Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

zuzuliak1981
20. júl 2014

@handricky skúsim dovypchat, zatiaľ som prala len 2x, periem v slize

handricky
21. júl 2014

@zuzuliak1981 mozno ten sliz je problem.. skus teda dovypchat.. alebo si pod to podloz nejaku bavlnenu plienku, alebo maly frote uteracik.. cokolvek.. ak je plienka nacucana, tak fakt vela cura.. ak len trocha a preteka, stieklo ti to po bokoch (stay dry ti nestihne previest tekutinu do nizsich spodnych sacich vrstiev),

zuzuliak1981
21. júl 2014

@handricky na stay dry som dala bambusovu malú vložku a nepretieklo, ďakujem za radu, pqredtým mi to pretekalo po boku

zuzuliak1981
21. júl 2014

Podkladate hlavičku niečím, keďže pri používaní latkoviek má babo hlavičku nižšie ako zadocek?

borkavan
22. júl 2014

@all tiež sa chcem spýtať, či to nevadí na chrbátik, keďže sa píše, že látkové plienky sú objemné pre novorodenca.

ekoplienky
22. júl 2014

Ušetrite za nákup využitím našej letnej akcie:
1. Nádherné DryBib podbradníky/šatky so zľavou 30%.
2. Prírodné jednorázové vložky do podprsenky Popolini so zľavou 30%.
3. Obľúbené celulózové separačné plienky Little Lamb so zľavou 20%.

behulka
23. júl 2014

@zuzuliak1981
@borkavan pokiaľ má dieťatko štvorcovú plienku a na ňu vrchné nohavičky, nie je to veľmi objemné. Riešením môže byť ukladať dieťatko nabok, alebo nakloniť matrac v postieľke - my sme mali podložený knihami kvôli grckaniu.

andromeda_ja
24. júl 2014

@01sladkaadka Ahoj! Plienociek treba podla veku. Novorodenca treba prebalit niekedy aj 10x za den, obycajne 8x. Minimalna zostava pre zaciatok je 20 kusov. Pri vacsom dietatku staci 12 kusov. Flisove separacne vlozky spravia pocit sucha a oddelia mokru cast od zadocku a zaroven sa lahsie cistia od stolice, ktora sa vyklepe do zachoda a potom pod prudom vody sa odstrani zvysok. Skladujte ich potom v suchom zatvaracom vedierku (najhygienickejsie) a najneskor na treti den operte. V noci netreba casto prebalovat - uplne rovnako ako pri jednorazovkach. Hrubsia plienocka vydrzi bez problemov celu noc aj pri vacsich detickach. Pocas prveho mesiaca som pouzivala jednorazove plienocky, lebo sa mi neoplatilo na tak kratke obdobie kupovat latkove. Do porodnice beztak treba jednorazovky a zostalo uz len cca 3 tyzdne kym dobre sedeli plienocky. Ale daju sa kupit stvoro vrchnych nohaviciek pre novorodencov a skladat len stvorcove plienky do novoskladu. Separacne plienocky si viete urobit aj sami z tenkeho flisu.

andromeda_ja
24. júl 2014

@destra Strucny prehlad a vypis vyhod a nevyhod jednotlivych typov latkoviek je na tejto stranke. Pripadne sa ozvite pani Sickovej, ktora ma tuto stranku a ona velmi ochotne a dobre poradi, pripadne odosle zoznam zakladnej vybavy. Ide aj o to, aky typ plienociek by vyhovoval Vam.

andromeda_ja
24. júl 2014

@mirreckall Plienocky neperieme s avivazou, ale cisto len s polovicnou davkou pracieho prostriedku, kratky program na pranie a pridat plakania... Nic viac netreba.

01sladkaadka
25. júl 2014

@andromeda_ja Ahoj, tiež som rozmýšľala nad tým, že prvý mesiac budem používať jednorázové plienky a potom si už podľa bábätka vyberiem látkové plienky. Takto je to ako strieľať naslepo 🙂 Ďakujem 🙂

andromeda_ja
25. júl 2014

@destra Ach jo. Napisala so, ze na stranke a nenapisala som na akej xixi! www.ekoplienky.sk

behulka
25. júl 2014

@01sladkaadka na prvé týždne sú najlepšie štvorcové plienky s vrchnými nohavičkami - sedia aj maličkým bábätkám a dajú sa použiť aj pre dvojročné dieťa. Podľa mňa stojí za to mať ich vo výbave.
Ak by savosťou nestačili, je dobrým riešením pridať menšiu vkladačku z bambusu.
V noci (ak bábo nekaká) sa dá zabaliť tak, aby si nemusela prebaľovať (prípadne raz prebaliť)
V BA je aj obchod s látkovými plienkami, je super, ak by si mala čas ísť ich popozerať naživo.

mr2109149
25. júl 2014

Ahojte, o plienkach je tu toho popisaneho veruze dost... ale nikde som sa nedocital jake su vlastne vyhody? Jako cena? To si kupim teda teda tie plienky a donich sa vkladaju vlozky (som nasiel asi za 0,8€ teraz 1ks) Ked tak ratam ako ratam cez den spotrebujeme cca 6 plienok, niekedy ked mame tornado v brusku aj 10-15... to aby sme mali aspon na 3 dni aby sme nemuseli prat ked sa krpec pokaka tak treba vyprat aj tu samotnu plienku? Ci to sa nezaspini... Vysvetli mi to niekto pls? :D dikyyyy.

