Je potrebný sterilizátor na fľašky?

alline
9. jan 2009

Ahojte, viete mi poradit, ci je potrebny sterilizator na flasky?
Dakujem

dosa
22. okt 2009

ja som pri prvej sterilizovala len prve styri mesiace, aj to nie prehnane, len raz, dva krat za tyzden. potom uz sme zacali s prikrmami a do detskeho traviaceho traktu sa zacinaju dostavat aj ine papanicka ako mliecko. takze ak normalne umyjes riady je to uplne postacujuce.

mata1976
22. nov 2009

Takze my sme ho nepotrebovali, je napredaj 😉 😉 😉

http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=6975245

susisus
23. nov 2009

Ja som sterilizovala len prvy mesiac v sterilizatore, teraz radsej vyvaram, nejak sa mi to paci viac 🙂

zuzkaprofant
23. nov 2009

ja sterilizujem a este budem do roka lebo od mliecka su maste a osobne tiez nevypijem s pohara ked je spinavy tak preco by maly mal ja neivem asi som ina ako ostatne ale sterilizatik si neviem vynachvalit 😀 flasky su ako nove a aj cumle tak to mozem odlozit pre dalsie babatko 😉

emanka
23. nov 2009

Ja som prvé 2 mesiace vyvárala a potom mi to už začalo liezť na nervy a odvtedy sterilizujem...najlepšia vec, akú som kúpila, je to čisté, bez vápnika a hlavne rýchle....a stále vyváram, aj keď je to už asi zbytočné, lebo malá dáva do pusy úplne všetko, ale predsa len, to mlieko sa tam rozkladá, tak som spokojnejšia, keď je to vysterilizované... 🙂

zuzkaprofant
24. nov 2009

emanka tak vytaj v klube ja ze som jedina mamina co steriluzuje 😀 😀

andrema
3. jún 2010

zuzkaprofant aj ja sterilizujem....mam dvojemsacne babo a musim prikrmovat odkedy sme prisli z porodnice...a mam dost flias..a ked sa mi naplni sterilizator,tak sterilizujem....a teoreticky je kazda flasa,co pouzijem vysterilizovana...ale zasa,co viem so skusenosti s pracou v laboratoriu...nic co potom postoji len tak na vzduchu nebude sterilne..takze ked to vyberiem so sterilizatora a ta flasa stoji kym sa pouzije niekedy aj dva dni,kedze ich mam viac,tak urcite nie su 100percent sterilne...
Ale mam super pocit,ze som sterilizovala...hlavne ked nevypila vsetko mliecko a nieco zostalo vo flasi dlhsie stat...
Ale urcite nemam flase 100percent sterilne...

pimpa
3. jún 2010

podla mna je potrebny ked maminka nekoji, u nas to tak bolo. Avent sterilizator do mikrovlnky sa nam krasne osvedcil a naraz sme vysterilizovali flasky na cely dalsi den. Az do 11 mesiaca som sterilizovala v nom 😉

tigri
4. jún 2010

ja som tiez pri prvej dcerke povazovala sterilizator za uplne blbost, ale pri druhej som ho naplno vyuzila....je velky rozdiel, ci je dieta kojene, ci pouziva dudliky, ci mamina pouziva odsavacku mlieka....prva dcerka dudliky velmi nechcela, iba si sem tam trosku podudlala a bola vylucne kojena do 8meho mesiaca...takze v takomto pripade by bola fakt blbost kupovat sterilizator

druha dcerka bola od narodenia iny pripad, tazka zavislacka na dudloch, velky problem s kojenim, takze som musela kupit odsavacku, neskor som musela zacat dokrmovat mlieckom a pri vsetkych tychto stresoch sa mi rozhodne nechcelo kazdy den lovit dudliky, flasky a casti odsavacky z vriaceho hrnca, ktore by tak ci tam potom boli este zanesene bielym povlakom od chloru....takze omnoho prijatelnejsia varianta bola kupit parny sterilizator, do ktoreho som to kazdy vecer nahadzala a za par minut to bolo vysterilizovane...v priebehu dna som to len oplachovala horucou vodou

dalsia vec je, ze ja som obe baby mala priserne tintinka a o kazde kilo sme tvrdo bojovali (prvej to aj ostalo), takze predstava nejakej crevnej infekcie, ktora by v nasom pripade viedla urcite k pobytu na infuzkach bola pre mna dost odstrasujuca na to, aby som si na riadnej hygiene do pol roka dala zalezat...

