Detská postieľka pripojená k manželskej posteli rodičov - skúsenosti

titla
22. jan 2019

Ahoj dievčatá,
Prišla som si po radu od skúsenejších mamičiek. Čakáme s manželom naše prvé bábätko a narazili sme na problém, kam umiestniť detskú postieľku. Máme maličkú spálňu – pre nás dvoch na spanie dostačujúcu – ale už v nej nie je miesto kam umiestniť ďalší kus nábytku.

Ja vidím riešenie v tom, že by sme odstránili môj nočný stolík a postieľka by sa umiestnila medzi stenu a moju stranu postele. Aj to by sme museli kúpiť menšiu, ako štandardný rozmer 120x60, lebo nám tam chýbajú centimetre. Ja viem, že je to zase len dočasné riešenie, lebo z tých malých postieľok (90x40) bábätka strašne rýchlo vyrastú – ale jeden problém po druhom.

Manželovi sa však toto riešenie nepozdáva. Jeho argument je, že neostane dostatočný prístup do postieľky, lebo bude prístupná len z tej jednej úzkej strany a bábätko sa nebude dať vyberať. Prístup z postele tiež neprichádza do úvahy, lebo človek sediaci na matraci na posteli nebude mať dostatočný balans... toľko jeho teória🙂.

Ja si nemyslím, že by to bolo až také nerealizovateľné. Môj muž nemá žiadne praktické skúsenosti s deťmi. V živote ani nedržal žiadne bábätko v náručí. Takže aj keď beriem jeho teoretickú dedukciu na vedomie, rada by som sa spýtala mamičiek, ktoré mali takto pripojenú postieľku k manželskej posteli na ich skúsenosti. Vyhovovalo Vám to? Vedeli by ste mi popísať svoje skúsenosti, aké pozitíva a negatíva to malo? Nevadil Vám obmedzený prístup k postieľke?

Je mi jasné, že to čo vyhovovalo hoci 100 ženám tu na MK, nemusí v konečnom dôsledku vyhovovať mne. Všetko ukáže čas a prax, potreby bábätka a moje. Možno skončíme všetci traja v našej manželskej posteli (tomu by som sa ale chcela radšej vyhnúť), alebo sa nakoniec niekto z nás vysťahuje do druhej spálne.... Čo konkrétne najviac vyhovuje našej rodine zistíme za pochodu, napriek tomu by som bola rada, ak by ste sa podelili o svoje skúsenosti. Ďakujem.

zeytin
26. jan 2019

Myslis takut

slecnad
26. jan 2019

A keby spinkalo babo s vami v posteli?ci nechcete tak?nemuseli by ste riesit ziadnu postielku 🙂

slecnad
26. jan 2019

Jaj uz vidim ze pisete ze tak nechcete.tak nic 🙂

galioska
26. jan 2019

Dcéra mala po narodení syna pri nás posteľ, neriešili sme či bude možné to či hento proste mala bola spokojná že je s nami v miestnosti a ja tiež😊

kitty88
26. jan 2019

Ja len tolko, ze clovek mieni a dieta meni 😅 clovek premysla, ako by to bolo co najlepsie, kupi postielku, vybavu do nej a moze sa stat, ze babatko v nej bude plakat a plakat a bude chciet byt pri mame, citit ju, tak skonci medzi vami nakoniec, hoci ste to nechceli... To bol aj pripad nasej mladsej dcery, nikdy sme nechceli, aby deti spali s nami, so starsou nebol problem, ta spi od narodenia vo svojej posteli (teda najskor v postielke), no mladsia dokazala preplakat aj celu noc, keby som ju nevzala k sebe, ona bola kontaktnejsie dieta, potrebovala ma citit pri sebe. Doteraz spi s nami (ma vyse 2,5 roka), ale mne to vyhovovalo z hladiska dojcenia, dala som jej prsnik poleziacky a spali sme obe dalej. Manzel si zvykol, dokonca sa ani neodstahoval z izby 😁
Urcite to skuste s tou prirazenou postielkou a potom uvidite, ci a ako to bude fungovat, prip. sa zariadite inak, podla potrieb dietatka.

