Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

baska1
18. dec 2015

to sa bojim dat na pulky a kapsovky, ci to neznici
@martinka6282

pifina
18. dec 2015

@baska1 perkabonat sodny, bud do prania alebo ak nepomoze, tak namocit na noc a potom oprat ...

vcielka_
19. dec 2015

ja pouzivam miofresh, miocare a od lotties proti vodnemu kamenu specialne na plienky. Anesmrdia mi

peluskovo
10. jan 2016

@emili31 možno to bude zaujímať aj iné mamičky, prečo skôr látkovky ako jednorázovky:
• ZDRAVIE : deti sú balené do prírodných a priedušných materiálov, bez chemických prísad, čo pozitívne vplýva na ich zdravie. Pri používaní jednorazových plienok môže často dochádzať k reakcii na pokožke bábätka, k tzv. plienkovej dermatitíde , o.i. štúdie poukazujú napr. u chlapčekov na prehrievanie mieškov, čo môže viesť až k neplodnosti , u dievčatiek je možné sa ako následok používania jednorazových plienok stretnúť aj s rôznymi infekciami močových ciest,
• EKOLÓGIA : mnohé zdroje sa zhodujú v tom, že za obdobie plienkovania u jedného dieťaťa sa vyprodukuje cca 1 tona odpadu, ktorý má dobu odbúrania až 400 rokov,
• FINANČNÁ ÚSPORA : používanie látkových plienok dokáže ušetriť v rodinnom rozpočte až cca 500 eur na jedno dieťa.
• látkové plienky je možné využiť aj pri ďalšom dieťati.
• nežehlia sa, nevyvárajú, perú sa na 60°C,
• používajú sa ako jednorazové plienky, prebaliť, hodiť do koša… ale do koša na plienočky, z ktorého ich stačí raz za 2-3 dni premiestniť do práčky a vyprať,

náklady:
jednorazovky na jedno dieta cca 1000-1200 eur,
latkovky na jedno dieta s energiou cca 500-700 eur plus vyuzitie pri dalsom dietatku 🙂

danielkka
24. jan 2016

Ahojte, nemáte niekto na predaj klasické staré látkové plienky? Hľadala som aj na nete, ale teda nič moc som nenašla.

mamama11
26. jan 2016

@peluskovo prosím Vás nemohla by ste mi poradiť nejaké dobré tréningové nohavičky, ktoré hneď nepremoknú? Máme bambino mio a tie sú hneď mokré. Odúčam synčeka od plienky na obedné spanie aj nočné, budím ho a dávam cikať, ale aj tak sa mu stane, že sa nezobudí na cikanie a pociká do nohavičiek. Ďakujem vopred za radu 🙂

julyjj2
26. jan 2016

@mamama11 Dobrý deň, Popolini sú tréningové nohavičky. Predávajú sa aj tu na koníkovi.

behulka
26. jan 2016

@mamama11 tréningové nohavičky nenahradia plienku, zachytia menšiu nehodu, no celú dávku nie. V tomto sú všetky značky rovnaké - jednoducho nemajú takú saciu kapacitu ako látková plienka. Na spanie nie sú vhodné - tam treba látkovú plienku + vrchné nohavičky.

jatva
26. jan 2016

je nejaka slovenska plienkova diskusia aj na fb, prosim? Videla som moderne plienky, ale tam sa to nepohne...

peluskovo
27. jan 2016

@mamama11 ako píšu dievčatá, tréningové nohavičky nenahrádzajú plienku ako systém učenia na nočník, sú vhodné pre deti, ktoré už sa vedia pýtať na nočník, no občas nedobehnú a príde menšia "nehoda". Výhodu majú tú, že nie sú objemné ako plienka, sú v tvare nohavičiek, dieťatko si zvyká na pocit bez plienky a na nohavičky, ale stred majú vystužený na zachytenie menšej nehody. Najviac sa v našom eshope predávajú tréningové od Pop-in

mamama11
27. jan 2016

@julyjj2
@behulka
@peluskovo ďakujem pekne za názory, malý už je vyše pol roka bez plienok, len stále sme to cikanie pri spaní nezvládli, v noci sa nám darí vystihnúť to, dávam si budík každé 2 hodiny a väčšinou je suchý do rána, len keď už je biele ráno, ho nebudím, lebo by nezaspal a vtedy sem tam nevydrží, hneď kričí, že chce cikať, ale už je to tam, jedny máme aj značku baby lucy, tie mu dávam na noc a zachytia to pekne, samozrejme max. jedno slabé cikanie, len sa strašne dlho schnú a ďalšie všetky čo máme sú slabé, naozaj len na také ciknutie. A cez obed je to horšie, lebo to ho nebudím a väčšinou nevydrží, lenže k plienkam by som sa už nerada vracala, lebo mu to každý deň prízvukujem, že nemá plienku, nech sa nepociká. A nie sú nejaké látkové plienky také ako nohavičky, len s lepšou savosťou? Lebo pri odopínaní a zapínaní patentiek, alebo suchého zipsu na plienke sa budí, ale keď len stiahnem nohavičky, tak je len toľko zobudený, aby sa vycikal.

