Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

luciferkax
15. nov 2011

@cillikat ja som kupovala cez bazár na Modrom koníkovi, baby tu predávajú kapsové plienky nové, tak za 6-7 eur, stačí sledovať bazár 🙂 tiež ma najprv odrádzala cena, ked som videla plienku za 15 eur 🙂 ale našla som 🙂

zfidorka
15. nov 2011

@ema72 aby si nemala pocit ze sme tu vsetky proti tebe, tak len kratko zareagujem...
moderne latkovky poskytuju rovnaky komfort ako jednorazovky, len je potrebne vybrat spravny druh, tvoje poziadavky splnaju kapsove plienky so stay dry vrstvou... ja viem, ze je tych druhov a znaciek strasne vela, tak to posobi na zaciatku matuco...
mne je aj trochu smutno, ked tu pisu mamicky, ktore nie su s latkovkami spokojne a chyba je len v tom ze kupili plienky, ktore im nesadli... plienky co mas mozes stale predat a investicia sa ti (aj ked nie uplne) vrati... a ked budes citit, ze by si latkovkam dala este sancu, kludne sa prid poradit...
mne napriklad latkovky poskytuju to, co ziadna jednorazovka, ze mozem davat na zadocek prirodne materialy, ze nie su prepchate chemikaliami aby vydrzali x hodin...

luciferkax
15. nov 2011

@layla84 vieš, že nám práve pomohlo odučiť od plienok látkovanie? Drobec sa cez den v pohode pýtal počas dna, no v noci a počas dna, ked spal, stále cikal... Začala som látkovať mladšieho syna, tak som nekupovala jednorázovky ani staršiemu, dostal svoju látkovú 🙂 pocikal sa raz, aj to sa zobudil, že "mokrééééééééééé" 🙂 odvtedy sa nepocikal ani raz :( dva týždne mal látkovú plienku "pre istotu" a pre frajerinu, pretože bola maskáčová , tak bol vojak .. ale dostal vojenské pyžamko a odvtedy sa pýta aj počas spánku :D

cillikat
15. nov 2011

@luciferkax ahoj, no mam klasicke plienky a tych mam mozno aj 30 ks, som ich pouzivala na jednorazovku, kym som nasiroko balila, pod hlavicku a tak...dakujem za radu a tip, tu na bazare som uz kukala nejake plienky 🙂

layla84
15. nov 2011

@jarkam2 Nie je to plienkami, cca v 6 týždňoch (závisí od dieťatka) je prvý zlom v spánku a treba meniť prístup k nemu (mozog sa vyvíja a práve v 6 týždňoch končí prvé obdobie, keď dieťa viac menej spí nezávisle na prostredí a na tom, čo sa okolo neho deje - keď sa na teba v 5-6 týždňoch prvýkrát usmialo, vtedy začínalo viac vnímať okolie a to ovplyvňuje aj spánok), myslím, že to pokazenie spánku absolútne nemá súvis s plienkami. Napíš IP ak chceš, spánok ti podľa mňa pomôžem napraviť, je to čisto režimová záležitosť.

zfidorka
15. nov 2011

@luciferkax tie kapsove nove za 6-7 eur su beznackove cinska vyroba, nemas istotu ze maju certifikovane materialy... len certifikovany material na kapsu s 1 malou vkladackou stoji okolo 8 eur 😅

cillikat
15. nov 2011

@crysmile diky za podporu 🙂 aj za rady 😉

layla84
15. nov 2011

@ema72 Vieš čo, podľa mňa mesiac alebo dva počkaj a potom to skús znova, bude to celkom o inom, myslím 🙂 .

luciferkax
16. nov 2011

@zfidorka čo ja viem, štyri sú síce vyrobené v číne, no dalšie na Srí lanke a UK.... tak hádam nie 🙂

katka888
16. nov 2011

@luciferkax
par stran dozadu som davala prepocet:

