Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

behulka
19. dec 2012

@zajaciq ja som pred časom chcela tiež plienku ako darček a nakoniec som kúpila 5 BabyIdea štvorcových plienok a jedny pulky s nastaviteľnou veľkosťou a extendor. Uvažovala som aj nad novorodeneckou plienkou, no toto mi prišlo využiteľnejšie, hlavne, keď by kamarátka nakoniec nepoužívala látkovky, využije aspoň niečo.

tepka
19. dec 2012

Baby dnes mi dala susedka pulky stare soci🙂ale myslím že su dobre sranda to je to je podobne ako teraz mate skusenosť?je to iba viac igelitove🙂

baska1
19. dec 2012

@tepka v tom ti moc zadocek babatka nebude dýchat, je to taký material ako v postolkach a tipujem, že ti to bude pretekat okolo noziciek, lebo doslo casom k unave materialu, mrkni par stranok dozadu, teraz maju tusim akciu na pulky Bambino Mio v tescu cca 5eur

tepka
19. dec 2012

@baska1 aha ja len tak pulky mam🙂ja len že či sa to da používať🙂

behulka
19. dec 2012

@diapozitiv01 Anavy jednoveľkostná drobcovi nevydržala do odplienkovania, vyrastol z nej. Mala som ešte staršiu verziu, dnu bolo froté, ale netvrdlo. Inak spokojnosť. Pri prvom dieťatku som mala BabyLucy Organic, bola som spokojná, no po 2 rokoch sa začali rozpadávať. Ostatné nepoznám, akurát čo som videla Tots oranžovú, bola veľmi tvrdá, ako uterák.
Bambus v tvrdej vode bude tvrdý, trochu pomôže pošúchanie a sušenie vonku - teraz v zime aspoň na chvíľu.
Vlniačiky zapínacie boli veľmi dobré Loveybums, zapínacie M vydržali od mesiaca až do odplienkovania. Bundle of joy premokali, nejak som ich nedokázala nalanolínovať. A naviac som vzala veľkosť M, ktorá pasovala až asi po roku.
@handricky krásne vlniaky - nech sa dobre predávajú! Mne sa ani tá cena nezdá prehnaná, ba skôr nízka, keď si predstavím všetky náklady a čas, čo si strávila nad prvými. Uvažovala si aj nad menšou verziou ? Hodia sa i na štvorce na rovno aj pre malé bábätká, alebo ich neudržia?

slady
19. dec 2012

baby, preco mi pretiekli kapsovky minilala - ale tak ze celu ritku mala mokru, akoby tam ani nebol pul, moze to byt tym ze su z druhej ruky?

ivanka.7
19. dec 2012

@slady s minilala tu ma plno dievcat zle skusenosti, ale pricin moze byt niekolko - babo vela nacikalo, takze pul to nezvladol a pretiekol alebo ano, moze byt aj poskodeny kus; alebo bola zle zapnuta a pretieklo cez bok na cele body...

ivanka.7
19. dec 2012

@behulka ja mam tots bots bamboozle stretch a ta je najmaksia z mojich nohavickovych (anavy, baby lucy organic, bambi roxy), ale je fakt, ze stara tots bots (s tym jazykom vnutri) tu som tiez videla pouzivanu a to bol draplavy uterak

baska1
19. dec 2012

skusal niekto prat plienky s pracou gulou? aký ste mali vysledok?

lunedi
19. dec 2012

Viete mi prosím niekto poradiť? Dostala som od sestry z anglicka plienočky Little lamb. No pre mňa sú hodne zložité na údržbu a používanie,aj keď som si veľa info o nich už naštudovala,aj tak všetkému nerozumiem...
Plienočky sa údajne môžu jemne vyčistiť od stolice žlčovým mydlom...čo to je?
Do plienky sa dáva iba jedna vkladačka,alebo viac? Potom keď sa mi babenko pociká,tak stačí vymeniť len vkladačku a separačnú vložku? Alebo treba vymeniť aj celú plienku???
Pull plienočka ide ešte navrch.aj tú treba po pocikaní vymeniť zakaždým?
Keď má babenko riedku stolicu,tak mi to nezachytí separačná vložka? Prejde to aj do vkladačky?
údajne sa na dezinfekciu a zjemnenie plienočky môže použiť ocot,kedy ho pridať do práčky...počas prania,alebo až pred pláchaním?
Kto máte akúkoľvek skúsenosť prosím podelte sa o nu.

