Kdy začít nakupovat výbavičku?

ajurka
20. okt 2013

Jsem dost pověrčivá a bojím se kupovat napřed... Od kdy jste začali nakupovat 🙂

lenka1993
2. dec 2013

@aadulik2110 ja sa chystám tohto týždňa si urobiť nákup do pôrodnice a zbaliť tašku. Aj tlak mi skáče takže radšej budem pripravená skôr ako potom byť odkázaná že mi niekto kúpi 🙂

aadulik2110
2. dec 2013

@ajurka
@niia307
@luci_nka
@tacca
@lenka1993 keď ste také povďačné za ten zoznam, tak mám pre vás ešte jeden 🙂 je to z letáčika od Aventu pre budúce mamičky a tiež si ho dovolím podľa svojich skúseností doplniť 🙂

Čo si zobrať do pôrodnice pre seba a pre bábätko a na cestu z pôrodnice 🙂

Dokumenty:
Tehotenský preukaz
Preukaz o zdravotnom poistení
Občiansky preukaz
Sobášny list (ten po mne nechceli, ale manžel ho mal nachystaný doma, keď išiel na úrad vybavovať rodný list - takže netreba brať do pôrodnice, ale chlapom nachystať 🙂
V prípade, že nie ste vydaté a partner uznáva otcovstvo (to sa vybaví na matrike v mieste bydliska) treba zápisnicu o určení otcovstva k nenarodenému dieťaťu so súhlasným vyjadrením rodičov (neviem, či to treba do pôrodnice alebo len na matriku pri vybavovaní rodného listu, ale viem, že kamoška si to bola vybavovať cca 4tt pred termínom pôrodu)
Výsledky špeciálnych vyšetrení v gravidite (napr. s diabetologickej amb., internej a pod.... ja som tie výsledky mala v obale spolu s tehotenským preukazom)

Pre teba:
- Nočná košela 2ks - so zapínaním vpredu (ja som rodila v máji a mala som ramienkovú nočnú košeľu a stačilo, ale v zime by som volila niečo s rukávom a so zapínaním - kvôli pohodlnosti pri dojčení)
- Župan, papuče (aj do sprchy nejaké šľapky), nezabudnite aj na ponožky 🙂
- Uteráky (ja som mala len jeden malý na tvár) a osuška (odporúčam v tmavších farbách - ja som mala najprv svetlý a po sprche tam boli aj stopy krvi - tak tmavší bude fajn - ak si nechcete brať viacero na jednorazové použitie)
- Hygienické potreby - intímny gél (ja by som radšej odporučila detské mydlo - super vysušuje ranu po nástrihu a k tomu rosalgin - ja som ho však používala až doma), šampón, sprchový gél, tekuté mydlo na umývanie rúk, zubná pasta a kefka, hrebeň, papierové vreckovky, WC papier, popôrodné vložky - kúpite v zdravotníckych potrebách (keďže mi počas pôrodu a po pôrode dali niekoľko v pôrodnici, tak na zvyšné dni mi stačili 2 balíky, ale odporučila by som aj viacero balíkov si kúpiť - aj keď niektoré už v pôrodnici používali klasické menštruačné vložky - ja som ich začala používať až doma, ale rana po nástrihu sa mi zapálila a tak som takmer celé šestonedelie používala tie popôrodné - aj keď to nie je až toľko pohodlné)
- Jednorázové nohavičky - tiež kúpite v zdravotníckych potrebách (ja som si kúpila 2 veľkosti, lebo som si nebola istá a nakoniec aj tie väčšie mi boli menšie a nepohodlné - takže odporúčam radšej viacero bavlnených klasických nohavičiek tmavšej farby
- Masť na ošetrovanie bradaviek (odporúčam z DMky - aj keď nanesiete mastičku na bradavky, netreba ju pred dojčením zmývať - túto mastičku som používala v pôrodnici pretože som nejaký čas nebola s malým a chcela som, aby sa mi rozbehla laktácia a masírovanie "nasucho" by bolo bolestivé a taktiež mi malý jednu bradavku stihol rozkúsnuť, ale za nejaké 2 dni sa mi pekne zahojila, inak je to čisto lanolínová masť a tak má celkom dobré použitie - keďže okrem pôrodnice som ju už nepotrebovala 🙂
- Dojčenské podprsenky 2ks
- Absorpčné vložky do podprsenky (aj keď si kúpite celé balenie, tak nemusíte toho veľa brať 🙂 ja som ich napr. vôbec nepoužila - ani v pôrodnici a ani doma a to som dojčila 13 mes., ale viem, že mnohé ženy majú problémy s nadmernou tvorbou mlieka a samovoľným vytekaním, tak treba byť pripravené 🙂
- Odsávačka materského mlieka (ja si myslím, že netreba, lebo určite novorodenecké oddelenie požičia - buď zadarmo alebo za poplatok)
- Príbor, pohár, nesýtená minerálka (tá je vhodná po pôrode) a na rozbehnutie laktácie odporúčam Vineu (žiadnu inú "značku", lebo Vinea obsahuje najviac hroznovej šťavy)

