocka,perinka,dečka a neviem co a za par mesiacov tu bude tema-preco je moje dieta neustale chore....

katrinka8
11. feb 2017

@sardinka32 - tak to je mýtus, ušká ak majú odstávať, tak Ti nepomôžu ani prilepené uši 😉 Ušnica sa vyvíja vyše roka, odstávanie ušiek je čisto vrodená záležitosť a nedá ovplyvniť dávaním/nedávaním čiapky. Tvojim deťom by ušká neodstávali ani keby si im čiapku nedávala. Sú deti, ktoré sa narodia s neodstávajúcimi uškami a až vekom sa im postupne môžu "posúvať" smerom od hlavičky.

evittam
11. feb 2017

@katrinka8 Hm,to je presne ak aj s tym,ze ked das dieta ostrihat bude mat hustejsie vlasy. Co je tiez hlupost
😉

somavi
11. feb 2017

@evittam Ježiš ty si presne ten typ asi , co robí vsetko najlepšie a vie vsetko najlepšie . Namiesto toho aby si len normálne napísala, ze ty si nedávala , tak útočíš na mamy , co dávajú. Jasne , lebo ty to vieš najlepšie . Bože . Ja som písala, ze som dávala , ale nenapadlo by ma napísať , ze len si nedávajte a potom sa nedivte , ze máte choré deti a pod. Bavlnena čiapočka novorodencovi nie je žiadne babusenie .

evittam
11. feb 2017

@somavi Ja na nikoho neutocim! Napisala som svoj nazor. A ako citam tak "trafena huska zagagala"...😂
Vzdy sa najde niekto komu sa napisane slovo nepaci....tak nereaguj a mas pokoj ako aj ja.😉

evittam
11. feb 2017

@somavi A nie - nemas pravdu- nerobim a neviem všetko najlepsie. Robim všetko najlepsie ako viem a podla seba. Nepotrebujem rady na MK a ani ine.

sardinka32
11. feb 2017

@somavi 100% suhlas s tym, co si napisala. Osvietene, najmudrejsie a hlavne moderne matky, ktore robia vsetko spravne, nakopiruju kopec linkov internetovych clankov sa nanominuju do kazdej temy a kto nesuhlasi s nimi, je triedny nepriatel. Uz to ide s konom dole vodou, prisámveru. 😎

@katrinka8 nesuhlasim, toť vsio. 🙂

hors
11. feb 2017

@stradivariuska ja mamm 3 deti ano jedno nenosilo ciapocku doma :0)

stepanka274
11. feb 2017

Moje deticky boli krpci ani jedno nemalo viac ako 2650 g a vzdy mi ich priniesli v ciapke, ale potom doma som uz , nedavala a odstavajuce uska s tym urcite nesuvisia, to je genetika resp.tvar usnice

alaguema
11. feb 2017

@stradivariuska to sú také zastaralé mýty...vrátane ten s tými ušami. Odstávajúce uši sú dané tvarom chrupavky a ten je vrodený. To sú holé fakty, zvyšok sú povery. Je väčšia pravdepodobnosť, že sa bábo s čiapkou pri normálnej izbovej teplote prehreje, ako že mu bude zima. Ako bolo spomínané - prehriatie je riziko. Takže nie - čiapku nepotrebuje. Určite dbáš na to, aby bola v dome optimálna teplota a aby nebol prievan.

zeytin
11. feb 2017

...a ty si dávaš čiapku, keď si vo vnútri?

sardinka32
11. feb 2017

Tak este naposledy sa ozvem v tejto "diskusii"...kedze kazda druha tu nepriamo reaguje na moj prispevok. Moje dieta nema mat po kom odstavajuce usi...nikto v mojej a ani manzelovej rodine az po prababky odstavajuce usi nema. Dcera sa mi narodila s krasnymi uskami a tak to bolo niekolko tyzdnov, lenze potom som si vsimla, ako jej jedno usko zacalo vyraznejsie odstavat, pretoze stale otacala hlavicku na jednu stranu (nepomohlo ani polohovanie, pretocila sa) a takmer vzdy si usko prilahla tak, ze si usnicu ohla. Kedze som nemohla pri jej postielke sediet den aj noc a usko jej napravat, bez toho, ze by som studovala studie na Internete, som si povedala, ze jej dam ciapocku (nie baranicu!) a prekvapenieee...usko sa jej po istom case krasne vyrovnalo. Nedavala som jej ciapocku stale, len ked isla spinkat, co som uz v prvom prispevku napisala. Takze mna tu nikto nepresvedci o tom, ze je to len genetika. Koncim...ale vy dievcata dalej debatujte o nas krkavcich matkach, ktore davame detom ciapocky a nejdeme s modernou dobou. 😅

alaguema
11. feb 2017

@lukrec kedysi sa dávala čiapočka, kým to malo svoje opodstatnenie, keďže domy neboli také vykúrené, ako dnes. Neskôr to bol už len zvyk a momentálne je to skôr riziko v dobre vykúrených bytoch a domoch.

