Koľko oblečenia potrebujem pre decembrové bábo?

malebiele
17. júl 2020

Ahojte zienky, mamicky.
Pomalicky sa zacinam obzerat po obleceni pre babatko a kedze som prvorodicka, chcela by som sa vas skusenych mamiciek spytat, kolko coho bude potrebne pre decembrove babo?
Body s dlhym rukavom je samozrejmost, ale kedy napr. zacat s body s kratkym rukavom? Ak by malo body velkosti 62, tj. 1-3mesiace v januari az marci, bude mu zima vnutri napr. pri teplote 20-24 stupnov?
Potom samozrejme nejake ponozky, ciapka, zavinovacka, bundicka, ak body s kratkym rukavom, tak nejake nohavice, co este?
A kolko kusov coho bude treba zo zaciatku - konkretne vo velkostiach 56, 62, 68, 74 a 80? Aby som nekupila prilis malo alebo zbytocne vela, kedze babo rychlo rastie.
Dakujem za vase rady 🙂

sejan
17. júl 2020

@malebiele ahoj kúp si zatiaľ len pár veci nie veľa. Dosť veci aj podostavas a zbytočne by Ti to vyselo v skrini. Poprípade ľahko dokupis.Body s krátkym rukávom by som nekupovala. Termín máš v decembri a potom budeš mať času dosť jej kúpiť s krátkym rukávom. Uvidíš s akými mierami sa narodí ako bude priberať a vyvarujes sa situácii že by si mohla kúpiť malé...

mimka795
17. júl 2020

Body s kratkym rukavom by som v zime ani na jar vobec nedavala. Az v lete ak bude horuco. My byvame v dome a malemu davam vo vnutri body s dlhym rukavom aj teraz lebo mame chladnejsie. Len ked ideme vonku a je teplo tak body s kratkym rukavom. Babatko len lezi a nehybe sa a nema vyvinutu termoregulaciu tak preto radsej dlhy rukav. A ku tomu teplaky alebo nohavice.
Bundu som v zime vobec nevyuzila, v kociari a na presuny mal overal.
Co sa tyka poctov, tak aspon tych 5-6 ks body, teplakov a dupaciek na spanie z kazdej velkosti. Zalezi aj od babatka ci sa bude pogrckavat alebo slintat (podbradniky a latkove plienky odporucam). A zalezi aj od toho ako casto pojde pracka, ci radsej viac veci a menej prania alebo menej veci a castejsie pranie 🙂
Velkost oblecenia zalezi aj od znacky, ak rovnaka znacka tak ok ale ak ina tak velkosti sa mozu lisit

malebiele
autor
17. júl 2020

@mimka795 dakujem pekne, dost si mi pomohla... a kedy prosim zacat s trickami, dokedy babatko zvykne potrebovat body? a kedy uz zacina potrebovat topanky? 😀 akoze viem ze mozno hlupe otazky, ale nemam ani predstavu 😖

jumama
17. júl 2020

Malicke babatko zvycajne nosi o jednu vrstvu viac ako dospely. Mozno ti to pomoze pri rozhodovani - na zimu asi kratke bodycka nie. Jedine so svetrikom na to. Naprikla urcite si daj zalezat na vybere fusaku - nekupuj zimny overal, to je blbost. To prave dieta vyrastie. Do dobreho fusaku ti zimny overal netreba, dobry fusak vies aj na autosedacku vajicko pripnut, mava take dierky na pasy. Za mna naj su overaliky s dlhymi rukavmi - najpohodlnejsie a najrychlejsie oblecies, prebalis a su prijemnucke pre dieta. V zime cez den mala aj svetrik na tom, a papucky. Zmesti sa aj na siroko balenie, ak bude kvoli klbikom treba. Moja svokrusa mi pokupila vseliake modne vystrelky, riflicky a tak, mala mala dysplaziu bedrovych klbov a do 6 mesiacov som na pampersku musela davat aj bezne plienky, aby bola na siroko balena a tie vecicky krasne boli nepouzitelne.

malebiele
autor
17. júl 2020

@jumama tym naj overalom myslis ako dupacky ci to je nieco ine? ano to som sa uz docitala ze potrebuje o vrstvu viac 🙂 a ked v zime das dieta do fusaku, co ma oblecene, len ten overal? ci normalne body s dlhym rukavom, teplaky, mikinu, ponozky a tak?