Pre dieťatko v nemocnici:
- jednorázové plienky - počítajte cca 10ks na deň (ja som mala 50ks a stačilo, ešte som aj nejaké doniesla domov aj napriek tomu, že sme boli v pôrodnici o deň dlhšie)
- látkové plienky aspoň 5ks (u nás v nemocnici mali na zozname až 15 ks - ale myslím, si že 10ks je tak akurát - záleží od dieťatka ako bude grckať - ja som použila len 3, ale niektoré mamičky aj 10)
- vlhčené obrúsky
- kozmetika pre bábätko - mydlo, krém na potničky (u nás v nemocnici nechceli nič len modrú indulonu - používali ju po kúpaní a aj na zadoček - krém proti zapareninám som používala až doma)
- oblečenie - rukavičky, ponožky, čiapočka, deka, dupačky, kabátik, košielka (rukavičky odporúčam, aj keď v nemocnici balili dieťatká s ručičkami pri tele, ponožky som nepotrebovala, čiapočky - radšej aj 2ks napr. malému brali krv z hlavičky a zašpinila sa od krvi, deka je fajn v zimnejších dňoch, dupačky, kabátik a ani košieľku som nepotrebovala, ale mala som na každý deň jedno body s dlhým rukávom a to bolo fajn)
- teplomer s ohybnou špičkou (to do pôrodnice určite nepotrebujete)
- detská osuška, žinka na umývanie (žinku som mala, ale nepoužívala sa a ani doma som ju nakoniec nepoužívala)
- benzín alkohol na ošetrenie pupku (toto kúpite v lekárni - ja som to v pôrodnici nepotrebovala používali vlstné zdroje, ale doma to majte nachystané, aby sa pupček pekne zahojil)
- cumlík (radšej aj 2 typy - náhodou by bábo vypľúvalo.... ja som mala 2 a aj tak sme mali požičaný z novorodeneckého, cumlík sme používali cca 10 dní - takže netreba nakupovať veľa - možno drobec bude takisto odmietať 🙂

Pre dieťatko pri odchode z pôrodnice:
- oblečenie podľa ročného obdobia - body, čiapka, rukavičky, ponožky a dupačky, v zime: fusak, svetrík, kabátik, teplá čiapka
- tenšia alebo teplejšia deka, (okrem tohto ešte odporúčam fusak do vajíčka - ja som mala taký tenší a aj keď sme odchádzali z pôrodnice v júni, tak sa z ničoho nič veľmi ochladilo a riadne pršalo, tak ja som ešte malému okrem fusaku dala aj deku)
- autosedačka - vajíčko (netreba to trepať zo sebou, alebo nachystať chlapom, keď po vás prídu, aby nezabudli)

ja som mala v zozname z pôrodnice ešte aj jednorazovú plienku, bavlnené plienky a ortopedické nohavičky (ale tak s jednorazovou plienkou každý ráta, bavlnenú je dobré mať po ruke ak by bábo grckalo a ortopedické nohavičky - ako som už v predchádzajúcom zozname spomínala, tak ak treba nosia sa až po mesiaci, takže do pôrodnice vôbec netreba)

tak sa pekne pochystajte a nech už čoskoro máte v náručí tie krásne uzlíčky na ktoré sa človek ani po hodinách pozerania nevie vynadívať 🙂 a ešte pekný zvyšok tehuľkovania prajem

luci_nka
3. dec 2013

@aadulik2110 jeej super, diky moc, idem uložiť, určite sa zíde 🙂

karakula
3. dec 2013

@ajurka aj ja som nakupovala skôr...asi od 25tt a som rada, že som stihla všetko vyprať a požehliť lebo ono sa toho d ostt nazbiera. V 33tt som bola v nemocnici a od vtedy som musela ležať. No posledný mesiac som sa niekedy ledva guľala, vôbec by sa mi nechcelo naháňať veci po obchodoch.
A baby ja som si tu tiež čítala, že 56 netreba veľa tak som mala len pár a maličká mala 48cm keď sa narodila a museli sme dokúpiť lebo vo všetkom plávala 🙂 No a mala som viac overalikov a bodyniek lebo dosť grckala zo začiatku a niekedy sme ju aj 3-4 krát prezliekali.

niia307
3. dec 2013

@aadulik2110 super 🙂 precitane a ulozene....

