Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

sladkasue
13. apr 2012

@mary939 skus popozerat cez tyzden latkovych plienok(od pondelka) v e-shopoch🙂 mozes aj u nas 🙂

@maroubrabeach na obranu ciny: vsetko je vyrabane v cine... dokonca so bola mierne v rozpakoch, ked som zistila, ze znackovy vak na plienky gro via je made in china 🙂
a inak, popredna znacka Disney je vsetko vyrabane v cine - je tam lacna pracovna sila, velkotovarne... niet sa comu cudovat...

nie som zastancom lacnych plienok, ale mala som a dokonca 4este mam a nedam na ne dopustit - dala som si podla strihu aj usit🙂

maroubrabeach
13. apr 2012

@sladkasue ale jasne, vsetko je z ciny. vsak v pohode. vsetci siju v cine, vsak inak sa ani neda🙂 trh ti nedovoli.
vela plienok je z ciny🙂 gro via, bitti d´lish a pod.

mary939
13. apr 2012

Ja som to asi zle napisala, ale myslela som, ze na tom bazare su o 6 eur lacnejsie na jednu plienku. Normalne 20 dielna sada stoji 350 eur a tam ju maju za 242 eur (co sa mi zda velky rozdiel)...
Cakam aj na tyzden plienok, ci ich nejaky znackovy obchod nebude predavat lacnejsie, len mam este taky maly problem. Nemam na com plienocky vyskusat, lebo babo sa nam narodi az v juni, tak je to zatial len tak do zasoby. Tie zase nechcem robit velke, ale chcem mat uz daco pripravene.
Kedze to bude nase prve babo, nemala som predstavu o latkovych plienkach. Tu sa teda toho doziem, fakt super forum. Som zvedava, ako budeme fungovat v praxi🙂 Len teraz je to tazko, lebo neviem, ci babo bude male, alebo buclatejsie.... Kazdopadne by som rada pouzivala jednovelkostne, nie vlnene, asi radsej bambus ako bavlnu a take, co sa da menit len vnutro. No co bude nasemu malemu vyhovovat uvidime naozaj az neskor...

vavrenka
13. apr 2012

@mary939 ja som kupila. mozem aj do IP od koho, vkladacka n nic, ale mam kopec inych, tak som vymenila. strih pleinocky a vzor SUPER, len vnutro je menej kvalitne, trochu sa zmolkuje - hlavne ked mlau ma v nosici, alebo musi plienocka dlhsie potiahnut, lebo nemam kde prebalit. ale este mi nepretiekli.

monhla
13. apr 2012

Možem poprosiť o radu? Ako je to s klasickými štvorcami? Ja som začala pri dcérenke látkovať až v 20 mesiacoch - skúšame kapsovky a páčia sa nám, ale čítam, že veľa z vás začína pri malom bábku /čo bude onedlho aj náš prípad 🙂 / s klasickými štvorcami. Svorka má odložené staré dobré komunistické štvorce a ja som už kúpila a snapi sponku a podľa jednej stránky nacvičujem skladanie 😀. Len neviem z akých rozmerov sa ktorý sklad robí, do akého veku /resp. kg/ ako ich prať /na koľo stupňov/ a zaráža ma žehlenie /vraj iba do určitého veku/

Ak sa tu nájde milá mamička ktorá mi to polopate vysvetlí budem jej veľmi zaviazaná. Vopred vďaka.

vojann
13. apr 2012

@monhla novorodenecký som robila z 70x70 cm, mojím deťom bol dobrý (ale ja mám malé deti, porodná velkosť 3 kg, oblečenie 56 nosili do troch mesiacov) ešte som neskôr skúšala draka tiež s 70x70. (osobne si myslím, že môžeš použiť na novosklad aj 80x80 cm.Periem na 60 a žehlila som prvý mesiac pri synovi a pri dcére som už smahala na to a prežila 🙂

monhla
13. apr 2012

@vojann Vďaka. A sú treba aj pulky č. 1 alebo mi stačí dať na to tú kapsovku /je jednoveľkostná/ A aby som nezabudla dáva sa do tých skladov vkladačka? /ja viem zatiaľ dobre iba ten novosklad/ Moja malá mala 3,2 kg - zatiaľ najťažšie dieťa v rodine a teraz očakávam niečo podobné - ibaže výšku máme vždy nadpriemer /za 6 týždňov od pôrodu mi malá narástla 10 cm/ Ovplyvňuje to skladanie aj výška?