sonkab
19. dec 2012

@slady aj mne minilala pretekala. Mam chlapca a podľa mna je ťa vkladacka príliš úzka medzi nozickami

handricky
19. dec 2012

@baska1 je take video, ako cesi testovali gule a ze vraj ucinok je rovnaky, ako ked peries iba vo vode. takze neviem 🙂

handricky
19. dec 2012

@behulka vdaka. no musim podumat aj nad mensimi. a najlepsie s nejakymi zaklapkami, aby udrzali vkladacku. na malom dietati ich nemam odskusane, predsa len, ta moja je uz velka baba. ale to mi pride, ze na plienku na rovno su skor na to lepsie natahovacie shorties/longies.

ianitka
19. dec 2012

@tepka ja ked som oznamila mame umysel latkovat, tak mi hned iniciativne kupila take klasicke gajdulky - vrchne nohavicky - nie postolky, ale take gatuskove s gombikmi 🙂 - v takych isto plienkovala moju segru, co si pamatam 🙂

inak su makkucke, dokonca maju aj kapsu so stay dry, ale vyskusat som ich nevyskusala....

ianitka
19. dec 2012

hej baby a mam problem

splesnel mi bambusovy kikko stvorec 😝 😝 😝 😝 a netusim ako to vyprat .
Utrela som do neho maleho od jogurtu vonku a zabudla na to ☹

handricky
19. dec 2012

@lunedi
little lamb su narocne na udrzbu rovnako ako ktorakolvek ina plienka, ci vkladacka. resp. ak mas nohavickovu plienku, tak to nie je zlozite.
Ak je plienka iba pocikana, tak hodis do pracky a operies. pise sa ze na 40, mozes aj na 60 (ale o 60tke sa vravi, ze bambusove vklakna sa viac namahaju a opotrebobavaju), Takmer vsetky mamicky peru na 60.
Ak je plienka pokakana, tak ju pretries zlcovym mydlom (obycajne tuhe mydlo kupis v DM-ke alebo TETA drogeria do 2e), potries nim pokadene miesto (vytiahne ti to skvrny), preplachnes, hodis do prania k ostatnym plienkam.
Toto robis so vsetkymi plienkami (bez ohladu na to, ci je to liitle lamb alebo ina znacka). Samozrejme nemusis pouzit zlcove mydlo, ale potom treba nejaky dobry praci prasok a program, aby ti na plienke nezostali flaky od kaky.
Do plienky das tolko vkladaciek, kolko potrebujes. Ak dieta cika malo, nemusis ziadnu vkladacku, stacia ti aj nohavicky. Ak nestaci (ze su gatky velmi mokre a pod), tak prihodis vkladacku. Mozes jednu, dve, kolko sa ti raci a ake sa ti raci.
Ked sa babatko pocika, tak musis oprat cele gatky (ak su pocikane). Samozrejme moze sa stat (ale iba pri velmi malom babatku), ze sa ti neprecika cez vsetky vrstvy (trebars ze ocika iba vkladacku) a neprecika sa az na gatky.. Tak peries iba vkladacku. To zistis, pocla toho, co vsetko je pocikane.
A rovnako je to aj so separackou. Mozes a nemusis pouzit. Ak pouzijes, tak relativne chrania gatky od kaky. Teda od znecistenia. Ale nikdy to nie je na 100% lebo male babo moze mat riedku kaku a ta sa dostane okolo separacky aj na vkladacku ci plienku. Cize zase peries cele gatky.
PUL vrchne nohavicky idu navrch (pul zabezpecuju aby ti nenavlhlo oblecko). lebo samotna nohavickova plienka je nepremokava. Preto davas na ne PUL. Peries iba ked su spinave.. Teda pokakane trebats. alebo ked ti smrdia, alebo ked mas pocit, ze ich treba oprat. Jenoducho nemusis zakazdym. Ked nie su navlhnute, nemusis. Ked su trebars jemne navlhnute, staci pretriet nejakou vlhkou handrickou, nechat vyvetrat. jednoducho, aku mas potrebu.
Na zjemnenie mozes pouzit ocot (niektori vyrobcovia pisu ze ano, niektori ze nie), je to relativne. ale lepsie je ho dat do posledneho plachania. Tak 1 polievkovu lyzicu.

handricky
19. dec 2012

@lunedi oprava: lebo samotna nohavickova plienka NIE je nepremokava.