no dievcata asi zacnem aj ja konecne prat a zehlit... na nasich vecickach este cenovky visia :D jedna velka "starost" je uz z krku --- kocik je uz zaparkovany - bola to vyhodna a dobra kupa tak som neodolala...

lubiduch
3. dec 2013

vacsinu veci som nakupila ked som nastupila na matersku 34tt. dovtedy sme len kocik+vajicko poriesili, nakoko na kocik sa dost dlho cakava (aj 12-16tyzdnov).
ostatne staci neskor, oblecko som zdedila, cize to som akurat zaciatkom materskej poprala pozehlila. postielku manzel zlozil ked som v 36tt s kontrakciami lezala v nemocnici, ale aj tak to zastavili, takze este mesiac tam potom stala prazdna doma 😀

horana
3. dec 2013

Od zaciatku, ked som zistila 2 ciarky na teste, sice nie vo velkom, ale kupila som aspon ponozticky, aby som si urobila radost, vacsinou po kazdej dalsej kontrole alebo ked sa mi v obchode nieco zapacilo, tak som si dopriala tu radost. Potom po dozvedeni sa pohlavia hned som nabehla a symbolicky kupila nieco vyslovene k onomu pohlaviu.
Od toho cca 30tt tam uz bola ta priprava cielena kupovalo sa vo velkom...fakt nech aspon cca 2 mes - 1,5 mes. pred porodom uz vsetko je nachystane.
Nastastie ale nie som poverciva, takze aj napr. kocik hrdo tronil este cistucky v strede detskej izby, a vobec vsetko.
Povery su hlupost, urob si radost. Nech dieta citi ze sa nan tesis, ono to citi cez brusko a nie ze sa strachom krcis ze co keby daco...

tacca
3. dec 2013

@aadulik2110 Ďakujeem 🙂 ty by si si zaslžila asi titul supermama ;))

danielle37
3. dec 2013

ahojte, ja len toľko, od začiatku som bola na rizikovom a bola v nemocnici.....takže keď ma pustili domov som vždy behla do obchodu a lekárne.... medzitým som si čítala časopisy v nemocnici a zbierala inšpirácie.... z celého tehu som bola skoro 7 mesiacov v nemocnici.... takže len čo som vypadla z nemocky šup na nákupy a to som naozaj nemala všetko a teraz tá hrôza keď som dala niečo kúpiť našim.... mne sa to nepáčilo!!!! takže.... potom som si sama kupovala s dcérou v kočíku... sama som si vybrala kočík, postieľka bola po mne 🙂 matrac kúpili naši - nepáčil sa mi....deku kúpili naši .... nepáčila sa mi..... ale dala som dve súpravy kúpiť 56 a 652 nech máme na doma a jednu sadu body - naši kúpili - prežila som to....a ostatné som si dokupovala sama niečo som dostala.... mne sa dcéra narodila vo februári - takže toho som potrebovala viac... kámoška rodila v lete v júni... kúpila len balík plienok, sadu bodiniek, mydlo, dudel,flašu a látkové plienky a čiapku letnú a pyžamové overaly 2ks - z pôrodnice odchádzali v autosedačke a kočík kúpili až keď malá mala 5 mesiacov a dali jú do šporťáku... záleží na období kedy sa má dieťa narodiť.....

aadulik2110
4. dec 2013

@tacca to asi ťažko.... na to sú tu iné adeptky :D ale ďakujem za kompliment (to vždy poteší, hlavne keď je žena "odrezaná" od normálneho sociálneho sveta a rieši len plienky, zuby a hračky 🙂)

sininima
28. dec 2013

Baby bolo by to blbe keby sme si chceli teraz kupit kocik, alebo radsej mame pockat kedze som este len v 9tt ? Lebo my sme pevne rozhodnuti nad nasim vyberom. Dakujem 🙂

ifkael
28. dec 2013

@sininima myslim, ze mate cas

aadulik2110
30. dec 2013

@sininima čakačka na kočík je niekde aj 6 týždňov..... my sme čakali 2..... objednávala som si ho až po 25tt - ale s predavačkou som mala dohodu, že kočík až do pôrodu zostane na predajni - povedala by som, že ešte máte čas - aspoň do konca prvého trimestra počkaj a potom ak nemáte nad čím rozmýšľať, tak kľudne kúp 🙂

janulka111
30. dec 2013

odporúčam nakupovať v takom 5.-6. mesiaci, vtedy sa tešíte na bábätko, máte na to chuť a radosť z nakúpených vecičiek. Ja som síce väčšinu vecí kupovala cez internet, ale aj tak by som to už v posledných 2 mesiacoch nezvládala, bolo mi permanentne zle, cesta do potravín mi trvala kľudne vyše hodiny a potom som to ďalšie dve hodiny rozdýchavala :D nenechávajte si to na poslednú chvíľu 🙂

