Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

oskvarka
17. júl 2013

@tynamartina a davas teda do kazdeho prania... to si mala tu velku pixlu vsak...

tynamartina
17. júl 2013

@oskvarka hej do každého, tú dózu 750g tuším má

jujlucka
17. júl 2013

caute baby....nechce sa mi to tu prehladavat stranku po stranke....tak sa opytam
zacala som uvazovat o kupe plienok POP IN....alebo nieco podobne....na jednom odkaze som nasla, ze po prani su vzdy zebhnute a treba to vlakno roztahovat aby bolo mäksie...aky najlepsi typ by ste mi odporucili?treba tie vkladacie vlozky dokupovat osobitne, alebo je to sucast tej 14 eurovej plienky?? - snad ano za tie koruny....ako vam to male babatka znasali?saju dobre?mozem to kombinovat aj s jednorazovkami?- lebo sa necitim na to kupit ich cez 20 kusov....tak 10 by som este zvladla...dakujem vam za vase rady

handricky
18. júl 2013

@jujlucka Neviem ake pop in myslis, ten starsi model neviem co stoji, ten novsi najlacnejsie myslim od 16,50 Eure.. ale teda k tym plienkam..
Nikdy nekupuj hned 10 ks z rovnakeho modelu.. nemusi ti sadnut strih, mozu byt ok, ked bude mat dieta 3 mes ale v 6 mes uz mozu trebars otlacat, lebo dieta bude mat sirsie stehienka a pod.. mozu a nemusia ti stacit savostou (casom budes musiet trebars dovypchat a to mas dalsiu investiciu).. Konkretne POP in je system snap in One (teda vkladacky sa pripinaju do gatiek pomocou suchaca), ak je vkladacka pocikana, menis iba tu - tie vrchne gatky mozes pouzivat dalej.. Mohla by si teda mat napr. 2-3 ks komplet sady za 16,50 a do toho mat cca 5-7 dalsich nahradnych vkladaciek (stoja myslim cca 8,50). Viac najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
Celkovo su to fajn gatky, niektorym mamickam savostou stacia, inym zase vobec.. okrem origos vkladaciek tam mozes dat samozrejme hocico ine ( s tym, ze to nebude pripnute, ale len volne vlozene).. Mozes tam dat aj prefold (6 vsrtiev) za 4,50-5,50 eure.A je to savejsie nez origos pop in vkladacka.

Bambus sa zbehne, ale neda sa roztiahnut. Pop in ma konkretne vkladacky z frote.. Bambus vkladacky zvyknu tvrdnut a potom ich treba suchat po ususeni medzi prstami.. Cize suchat kvoli zmaknutiu. Ale roztahovat nie.
Bambus je prirodzene antibakterialny, idealny na pokozku,cize vacsina deti to znasa fajn.. Pokial im nevdai mokro. Ak im vadi, mozes prihodit nejaky stay dry liner Viac tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Ale vo vseobecnosti, ak zacinas latkovat a nechces hned minut vela prachov, vacsina mamiciek zacina s:
1, 2-3 ks vrchne nohavicky (lahko sa udrzuju) napr.: Bum Genius Flip, Blueberry, Bamby Roxy https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
do toho mozes davat aj klasicke stvorce na novosklad https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
alebo akekolvek ine vkladacky https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

2, k tomu si na skusku mozes kupit:
1 ks SIO (snap in one) trebars tu Pop in...
1 ks kapsovky https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
alebo 1 ks AIO (all in one) https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
po 1 ks vyuzijes vzdy, hlavne si vyskusas aj ine sytemy a casom sa mozes rozhodnut, do coho pojdes...

vsetko mozes kombinovat s jednorazovkami, ale pokial prepadnes latkovam, nie je nutne pouzivat jednorazovky 😀

jujlucka
18. júl 2013

@handricky dakujem za odpoved....idem si to hned vsetko nastudovat....a ako je to s pranim?musi byt specialny prasok?a co pokakane vkladacky?a mikroby v tychto vkladackach?zehli sa to?? - to asi nie....

handricky
18. júl 2013
jujlucka
18. júl 2013

@handricky no...tak to budem musiet studovat asi tyzden, kym pochopim....tie vrstvy, tie rozne vkladacky....oooo pomoooc..... 😉

handricky
18. júl 2013

@jujlucka asi 2 tyzdne 😀 som teda ja studovala po veceroch, ked som zacinala latkovat

jujlucka
18. júl 2013

@handricky o program mam postarane....snad aj na nieco mudre pridem....

