Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

lopula
14. nov 2011

@labutka jj, ja viem ale poslednu dobu zapinam aj suchac trosku s problemami, ked mi maly uteka kade tade, tak som chcela vyskusat nieco ine
@zfidorka ok, i ja som rozmyslala si ich usit, za pomoci mojej maminy, kedze zatial jediny moj vytvor su bmb vkladacky ala babyidea prefold, ale ta sa trosku zdraha, ze nevie, ako by sme ich usili, kedze sa jej zda merino dost pruzne 🙂

katka888
14. nov 2011

zistila som, ze mi posledne prania "pachnu" bambusove plienky a bambusove vkladacky, ostatne nie. periem v lovele a pridavam mio fresh.
stretli ste sa s tym, ze by bolo citit len bambusky? a co pomohlo? dakujem
vrchne plienky, flis separacky, grobaby vkladacky, BG organic ani BG stay dry vobec necitit. len bambusky tak nasladkasto.

kryska5
14. nov 2011

@crysmile ďakujem ti moc, už som jej písala 😉

crysmile
14. nov 2011

@kryska5 za malo.. co si ides dat sit?

kryska5
14. nov 2011

@crysmile nejdem si dať šiť 🙂 sama chcem spáchať nejaké plienky a písala som ohľadom strihu, aký veľký má presne byť a super sme sa dohodli, že mi ich požičia a ja ich nascanujem aby boli na stránke pekne v pdf, že človek len vytlačí a vystrihne. Sa mi veľmi páči tá stránka https://sites.google.com/site/latkovky/home, perfišne sú tam nafotené tie postupy 😵 😵 😵
ty máš niečo od Katky ušité?

crysmile
14. nov 2011

@kryska5 tak to je super.. ta stranka je uzasna, ja som ju tusim vcera pozerala, ale ja si netrufam sit.. u katky som si dala minule usit, tusim zajtra to uz dojde, kapsovku, podlozku prebalovaciu... atd, viacej toho.. mam od nej uz vlniaky natahovacie..

nenocka
14. nov 2011

Baby, normálne neverím... minulú noc som sa odvážila zababušiť malého do štvorca 80x80+bavlnený obdĺžnik+mála bambusová vkladačka LL (z plienok, čo mám pre drobca) a na vrch BL FIX XL a v pohode to zvládol. Ritku mal síce ako mravček, ale spokojne prespal celú noc a ráno bolo pyžamko suché. Uvidíme ako dopadne táto noc 😅

kryska5
14. nov 2011

@crysmile sa mi marilo, že máš tie merino vlniaky 😉 aj tie by som chcela veľmi ušiť, len čakám kedy bude merino 😒 snáď sa čoskoro dočkám ... zatiaľ som vyrobila len zo svetru vlniaky, ešte nie sú nalanolínované 🙂

crysmile
14. nov 2011

@nenocka no vidis, krasa, gratulujem 🙂
@kryska5 su super a to merino, jemnucke.. urcite si ich usi, tu ma Katka predbehla, na tieto som sa chystala, ze ich usijem, ale mi ich ponukla tak som ich kupila a nelutujem, su usite super..

zfidorka
14. nov 2011

@lopula merino natahovacie nohavicky nie je problem usit, len musis mat dobru velkost strihu, postup je tu:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/monikajan/cl...

diocka
14. nov 2011

@katka888 stalo sa to mne aj kamaratkam - presne iba bambusky smrdeli - ked sa maly vycikal tak akoby cpavkom. nepohlo nic ine (ani predpierky, ani ocot) iba oprat na 90tke/95.

katka888
14. nov 2011

@diocka
dakujem, skusim napisat vyrobcom, ci sa s tym stretli a co odporucaju.

diocka
14. nov 2011

@katka888 a ake plienky presne mas na mysli? ja som tak prala hlavne BL a LL.

ema72
14. nov 2011

Nuz ja teda neviem. Latkovky su mi velmi sympaticke a kupila som si asi 40 latkovych plienok - rozne druhy. Ja mam sice len 7 tyzdnove dieta, ale ...... Do nemocnice som samozrejme vzala papmersky, dobre drzali, malicke nezavadzali. Prisla som domov a 3-4 tyzdne davam pampers. A ja teda - idem skusit tie latkove, ked uz ich mam. No, a prislo sklamanie - velke a zavadzia, zabalit ju tak aby nepretekali okolo noziciek, mne sa to nepodarilo ... Neviem, ci cele tie latkovky nie je iba nostalgia za starymi metodami. Som z toho fakt sklamana. Dat jej vlniaky, ked kurim v dome niekedy aj na 26 stupnov C ? No chuda, ja by som to nechcela mat na zadku. Mozno neskor, pri odvykani od plienok. Teraz mi to pride iba ako trapenie. Pocikane papmers spalim v kotli - 600 C, dokonala spalovna. Toto bola asi najhorsia investicia vramci deckej vybavicky ... 😒