matozazzo
30. dec 2013

@sininima Do 12 tyzdna je stale tehotenstvo rizikove... nech vsetko dopadne dobre, ale s kupou kociara by som pockala aspon do 6-7.mesiaca.. to uz budete vediet, ci je to chlapcek alebo dievcatko, do pol roka pridu aj nove modely kociarov a mozno este zmenite nazor. A tiez, urcite ho o par mesiacov neskor kupis lacnejsie ;)

lucinkab
30. dec 2013

nám každý vravel že skoro nakupujeme ( 15tt-27tt) to už dnes máme skoro všetko.chýbaju nám len maličkosti ako vlhcene obrusky, noznicky a tak... Neviem si predstavit teraz niekde zhanat vecicky pre mimi...som utahana ako kon len po prechadzke 🙂 my sme vsetko pokupili v rozsahu 4-6mesiaca. Bolo to aj z dovodu ze nemame vela € ako asi skoro kazda zena a tak sme hladali kocik a postielku po bazarikoch a tak...postielku mame nakoniec novu a lacnejsiu ako v bazariku a kocik z MK 🙂 a teraz objavujem aj tu vyhodu s unavou...na druhe babo vecicky odlozime ale kazdopadne pokial nemas rizikove tehu je lepsie si nakupit do konca 6mesiaca (27tt) ved aj na nove kočíky sa čaka 🙂 mna caka uz len pranie veciciek a zehlenie, šitie do postielky a jeden nakup v drogerii 🙂 a na povery neverim. Maximalne na červenu maslicku v kociku proti urieknutiu 🙂 človek ked ma strach si to len privola....🙂 moja mamina prisla o dietatko v 29tt a potom mala nas 3 zdrave dcerky 🙂 a nemyslim si ze to bolo poverami... ja napriklad idem v 33tt aj na koncert depeche mode... tehu nie je Kliatba a ani choroba!!!!!!

teddynkova
7. jan 2014

@ajurka vraj to s poverou nemá nič spoločné, ono sa to len na poveru zmenilo, pretože niekedy v dávnej dobe nebol ultrazvuk a nedalo sa zistiť aké pohlavie čakáš, preto ľudia nakupovali veci až po narodení dieťatka.. ale to tu už možno niekto písal 🙂

monhla
13. jan 2014

Inak pre info - začala som kupovať už cestou od gynekológa, keď mi potvrdil tehotenstvo 😀
A asi by ma ani do pôrodnice nedostali, keby som nevedela, že ma doma čaká všetko prichystané a pripravené pre mňa i pre bábenko.
A pri druhej som kúpila pár drobností už vtedy, keď sme sa rozhodli, že začneme na bábenku "pracovať" 😀

Kamoška sa bála povier a tak chcela kupovať až posledný mesiac - no synček sa jej narodil takmer o 2 mesiace skôr a ona doma nič nemala. Tak jej všetko zháňal manžel a svokra 😝

atkavnatka
13. jan 2014

Začali sme kupovať pomaličky od začiatku čo som vedela, že som tehotná 🙂 teraz v polovici 6. mesiaca sme kupili kočík, máme vela oblečka nakupeneho mám už zoznam čo treba na oblečenie, prebalovanie, krmenie, spanie, do pôrodnice tak teraz odškrtávam čo mám čo mi ešte chýba. musím povedať, že ked som všetko zrátala povodnu cenu a za kt sme kupili bola som milo prekvapena, doteraz sme kupovali len čo bolo v akcii, pekne pomaličky a už teraz sme minuli na výbavu 600 e a povodne by to bolo 1400 e, takže si vôôôôbec neviem predstaviť kupovať všetko naraz mesiac až dva pred porodom. A už teraz planujem mat všetko aspon 2 mesiace pred nachystane, clovek nikdy nevie čo sa stane, či neskončí v porodnici skor. Na povery kašli, moja mama tiež nemala napr. kočík doma a brat zomrel skor než sa narodil v porodnici.

petra8107
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patkaza
3. nov 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

my sme nakupovali od 6 mesiaca, pretože niektoré veci dlho trvajú kým vám ich privezú napr. kočík, detská postieľka atd http://akoapreco.com/ako-zariadit-detsku-izbu/

luucciaa
14. nov 2015

Ahojte babule, mam v bazariku vela krasneho oblecenia od novorodencov az po 1-2rocky tak nakuknite ;) pri vetsom odbere postu hradim ja a na volake zlavicke by sa dalo popremyslat ;) taksup kuk kuk ;) https://www.modrykonik.sk/market/my_bazaar/luuc...