jumama
17. júl 2020

@malebiele Ano, overal myslim dupacky, take s rukavmi... Topanky az ked zacne chodit - to je az okolo roka. Ale papucky na zateplenie nozok alebo ponozky - papucky myslim cosi ako na obrazku 🙂 Aj bodyka dovtedy kludne, podla toho ako velke dieta narastie a ci na jeho velkost este bodyka budu 🙂 Bodyka dobre drzia plienku, tak podla toho ako skoro odplienkujete - bezne je to okolo 2 rokov, skor v lete, ked nevadi, ze sa dieta precika, tak u vas mozno okolo tych 2,5 roka rataj, ze sa odplienkujete.

jumama
17. júl 2020

A este pozor na kapuce - male dieta do 7-9 mesiacov len lezi, cize kapuca moze niekedy zavadzat, ak to nie je svetrik na von, ze mu na tenku capicku das aj tu svetrikovu kapucu... 🙂

mimka795
17. júl 2020

@malebiele Tricka vacsinou az ked zacne samo chodit okolo roka a viac. Dovtedy su lepsie body, ma zakryty chrbatik a nevyhrna sa tricko hore. Topanky tiez az ked zacne samo chodit, dovtedy napriklad capacky do kocika (napriklad ked uz bude teplejsie a bude len v teplakoch). Este som zabudla zimne dieta urcite fusak do kocika. Na jar staci overal a deka do kocika 🙂

slnieckoo02
17. júl 2020

Moja rada nekupuj si vobec velke velkosti dopredu na zaciatok som mala 56,62,68 syncek narodeny v januari. Z nicoho neber vela kuskov nevies akw velke bude babo mala som v kazdej velkosti 5body s dlhym rukavom 5pyzamiek, teplaky az od velkosti 62. Maly sa narodil 3990 ale schudol mo na 3500. 56 sme nosili asi oba 2tyzdne a hned 62. Pyzamka s uzavretou spickou nam napriklad boli male capky na nozicky hlavne tie z FnF mala som chut ich rozstrihnut🙈 neriad sa mesiacmi na obleceni vobec to tak nieje uvidis od svojho babatka. Na uvod ti toho netreba vela aj tak kazde dva dni pustis pracku. Len aby si mala do coho costeho prezliect na zaciatku sa ti najcastejsie precika alebo prekaka pokial trafite plienky atd. Take male babatka vela neslintaju este az neskor. Skor moze grckat. To uvidis sama. Netreba mat velke zasoby lebo az pri babatku zistis kolko veci ti nevyhovuje co sa tyka strihom spopbom obliekania zapinania, vychytas muchy co ti najviac sedi ktora znacka a tak. Drzim palce😉

manee
17. júl 2020

Veľkosti ti stačia 56, 62, ostatne do kúpiš podľa toho ako ti bude rásť. Pre mimi je naj overal. Ľahko sa oblieka, lebo sa nedáva cez hlavu, zapína sa vpredu. Malé miminko je veľa v perinke. Ta ho zahreje dostatočne. Tenkú ciapocku som davala aj v dome. Na von naozaj stačí kvalitný fusak. Na overalik, ešte jedna tepla vrstva a v perinke môže ísť do fusaku von

sofiia87
17. júl 2020

Ahoj, ja mam novembrovu dceru, kratky rukav som jej davala az niekedy na jar, skor nie. Urcite nekupuj vela veci dopredu, vela dostanes a z tych malych velkosti deti rychlo vyrastu. Tiez zalezi, ci bude mat babo reflux, vtedy minies asi viac oblecenia. Ja som mala z 50 a 56ky tak 10 ks bodyniek, ale mam doma susicku. Urcite si kup teply kvalitny overal a fusak. Pyzamka kupuj idealne na zips( najjednoduchsie sa obliekaju hlavne chlapom😄), zavinovacie bodynka boli tiez praktickejsie. Tricka pre mna uplne zbytocne, zacali sme ich pouzivat tak od velkosti 80. A nekupuj hlavne dopredu velmi velke a sezonne veci, nemusis odhadnut, kedy ich bude babo nosit. Moja nosila 80 v pohode do roka a pol.

malebiele
autor
17. júl 2020

@sofiia87 @manee @slnieckoo02 @mimka795 @jumama
dakujem zienky, velmi ste mi pomohli, zacinam uz mat aku taku predstavu co je podstatne riesit zo zaciatku a co ma este nejaky cas 🙂 zatial mam kupene akurat jedno body s dlhym rukavom vo velkosti 68, pretoze sa mi neskutocne pacil vzor 😂 ale inak som si zatial na nic netrufla, ale uz aspon viem cim zacat a coho cca kolko, takze vazne vdaka 🙂