behulka
26. júl 2014

@mr2109149 odporúčam tento krátky film:

https://www.youtube.com/watch?v=uDAPSHDbJB4


Výhody - jednoznačne cena, pokiaľ nie ste nároční, dá sa výbava zaobstarať už od cca 100-120 e a vydrží od narodenia až do odplienkovania, pri šetrnom používaní aj pre druhé dieťa.
Zdravie -dieťatko nemá zadoček tie dva roky v igelite s rôznymi prísadami, ale v priedušnej plienke z biobavlny, bambusu, ľanu, konope, či špeciálneho materiálu pre pocit sucha. Pravdepodobnosť kožných problémov pri dostatočne častom prebaľovaní je omnoho menšia, než s jednorazovkami.
V konečnom dôsledku tu dieťatko po sebe nezanechá obrovskú kopu použitých jednorázoviek, ktoré skončia na skládke, či v spaľovni.
Plienky však nie sú čierno-biele a látkové s jednorázovými sa dajú vhodne a rozumne kombinovať. Sú situácie, kedy je použitie jednorázových plienok nevyhnutné, či omnoho pohodlnejšie než tých látkových.

01sladkaadka
28. júl 2014

@behulka Ďakujem 🙂 Rozhodla som sa že prvý mesiac začnem jednorázovými plienkami a potom si pôjdem vybrať látkové priamo do obchodíku 🙂

sharon1
30. júl 2014

Dievcata, ake plienky pouzivate cez den? ja na doma stvorcove a na von hlavne prefoldy. malinka ma este len 12 tyzdnov. neviem co mam pouzivat, ked zacne stvornoskovat, behat..., aby ju to moc neobmädzovalo v pohybe. napiste prosim vase skusenosti. vdaka...

euka210
30. júl 2014

@sharon1 zvykne si na balik na zadku 🙂 Ja davam stvorec na rovno doma, niekedy s vkladackou a von uz lepsi bambus casto v kapsovke so sty dry.

behulka
31. júl 2014

@sharon1 pokojne to isté, aj pre chodiace dieťatko 🙂

vejjur
31. júl 2014

Ahojte látkujúce maminky,
Chcem sa s vami podeliť o moju najnovšiu vychytávku – vrchnáčky značky WolbyBug. Látkujem už pomaly štvrtým rokom (našťastie nie to isté dieťa 🙂 Používam klasické bavlnené/bambusové štvorce, sem-tam microfibre vkladačku a na vrch vrchnáčky. Doteraz mi najviac vyhovovali zn. Flip... škoda len, že (až na pár výnimiek) mali dosť nudný dizajn :( Nedávno som natrafila na značku WolbyBug a sú FANTASTICKÉ a KRÁÁÁSNE. Systém podobný Flipkám, no vylepšené o chrbátikový lem, ktorý plienku udrží spoľahlivejšie na mieste. Láska na prvý pohľad 🙂 Objednávala som ich z USA a mám pár kusov navyše. Kto má záujem, napíšte správu.

sharon1
1. aug 2014

@euka210 Ten stvorec ti doma drzi? ake pouzivas vrchne? ja sa bojim, ze sa mi to zosmykne 😒

sharon1
1. aug 2014

@behulka , napis mi prosim ta, co ty puzivas a co sa ti pri chodiacom babätku viacej osvedcilo. potrebujem si dokupit vybavu, lebo tie prefoldy su len do 7kg (bambino mio) a ani neviem, ci ich mozem na nieco potom este vyuzit. poradte mi co mam dokupit.

behulka
1. aug 2014

@sharon1 ja len klasické štvorcové plienky, rôznych rozmerov. Najpohodlnejšie mi je vložiť jednu poskladanú na obdĺžnik do naťahovacích nohavičiek - máme vlnené. Ide to aj pri behajúcom dieťati a je to veľmi rýchle.
Inak na vrch hocaké vrchné, čo by tie štvorce udržali.
Podľa mňa môžeš tie prefoldy používať stále, netreba meniť za iné, ak Vám stačia. Alebo minimálne ako doplnkové vkladačky využiť.

euka210
1. aug 2014

@sharon1 tak ja mam na to Bummish, Bum genius flip (dnes akurat dosli nove, lebo prve uz dosluzili) a Bambi roxy. Naj su flipky na patentky. Bambi roxy maju dost silnu gumicku na chrbte a otlaca. Vsetky vrchne ked maju vpredu zaklapku, tak stvorec udrzia.

sharon1
1. aug 2014

Viete ci sa da niekde na slovensku kupit gDiapers al. blueberry capri
@behulka
@euka210
dakujem za rady, baby

sharon1
1. aug 2014

@behulka a ten obdlznik v tych vlniackoch drzi?

behulka
2. aug 2014

@sharon1 drží, je to malá veľkosť S a vlna je pružná, nie ako PUL, ktorý sa ani nehne. Kedysi sa robili české BundleOfJoy, špeciálne ako tréningové nohavičky, do ktorých pasovali štvorcové plienky či vkladačky.

marianeta
3. aug 2014

Zdravím.Chcela by som sa spýtať či má niektorá z Vás plienky zn.Batolini a ak ano ako ste s nimi spokojne. Dakujem.

pillinka
6. aug 2014

dievcata neskusali ste niektora aj ine ako bavlnene stvorcove plienky - bambusove, muselinove a pod. Lepsie saju? neviem ci si mam dokupit pre druhe babo zas len bezne bavlnene alebo sa oplati mat zopar aj z inych materialov, co by teoreticky mali lepsie sat... dakujem za kazdy postreh ci radu 🙂

natalieher
6. aug 2014

ahojte,prosim Vas,v čom periete latkove plienky?ja som nakupovala borax nahradu ,mydl.vlocky,a ine, cez www.eko-eko.sk, no mam pocit akoby bola stranka zrusena,nechce mi ju nacitat,a neviem teda aky prasok si vyrobit kupit ,nie drahy,ale dobry na detske oblecko a plienky?
ďakujem