handricky
20. dec 2012

@lunedi resp. ak dieta este len cakas, tak z hladiska udrzby by som pouzivala little lamb len na von, na noc (cas kedy potrebuejes, aby najviac potiahli). ide o tom, ze male babo ti bude cikat 10-13 x denne, male davky. ale celkom iste to mozno prejde trocha cez vkladacku na nohavickovu plienku. a pri predstave brat 10-13 nohavickovych plienok denne, kt. navyse dlho schnu..
skor by som pouzila klasicky bavlneny alebo bambusovy stvorec, uviazala na novosklad (stvorce su tenke a rychlo schnu), do toho podla potreby prihodila vkladacku co mas z little lamb (na zvysenie savosti), na vrch mozes dat aj separacku co mas a na vrch pulky. ale kludne mozes pouzivat aj tie nohavickove co mas, len ti to bude mozno luto davat casom vsetko hned do pracky a v takych kvantach.

mahulenka87
20. dec 2012

mamičky, mám v tom veľký chaos. Toľko druhov plienočiek, doplnkov... 😕 Neviem si vybrať.
Viete mi poradiť, aké vkladačky sú najlepšie? Druh a rozmer... A taktiež aké separačky používate?
Používate aj klasické plienky ako vkladačky, alebo sú lepšie originál bambusové, konopné...?
V čom periete plienočky?....
Moc ďakujem

mahulenka87
20. dec 2012

@mahulenka87 už som si niečo našla aj o kúsok vyššie... 🙂

mahulenka87
20. dec 2012

@ianitka myslím že ke´d to namočíš do sava, zíde pleseň. a potom operieš.

mahulenka87
20. dec 2012

takže na pranie žlčové mydlo...
A čo hovoríte na tie orechy? Alebo stačí obyčajný tekutý prací prostriedok? Môže sa používať aviváž (detská)...?

handricky
20. dec 2012

@mahulenka87 zlcove mydlo je skor odstranovac skvrn, nenahradza praci prostriedok. orechy tiez vysli v testoch, ze neperu🙂 ja som chvilu prala v orechoch, ale samotne orechy tiez nestacia, nevycistia. treba k nim nieco prihodit (myslim, ze to pisu aj v pribalovom baleni k orechom), ze co k nim, aby bolo pradlo naozaj ciste. avivaz by sa nemala pouzivat, na plienke (a rovnako ako aj na hocijakom obleceni) vytvori taky tenucky film (preto je pradlo makke), znizuje sa tak sacia schopnost plienky. prat mozes tiez: lovela, persil sensitive, mydlove vlocky..

handricky
20. dec 2012

@mahulenka87

nieco o plienkach..
Ako zacat plienkovat:
NOVORODENEC
Vela cika, male davky, treba casto menit plienky. Najekonomickejsia a najlacnejsia varianta su klasicke stvorcove plienky 70x70, 80x80. Mozes pouzit aj socikovske z nasich cias (ak mama po tebe odlozila), kupit nove (hladaj hustejsie tkane, lebo teraz sa dost robia take riedke), dobre su aj MaM, Kikko a pod. Rataj tak 10-13 kusov na den a zalezi ako casto chces prat. Potrebujes tocit vela plienok a potrebujes aby rychlo schli. Preto klasika stvorec.
Mozes kupit bavlnene (rychlejsie schnu, menej nasaju ako bambus) alebo bambusove (maju aj v DM-ke Kikko bambusky) – dlhsie schnu, viac nasaju, casom sa speru na obdlznik, lebo bambus ma tendenciu sa sprat.
Plienku uviazes na novosklad - pozri tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....
Na to das VRCHNE NEPREMOKAVE NOHAVICKY (PUL-ky) . Napr.: Thirsties, Blueberry, Little lamb, Lollipop, Bum genius flip a pod.
Co si vsimat na vrchych nohavickach najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
Vrchnych budes potrebovat asi 2 - 4 ks. Spravne uviazany novosklad ti tesni okolo noziciek a nezaspinis si hned Pul-ky, ked sa do plienky navali riedka kaka. Preto novosklad.

Takze mozes zacat plienkovat aj s klasickymi stvorcami, ak mas doma.

Ak by sa ti zdalo, ze ti plienka nestiha (babo cura viac), mozes prihodit nejaku kratku 3 vrstvovu vkladacku na zvysenie savosti. Ak by curalo viac, mozes prihodit aj nieco hrubsie.
O vkladackach tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....