4stanka4
17. júl 2020

@malebiele napr. segrin malý mal byť decembrový ale narodil sa v novembri a on teda vynosil aj bodynká s krátkym rukávom.Spinkal zabalený v klasickej perinke a keď mu dávala dlhý rukáv dosť sa potil a na nožičky ponožky. My teraz čakáme augustovčiatko a mám aj zopár krátkych bodyčiek ale myslím si že viac využijem s dlhým rukávom predsa nie je až tak teplo.Čo sa týka koľlo ks tak som v tom tiež stratená-čosi som pochystala a koľko toho reálne využijem ani srnky netušia.Ako písali baby možno bude veľa grckať možno nie tak som sama zvedavá.

slnieckoo02
17. júl 2020

@malebiele hlavne ozaj pockaj na to ake bude babo. Nas mal 54cm pri narodeni ale teda poviem ti rastie ako z vody uz v tretom mesiaci sme nosili 68, teraz ma 6m a nosi 80 lebo je taky dlhy. Nikdy by som to nebola povedala, ze na leto budem potrebovat 80 kedze pisu ze to je na 12mesiacov ja som kupila s kratkym 68 lebo sa mi velmi pacila a teda mam ju este v skrini s visackou😃

rubinka
17. júl 2020

@malebiele - ja čakám už tretíkrát dieťa v zime. Treba ti hlavne overaliky na spinkanie, body s dlhým rukávom a nejaké tepláčiky k nim. K doktorke som dávala nohavice na traky s rozopinanim medzi nohami. Tričká kľudne až od roka. Body s krátkym rukávom a opalovacky boli praktickejšie pre malé bábo než tričko. Ak chces tričko s dlhým rukávom tak pod to som dávala body s krátkym proste aby sa nevyhrnulo a bábo nemalo hole brucho a chrbatik. Bude treba ešte overal zimný. Čiapky, rukavice proti poškriabaniu, ponožky, svetrík čo sa zapína na gombíky. Lepšie ako cez hlavu. Topánky stačia chodiacemu. V zime budú nohy skryté v overale a fusaku.

jajka71
17. júl 2020

My sme toho nakupili zbytocne vela a potom rozdavali ostosest lebo nebolo kde skladovat a fakt vela vyriesi kvalitny fusak a overal, nasi mali emitex fusak na 3 zimy ten skladaci a kebyze ho od 3 rokov maju od pasa dole tak aj do 5r teoreticky ale oni nastastie chceli chodit tak sa kupili overaly a cupitali popri kociku ci sa vozili v saniach v overaloch, ktore mozu mat aj implantovane konce na skytie dlani, kym dieta nechodi ma nohy v zime skryte idealne vo fusaku, su capacky roznej hrubky aj na jar ci jesen a to staci neskor protismykove ponozky ;) nam sa na zimu osvedcili kukly nemusela som riesit nic len ciapocka a nakrcnik pripadne ;) kukla krasne kryla vsetko co mala a bola pohodlna s podnes nechcu saly a maju nakrcniky toznych hrubok. Body, overaly, teplaky, ponozky, pancuchy neskor, teplaky na traky, ciapocky RADA boli do 2r zaklad satnika z 2.ruky zvacsa, k lekarovi par novych bodiciek a teplackov a sup do overalu ci fusaku a vybavene ;) hlavne pohodlne, u nas doteraz satniku vladne bavlna a to maju 5.

lula313
17. júl 2020

Za mna odporucam zavinovacie body, teplaciky, overalove pyžamká. Babatko môže mat reflux a bude ho treba 10x prezliekat, možno nebude, čiže tie množstva sú veľmi otázne. Body sa nosia dovtedy, kým má dieťa plienku, keď už chodi na serblik, tak mu stačia normálne trička. Topánky som kupovala až v roku, keď dieťa začalo chodit. Dovtedy je to zbytočne. Nozka má byt volna, super aj bez ponozky, nech sa môže zdravo vyvíjať a dietatko spoznávať svet nozickami(každá noha má iný tvar, čiže určite nekupuj dopredu).