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
novosklad budeš skladať dokedy ti vyhovuje, niekto skladá len prvé týždne, niekto vôbec a niekto aj 2ročnému dieťaťu . záleží to len a len na tom, ako sa ti to bude páčiť a ako ti to bude vyhovovať
žehlenie a pranie , v dnešnej dobe máš pračky a prášky na úplne inej úrovni ako pred 30timi rokmi, kedysi neboli plienky z bambusu, ktorý má sám o sebe antibakteriálne účinky, takže postačuje pranie na 60 st, niektoré materiály sa nesmú žehliť a klasické štvorce niekto žehlí, niekto nie, to šestonedelie by som žehlila to, čo materiál dovolí žehliť, neskôr uvidíš, aké plienky budeš preferovať

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
vrchné nohavičky dáaš na každú plienku, ktorá nemá ochranu proti pretečeniu, vrchné sú totiž tou ochranou, kapsovky samé o sebe majú ochranú pul vrstvu, tie nedávaš na obyčajne plienky.
vkladačky do novoskladu dávaš podľa potreby, ak dieťa pišká toľko, že obyčajná plienka poskladaná na novosklad bude mokrá na žmýkanie, tak vkladačku pridáš / vkladačka = akýkoľvek kus látky navyše /
ak bábo nebude piškať veľké dávky naraz, tak ti extra vkladačku netreba.
čo sa týka výšky dieťaťa a skladania, sama uvidíš, ako Vám bude novosklad sedieť, ale s tým by som si hlavu nelámala, náš malý mal novosklad zo štvorcov 70x70 snáď do 8 mesiacov. čiže ak sa do toho zmestí 8 mes dieťaťa, tak aj dlhší novorodenec

monhla
13. apr 2012

Novosklad som nacvičovala na 22-mesačnej slečne a dalo sa 😀 A aké sú to tie bambusové štvorce /poznám len bambusové vkladačky/ a aký rozmer by bol najvhodnejší? S tým žehlením si ma potešila, lebo malá bola náročné bábo a ledva som stihla požehliť oblečenie nieto plienky. Ale tá kopa odpadu ma odrádza a ak by sa dalo aspoń troška ju zmenšiť, tak to chcem skúsiť 🙂

monhla
13. apr 2012

@peluskovo Novosklad som nacvičovala na 22-mesačnej slečne a dalo sa emoticon A aké sú to tie bambusové štvorce /poznám len bambusové vkladačky/ a aký rozmer by bol najvhodnejší? S tým žehlením si ma potešila, lebo malá bola náročné bábo a ledva som stihla požehliť oblečenie nieto plienky. Ale tá kopa odpadu ma odrádza a ak by sa dalo aspoń troška ju zmenšiť, tak to chcem skúsiť emoticon

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
aké bambusové štvorce myslíš?
novosklad ti podľa mňa stačí skladať z obyčajných socík keď máš, bambusové štvorce sa zvyknú zraziť, ak máš bambusové vkladačky, tak v prípade potreby ich použiješ.
sú mamičk,y ktorým detičky tak piškali, že ozaj používali bambusové vkladačky, napríklad moje deti vôbec, nepoužila som žiadne vkladačky navyše, u nás stoja v skrini,
preto si myslím, že sa zariadiš podľa bábätka a vôbec to nie je nejaká extra veda, ktorú musíš naštudovať a riadiť sa pravidlami, podstatné sú len 2 veci... dať bábätku savú vrstvu = akýkoľvek kúsok látky a na to niečo, čo ochráni oblečenie rped navlhnutím , tzn vrchné nohavičky. a buď máš tie 2 veci spolu - to ú kapsové plienky aplienky všetko v jednom /AIO / alebo to nemáš spolu a to je to - socík štvorec do čoho bábo pišká a vrchné nohavičky na ochranu oblečenia. no a podľa toho, ako často a aké dávky bábo pišká , tak tomu prispôsobíš savú časť - bud dáš viac látky, alebo vymeníš bavlnu za bambus. to je celá veda 😀