librarian
11. feb 2017

@sardinka32 ja tvoj názor ohľadne čiapky rešpektujem, zaujíma ma ale niečo iné. píšeš, že "nepomohlo ani polohovanie, pretocila sa" - nemalo bábo problém, keď otáčalo hlavičku na jednu stranu? lebo mňa tým pediatrička straší. snažím sa syna polohovať, ale on akoby si aj krk bol ochotný zlomiť, len aby bol na preferovanej strane. málokedy sa mi ho podarí udržať na ľavej strane a mám z toho trochu obavy.

dejna20
11. feb 2017

Nedavala som ciapku ani nebudem davat druhej vnutri. Prvy ma usi pekne. 😂

tortelinka
11. feb 2017

tiež si myslím, že je to zvyk z minulosti, keď bolo chladno...moje deti sú zimné, starší nenosil, menší iba počas pobytu v dd, keď sestra trvala na tom, že musí, a ja som musela poslúchať, ale mal furt spotenú hlavu

katrinka8
11. feb 2017

@sardinka32 - máme vo svojom okolí blízku osobu, ktorá odstávajúce ušká riešila s odborníkom na tento detský problém - myslím, že ten vie lepšie, ako táto vrodená chyba vzniká. Ale tak Ty si presvedčená o svojej pravde - keď tomu veríš, že čiapka pomohla Tvojmu dieťaťu pred odstávaním ušiek, nám to neprekáža 😉
Len jedno nechápem - čo je moderné / nemoderné na dávaní / nedávaní čiapky novorodencom v miestnosti. Moja mama bola zrejme tiež moderná, keď nám čiapku doma nedávala - len neviem, kde na internete si to naštudovala pred vyše 30-mi rokmi. Mimochodom, v našom byte je v zime cca 23 stupňov - nie neprekurujeme, sme stredný byt, kúria všetci okolo nás, my radiátory zapíname len výnimočne. Dcéra sa narodila, keď bolo vonku cez 35 a vnútri sme mali so stiahnutými žalúziami cez 26 stupňov. Dávať jej čiapku by bolo proti zdravému rozumu. Doma bola len v plienke, prípadne mala body s krátkym rukávom. Syn sa narodil koncom novembra, čiapku doma nikdy nemal.
Kedysi bolo v bytoch / domoch naozaj výrazne chladnejšie, stačí si prečítať napr. také odporúčania, čo sa teploty v miestnosti týka, v knižke Naše dieťa z r. cca 1976 - tak tam naozaj asi novorodenec tú čiapku mať musel.

libela
11. feb 2017

Áno, ak bolo chladnejšie. Záleží to aj od toho či sa narodia s vláskami alebo bez. Cez hlavu uniká najviac tepla. teda som za čiapku. Ak je teplejšie tak bez alebo som čiapočku len položila na vrch hlavičky...

septemberkl
12. feb 2017

Ja som čiapočku najskôr nedávala, a potom ma svokra začala strašiť a začala som čiapku dávať, takú tenkú, ale po asi dvoch týždňoch som s tým prestala. Myslím si, že starí rodičia majú tendenciu preháňať, čo sa týka obliekania bábätiek. Ja aj keby som neviem ako malú obliekla, vždy sa im bude zdať, že jej je zima, aj keby bola celá spotená. A neviem, či náhodou nie je horšie dať čiapku a prehrievať hlavu, keď je dieťa vnútri. Ak je v dome prievan, tak to asi má svoje opodstatnenie, ale keď nie, tak nevidím dôvod na dávanie čiapky. A len tak mimochodom, môj muž bol od malička veľmi naobliekaný a nosieval doma čiapku a teraz je veľmi náchylný na prechladnutie, nevylezie von bez čiapky keď trochu fúka, lebo hneď prechladne. Lenže moja svokra to fakt preháňa s tým obliekaním, tak si viem predstaviť aký musel byť doma naobliekaný.

katrinka8
12. feb 2017

@septemberkl - to je taký slovenský národný šport - babušenie detí 😉

kuriatkomm
12. feb 2017

Pri tejto diskusii som si vybavila Otíka z Vesničko má stredisková ako hľadí do zrkadla a skúma či mu slúchadlá vyrovnali uši 😀

septemberkl
12. feb 2017

@katrinka8 mňa svokra strašila, že citujem "malej prechladol cez hlavičku mozoček a z toho sa jej začali v hrdielku robiť hlieny". mne ako prvorodičke s maličkým bábätkom nebolo treba veľa, aj napriek tomu, že iq mám v norme, tak mi nenormálne nahnala strach a spamätala som sa až po dvoch týždňcoh, kedy mi docvaklo aká je to hovadina. Podla nej som ju nedávala ani dostatočne hlboko do hlbokého kočíka.