jenny04
26. jan 2019

Urcite odporucam.My sme mali najprv inde postielku ale maleho som casto kojila v noci tak som ho uz potom nechavala v nasej posteli lebo sa mi nechcelo vzdy vstavat atd.Potom som niekde videla takto prisunutu postielku a skusili sme to a je to super.Ked je dietatko vacsie tak ma vzdy pocit ze je pri vas no zaroven mate sukromievo vasej posteli.Maly si na to zvykol a vzdy sa odgula do svojej postele aked chce postiskat v noci prigula sa 🙂 A takto mame aj z druhej strany kedze mame 3r a 1rocne.Zliezame len z prednej strany,je to trosku narocnejsie pri prezliekani posteli. Ale ja uz mam cvik 🙂

1975renca
26. jan 2019

Úplne bez problémov sme manipulovali s babätkom, mali sme postel manželskú a na mojej strane bola postieľka so spustenym bokom, dokonca ešte lepšie, nemusela som vždy vstať z postele, len som sa k bábätku naciahla a bolo...

adenkabj
26. jan 2019

Ja mám klasickú postieľku a len sme dali bočnú stranu preč a prisunuli sme postieľku na doraz k posteli a fungovalo to bez problémov keď sa mali začal otáčať prednú časť sme dali naspäť a hotovo ... Tak som to mala pri prvom a tak to budem mať aj teraz

drimajova
26. jan 2019

@titla postieľku prisunutú k posteli môžem len a len odporučiť. Mám 3 deti a mám to odskúšané pri dvoch z nich. Ľutujem, že nám pri prvom táto možnosť nenapadla. Mať bábätko v noci vedľa seba znamená kvalitnejší spánok pre všetkých. Aj pre manžela - ten môj ani nevie, kedy je bábo hore. Lebo na malé mrnkanie sa už nezobudí, je už imúnny a viac bábo ani plakať nezačne, lebo sa nahmatáme a keď treba tak dám mliečko. Dojčenia si ráno ani nepamätám, lebo pritom zaspí nielen bábo, ale raz dva aj ja. Malý sa nasýti, upokojí a ako sa ku mne prikotúľal, tak sa sám aj odkotúľa do postieľky a obaja máme svoj priestor.
Samozrejme to takto funguje, až keď bábo trošku väčšie.
Novorodeniatko som mala pri sebe v posteli a manžel spával vo vedľajšej izbe. On sa dobre vyspal a ja s bábinom som sa bez stresu, že ho budím, naučila čo a ako šikovne v noci treba urobiť. Nejaký čas to trvalo, kým sme sa všetci aklimatizovali.
Maličké zo začiatku môže hneď spustiť plač, v noci je to viac vstávania, pretože bábo v noci treba často aj prebaľovať a prikladanie k dojčeniu ešte nemusí byť také samozrejmé a poviem "samoobslužné", ako je to s väčším bábätkom.

Tvoj muž má ale vcelku dobrého tušáka ohľadne manipulovania s bábätkom. Hlboko do postieľky zo strany postele to môže byť s novorodeniatkom nepraktické, náročné. Hlavne, keď si nechceme bábo pri pokladaní zobudiť. Pri manipulácii s takým maličkým bábätko sme neobratnejší a práve potrebujeme byť opatrnejší. Ale aj tak by som vám radila pripojiť postieľku k posteli - také maličké bábätko sa zmestí aj ku kraju postieľky a môžete ho teda vkladať z tej užšej strany. Pre novorodencov sa rošt a matrac dávajú do najvyššej polohy a tak vám to bude pohodlné aj odtiaľ.
Ešte by som poradila pošpekulovať s tými centimetrami - napríklad premiestniť aj manželov nočný stolík a kúpiť hneď klasickú postieľku. Z tej mini vám ozaj rýchlo vyrastie a problém s priestorom sa nevyrieši, len oddiali. Okrem toho - pri bábätku je vždy treba mať poruke "milión" vecí
a do väčšej postieľky sa pohodlne zmestia vedľa bábätka.
Moja posledná rada však znie, že žiadne rady od druhých nemožno aplikovať úplne, pretože každý sme jedinečný. Každá rodina, každé bábätko, každý rodinný priestor.
Netestujte na sebe a bábätku, čo vám kto poradí, ale verte vlastnej intuícii a podľa nej konajte. Aj vaše dieťa vycíti, keď s ním budete zaobchádzať podľa vlastných pocitov a presvedčenia, hoci s málom skúseností - či už bude maličké alebo aj väčšie. A budete pokojnejší všetci.