majamat
19. jún 2010

ahojte, neda mi nereagovat hlavne na stare prispevky. kedysi sa flasky vyvarali. so sterilizatorom je to jednoduchsie. ja som si kupila sterilizator do mikrovlny v Tescu. je zbytocne kupovat drahy, ked vTescu stoji okolo 7,-€ a cestovny na 2 flase 3,50€. dokonca som ho kupila v akcii za 2,50€.
k tomu nazoru, ze dieta nemusi zit v sterilnom prostredi a ze sterilizovanie nie je prirodzene. ja si myslim, ze predsa nie je prirodzene pre novorodenca ani jest z flase. prirodzene je kojit. mlieko je zivnou podou pre bakterie a dieta je velmi nachylne na infekcie a zvlast take, ktore nie je kojene. nedostava protilatky od matky. matkyn prsnik sice nie je sterilny, ale mliecko ano. prsnik sa da umyt a bakterie na ludskom tele su urcite prirodzenejsie ako bakterie z mlieka.
ja asi nebudem az tak casto sterilizovat, ak nebudem kojit, ale obcas urcite. sterilne prostredie sa neobmedzuje len na sterilne flasky. bakterii je vsade dost

lauricka
17. aug 2011

zo zena.sk

Aby vaše dieťatko neprichádzalo do kontaktu s nebezpečnými mikroorganizmami, ktoré by mu mohli spôsobiť nemalé problémy, ešte počas tehotenstva by ste sa mali pripraviť na správnu údržbu dojčenských cumlíkov a fliaš. Veľa závisí aj od toho, akú fľašu a aký cumlík kúpite.

Niektoré cumlíky majú špeciálne priezračné hygienické ochranné krytky, ktoré je treba na cumlík nasadiť, keď ho dieťa nepoužíva. Cumlíky bez krytiek uchovávajte v špeciálnych nádobkách na cumlíky. Nezabudnite ani na vyváranie cumlíkov horúcou vodou, a to:

- pred prvým použitím

- novorodencovi aspoň raz denne

- vždy keď cumlík spadne na zem

Nikdy nedávajte cumlík do svojich úst a taktiež ho nenamáčajte do sladkej tekutiny, pretože takto môžete dieťaťu spôsobiť vznik zubného kazu alebo iné choroby ústnej dutiny.

Fľaša by sa mala sterilizovať pred každým použitím. Spôsob sterilizácie je ľubovoľný, závisí však od typu fľaše a od prostriedkov, ktoré máte k dispozícii.

Spôsoby sterilizácie

1. Preváranie

Najpoužívanejšou je stále sterilizácia prevarením vo vode. Naše normy hovoria, že dojčenské potreby by mali byť vo vriacej vode 3 až 5 minút. Tento spôsob sterilizácie je síce najlacnejší, ale zároveň aj najnáročnejší na čas a má tiež niekoľko nevýhod:

- nebezpečná vriaca voda

- fľaše sa rýchlejšie ničia

- na fľaškách sa usádza vodný kameň

Tento typ sterilizácie je teda len relatívne lacný, pretože musíte častejšie kupovať nové fľašky.

2.Parný sterilizátor

Ak si chcete uľahčiť prácu, môžete si kúpiť parný sterilizátor, elektrický alebo mikrovlný. Fľašky sa v ňom dezinfikujú nasýtenou vodnou parou pri teplote 100ºC. Čas sterilizácie je osem minút a potreby uchovávané v tesne uzavretom zariadení sú sterilné tri hodiny. Parný sterilizátor je veľmi účinný a praktický na použitie, má však jednu chybu, je dosť drahý.

3.Chemická sterilizácia

Ďalšou metódou sterilizácie fliaš je chemická sterilizácia. Robí sa za studena použitím špeciálnych tabliet. Tento spôsob však nie je veľmi populárny ani odporúčaný. Pomôcky sterilizované práve týmto spôsobom majú nepríjemný zápach a chuť chlóru, čo odrádza deti od jedenia. Je tiež dosť drahá, pretože zakaždým musíte použiť novú tabletu a náročná na čas.

4.Samosterilizujúca fľaša

Ak máte doma mikrovlnku, využite najmodernejšiu formu sterilizácie. Kúpte si samosterilizujúcu fľašku, ktorá sa ľahko udržiava. Môžete ju používať ako fľašu na mlieko aj ako sterilizátor. Dezinfekcia sa tu vykonáva pomocou vodnej pary v mikrovlnej rúre. Pre súčasné mamičky je to veľmi výhodné, pretože ušetria čas, ktorý môžu venovať svojej rodine Zároveň majú pocit istoty, že svojmu dieťatku dávajú bezpečnosť a perfektnú hygienu.

Ak nemáte mikrovlnku alebo ak sa vám náhodou pokazí, môžete samosterilizujúcu fľašku sterilizovať aj tradičným spôsobom, čiže vo vriacej vode. Pamätajte však, že sterilizáciou v mikrovlnej rúre sa fľaša menej ničí, a tak môže vášmu dieťatku slúžiť dlhšie.

laurinka_21
28. sep 2016

@magimary čím sa majú umývať flasky?