zuzudrnda
17. júl 2020

Za mna podobne. Januarovy syn - 8x body s dlhym rukavom, s kratkym par kusov pod pyzamko 5-6 ks (byvame v chladnejsom dome), 2-3 teplaciky/ nohavice na siroku gumu aby netlacili,svetrik,pancusky a hrube ponozky,ciapocka tenka a hruba von. Dobry fusak a vybavene. Vela babatko nepotrebuje. Ani kozmetiky. Len vela ❤😉

andreatytler
18. júl 2020

Boze, ja mam zele krabice oblecenia ktore maly nikdy nema na sebe. Vacsinou dary ale aj ja som kupila kopec veci co som nevyuzila. Moj sa narodil minuly rok v decembry a prvych 6 mesiacov sme ho obliekali len a len do dupaciek (overal).
1.) Je to super pohodlne pre babetko. Nie je tam ziadna guma v pase ktora by tlacila na jeho zaludok alebo guma v ponozkach ktora by mu stlacala lytka.
2.) Je to velmi prakticke pri prebalovani. Len odopnes okolo noh a vrch zostane v teple. Najlepsie pre mna boli tie co mali cvocky na oboch nohach. Nemala som rada tie co mali zips lebo ten bol len na jednu nohu a ta nohavica bez zipsu sa tazko obliekala. Ale je vela ludi co ma rada zips. Kup si oboje a uvidis co vyhovuje tebe. Este predavaju aj take co sa dole zaviazu alebo take co su akoze nocna kosielka ale to sa mi nepacilo lebo mu fucalo na nohy.
3.) Je to tiez prakticke pri obliekani. Na to ale treba take co maju cvocky aj na hrudi.
4.) Je v tom pekne teplo. Vsetko je pekne zabalene. Ziadna cast tela neodhalena, nevykasana.
5.) Je to neskutocne zlate... take velmi babetkovske.
My sme mali 4 dupacky novorodenecke. To nam stacilo na tyzden a potom sme oprali.
Niektore su z hrubsej bavlny a niektore z tensej. Kupila by som podla toho ako mate teplo v byte.

Pod dupacky sme davali body s kratkym rukavom. Ked sme dali body s dlhym rukavom, dupacky sa na to tazko obliekali. Mali sme 6 kusov.

Bavlnena ciapocka ktoru sme davali len po kupani kym mu uschli vlasky.

Ak budes dieta davat do tepleho spacieho vaku alebo zavynovacky na noc tak body s dlhym rukavom je najlepsie a na nozicky nic. Nas spaval pod dekou a tu niekedy odkopal.

Ked sme isli von na dupacky sme obliekli teplaky a sveter, rukavice, ponozkopotanky (take ako na obrazku od jumama) ale njlepsie boli zateplene dupacky... take ktore mali ponozky aj rukavice aj kapucnu. Bol to jeden kus oblecenia a bol cely zababuseny a samozrejme deka.

Na autosedacku sme kupili super teply krit. Bude stacit aj deka ale ten krit bol supe ked fukalo alebo snezilo.

A samozrejme super rozkosne oblecko na cestu domov z nemocnice lebo to si urcite odlozis naveky alebo zaramujes.
Najlepsie obdobie... kupovanie vybavicky. Uzi si to.

malebiele
autor
18. júl 2020

@andreatytler @zuzudrnda @lula313 @jajka71 @rubinka @4stanka4
joj dakujem, fakt mi pomahate, uz sa na to strasne tesim 😊 a vdaka vasim radam aspon budem vediet priblizne co a ako 😀

ckatka
18. júl 2020

@malebiele bodynka s dlhým rukávom využiješ v každej veľkosti pokým ti dieťa bude nosiť plienky. Oveľa.lepsie to drží plienku ako tričko a nohavice. Môj ma 3,5 roka...síce od.2,5 roka plienky nenosí, ale pár bodyciek vo veľkosti 98/104 som si veru nechala na zimu nech nemá hole.krize ale dávam.mu to.len na von keď sa ideme napríklad sankovat. Inak akonáhle dieťa cika samo, treba tričko a gate aby sa vedelo povyzliekat. Ale to máš ešte čas.
Čiže bodycka s dlhým rukávom áno, koľko chceš, najlepšie s cvokmi okolo.krku nech sa nevytahaju ale aj tie s prestrihom sú okej. Tesco Lidl A cojaviem tieto bežné značky aj tak po použití zrejme zahodis lebo sa vytahaju a sú proste škaredé to ti už nikto nekúpi....napríklad Tchibo ma.kvalitne bodycka a dajú sa potom predať. Myslí aj na to co s tým chceš robiť potom. Ale.vacsinou je to.biobavlna...aj na handry je to fajn, odstrihnes cvoky a.mozes okná umývať...😊
No a.na bodycko najlepšie dupačky. Žiadne ponožky a tepláky...lebo ponožky sa vyzuvaju, alebo sú tesne....bábätku je to zbytočné a nozka ma byt co najmenej stiahnutá. A proste šetri cas. Každá vec /úkon co musíš robiť navyše...je proste navyse. Neobuvaj ponožky keď to vieš vyriešiť dupackami 😂
A presne ako už spomínali. Overal, tenký, hrubší, ideálne na zips...nech sa neotravujes s gombikmi...A chlap ti to.aj tak nakrivo pozapina...😂🤦‍♀️
A zopár podbradnikov ak bude grckat nech nemusíš tie vrchné časti furt prať