vanesanova
26. jan 2019

Nic lepsie neexustuje urcite do toho chod a hlavne je to dobre pre laktaciu plus nemusis vstavat ohybat sa furt do postielky lepsie si pospite vsetci traja my sme takto stale maly ma 2 roky aj ked je chory lepsie sa citim ze ho mozem stale kuknut ockom a pri kojeni je to bomba iba sa otocim vyhrniem tricko a cucka a spime pri kojeni sa babo budi castejsie takze je to velmi pohodlne my mame tu vacsiu postielku 140x70 muz dal bocnicu dolu a matrac dal do vysky nasej postele a je na mojej strane samozrejme ked bol este malicky tak ked spinkal iba som okolo neho este naukladala periny aby nahodou nevyliezol odtial ked spal cez den ale cez den som ho mala vacsinou pri sebe v kuchyni v kosiku na kolieskach tiez velmi dobra pomocka!

lenkaam_1
26. jan 2019

My smr mali priestoru habadej ale vstavala som len ja kedze sa budil na kojenie.dala som dole bocnicu bolo to super maleho som v polospanku presunula k sebe a potom dala nazad ked bol vacsi nehala pri sebe.za mna super

sajka12
26. jan 2019

@titla Podľa mňa nie je úplne bezpečné keď spí dieťatko pri rodičoch (koľko už bolo prípadov že sa udusilo a tak 😣 a monitor dychu?...) ďalej keď si vezmeš hygienické hľadisko, veď človek sa v noci potí a ten dych... plus keď dostane mliečko na každé zamrnčanie nevyspí sa kvalitne ani dieťa ani matka, ani z výchovného hľadiska to nie je najlepší ťah...
Na tvojom mieste by som zvážila užšiu manželskú posteľ( so šírkou 160) a možno trošičku užšiu tú cestičku okolo skrine (z mužovej strany). Ja mám klasickú postieľku pei mojej strane a pri nej úzku cestičku. Bábätko som si vždy vybrala a v sede ho nakojila (aby som nezaspala) a aj prebaliť som ho v pohode vedela v postieľke ... Maličký (21 mes) spí dodnes v tej postieľke a do našej postele ide iba v krajných prípadoch keď má nejaký problém a nevie sa upokojiť. Ale už sa mi viackrát stalo že sa sám pýtal do postieľky lebo v našej posteli sa cítil nesvoj. Tak ako dospelý človek spí najradšej vo svojej posteli aj bábätko potrebuje svoj osobný priestor. Ale zas rozumuem aj výnimkám (napr. s náročným dieťaťom ktoré potrebuje byť vkuse s rodičom) ale tiež od toho treba časom odvykať...

lienka_snehulienka
26. jan 2019

@titla Moja skúsenosť s postieľkou prirazenou k posteli: Čerstvo po pôrode mi to absolútne nevyhovovalo, lebo som si ako popôrodný suvenír doniesla zápal sedacieho nervu. Keď som chcela vstať, musela som sa pomaličky posúvať na koniec postele, čo bolo veľmi nepríjemné a šitie po nástrihu mi k tomu tiež pridávalo. Teraz už je to v pohode a veľmi mi to vyhovuje. Na malú bez problémov vidím, dočiahnem atď., keď si ju v noci vyberám na kojenie, ide to úplne v pohode aj v polosede. A pokiaľ ide o prístup k postieľke z priestoru izby, malú do postieľky dávam aj vyberám spredu, nie zboku. Máme tam o čosi viac miesta ako ty, ale aj tak to nie je dosť na pohodlnú manipuláciu s bábom. Spredu je to oveľa ľahšie.