kkl82
18. júl 2013

@jujlucka studuj, studuj 😉. este mas moznost zverejnit tu miesto svojho bydliska a mozno sa najde nejaka skusena latkarka, co ti to vysvetli, poukazuje a povie svoje skusenosti...

kloranebb
19. júl 2013

Ahojte dievcata, idem k vam po radu. Moj syn ma dva roky a od roka je bez plienok kvoli infekciam mocovych ciest. Proste som mu davala slipy a radsej prala ako diva len aby nebol v kontakte s mocom. Uz rok to takto taham a uz je to o dusu.. Cika mi aj 15x denne, pocika tak 8 gati denne maximalne, v noci sa pocikal len raz.. Stale nosim kopec veci so sebou lenze uz ma to nebavi. Ked som mu skusila dat plienku, itti bitti sme pouzivali iba, dala som mu gatky a tu hornu piskotovu vkladacku pre pripad nehody, tak sa vobec nepytal a cikal cele davky a vkuse bol teda mokry popri stehienkach. Rozmyslam ako si ulahcit zivot lebo neviem ako dlho bude pocikavanie trvat, neviem ci mu spravne mechurik funguje iba dufam a modlilm sa aby fungoval spravne. Tak ma napadlo skusit treningove nohavicky. Museli by vsak vyzerat ako slipy aby nemal pocit ze ma plienku. Uz som chcela aj postrihat vkladacky tenke a nasit mu na slipy mini vlozku ako keby ale nemam prax so sitim velku. Takze som v zahranicnych forach hladala skusenosti s treningovymi nohavickami, chcela som najst slipkove, bavlnene ktore by len medzi nozkami mali tu vkladacku zasitu nenapadne a tam by mali aj pul vrstvu. Mozno by to pomohlo znizit mnozstvo pocikanych veci na polovicu.. Viete stale drat vrchne oblecenie pranim mi je luto. Nuz a zdali sa mi tenke baba boo, charlie banana a bluberry. Kupila by som z nich asi 15 kusov to mam tak na dva dni.. Tie baba boo sa daju kupit za 5,50 libier za kus dokonca. Co by ste mi poradili? Ist do toho? Je to ivesticia. Viete ktore by splnali moje predstavy? Neskusit ten lacny variant s nasitim vkladaciek? Mam kopec little lamb ci co to bolo za znacku, take frote obdlzniky tenucke...

oskvarka
19. júl 2013

@kloranebb mna napadli jedine tieto to je taky mix.. http://www.aitu.cz/aitu/eshop/108-1-treninkove-... ale vyskusane nemam

alena0305
19. júl 2013

@kloranebb U nás zabralo cikanie po stojačky do WCka. Skús s ním tak 2-3 dni chodiť na WC - či sa mu nepodarí aj každú polhodinku- hodinku. Môjmu keď sa to podarilo - to bolo radosti. Ak je problém ho tam dostať - treba nalepiť nejaké nálepky na obkladačky "motivačné". Prípadne teraz v lete do trávy. A do slipkov skús na začiatok nalepiť napr. malú dámsku vložku. Tie slipkové tréningové nohavičky zachytia asi len čvrknutie - väčšie dávky isto nie.

alena0305
19. júl 2013

@kloranebb Alebo ako tréningové sa dajú použiť aj naťahovacie vlniaky ( z merino úpletu alebo aj štrikované ) + vkladačky.

kloranebb
19. júl 2013

@alena0305 aj tie vlozky ma napadli len mi je to blbe, je chlapec. Ma aj starsieho brata, motivacie kopec, ale nezabera teraz na neho pri cikani nic. Otravuje ho to ist cikat a uz vobec sa nechce prezliect ked je pocikany. Je to vzdy boj. Zo zaciatku sa pytal cikat, trochu mu uslo ale zvysok do nocnika no uz to trva dlho a asi mu to uz lezie na nervy, uz sa nepyta, len vidim ze preslapuje na mieste tak sa ho pytam ci mu treba cikat, jasnenze povie nie, a keby isiel hned tak by ostal suchy, lenze on nejde, vsak mu netreba a za chvilu vidno pocikany kruzok na gatiach tak homdam cikat, prezleciem ho.. Muz mi vravi ze to je preto ze som zacala tak skoro. Ale nam to tak krasne fungovalo fakt, stale sa pytal, nemusela som ho ja davat pravidelne. Je velmi sikovny rozumovo, vyrecny tak ze mi hovori vety zlozene z 10 slov ako dvojrocny, tak si vravim ze to zvladne, lenze.. Vidite som tu potrebujem radu.

