Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

utaninka
3. sep 2009

S tým smrádkom v plienkach - s týmito modernými látkovkami skúsenosť nemám - ale keď píšete, že smrdia hneď po ocikaní, môže to byť pleseň. Ak skladujete plienky nasucho a potom periete len na 40, môže to byť ten dôvod. Moja mama pracuje v labáku aj s takýmito potvorkami a tie sa pri 40st nevyhubia. Pri 60 už nastáva rozklad bielkovín a ničia sa aj spóry plesní. Nijaká zmena prášku nepomôže. A navyše - my si síce myslíme, že je voda v práčke ohriata na 40 st, ale ak je už opotrebované topné teleso, nemusí to byť toľko. Preto môže pomôcť skladovanie namokro s dávkou octu a raz za deň vodu vymeniť. Ale to je len teória. Priznám sa, že keď som so soc,štvorcami látkovala prvú dcéru, tak som tiež skladovala nasucho, prala v Lovele, ale - som šialenec - ja som tie plienky žehlila. 😀

standu
3. sep 2009

utaninka ja ich periem s miofreshom, tak by sa mali vyhubit bakterie, nie??

sissik
3. sep 2009

aj ja periem s miofreshom, pri poslednych 2 praniach som dala aj predpieranie a smrdia hned po ciknuti.
dnes operiem zas v orechoch. a dam teda do plakania ocot a skusim prat na 60.
kym som prala na 60, zarucenen nesmrdeli. len sa bojim dlhodobo prat MM|T na 6, ked pisu, ze sa maju prat na 40.
perie niekto MMT na 60 viac ako pol roka? su OK?

sissik
3. sep 2009

na tej stranke pisu ze:
-zredukovat mnozstvo prasku a nepouzivat avivaz, ak sme doteraz pouzivali, pripadne skusit prat v orechoch, lebo tie neobsahuju zoadne detergenty
-ze sa moze pouzit nejaky prostriedok na dezinfekciu, bude komercny alebo levandulovy alebo tea tree olej
- podla moznosti susit vonku na cerstvom vzduchu - no tuto prilezitost nemam, kedze nemame balkon, ale da sa to riesit postavenim susiaka pod otvorene okno. posledne 3 razy som ho tam nedala 😝
-oprat plienky bez akychkolvek detergentov a plakat, kym vo vode nie su ziadne bublinky
-

majkas
3. sep 2009

mna nejako ani nenapadlo prat len na 40, moj sedliacky rozum hovoril ze na cikanicky a kakanicky je to malo 🙂

utaninka, s tymi plesnami to ma logiku

sissik
3. sep 2009

majka ja som zo zaciatku prala na 60, ale potom som kupila miofresh a vraj pri nom staci prat aj na 40
no nieco nie je dobre a musim zistit co 😉

standu
3. sep 2009

ja susim vonku, periem na 40 s miom. ked som prala na striedacku na 40 a na 60 tak mi tak nesmrdeli......

sissik
3. sep 2009

no asi tiez nebudem verit tomu praniu na 40 s miom 😒
spory plesni vraj mozu prezit aj vyvaranie, tak neviem ci pranie na 60 ich moze znicit. ale mozno to zavisi aj od druhu plesne

lilly
3. sep 2009

no ja periem stale len na 60 a smrdia po ocikani, no teda tie nocne, denne cikanie nejak velmi necitit.. no vlastne ani to nocne nie je take, ze to smrdi cela miestnost, len ked ju rano rozbalim, tak ma ovali cikanicovy smrad z plienky.. no furt je to normalnejsi smrad, ako smrad z hnusky po jednom cvrknuti do nej 😝
asi skusim oprat najblizsie v orechoch mam tu este take skusobne balenia, co mi posielala olinka k nejakym objednavkam a stale som ich neskusala 😕

utaninka
3. sep 2009

Tak nejak, ako píšete všetky. Úplne chápem, že sa bojíte prať plienočky, na ktorých sa píše max 40st pranie. ☹ Kto by si chcel poničiť 18 eurovú plienku. 😖
No a, sissik - máš v tom pravdu - niektoré potvory spóry plesnivky prežijú aj 60 ☹ Tu už pomáha len žehlenie - ale pozor! Bez naparovania. Čo však neprichádza do úvahy pri nohavičkových plienkach a plienkach s vnútorným flísom. A - navyše, tie sviňuchy plesníky sú väčšinou vnútri dnu v tých savých jadrách pekne vo vlhku a teplúčku.
Takže ocot, alebo drahšia verzia, ko píše sissik - tee tree a pod.