julyjj2
27. jan 2016

@mamama11 Musím sa priznať, že tiež mám syna, s ktorým to riešim. Dočítala som sa, že netreba dieťa veľmi tým stresovať tiež som zvažovala, že ho budem v noci budiť, ale nechala som to tak, že dozrie sám. No držím aj tebe prsty, aby čím skôr sa odnaučil aj v noci chodiť na potrebu

behulka
27. jan 2016

@mamama11 @jatva skúste túto skupinu tu na MK:
https://www.modrykonik.sk/group/1818/

@mamama11 v tomto veku ešte nemusí byť schopný ovplyvniť cikanie počas spánku, to môže prísť až omnoho neskôr a nedá sa to urýchliť. Ja by som sa v pohode vrátila ku klasickým plienkam, pre kľud a pokoj počas spánku.
Inak BabyLucy mali práve také naťahovacie vrchné nohavičky - žiadny suchý zips ani patentky.

mamama11
28. jan 2016

@julyjj2
@behulka ďakujem, tiež som to čítala, že je to stresujúce a deti potom nevedia zaspať, ale malý zaspinká okamžite a už keď som začala, tak by som zas nerada urobila krok späť a vrátila mu plienky, on má z toho radosť, keď sa ráno opýtam, či sa pocikal a on povie "nie", hoci keby som ho nedávala, tak je docikaný až za ušami 😖 tak budem skúšať ďalej a potom dám info, dokedy sme sa trápili 😅 A idem skúsiť tie nohavičky pozrieť 😉

peluskovo
29. jan 2016

@mamama11 so spánkom je to trošku iné, detičky viac menej spia a ak cikajú, tak potom viac naraz, neviem , ako to vysvetliť , resp. pri mojich deťoch som mala pocit, že celú noc nič a pravdepodobne sa v jednom okamihu akoby podvedome zobudili a všetko nahromadené za dlhší čas, tak vypiškali. Lebo cez deň samozrejme chodime na WC častejšie, preto aj menšie množstvo. Preto tie tréningové nemusia na noc stačiť, lebo množstvo, vzhľadom k frekvencii chodenia na WC je väčšie, ako je to cez deň. Podľa mňa na noc potrebuje čas. a čo tak tréningové a do nich jednu vkladačku alebo štvorec navyše? že keď ich budete dávať v noci dole, tak nebude počuť ani patentky ani sucháč. dala by som možno nejaký bambus prefold.

mamama11
29. jan 2016

@peluskovo ďakujem za radu, zatiaľ, ako som spomínala, v noci to zvládame s tým budením po 2-3 hodinách so suchými gaťkami až do rána, ale obedné spanie je takmer vždy mokro, tak myslím, že výborný nápad, skúsim tú vkladačku, mám ich dosť z obdobia celodenného plienkovania, to by mohlo hádam stačiť na ten obed a budem mať ušetrené 😀

marusik
30. jan 2016

máte skúsenosti s merino štvorcom SKAPI ako vrchnými nohavičkami?

katka_hanka
8. feb 2016

Ahojte,
moja mala ma dva tyzdne a latkujeme - no pod plienkou sa jej vyhadzali potnicky. Prebalujem ju kazde tri hodiny pred kojenim, niekedy aj po nom ked citim a vidim, ze cika alebo kaka 🙂
Pouzivame novosklad pre klasicke latkove plienky a na to vrchne nohavicky flip - mam ale stale pocit ze mala je vo vlhkom, co s tym? Je mozne ze je aj z toho nervozna, kedze mi preplace cely den? Teraz mi spinka v jednorazovke, zial :(

jatva
8. feb 2016

@katka_hanka je lepsie prebalovat castejsie a je mozne, ze aj prasok jej nesedi. Pre pocit sucha mozes vyskusat flisove separacky,