monhla
13. apr 2012

@peluskovo Vďaka - ale občas mi to ako veda pripadá. Ja nepoznám nikoho kto látkuje a ani netuším či u nás o tom mnohý vedia. ja sama o tom viem iba vďaka tomuto fóru. Tu čítam a nestačím sa čudovať 😀 Tak budem trénovať skladanie a uvidím čo sa osvedčí.

P.S. Koľko vrchných novavičiek asi treba - mám 1ks a asi je to málo.

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
jedny su malo, ak ti napriklad pretecie prazenicka na vrchne, tak ti treba nahradu, asi tak 3-4 ks som mala ja pri oboch

monhla
13. apr 2012

@peluskovo A tiež jednoveľkostné alebo je lepšie viac veľkostí - ja mám zatiaľ veľkosť M a značku thirsties

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
mne sa osvedcili thirsties na novosklad, vynikajuce su aj blueberry, tie su jednovelkostne a neskor na plineku narovno vyuzijes podla mna aj bum genius flip tie su tiez jednovelkostne

mirca
13. apr 2012

davate este dajaku extra vkldacku na noc do bambusovej Anavy, ci postaci to co tam je? dík

ramzesa
13. apr 2012

@monhla ja skladam na novosklad aj 80x80, tych mam najviac. Ale akuratnejsie su 70x70, len tych mam malo a neplanujem uz dokupovat. Mala mala 3kila ked sa narodila, ale v pohode to nejak okolo nej omotam a vtrepem do puliek 😝 . Pulky mam Flipky 3ks a jedny XS od babylucy a v pohode si vystacime 🙂 . Tie od BL pouzivam na ich nohavickove plienky, na stvorce mi nejak nesedia. Cize najviac tocime 3ks flipiek 🙂 .

ekoplienky
13. apr 2012

@mirca: Záleží ako veľa čúra dieťa v noci. Ja som musela extra vkladačku pridávať od cca 12 mes.

susul
13. apr 2012

@sladkasue ano vela veci je sitych v cine, len rozdiel je, ze vyrobca pre ktoreho to tam siju zodpoveda za kvalitu svojho vyrobku a pouzitych materialov hlavne svojim dobrym menom. Mna by realne zaujimala ake su vyrobne naklady na jednu plienku situ vo velkom....

handricky
13. apr 2012

@zuzanamolnarova a hla, tuto pozeram ze hladas latku z ktorej sije vkladacky babyidea..
tak najprv k flausu (tuto ma niekto opravte,ak sa nahodou mylim) ale bambusovy flaus je podla mna to iste ako bambusovy flis. mam pocit, ze slovo ,,flaus,, vidim iba na ceskych a slovenskych strankach, nikde inde v UK alebo USA som toto slovo nenasla. Vsade oznacuju tuto latku ako fleece, resp. bamboo fleece. Ale pod pojmom flis ci vacsina ludi predstavi polyesterovy flis ala mikina, takze flaus znie lepsie🙂
Bambusovy flis alebo teda flaus je z jednej strany hladke ako teplakovina a z druhej strany chlpate (teda flisove).Babyidea sije z 380 gramoveho 100% bambusu chlpatou castou von (hladka je asi vnutri). Ja mam v metrazi 380 gramovy ale 70% bambus a 30% biobavlna. Co v praxi znamena:1. cim viac bambusu v zlozeni latky, tym lepsia savost 2. cim viac bavlny v zlozeni latky, tym mensia savost ale lepsie schnutie. Dalej bambus sam o sebe je menej odolny ako bavlna (teda nevydrzi tak dlho), preto sa pridava aj bavlna. Ale bambus je jemnejsi ako bavlna, cize cim viac bambus, tym je plienka jemnejsia. Takze vsetko ma pre aj proti. Z tohto zlozenia (70% bambus a 30% biobavlna) sije vkladacky aj Bitti d´lish (ale to teda neviem ci 380 alebo az 400 g - to podla osahania neviem posudit). Ale definitivne tuto svoju teoriu o flausi potvrdim, az ked pojdem okolo kamenneho shopu, kupim si nejaku vkladacku babyidea, otvorim a kuknem co je vo vnutri🙂