"kupis hoc len kapsovky 30 ks po 20 eur = 600, elektrina a voda jedno pranie cca 0.33 eura , peries kazdy druhy den dva roky, to je cca 365 prani = 120 eur / prasok neratam, kedze niekto ma sliz, nekto priemerne a niekto drahe prasky / dokopy bez prasku cca 720 eur + prasok indivindualne kto co pouziva
jednorazovky po akciach a neviem co, 5 sk za kus dobra cena, v priemere 7-8 ks denne, ak nenechas dieta s 2 kilami na zadocku pol dna, to je za dva roky cca 900 eur
a to ratam najlacnejsie jednorazovky a najdrahsiu plienkovu zostavu"

tym chcem povedat, ze aj ked kupis "drahe znackove" plienky, pri ktorych mas istotu v overeni materialu a ze ich nesiju neplnolete deti za 1 dolar na tyzden, tak Ta to vyjde lacnejsie ako jednorazovky.
nehooriac o tom, ze overene znacky by mohli aj dlhsie vydrzat, menej pretekat , mat lepsi strih co lepsie sadne dietatu a pod. samozrjeme, neznamena to, ze mas kupovat tie najdrahsie, ale aj pri kupe overenych znaciek ta latkovanie nevyjde draho 🙂

luciferkax
16. nov 2011

@katka888 jasné, chápem-... priznávam že tri kusy kapsoviek majúblbý strih aa režú... ale tie ostatné som "trafila" sú pohodlné, nerežú a farbu nepúšťajú

crysmile
16. nov 2011

@zfidorka aj mne je smutno ked pisu mamicky ktorym sa latkovky neosvedcili.. emu sme niekolkokrat vyzvali aby napisala ake ma latkovky.. chceli sme poradit a pomoct, ale stale sa snazila najst dovod preco sa to neda.. takze preto som ja napisala co som napisala, ja proti nej nie som..

katka888
16. nov 2011

@luciferkax
ja somm na zaciatku kupila par kusov z baźarika, s polovickou som bola spokojna, druha polovicka bola vhodna opotrebovanim tak akurat do kosa 😝
potom som kupovala uz len nove z eshopov.
a tie cinske, na fore ak zratam za ten rok co citam, tak 75% mamiciek nie je s cinskymi spokojnych ... otazn eje do, akej miery chce clovek "riskovat", aby usetril

luciferkax
16. nov 2011

@katka888 ja ômám "menej použiteľné" tak tri 🙂 ešte chvílku nechám a poletia 🙂

zfidorka
16. nov 2011

@crysmile ja som diskusiu citala a viem ze nie si proti eme (ani nikomu inemu) 🙂
a tvoj prispevok uplne chapem, tazko sa radi niekomu, kto sa rozhodol skoncit s latkovanim este pred napisanim prispevku 😅

lennnyka
16. nov 2011

@luciferkax prosim napis ake mas tie lepsie co si trafila,ze nerezu,nefarbia...Ja by som tiez chcela pouzivat ked sa drobec narodi...Mas jednovelkostne?

crysmile
16. nov 2011

@zfidorka som rada ze ma chapes, ako som to myslela 🙂
@lennnyka stvorce nechces pouzivat? kapsoviek by som musela mat vela aby mi pri nasom kakacom chlapcekovi stacili..

lennnyka
16. nov 2011

@crysmile myslis ze nohavicky vrchne a do vnutra vlozit tie klasic co sme este daaaavno nosili?:o)Mne sa aj velmi pacia tie rozne vzory a su v nich male ritulky,ze?

crysmile
16. nov 2011

@lennnyka ano, obycajne stvorce, ale musia byt vysokogramazne, nie take gazy co dostat hocikde v obchodoch.. tie sa potom skladaju na rozne sklady, to mozes mat napr. na doma.. a navrch pekne pul nohavicky alebo vlniaciky alebo flisaciky.. a k doktorke mozes mat pekne kapsovky, sio, aio.. co len chces..

zfidorka
16. nov 2011

@lennnyka ked das stvorec napr. s malou bambusovou vkladackou, tak tiez to nerobi obrovsku ritku 😉
a ked budes malo babo vela prebalovat, tak by si tych kaps musela mat vela, ako pise crysmile...
ale zase ked sa ti tak pacia kapsy, da sa latkovat aj cisto s kapsami 🙂

lennnyka
16. nov 2011

@zfidorka ako s kapsami?