spisanka
27. jan 2019

I nás takto : prvé mesiace dieťa v postieľke ktorá bola ďalej od postele(ani za svet som ju nechcela mat v posteli, aby som ju nepripucila) po pár mesiacoch postieľka pri posteli a za krátko mala s nami v posteli a milujem ju takto uspavat keď ma obime ☺️. Čas sám ukáže co je najlepšie ☺️

s1m.one
27. jan 2019

ahoj, postielku sme mali pripravenu,ale nakoniec som bola sebecka a chcela som sa vyspat, kedze som v noci vstavala iba ja a dojcila, tak ma to strasne budilo (vstat zobra z postielky, dat papat a vratit do postielky) a nedokazala som poriadne fungovat na druhy den, tak som si dcerku dala do postele (cucla si a ja som v poho spala dalej) a muz spal nakoniec v druhej izbe. ale tvoje dietako moze byt take, ze nebude tolko v noci pytat a vtedy bude v poho aj ta posielka pri manzelskej posteli a nejak to zvladnete aj vyberat a vkladat do postelky uz to bude rutina, drzim palce 🙂

myzma
27. jan 2019

My mame pre najmladsiu tu malu, bude mat dva roky a stale sa v nej vyspi. V noci aj tak este kojim, takze cast noci je medzi nami v strede. K tejto verzii, sa da estec aj pripojiť zvacsovacia cast o cca 20cm. Ked priestor nepustí, tak nepusti...

Za nas spokojnost. Je to neskutocne prakticke.

myzma
27. jan 2019
kochova_vlocka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lulica
27. jan 2019

@titla ja mam tak isto spalnu moj nocny stolik je velmi velmi malicky hned za nim nedzi postelou a stenou je natesnana postielka z ktorej som dala dolu bocnu stenu postielky cize je spojena s postelou.. Teda teraz uz ked je vacsia a v noci moc cestuje som tam tu bocnicu nakrutila nazas a vynala som len tri mriezky. Mam obmedzenejsi lristup napriklad ked v noci krmim alebo ked vecer zaspi pri mne a potom ju davam do postielky az tak pohodlne to neni ale v zasade to nie je problem ktory by som potrebovala riesit

montemotherone
27. jan 2019

@titla pri prvej som vstavala hore dole k postieľke až nakoniec bola viac pri mne v posteli ako vo svojej. Pri malom sme odstránili bočnicu a pripevnili k posteli ako píšeš. Je to super riešenie, ak nie si matka ktorá chce mesačné dieťa oddeliť a strčiť do vlastnej izby 😉 (manželove teórie nekomentujem) 🙂

taga
27. jan 2019

Tvoj muž ma pravdu. Ja som si takto nastylovala postieľku pred prvým pôrodom a rýchlo som zistila, že keď potrebujem bábo odložiť, musím vždy vliezť do postele, matrac je nízko a keďže nášho zobudilo každé suchnutie aj táto manipulácia bola o ničom. Vždy sa prebral. Postieľka veľmi rýchlo išla samostatne a matrac do najvyššej polohy.
Podľa mňa to prirazenie k posteli je praktické pri väčších detickach, ktoré sa už hýbu, vedia sa do tej postieľky pregulat a tak. Maličké bábo ukladať posediačky alebo kolenacky stále je naprd. Ale keď nemáš iné riešenie, tak ti táto diskusia aj tak bude nanič.

taga
27. jan 2019

A to podotýkam že sme nakoniec postieľku aj tak nevyužívali, obaja chlapci spia s nami v posteli. Ale pri prvom na začiatku som ho ukladala spať do postieľky a teda bolo mi to oveľa pohodlnejsie ked bol k nej normálny prístup a nie ísť cez posteľ. Tiež cez deň, keď potrebuješ babo polozit, zachvilu zas zobrať a tak. A keď sme aj neskôr dali zas postieľku k posteli, keď bol väčší,malý v nej nechcel byť, bola dobrá len na odkladanie vankúšov a perín 😂

misscelaneous
27. jan 2019

neviem, ci to niekto nespomenul, ale podla opisu je izba velmi malinka. Existuju standardy m3 vzduchu, ktore musia byt v spalni, podla toho kolko tam spi ludi. V tak malej miestnosti dvaja dospeli a babatko sa moze rychlo vydychat vzduch a zvysuje sa riziko SIDS. SKor by som riesila to. AK teda nemate rekuperaciu v izbe. Je moznost vymenit spalnu za vacsiu izbu?