zuzka105
8. feb 2016

@katka_hanka moj maly hlasil kazde pocikanie asi do 2,5 mesiaca. A mrncal kym som ho neprebalila. Latkovala som do cca 2 mesiacov. Teraz davam 1razovky. Je mi luto toho odpadu, ale pri kolikach som nemala nervy na to prebalovanie kazdu chvilku, musim sa priznat. A co sa tyka noci, nechapem ako moze niekto latkovat na noc, sak to musi byt vo vlhku alebo prebalovat cadto aj v noci...ale adi sa teda mylim a ide to ked to dievcata robia. Ja budem rada ak sa k latkovym vratim cca na pol dna. Kvoli pohybu sa mi zda 1razovka lepsia. Moze viac trepat nozickami, uvolnovat prdiky aj precvicovat svaly. Moze sa v latkovke dieta pretacat??? Lebo to je 1 z dovodov preco sa im teraz vyhybam...neviem ci sa dieta dokaze pohybovo tak rozvijat v latkovke ako v 1razovke.

lucibka
8. feb 2016

@katka_hanka ja som tiez spociatku latkovala a mala s tymto problem, maly mrncal co hodinu lebo mu vadilo to vlhko. Pytala som sa mamy, tety, atd.ako to bolo kedysi ked boli latkove a vsetky mi povedali ze prebalovali kazdu hodinu, lebo to vlhko detom vadilo. Mala som aj bambusove plienky, separacky, ale stejne to po dvoch pocikaniach bolo mokre...proste som tomu latkovaniu neporozumela...bud musis fakt casto prebalovat, inak je dieta zabalene vo vlhkej plienke (stehna, cely zadok, krize, podbrusko), takze sme skoncili na jednorazovkach. Tiez mi je nevolno z toho odpadu, ale nam sa proste latkovanie neosvedcilo😐

behulka
9. feb 2016

@katka_hanka pri látkovkách treba prebaľovať častejšie - no je to skôr výhoda, dieťa neleží príliš dlho vo svojich výlučkoch. Keď vám to však nejde, netreba to siliť. vždy sa dá k látkovým vrátiť.
@zuzka105 látkovky neobmedzujú dieťa v pohybe, možno ho spomalia o nejaký krátky čas - keď na to dieťatko bude zrelé, začne sa pretáčať aj v látkových. Veď kedysi iné ani neboli. Veľa mamín funguje s látkovkami len na pár hodín denne doma, keď vedia, že budú mať čas častejšie prebaľovať. Každá ušetrená jednorázovka je bonus pre dieťatko.

peluskovo
12. feb 2016

dieťatko v noci spí, takže nepišká tak často ako cez deň, preto ani v noci maminy nemusia tak často prebaľovať. pri látkovkách je potrebné prebaľovať častejšie, ale úprimne, ak sa dieťatko popišká do jednorázovky, zvyšky moču či mamina chce, či nie, stále ostávajú aj na pokožke, neexistuje, že jednorazovka vstrebe celých 100% a potom to dieťa má "špinavú" pokožku dlhšie, aj keď mamka má pocit, že je v suchu. Pri látkovkách, ak dieťa prebaľujeme častejšie, častejšie mu aj pokožku prečistíme.
Pohybovo, my sme začali s látkovkami pri staršej, keď sa práve pretáčala, kým prišla celá výbavička bola asi dva týždne pol na pol - pol času jednorazovky a pol času látkovky. hýbala sa úplne rovnako. Samozrejme, sú detičky alebo situácie v rodine, kedy sa nelátkuje, ale svet sa pre to nezborí. 🙂 látkovanie má svoje veľmi silné výhody a je iba na mamičke , pre akú alternatívu sa sama rozhodne.
niekedy sa mamičky k látkovaniu vrátia, keď už má dieťatko svoj režim, ani mamina už nie je taká uťahaná ako pri 1-2 mesačnom bábätku

katka_hanka
12. feb 2016

Dievčatá ďakujem za reakcie. Žiaľ sme momentálne na jednorazovkach :( malej sa ta nožička strašne zhoršila až sme prešli do hnisu, Lekarka prikázala natierať framykoinom a nelatkovat (aj ked tejto metóde je naklonená). Uvidíme, verím ze do pondelka sa to zlepší, inak nam to budu musieť popraskat a vyčistiť :(

Co sa týka prania, malej periem len v mydlovych orechoch.

jatva
12. feb 2016

@katka_hanka zelam rychle uzdravenie <3 Sice som naklonena prirodnym prostriedkom, som skepticka co sa tyka orechov. Podla mna nevyperu dostatocne a moze tam zostavat mocovia co drazdi tvoju malu.

fixa_nova
12. feb 2016
Používateľ fixa_nova je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od fixa_nova.