peluskovo
13. apr 2012

@mirca ako pise Mirka @ekoplienky , závisí od dieťatka koľko v noci pišká, či v noci pije, alebo nie a aj od toho, či v noci prebaľuješ. nám netrebalo, iným zase môže byť treba, viem , že tu dievčatá spomínali, že do nohavičkových zvykli pridávať prefold.

peluskovo
13. apr 2012

@sladkasue
na tému "made in china", treba si všimnúť aj z akých materiálov sa šije / značkové firmy majú certifikované materiály / a v akých podmienkach sa šije / či sa jedná o dielne, kde sa dodržiavajú ľudské práva a nezneužíva detská pracovná sila /

mirca
13. apr 2012

@peluskovo @ekoplienky Ď... a ake sa vam este osvedcili na noc do vlniakov?

monhla
13. apr 2012

@peluskovo Vďaka. Takže idem hľadať a dokupovať.

ekoplienky
13. apr 2012

@mirca: Ja som mala naj kombináciu plienka Bum Hugger a dovypchatý Babyidea prefoldom.

monhla
13. apr 2012

@ramzesa Vďaka za info. Myslím teda že uprednostním 70x70. Potom prejdem na kapsovky - tie mi veĺmi vyhovujú a sú fajn aj keď prebaľuje manžel 😀

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
mozno si zvyknes na kapsovky hned, u nas napriklad, prvy mesiac mal ondrik castejsie kapsovku ako novosklad 🙂
@mirca
poradie mojich naj pri syncekovi od narodenia doteraz / 10 mes / : flexitots od tots bots / nie su sice bambusoe, ale strihovo mi najviac sadli na menise babo, maju aj kapsu na dovypchatie /, anavy bambusky, pastelka od haipa daipa / sice bavlna, ale ma dobry strih, taky chobot, ktory poskladas podla potreby, a na bavlnu uzasnu savost , bambi roxy / tie sa mi pacia, lebo materialovo maju nieco z anavy ale velksotne sa mi zdaju vacsie, cize vydrzia aj na vacsie dieta /, baby beehinds bamboo ,bamboozle od tots bots / tie su posledne len repto, lebo na mensie babo, ked nastavim velkost, tak mi vpredu vznikne riadna "gudža" a aj vkladacka potom na chrbatiku vytrca /, little lamb, tu mam poslednu, lebo mi ju svokrovci asi susili na radiatore a popukali gumicky, inac bola jedna z najoblubenejsich pri starsej dcerke / preto aj skoncila ako skoncila, kedze som ju jej davala stale aj k svokrovcom a ti mi susili plienky po radiatoroch 😀 /

monhla
13. apr 2012

@peluskovo Mne sa páčia tie littleLamb a hádam ju neusuším na radiátore /mi ich nemáme/ a k našim a k svokrovcom dávam bábo s jednorazovkami - tak si zvykli pri starších vnúčatách./ale veď varujú len raz ra čas, keď musím nutne k lekárovi, či zubárovi a tak to prežijem/ A vďaka za rady. idel hľadať ako tie plienočky vlastne vyzerajú.

peluskovo
13. apr 2012

@monhla
🙂
little lamb mi pride kvalitna zancka za rozumnu cenu, aj bambi roxy