zfidorka
16. nov 2011

@lennnyka s kapsovymi plienkami som myslela (tie si spominala vyssie)

janulkan
16. nov 2011

baby ako casto prebalujete drobcov? ked tu citam ze aj kazdu hodinu, tak sa citim ako zla matka, kedze my zatial prebalujeme ked sa kojime, cize kazde 2-3h..mne je ho luto zobudit ked si pekne spinka aj ked viem ze je pokakany ☹ zatial davam len 2 stvorce na doma, este balime nasiroko...a v podstate v kazdej plienke zatial mame aj kaku

zfidorka
16. nov 2011

@janulkan ja som tiez neprebalovala stale ked spala... u maleho baba je to trochu ine...
ale ked som vedela ze asi kaka, tak som preventivne pozrela a prebalila (ju prebalovanie nebudilo)..
ak by si chcela prebalit a nahodou sa zobudi, tak skus ponuknut prsnik, mal by znovu zaspat 🙂

crysmile
16. nov 2011

@janulkan ja som prebalovala aj ked sa pokakal v spanku, radsej som obetovala spanok, ale my mame citlivu pokozku... a nie si zla matka.. ja som tiez dcerku prebalovala menej casto ako maleho..

sliver
16. nov 2011

@janulkan - ja tiež prebalujem pri kojení 😉

wewe22
16. nov 2011

@janulkan ja prebalujem tiez ked sa zobudi lebo ona ked sa prebaluje strasne ziepe tak by som ju zobudila a bolo by po spanku aj v noci ked ju prebalujem musim ju este pol hodku uspavat

@zfidorka @crysmile tak som zacala davat novosklad a do toho bambus vkladacku ze dva dni sme neprecikali a ani neokakali ani jedny vrchne gate som s toho strasne tesiva lebo doteraz som cele dni len prala vrchne gate a aj do satky je to super dakujem za radu

zfidorka
16. nov 2011

@wewe22 🙂

crysmile
16. nov 2011

@wewe22 za malinko, tesim sa 🙂

layla84
16. nov 2011

@janulkan Ahoj! U mňa je priorita zdravý spánok detičiek, a to odjakživa. Vlastne jedine a len preto som sa bála pri staršom synovi začať s látkovkami, myslela som, že ho budem v noci každé dve hodiny prebaľovať a že sa mi bude kvôli tomu budiť na pocit mokra, alebo ho budem musieť budiť precikaného ja. Mýtus. Škoda, veľká škoda, že som nevedela o látkovkách to, čo viem dnes. Vtedy som to zvažovala kvôli tomu, že som dosť ekologicky založená a chcela som šetriť prírodu. Naozaj ma mrzela každá vyhodená jednorázovka.
Ale povedala som si, že veru nestojí mi to za to, aby to malému pokazilo režim a zničilo zdravý spánok a tým i negatívne ovplyvnilo vývoj jeho mozgu, jeho zdravie, štart do života, psychickú pohodu, zdravý metabolizmus, možno neskôr výsledky v škole, schopnosť sústrediť sa... kvôli látkovým plienkam??? To som nechcela riskovať, pretože o spánku viem, aký ďalekosiahly vplyv má jeho kvalita na celý terajší i ďalší život bábätka. Bez nadsázky porovnateľný s tým, ako zdravo sa dieťa stravuje.
Ako človek, ktorý sa venuje kvalite spánku a zdravému spánku detí už niekoľko rokov teoreticky i prakticky môžem zodpovedne prehlásiť, že látkovky nekazia spánok, len to chce trochu si porozmýšľať, čo objednať, ktorú plienku kedy dať a pod. Proste nie je to také bezmyšlienkovité ako s jednorazovkami, to je celý rozdiel - a za týchto podmienok to spánok dieťatku neohrozí. Na noc poriadna bambuska (bamboozle stretch nie je vôbec drahá, keď sa zamyslím nad tým, aká je kvalitná) a cez deň vymeniť pred denným spánkom a po ňom, vysledovať si to, aby tá plienka tie dve-tri hodiny denného spánku vydržala. A to skoro každá z tých, čo osobne mám, aj pri mojom čurkovi zvládne. Stay dry vrstva je ale asi v mnohých prípadoch tiež dôležitá. Môjmu nevadí aj vlhko, vydrží aj bez stay dry ale aj tak mu na spánok dávam stay dry. Malý sa inak zobudí na každé šuchnutie, prebaliť za spánku by sa mi nedalo.
Nespinkáme ako v bavlnke. My spinkáme v bavlnke.