vela prace... ale odporucam, odporucam, odporucam, odporucam, odporucam, odporucam, :D :D :D

evik6484
12. feb 2016

ahojte, no tak ja som zvedava moc ako to zvladneme my. Akurat som nakupila taku prvotnu vybavu latkovych plienok a dufam, ze uspesne zacneme hned ako prideme z porodnice. (predpokladam, ze tam by mi latkove nepresli :D) este mame cas, kedze termin je v maji. Verim, ze najdeme vhodnu kombinaciu latkovych plienok. Zatial som nakupila hlavne klasicke plienky - Kikko Lux ECO 80x80 (30 ks) a mam 10 Libštátskych 70x70. K tomu 10 bambusovych vkladaciek (Little Lamb) a aj 10 flisovych separacnych. Vrchne nohavicky BumGenius Flip. Myslite, ze ak to bude fungovat, ze si s tym vystacime ci je to malo? Nechcela som toho nakupit moc kedze nemam este ziadnu skusenost. Nikto v mojom okoli nelatkuje. Tak hadam na zaciatok to bude ok a potom sa dokupi. Strasne ma lakali tie vlnenene vrchne nohavicky tak tie mozno kupim jak mala trocha povyrasie. Pacia sa mi tie navliekacie len to si neviem moc predstavit navliekat na take miminko. Ale asi to chce len prax. Pride mi odopnutie na patentky praktickejsie. Inak daju sa tie 80x80 pouzivat na novorodencovi? nechela som nakupit vela v rozmere 70x70 ked dietatko tak rychlo rastie tak mi prislo lepsie radsej kupit viac vacsich, ktore potom uz v pohode vyuzijeme. Tak dufam, ze na zaciatok to bude ok. Pevne verim, ze to dame bez problemov, lebo manzel nie je z latkovania az taky nadseny ako ja a chcel aby sme aspon prvy mesiac kym sa dako zabehneme boli na jednorazovkach. Ale ja dufam, ze to dame hned ako prideme domov. Jednorazovkam sa chcem vyhnut co najviac to pojde, idelane uplne :D tak dufam, ze to bude aj realita. Hlavne sa obavam nocneho precikavania...cez den prebalim tak casto ako bude treba aj kazdu hodinu ak to bude nutne. Len dufam, ze noc zvladneme bez dakych velkych problemov. I ked na zaciatku sa aj v noci prebaluje babo pokial viem, ale potom ked bude vacsia a budeme "trenovat" celonocny spanok aby jej daka plienka vydrzala co najviac, Ak viete daco poradit tak budem vdacna 🙂

behulka
14. feb 2016

@evik6484 zvládnete to 🙂 plienok máš dosť, vrchné nohavičky treba 3 ks. Vlniačiky sa naťahovacie dávajú novorodeniatku fakt blbo, to radšej zapínanacie alebo počkať. Inak kľudne kúp rovno väčšie. Ja som mala od začiatku L ká, najskôr ich mal drobec až pod kolienka, ale fungovali super.
Na noc sú fajn nohavičkové plienky, no dá sa prebaľovať aj bez nich, stačia dobré vkladačky.

nelinka2009
14. feb 2016

Drzim palce... Ja som to nezvladla

evik6484
15. feb 2016

@behulka dakujem 🙂 hej vrchnych mam 3 kusy z tych co maju rast s dietatkom. Ale ak to dobre pojde urcite sa neudrzim a este dake dokupim. Teda minimalne tie vlniaciky skusim casom 🙂 mozno aj daku nohavickovu vyskusam. Teraz cez vikend sme akurat boli v Inchebe na vystave Dieta a rodina tak som tam pozerala na tie Petit Lulu. Tak mozno z tych daco skusime 🙂 ked som to zacala pozerat tak som neverila kam sa latkove plienky dostali. Som myslela, ze su stale iba klasicke stvorce 🙂 i ked je pravda, ze tie ma napriek vsetkym vymozenostiam lakaju najviac. I ked vylepsene o tie vkladacky pripadne separacne plienky. No som zvedava a uz sa na to tesim 🙂 Vy co latkujete pouzivate aj dake kremiky preventivne? Lebo som citala, ze vlastne ani nie je potreba pri latkovani pokial sa na pokozke nic nedeje. Mamina, ta mi zase tvrdi, ze to treba aj pri latkovani pri kazdom prebalovani natierat....ze aj pri pravidelnom prebalovani sa moze stat, ze daco vznikne. Ale asi je pravda, ze kazde dieta je ine a ma inak citlivu pokozku....