kloranebb
19. júl 2013

@alena0305 dobry napad, tusim tie bundle of joy su take slipove a k tomu kupit meter bambusu a nasit mini vkladacky, hmm.. To si viem predstavit. 4 kusy vlniakov a vkladacky usit z toho co mam... Mate niekto lepsi napad?

alena0305
19. júl 2013

@kloranebb My sme na tom boli podobne. Ja som zrušila plienky v 2 rokoch - všetko vedel, rozprával sa ako dospelák aj s cudzími. 3 dni cikal stále po zemi plné dávky. Potom sa už nepocikal ale ani nepýtal - musela som ho pravidelne dávať a to trvalo pol roka. Ale problém nastal s kakaním - zadržiaval a pokakal sa vždy do nočnej plienky - a keď som to chcela riešiť po dobrom či po zlom - nevedel, čo chcem lebo on tak tvrdo spal a nočné prebaľovanie prespal. A keby som mu tú plienku nedala tak sa pokakal aj tak - každú noc a spal ďalej. A toto skončilo až prvý týždeň v škôlke - takže aj my sme si "užili". S týmito rozumovo veľmi šikovnými deťmi je to po tejto stránke veľký problém - môj má teraz 6 rokov - už skoro rok plynulo číta - ale v obliekaní,obúvaní a jedení bol v škôlke dennodenne posledný.

majamat
20. júl 2013

@kloranebb ja som az tak moc nelatkovala, ale na kocni som malej aspon doma davala latkovky. pred 1-2m ma to nastvalo, ze stale nema zaujem o nocnik, tak som ju nechala v satockach holu. a zacala pekne. musim napisat, ze uz vo februari mi chodila na nocnik, ale len mesiac, potom sa zacala znovu pocikavat. takze viem, ze to vie. ked sme ju nechali bez plienky v teplackoch, tak sa pocikala. ked bola hola, tak zacala na nocnik. neviem, ci jej vadi, ked jej to tecie po nohach, alebo vie, ze nema do coho cikat, ale drzime sa dobre. a to ze je mokra v latkovkach jej vobec nevadilo, teda tento rok. pred rokom mi latkovky odmietala. deti sa velmi menia a to snad vo vsetkom. dodrzat zvyky v tomto veku asi nie je vzdy lahke a hlavne maju svoju hlavu. drzim palce, nech van to vyjde.
@alena0305 so zadrziavanim stolice sa aj my pasujeme. v tom februari mi pekne na nocniku aj cikala a kakala, ale ked prestala a museli sme prejst znovu na plienky, bolo tazke znovu zacat. aj 3-4dni nekaka. ani nocik, ani wc nezabera a to som malej uz povedala, ze moze aj do plienky, ale ani tam uz nechce. drzi to v sebe, len ma stale trosku zadok spinavy. ked si niekde sadne, tak vsetko zaspini, alebo ma stale nohavicky spinave. tak som robila opatrenia ako pri babatkach. masaz bruska, cvicenie z nozickami a na konecnik mastnu masticku ( zostala mi z DM-ky na bradavky) a trochu az do konecnika. takto sa mi parkrat v spanku pokakala, ale niekedy ani to nezabera. teraz uz neviem co s nou, tak vydieram. nepojde von, kym sa nevykaka. a dari sa. ozaj a zabudla som, ze odmenujeme aj nalepkami, ale az taky efekt to nema. tesi sa na ne, vie, ze dostane nalepku, ale aj tak sa nevykaka, kym ju nedonutim.

behulka
20. júl 2013

@kloranebb ak by si chcela len tréningáče, bolo by vám ich treba celú kopu, ta sa asi neoplatí. Mala som pár s pul vrstvou medzi nožičkami. Spoľahlivé, no fajn boli hlavne v zime do snehu.
Nám fungovali naťahovacie vlniaky a do toho malá vkladačka, na objem je to však viac, než tréningové nohavky. Myslím, že by fungovali aj naťahovacie nohavičky ušité z flísu a do nich vkladačka, ak veľmi neposedí.
Na to, keď sa len zabudne a nepustí celú dávku by fungovalo aj to, čo si písala - do slipov som našila savé časti. No nevýhoda je, že po pocikaní treba dieťa komplet vyzliecť aj z nohavíc. Na toto sú lepšie tie naťahovacie s vkladačkou.
Alebo niečo na štýl Grovia tréningáčov - len pul obal do ktorého vkladáš vkldačky, no zároveň sa to dá bez problémov vyzliecť ako slipy:

behulka
20. júl 2013

Celkom fajn strih na tréningáče je tento:
http://www.thewahmmall.com/index.php?main_page=...
A postup v slovenčine:
https://sites.google.com/site/latkovky/navody/t...