mathuska6
27. jan 2019

Ja mám pripojenú k posteli aj som dala jednu stranu z postieľky dole keďže sa môj syn aj predtým dcéra v noci často budili na dojčenie veeeeľmi mi to uľahčilo život len som si ich prisunula nadojčila odsunula a nemusela som ani vstávať z postele. Každému vyhovuje niečo iné mne to vyhovovalo takto aj mojim deťom.

greeny
27. jan 2019

Ahoj, na Tvojom mieste by som mala zo začiatku bábätko v spálni v kočíku. Cíti sa tam bezpečnejšie, môžeš dat pod matrac aj monitor dychu a s takymto bábätkom sa naozaj zle manipuluje poklaciacky. Potom neskor keď sa bábätko lepšie drží tak to môžete vyriešiť tak ako píšeš ale stále je lepšie mať aspoň 15cm ešte miesto na nohy radšej kúpiť menšiu postieľku. ak bude len na spanie nevadí ze bude menej miesta na hybanie

danula.ch
27. jan 2019

Radšej takto vedľa postele, ako v inej izbe. Ja mám presne tak, malo priestoru vedľa postele, akurat na postieľku. Vyberá sa z nej horšie, ale 10 cm ju odsunut viem a vtedy je vyberanie ok. Vám tam tiež aspoň taký priestor ostane, čI nie? Ale aspoň keby tam ten priestor nebol, tak ja osobne som radšej za postieľku, ktorá bude pri posteli a bude sa mi z nej tazko vyberať, ako postielka v inej izbe a potom to vstávanie. ....amen tma 😀. Prvé mesiace sme amen tak mali dole bocnicu, Malý mal okolo seba vankúš na kojenie, ktorý do pol roka nemal šancu preliezt a inak, aj tak bol väčšinou vedľa mňa na posteli. Možno aj vy tak akoniec skončíte, o to skôr, ak bude postielka v inej izbe 🙂

danula.ch
27. jan 2019

Inak ja som nikdy nepochopila tie babatkovske detské izby. Vyzerá to chutnucko, ten nábytok a ta predstava, ako tam bude bábo spinkat a hrat sa a realita je väčšinou niekde úplne inde 🙂

sajamt
27. jan 2019

Ja som mala resp mam postieľku pri svojej posteli je to veľmi praktické a aj príjemné 🙂 keď som kojila drobca som si len jednoducho vzaja ku sebe nemusela som nikam odbiehat a tiež keď bábätko len mrnka dá sa ľahko utíšiť pohladkat, dať dudu.... A cez deň keď boli maličký nespavali v postieľke resp len minimálne takže nevadí ani čisto prístup z postele😉za mňa postieľka pri posteli je top 😊

vilma7
27. jan 2019

Rada pridám moju skúsenosť. Doma sme mali postielky 3 a krpec doteraz nespal ani v jednej, ale so mnou na manželskej. Kojila som a po 6.mes sa vracala do prace, takže uz iba presúvanie by preberalo v noci aj mňa. Samozrejme k tonu dopomohlo aj to, ze nam či v postielke, al.kociku hukal a hukal. Takže postielka je doteraz pri manzelskej a 2.r.syn vedla mna ;).

gitane
27. jan 2019

@titla no, my sme začali s postieľku úplne mimo nás. Za mesiac sme mali už postieľku bez bočnice presunutú k posteli a o pár ďalších mesiacov sme už spávali všetci spolu v posteli. Často som pri nočnom kojení zaspala a tak prosto ostal malý späť medzi nami. Teraz má syn 3 roky a s mužom si ani nevieme predstaviť že by medzi nami nebol. V postieľke už 6 mesiacov spáva malá sestrička 🙂 Nám to takto úplne vyhovuje. Akonáhle niektoré dieťa v noci zamrnčí, som hneď nablízku a nikto ďaľší sa nezobudí. Mimochodom, naša izba má na šírku presný rozmer 60 postieľka, 160 posteľ, 50 nočný stolík. Pri stolíku je radiátor, takže ulička má len asi 30cm. Na dĺžku 200 posteľ, 60 ulička, 60 skriňa...