ckatka
18. júl 2020

@malebiele my čakáme tiež súrodenca okolo Vianoc...ale z výbavy mam presne nula kusov lebo po prvom som všetko rozdala 😂😂😂 tak už sa tiež pomaly zacinam bláznit, ze už niečo idem chystať...aj keď viem.ze.mam ešte čas 😂😂

malebiele
autor
18. júl 2020

@ckatka no hej, da to logiku, aj na praktickost urcite dobre mat lepsie dupacky ako teplaky a ponozky ☺ na nete je plno krasnych veci, tazko niekedy vyberat aby toho nebolo vela 😁 preto radsej sa pytam, aby som zbytocne nekupovala, aj ked niektore veci co uz teraz viem podla rad ze netreba su mega krasne a zlate, no ale zbytocne 😁

malebiele
autor
18. júl 2020

@andreatytler prosim ta a uz ked spominas oblecko na cestu domov z nemocnice, co budem potrebovat pre babatko do nemocnice, ake veci? Predpokladam rukavice, to vsade pisu, aby sa nedoskriabalo, ciapocku, plienky, a stacia tie dupacky + deka? Ci este nejaka vrstva by bola fajn? A na cestu domov aby bolo vo fusaku, alebo co sa dava do vajicka, aby malo teda tu jednu vrstvu navyse?

demetria
18. júl 2020

@malebiele
Mne sa narodili deti s velkymi nohami a za mna boli dupacky a overaly s uzavretymi nozkami prva vec, ktorej sme sa zbavili a prestali pouzivat a mali ich len na spanie, aj to len prve mesiace. Pri manipulacii s babom sa im v tom krcili prsteky, ohynali nozky a celkovo ich ocividne tahali. Takze mne sa najviac na den osvedcili ponozko podkolienky s nestahujucim vrchom a teplacikoelastaky so sirokym patentom v pase aj na nozkach.
Nenakupuj dopredu, nakupis, co ti bude vyhovovat, ked bude babo na svete.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
malebiele
autor
18. júl 2020

@pupavka89 a napriklad sinsay alebo reserved? Tam pozeram nejake veci a maju dost pekne, ale ci aj kvalitne to neviem

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angelheart
18. júl 2020

Naša sa narodila v októbri, podostávali sme kopu krásneho oblečenia, ale pre malú bolo nepoužiteľné, lebo mala reflux, takže všetky tie rozkošné tepláčiky, nohavice, pančušky boli k ničomu. Stále bola v overale (pyžamo), kde nič netlačilo na bruško. Takže ja by som nakúpila oveľa viac overalov, aj sa to lepšie zapína (ako je na fotke od @andreatytler ). Aj na von v zime sme používali overaly - samozrejme vo vrstvách, najprv tenší, potom prípadne nejaký svetrík a hrubý overal, potom netreba riešiť žiadne ponožky, "papučky" a pod., lebo nohy sú v teple a ruky tiež (keď kúpiš overal taký, kde sa dajú prekryť aj ruky). Fusak som kúpila emitex, rastie s dieťaťom, je tam odzipsovateľná časť, ktorá sa dá pripojiť neskôr, keď je dieťa väčšie.

andreatytler
18. júl 2020

@ckatka ze na handry pouzit jeho rozkosne bodycka.... och joj 😢. hadam ked bude mat 15 rokov tak niektore pouzijem ako handry 🙂, ale teraz si to vsetko odkladam. Niekedy vyberiem a cudujem sa ako mohol byt taky malinky a to narastol este len 20 cm. 🙂
Ja som strasne nostalgycka... asi si budem musiet prenajat kontainer, lebo ja si odkladam kazdu vec.
Ale jasne ze treba byt prakticky. Skoda ze teraz koli Covid19 situacii sa neda nic darovat na charitu... inach by to slo vacsinou tam.