kikaneu
21. júl 2013

čaute kočky 🙂 začínam sa obzerať po plienkach, lebo chcem látkovať, ale potrebujem rady.....takže: látkujete od úplného začiatku, od narodenia, či ste začali neskôr? aké plienočky potrebujem a koľko? ktoré značky sú naj? prípadne aj z akých stránok to objednávate? ako prať? za každú odpoveď budem vďačná.....lebo na trhu je toho toľko, že vôbec netuším, ktoré si vybrať 😉

ivanka.7
21. júl 2013

@kikaneu odporucam precitat si clanky od uzivatelky @handricky a potom sa prist pytat 🙂 pripadne si zalistovat tu vzadu, myslim ze viac ako 30 stran nemusis listovat a dostanes sa k nejakemu vseobecnemu uvodu a rozdeleniu plienok 🙂

Za mna osobne - latkovat som zacala, ked mala Elianka cca 4 tyzdne, dovtedy som mala co robit sama so sebou. Dnes viem, ze je to lahke, mohla som latkovat hned 😀 Vybava je podla mna najlepsia kombinovana - na male babo na doma hlavne klasicke stvorce (70x70 alebo 80x80 cm - Kikko Lux eco alebo MaM Happy Square) a navrch vrchne nohavicky pul (Thirsties, Blueberry, Bambi Roxy) alebo flisove (Tots Bots, Anavy...). Ked babo uz nebude v noci kakat, tak na noc nohavickove plienky (Tots Bamboozle Stretch, Bambi Roxy, Anavy) a navrch vlniaky. Ked ides von alebo na dlhsie niekam, tak mozes mat par AIO (all in one) plienok alebo kapsovych plienok, si SIO (snap in one) plienok - Tots Bots Easyfit, Smartipants, BabaBoo, Pop-in, Bambi Roxy a pod.

kikaneu
21. júl 2013

@ivanka.7 ďakujem, idem teda čítať aj listovať 😉

aaalena
21. júl 2013

Idem si k vam skusenym latkarkam po radu.
Začali sme látkovať, zatiaľ so štvorcami a pulkami. Mam 3 mesacneho synceka. Balim ho do novoskladku alebo zo stvorca urobim obdlznik. Lenze ked davam ten obdlznik, tak mi stale okaka vrchne nohavicky. A ked mu dam novosklad tak ma mokre az brusko a to co ma prehnute na bokoch. Davate na novosklad nejaku stay dry vrstvu? Prebalujem casto, nikdy nie dlhsie ako hodinu, a aj to je niekedy vela. Na noc zatial davam pampersku a prebalujem ho aj 2x v noci, lebo ma vela nacikane a niekedy aj nakakane. Uz by som chcela s pamperskami skoncovat, lebo mi neskutocne smrdia. Ale co mu davat na noc? A co davate takymi malym babatkam cez den, ked dlhsie spinkaju. Moj mi jeden stvorec precika aj za pol hodiny. Oplati sa kupit Bambi Roxi Bambi soft nohavickovu plienku alebo Tots Bamboozle Stretch? Na patentky alebo na suchy zips? A este mi poradte s vlniaciky, ake by som mala kupit aby mu boli teraz dobre? Neskor bude treba kupit vacsie, ci to su jednovelkostne?

majamat
22. júl 2013

@aaalena nie som v tomto odbornik, ale asi patri medzi deticky, co dost cikaju. za polhodku precikat plienku je celkom rychlost. jasne, ze latkove stvorce nevydrzia tolko ako jednorazoivky, ale polhodina sa mi zda malo a to je este malicky. myslim, ze na den by si mala skusit urcite niecom dovypchat a na noc mozes tu nohavickovu. teraz je uz vo veku, ze uz by postupne nemal tolko kakat, takze sa to uz da realizovat. co sa tyka tych vkladaciek stay dray, tak to nie je zle, pokial mu to nevati na pokozku, ale pokial to, co bude v nohavickach bude stvorec, asi ti aj tak prekaka na nohavicky, tak mozes dovypchat novosklad a vybrat si vkladacku so stay dray vrstvou a bude mat 2 funkcie. aj nieco nasaje a aj bude mat pocit sucha a mohlo by mu to vydrzat dlhsie.