Ak budes chciet, aby dieta nepocitovalo vlhko - das mu priamo pod zadok flisovu separacku (alebo tzv. stay dry vrstvu), pozri clanok tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Co sa tyka jednorazovych separaciek (resp. su pratelne 2-5 x) tak su celulozove a viskozove. V baleni mas 100 ks, stoja cca 4,50-6,00. Pre kojene mimco, kt. este nema prikrmy su lepsie celulozove. Ale uprimne, niekedy ti plienku ani separacka nezachrani.

Potom mozes zacat experimentovat s plienkami:
1, AIO - all ine one alebo po slovensky ,,vsetko v jednom,, je plienka z jedneho kusu. Znamena, ze vkaldacka /sacia cast je zosita s nepremokavymi nohavickami.
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
2, SIO (snap in one - plienka s odopinatelnou vkladackou- cize ak je pocikana menis iba vkladacku, vrchne gatky mozes pouzivat dalej), napr.: Pop in New gen plienka
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
3, kapsovkami a pod.. (vkladacka je samostatna, vlozena v kapse), ak su gatky spinave, peru sa cele..
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
A potom zalezi, ake mas priority: chces mat viac pocitu sucha, tak hladas plienky, ktore maju na vrchu stay dry vrstvu (ma to skoro kazda kapsovka a vacsinou uz vsetky nove AIO), chces mat dieta radsej v prirodnom matrosi (tak hladaj plienku, co ma vkladacku z bavlny, bambusu a pod)..

zuzanamolnarova
20. dec 2012

@slady od kedy som vymenila originál vkladačky od Minilala na flisy od handricky Minilala nám konečne nepreteče. Stotožňujem sa s názorom sonkab že ich vkladačky sú hrozne úzke ☹

slady
20. dec 2012

@zuzanamolnarova dakujem, no tie ich vkladacky nie su bohvie co, to je pravda, aj sa mi strasne zle peru kedze su take tvrde, ale plienocky ako take sa mi velmi pacia - aj material aj vzhlad aj vsetko vlastne... skusim ine vkladacky teda, bola som prekvapena lebo pul vyzera byt v poriadku a mala ma len mesiac tak mi to prislo divne, ale je pravda ze na to ake je to skvrna strasne vela cika, prebalujem kazdu hodinu a pol a vacsinou ma plienky uplne premocene, aj stvorce aj nohavicky... bude to este sranda.

chichinka
20. dec 2012

@slady
@ivanka.7 minilala uplne nove mi tiez pretiekli - a ani nie okolo noziciek, ale akoby normalne priamo cez ten pul 😕 🙄 🙄 otras kapsovky, a to mam tri kusy 🙄 🙄 🙄 a ani predat to tu na bazariku nemozem (mam dve z nich s visackami) lebo mi to svedomie neda - co tam napisem, ze nepouzivane, neprane a pretekajuce? 😀 (aj ked teda pri tych dvoch nepouzitych to neviem ci pretekaju) ... ptoom som citala recenzie na nete a vsade po svete na ne baby nadavaju ze rpetekaju. a drahe su ako prasa 😀 😠 🙂

dm
20. dec 2012

My sme pouzivali moderne plienky asi od 15teho mesiaca a myslim ze je to dobra vec..treba mat trpezlivost a sledovet dietatko..mame 2,4mesiacika a sme bez plienociek cely den od 23mesiaca, okrem noci bo to spime odvaleny 12 hodin:o)))
Myslim ze vdaka nim zacal ukazovat ze ma mokro bo v tek pamperske mu to 12 hod nevadi..pouzivanie je lahke..aj drahy to zvladal hned a bez problema..pretiect pretecie ako kazda plienka aj pamperska..ale u naseho lenivceka boli moderne plienky impulz mat sucho v gatoch:o)))

diapozitiv01
21. dec 2012

Ahojte,
nemate nahodou niekto na predaj vrchne vlniaky LOVEYBUMSy jersey velkost M?

duplicka
21. dec 2012

ahojte ,baby neporadite niekto. mam tots bots v2 a teda kde tu nam premoknu a to nie su ani nasiaknute nejako velmi. v noci to iste aj ked davam vkldacku flisovu 😒 . mala ma tensie nozky a teda mam ich zalepene uplne 😖