crysmile
14. nov 2011

@ema72 no neviem ci najhorsia, asi je dolezite zmenit pristup.. kvoli comu si chcela latkovat? kvoli zdraviu dietatka? vies ze je latkovanie zdravsie? kvoli financiam? je to lacnejsie.. kvoli ekologii asi nie, ked pampersky spalujes, idu do vzduchu.. ako ze su velke? ake plienocky mas? stvorce mas? skus skladat novosklad, alebo ak mas nejake novorodenecke plienocky, tak skus tie.. kolko mala pri narodeni gramov? pri jednorazovkach sa da lahko spohodlniet, ale netreba zabudat na to, preco som chcela latkovat.. take vnutorne presvedcenie robi vela.. ak tu hladas podporu, najdes ju u nas, urcite ta podporia aj dalsie latkarky.. a este k tym vlniakom - vlna ma termoregulacne schopnosti, v tej sa nespoti.. skor sa spoti v pamperske, ktora nie je priedusna.. staci ked sa pozries na pampersku ked hori v ohni, vidno tam ten plast pod tou vrstvou akoze papiera..

katka888
14. nov 2011

@diocka
ja mam anavy, bamboozle strech, little lamb, a vkladacky z wonderoo, tie bolo citit.

jarkam2
14. nov 2011

@ema72 tiež sa mi neosvedčili ... nasadila som ich po 5 týždňoch, ale malá si už zvykla na sucho v plienke, a tak
jej to za týždeň narušilo spánkový režim (stále sa mi cez deň budila na mokrú plienku, ledva zaspala), že mi odvtedy cez deň vôbec nespáva ... ☹ Tak možno je to náhoda, lebo sú deti, ktoré nespávajú cez deň, ale teraz - má 6 mesiacov - ju zasa učím cez deň spávať doobedu aj poobede po hodinke ... A ona sa s tým vyrovnala tak, že si ubrala 2 hodiny z nočného spánku. 😉 No, isté je, že mi odvtedy, ako bol jej denný spánok neustále rušený mokrou plienkou, cez deň nechce spávať ...

sima.p
14. nov 2011

@ema72 no neviem, či je to dokonala spalovna - ved ten hnus spálený ide do vzduchu..... Aké konkrétne plienky si si kúpila? Nohavičkové? Štvorcové? Kapsové? Napíš viac, možno sa nájde rada ....

crysmile
14. nov 2011

@jarkam2 mne tiez maly spava horsie a budi sa na mokru plienku, ale ja mu tlieskam, pretoze je to uzasne, ked dava vediet ze nechce byt vo svojich vyluckoch..

jarkam2
14. nov 2011

@crysmile no dobre, ale každú polhodinu?

sima.p
14. nov 2011

@jarkam2 však aj sucho v látkovej plienke sa dá vyriešiť - bud používať kapsové plienky so stay dry vrstvou alebo pridať napr. flísovú speračaku. Ja ked mojej takmer 2 a pol ročnej dcére dám po celej noci ráno plienku dole so stay dry, tak má riťku pekne v suchu...
Ja dodnes banujem, že som nelátkovala už prvú dcéru a aj druhú som lártkovala až od jej 18 tich mesiacov. Ak by náhodou bolo ešte niekedy tretie, tak by som chcela látkovať od narodenia...

crysmile
14. nov 2011

@jarkam2 mne maly cikava kazdych 15-20min... ak vam tak prekaza mokro, daju sa dat do vnutra stay dry vrstvy.. ale ja nedavam..

ema72
14. nov 2011

@crysmile myslim, ze som prepadla falosnej predstave o praktickosti tejto metody. Vyperies a mas - nemusis chodit do obchodu, prislo mi to lepsie ako jej tam strkat papiere. Toto nie je o pohodlnosti. Jednoducho pamperskaci z cielom udrzat si zakaznikov to fakt dobre vymysleli. Plienka je na pocit sucha, dve ochanne gumicky proti preteceniu. Moja mala 4310 g, teraz ma 7 tyzdnov a fakt dost nacika. Apropo, tie pracie prasky - jednak su dost drahe, a odburat niektore chemicke zlozky v cistiarni je tiez problem. Takze prupovidka o ekologicnosti neobstoji. V paperske je polypropilen, ten zhori uz pri nizkych teplotach, a naozaj su ho len miligramy. Kto ti povedal, ze papmerska nie je priedusna ? Je to blud. Nuz ja som z latkoviek sklamana, v mojom pripade islo fakt o falosnu iluziu navratu k lepsiemu.

jarkam2
14. nov 2011

@crysmile tak to som evidentne ja nezvládla, a bála som sa ,že bábo to nezvláda ...