ivanka.7
22. júl 2013

@aaalena k stvorcu mozes pridavat nejaku malu vkladacku (alebo kazdu polhodinu prebalovat, aj to sa da 🙂). Na noc odporucam nohavickove plienky - tots bamboozle stretch, bambi roxy - obe su dobre. Je fuk ci na suchy zips alebo patentky, suchy zips sa lepsie nastavuje, niektore deti ale pri prebalovani budi (u nas to bolo jedno, budilo ju vsetko, ale suchy zips sa mi lepsie prebaloval, lebo ona nikdy velmi ochotne nelezala pri prebalovani).
To ze ti okaka vrchne, ked mas stvorec na obdlznik je normalne 😀 pri novosklade by sa ti malo podarit vsetko napchat pod vrchne nech ti nikde netrci stvorec, aby vlhkost nepresla von.
Vlniaky - ja mam naj skusenosti s loveybums, ale tie velmi nedostat, resp. su drahe, baby si dost chvalili vlniaky od handricky. s tou velkostou - mala ma velkost M pri loveybums od zaciatku az doteraz 😀

behulka
22. júl 2013

@kikaneu pre novorodeniatko sú asi najlepšie klasické štvorcové plienky, navrch zo trojo vrchných nohavičiek. Rýchlo schnú, cena nie je vysoká a dajú sa naskladať aj pre menšie detičky. Neskôr uvidíte, či dokúpiť nejakú nohavičkovú na noc, prípadne niečo na rýchle prebaľovanie na cesty. No každopádne kombinácia štvorcové plienky a vrchné nohavičky sa dá využiť až do konca.
@aaalena ja skladám štvorcové plienky nejak takto, pre chlapčeka je fajn prehnúť plienku vpredu 2x. Je to savejšie než novosklad, no zároveň chráni pred vytečením viac, než obdĺžnik.
Náš drobec v spánku neciká, až tesne po zobudení, takže cez deň nedávam nič špeciálne, možno je tomu aj u vás tak. Na noc by mu už mohla sedieť nohavičková jednoveľkostná. Pokiaľ vložíš do nej bambusovú vkladačku, mala by na noc stačiť. BambiRoxi soft podľa zloženia vyzerá ok, 2 bambus. vkladačky čo má, by mali stačiť. A naviac je slovenská. Len neviem, ako je to so strihom, či pasuje aj drobcom. A za mňa určite suchý zips - patentky o druhej v noci a časom aj s otáčajúcim dieťatkom vedia poriadne nahnevať.
Vlniačiky pokiaľ vieš štrikovať, alebo nahovoríš niekoho sa dajú aj doma urobiť. Naťahovacie vo veľkosti L sa dajú na noc používať prakticky ako jednoveľkostné. Spočiatku budú zakrývať aj nožičky, no pás sa dá prehnúť a vydržia až do odplienkovania. Zapínacie vo veľkosti M sú takou zlatou-strednou cestou.

kikaneu
22. júl 2013

@behulka vďaka....a koľko tých štvorcových plienok asi potrebujem? 30-40? a aké sú najlepšie? viem, že sa tam rieši gramáž, ale netuším čo s ňou?

mucholapka
22. júl 2013

@kikaneu latkujem zatial iba kratko (malicka ma dva mesiace 🙂 ) ale co by som ti mohla odporucit, tak urcite si kup pul nohavicky xs pripadne aj s (ja mam Thirsties a su vyborne), lebo tie jednovelkostne budu pre novorodenca mega velke 😉
...a zacala som latkovat ked mala asi tri tyzdne, lebo sa jej nehojil pupik, mokvalo jej to a latkovky jej to prekryvali, cize zhorsovali, ale teraz uz iba latkujeme...a v noci prespi 5 hodin a uz nekaka, takze pouzivam nohavickove 🙂 ostatne ti urcite poradia tie skusenejsie 😉

mucholapka
22. júl 2013

baby este mam otazku...stale sa mi nedari s vlniakmi - najprv sa mi neroztopil lanolin, potom som vymenila mydlo a uz sa to roztopilo, ale vydrzali mi iba 4 noci, potom premokli, tak som ich znova nalanolinovala, ale mam pocit, ze sa to zasa zle roztopilo a vlniaky mi premokli hned prvu noc...prosim, poradte nejaku fintu, neviem co robim zle...