sissik
3. sep 2009

mne tie hambace smrdia ako ocikane seno 😝

standu
3. sep 2009

takze by bol ok tea tree olej kvapnut do prania??? to beriem ked to bude fungovat

dahlia23
3. sep 2009

mne sa osvedčilo, keď som tie smradlavé plienky po ocikaní prepláchala a šupla do vedra s vodou. a prala som aj na 40, na 60 iba asi prvý rok.
s tými plesňami by ma to teda nenapadlo... ☹ fuj! 😒

sissik
3. sep 2009

no som oprala v orechoch a dala som ocot do plakania. zatial normalne vonaju. uvidime, co to spravi po viacerych praniach. a som zvedava na tie hambace. konopne vkladacky nesmrdia a plienky ano. je to divne 😕

majdiska
4. sep 2009

ahojky, nepatrím do tejto temy, sestra tiež látkuje ako vy, ale chcela by som napísať svoj názor.. 😉
ja som látkovala malého skoro do 1 a pol roku, ale nie tento štýl čo vy, ale lacnejší klasické štvorce z Čiech, po 3. mesiaci v kombinácii s pamperskami. bola som veľmi spokojná, ale malý sa mi aj tak neodnaučil od plienok doteraz - používam len pampersky. a čo sa týka prania si myslím, že tieto pestrofarebné čo používate vy sú len otázkou marketingu firiem. utanika má pravdu. podľa mna tak dobre neobschnú a čo sa týka úspory, ked ich musíte prat 2x po sebe, tak veľmi neušetríte ani vodu, ani elektriku.. ja som klasické plienky prala prvé 3 mesiace na 90-tke, potom na 60-tke a nakonci už s bežným bielym prádlom. vždy som ich žehlila a nikdy mi nesmrdeli 😉 a kvalitka super, vôbec nepustili, sú krásne bielučké a budem mať aj pre druhé bábo.. lovela je nanič prášok nič nevyperie.. 😒
a čo sa týka toho zápachu, je to možné aj tým, že akonáhle detičky začínajú papať rôznejšiu stravu ako mliečko, tak sa to prejaví aj v plienke. aj moč má iné zloženie aj stolica.. a pravdu povediac neviem si predstaviť, že by som látkovala teraz ked chodím do práce, radšej namiesto prania plienok si užijem s malým a v jasličkách by bol další problém s prebaľovaním..

lilly
4. sep 2009

tiez periem prave v orechoch + ocot v plakani.. som zvedava na vysledny efekt 😕

tamka84
4. sep 2009

majdiska, musím ti troška protirečiť, lebo zas to pranie nezabere veľa času, že by sme sa nejak nemohli venovať deťom. 😕 A keď už tak ja periem aj vešiam keď mi malá zaspí 😉

majdiska
4. sep 2009

tamka, tu sa jedná o to, že ked budeš chodiť do práce - ja napríklad dochádzam, ked nie som u našich, čo mi trvá ešte plus 1 hod., tak som rada že žijem, ku tomu ešte bežné práce doma - navariť, oprať bežné prádlo, upratať a ešte mám brigádu, alebo sa povenovať malému.. a pranie plienok, kde už je taká stolica dieťaťa, ktoré už papá všetko 😖 😝 teraz ked pršalo, som prala bežné prádlo a ledva mi uschlo za dva dni - boli tam aj veci pre maléh do jasličiek.. 😉

durkakika
4. sep 2009

Caaute babeny! No nasla som teraz tuto temu, ale nmechce sa mi celu ju citat a hladat v nej 🙂.
Prosim vas, neporadili by ste mi, ake vselijake znacky tych latkovych plienok pozname?Ako to funguje a podobne?
Zacinam tvorit vybavicku, a rozmyslam nad latkovymi..minule som kupila klasicke, ale vidim, ze taketo novodobe su asi ooomnoho lepsie 🙂
Prosiim dajte sem nejake linky a osobne rady 🙂

majdiska
4. sep 2009

tamka ja nevravím, že sa deťom nevenujete.. ale ako sa tu písalo o tých plesnaich, no neriskovala som..
sú síce moderné a pekné, ale po určitom čase ak nemáš financie na neustálu obmenu sú aj na korunky náročnejšie. podľa mna ale niet nad klasiku.. malý mal vždy peknú ritku.. a o žiadnych plesniach nebolo ani chýru.. a to som ho na pol dna do toho roku a pol balila do látkových.. von už mal pampersku aj na noc.. 😉