ema72
14. nov 2011

@sima.p zlatko prejdi sa po ulici s malou premavkou vozidiel. Ja mam od toho tehotenstva nejako lepsi nos. Tie auta tak neskonale smrdia, a mamicky veselo po chodniku okolo cesty ... To je hnus.

katka888
14. nov 2011

@ema72
skus napisat, ake plienocky si davala a my sa ti pokusime pomoct, co sa tyka balenia, pouzitia v sprany cas / myslim, ze obycajny stvorec ti nepotiahne v noci 4 -5 hod / mne maly vynimcne prepiska , to musi byt naozaj velmi dlho v plienocke, napr ak dlho spal ked sme behali po obchodoch / robili sme prerabku / a co s atyka prekakania, pri starsej prve mesiace na jednorazovkach nebolo dna, kedy neprekakala az do zavinovack,y pri ondrikovi prekakanie na oblecenie spocitam za 5 mesiacov na prstoch jednej ruky, na strane druhej, ak ti jednorazovka neprepusti vlhko ani po x hodinach, asi v nej bude nieco, co sa fakt podoba nejakemu plastu, igelitu, lebo inac to mozne nie je. naopak latka, ma svoje maximalne hranice a to znaci, ze je urcite aj priedusnejsia.
jednorazovky su zlozene z polypropylenu, polyetylenu, a dnu maju superabsorbent polyakrylat sodny, ktory napr zakazali pouzivat v damskych tamponoch. osobne neviem, do akej miery je ekologicke spaloanie takehoto odpadu,
cosa tyka vlniacikov, ako spomina @crysmile , vlna ma termoregulacne vlastnosti, a je najviac priedusna zo vsetkych na plienky pouzivanych materialov. moj maly ma vlniaky posledne tyzdne snad nonstop, ked je doma teplejsie, ma ich ako kratasi, nedavam mu nohavice, len dam pokolienky.
uz to tu bolo spominane, ale jasne ze nebudes citat tolko stran dozadu, ze ak porovnas priedusnost vlniakov a jednorazoiek, je to akoby si si v lete dala prsiplast / jednorazovky / alebo vlneny sveter.
moj maly , ak sa pozriem na miesta kde ma vlniaciky, ale nema plienku / pas, brusko, stehienka / tak tam vobec nie je prepoteny.

samozrejme, nechcem ta prehovarat alebo nieco podobne, budem rada, ak napises , ake plienocky si pouzila a verim, ze ti tu spolocne s babami dokazeme poradit tak, aby si bola so svojou investiciou spokojna.

jarkam2
14. nov 2011

@sima.p ja som sa chcela vyhnúť zapareninám, a to sa mi aj darilo do minulého týždňa ... no možno to ešte prehodnotím 😉

crysmile
14. nov 2011

@ema72 a o zdravie ti nejde? lebo ja latkujem hlavne kvoli zdraviu.. ja ta akoze nechcem presviedcat, len rozmyslam preco sa stavias do opozicie.. mnohe peru aj v slize, ten je ekologicky a pouzivaju aj ekologicke prachy na pranie, pripadne orechy.. kto mi povedal ze pamperska nie je priedusna? do styroch mesiacov som pamperskovala dcerku.. az ked mi mala zapareninu tri tyzdne som pochopila, ze tu asi nejde o nieco co je zdrave.. dnu v pamperske je gel a ten ju drazdil v spojeni s mocom.. no a samozrejme skus si rozstrihnut pampersku co tam najdes.. ale ja sa nechcem hadat, kazdy mame svoju cestu..

sima.p
14. nov 2011

@ema72 jasné, že z aut ide hnus.... tak prečo ešte nepridať z pampersiek... a ja plienky periem v mydlovom slize ktorý sa robí z mydla a sody, takže to až taký humus nie je... Ja som z látkoviek vôbec neni sklamaná, práveže som z nich nadšená a odkedy ich používame, nemáme problém so zapareninami a to sme ich jeden čas, ked sme ešte používali papierové plienky mali fakt hrozné....

ema72
14. nov 2011

@ema72 a este ta papierova separacna plienka za 7 Eur, dnes sa z toho smejem.Ekologicke problemy likvidacie odpadu ma riesit komunalna politika a nie mamicka. To ze vacsina miest a obci na Slovensku nema spalovnu - nuz spytajme sa starostov ze preco ... Preco to mam riesit ja ? Tento nas trpak nevie zaplatit kontajner v obci - tak ludia hadzu odpad do skarpy na konci dediny. Su tam kresla aj pneumatiky.. . Nakopat zadok im aj starostovi. Este nas zavola na brigadu, dement. Vase place kvoli plienkam, mi pridu usmevne ked tam vidim ten humus