sissik
4. sep 2009

majdiska dieta sa od plienok odnauci okolo veku 2-2,5 roka, takze adamko ma este cas😉
odnaucenie od plienok podla mna nezavisi od toho, ci pouzivas latkovky alebo jednorazovky. latka sposobi akurat to, ze ked uz zacina ovladat svaly, tak to mokro skor citi.
plienky obschnu, len trochu dlhsie ako klasicke stvorce. aj hruby frote uterak schne dlhsie ako tenka latkova plienka. nebudem predsa davat dietatu vlhke plienky 😉
pise tu niekto, ze ich perie 2x po sebe?
a je jasne, ze po prechode na pevnu stravu sa meni moc aj stolica. ale ked mesiac a pol plienka nesmrdela a po zmene prasku zacne smrdiet, nebude to zlozenim.
pranie plienok mi nezaberie ziadny cas, lebo perie pracka. a vesanie mi zaberie o 3 minuty viac casu, akokeby som utekala vyhodit pouzite jednorazovky do smetiaku. a vesiam ich vtedy, ked spi, takze ju o ziadny cas neukracujem 😉 ci by bol problem s prebalovanim v jaslickach treba prebrat s dotycnymi osobami. niekedy jednorazovky neboli a v jaslickach prebalovali

dudri
4. sep 2009

Treba sa dohodnut so sestrickou z jasiel, da sa...najprv ukazes a vysvetli ju... jedna mamicka tu pisala , v pohode prebalovat v jasliach...

majdiska
4. sep 2009

sissik máš pravdu, malý cíti že sa pokakal aj ukazuje na plienku, ale nepýta sa..
v jasličkách je rozdiel, lebo ked sa dieťatko pokaká, tak jednorázovku vyhodia, ale látkovku musia hned spracovať 😉 a to sa už nie vždy chce..
viem že perie práčka, ale tie zakakané treba preprať najprv vo vode, a mne sa vždy z toho dvíhal žalúdok, no teraz by som to fakt už nerobila 🙂 malý mi kaká 3x denne, lebo je ešte občasne kojený..

sissik
4. sep 2009

no ja som si nejak na to prepratie zvykla😉 zo zaciatku to bol boj, ale potom som si nasla system a je to rychlo.
tiez kaka 2-3x denne a vela casu mi to nezaberie. no v jaslickach verim, ze sa im neche, ked maju na starosti vela deti. ale ked sme niekde vonku a tam sa pokadi, tak plienku neprepieram, donesiem domov a da sa to vdrzat.
horsie bude, ak sa na jar zadari druhe a bude mi byvat zle ako pri zuzke 😀 to budu ocisty zaludka 😀

emmka3
4. sep 2009

majdiska, ja som tak dufala, ze nebudes citat posledne prispevky, ale ty si vsade 😝 pozri, tu nikoho nepresvecis o svojej pravde, lebo my mame svoju 😀 a kto chce, tak dovod preco ano a preco nie si vzdy najde 😉 ... aj ja si myslim, ze keby clovek sestrickam v jasliach vysvetlil, tak by nebol problem, sak by so nechcela aby to po nom prali 😨 ... a veci o prani a venovani sa detom? mas pocit, ze nasho Jr. o nico ukracujem? 😕 Oki, uz som ticho, lebo ty moj nazor poznas a rozoberat to na skle nechcem, ale musela som nieco napisatttt 😎

emmka3
4. sep 2009

durkakika, stranky na zoznamenie su vacsinov eshopy, kde v sekciach 0 plienkach sa dozvies zakladne veci:
www.plienocky.sk
www.latkoveplienky.sk
www.latkovky.sk
www.branakdetem.cz
www.latkovepleny.cz

a blogova stranka s prispevkami od bab aj tu z fora
www.altermater.eu

No a potom s otazkami sup do fora 😉

lilly
4. sep 2009

majdiska, kto chce psa bit, dovod si najde.. 😉 no v teme, kde su same nadsenkyne pre latkove plienky so svojimi argumentmi neuspejes 😀 no ale kazda si robime po svojom podla svojho svedomia a vedomia...
no som zatial prijemne prekvapena z orechov, sice som tam pridala aj puer, co som mala v tom darcekovom baleni, no plienky su pekne priam ziarivo ciste, vonaju neutralne, uz ich mam aj suche, som zvedava, ake budu po pocikanej noci 🙂 neviem presne co obsahuje ten puer, ci aj dajake detergenty, no asi skor nie. Akurat sa mi vsetky orechy dostali von z toho vrecuska, tak som ich mala po celej pracke, no vacsinu som povyberala este z pracky a zbytok vyselektovala susicka 😀

sissik
4. sep 2009

lilly ja orechy do pracky nedavam prave preto, ze aj ja som vytriasala orechy odvsadial. rano ich namocim do horucej vody, cez den premiesam ked idem okolo a vecer len zlejem tu vyluhovanu vodu do pracky.
a ked sa k vyluhu z orechov prida ocot, daju sa vraj pouzivat na cistenie kupelne a posobi to aj proti plesniam.

lilly
4. sep 2009

no aj tak by sa dalo 🙂 vyskusam nabuduce, alebo este skusim ten sacok zaviazat na uzol, nie na maslicku 😅

dudri
4. sep 2009

mydlovy orech je dobre na pranie???