Látkujeme v klasických bavlnených plienkach

pacica
8. sep 2012

ahojte.prosim vas mozete mi poradit?uvazujem,ze budem latkovat ale tymi klasickymi bavlnenymi plienkami,len neviem kolko kusov mi treba a ako ich pouzivat.by ma zaujimalo,ci ich musim zakazdym vyvarat,alebo staci ich hodit do pracky na 60 stup.a zehlit.myslite,ze bude stacit ak poskladam plienku a zachytim ju postolkou?ci na to sa pouzivaju ine nohavicky?dakujem za vase rady.

anculala
9. sep 2012

@alenka600 vravis, ze casto prebalujes. Mna - zatial iba neskusenu buducu mamicku 😅 - zaujima, ako potom v noci, ked spite - predpokladam, ze aj tak pouzivas normalne stvorce - vystacia, ze?

pacica
autor
9. sep 2012
peluskovo
9. sep 2012

@anculala prve tyzdne som pri malom v noci nespala, papal aj 3x za noc a hned na to kakal, takze sa aj prebalovalo.. rezim ako cez den.... neskor, ked papal 1-2x za noc , tak som prebalovala 1x cca okolo 1-2hej.

@pacica ano, tie

pacica
autor
9. sep 2012

@peluskovo takze este raz aby som sa uistila 🙂 kupim ich cca 3 ks a do nich budem balit teda tie klas.bavlnene plienky ano?ak zabalim babo do novoskladu,musim prichytit plienku tou sponkou?alebo staci,ked mi to budu drzat tie littlelamb?

alenka600
9. sep 2012

@anculala strasne zalezi od dietatka. Prve asi tak 2m som pouzivala obycko papierove plienky lebo som nevedela kde je sever a ako na to...Moja dcera jedla mozno 6-7 krat za noc, vtedy dietatko strasne vela kaka aj cika. To by ma asi porazilo, keby som za kazdym mala menit latkovky - a hlavne, ona jedla pocas spanku, takze nekakala uplne vzdy a nechcela aby som ju prebalovala, plakala, chcela proste spat. Ked mala asi tak 4m tak si cvrkla iba raz za noc, parada. Potom ked zacali prikrmy, tak sa budila asi 10000x za noc, ale necikala vzdy (ak ano, prebalila som). Do takeho cca pol roka nemas problem, dietatko vacsinou necika tak vela a stvorec Ti staci. Teraz ma skoro 9m, niekedy spi kludne a vtedy je riziko, ze ked sa zobudi, tak vypisa tolko, ze dovidenia 🙂 Uvazujem, ze dam dva stvorce na noc.
V principe
- malinke miminko cika a kaka na zaciatku non stop. Nesilila by som to nijako, nechala by som sa viest dietatkom - ak chce latkove, tak ano, ak chce papierove, tak tiez ano.
- 2-6m ak je kojene a bez prikrmu, tak to je asi kludne obdobie cez den aj v noci, stvorce paradne stacia
- potom uz zalezi od toho ci je nervozne ked rastu zuby, ci je na UM, ci je na prikrmoch, kedy kaka, ci cez den, ci v noci atd atd
Tazko zovseobecnit, dolezite je nepodlahnut panike a siahnut po takom rieseni, co udrzi dietatko aj mamicku v klude a nie v strese. Ked mala dcera raz teplotu a chcela som aby kludne spala a aby sme neriesili prebalovanie, supla som bez vycitiek svedomia papierovu plienku.

alba2006
9. sep 2012

Ahojte. Pridavam svoj nazor aj ja. My latkujeme iba s klasickymi stvorcovymi plienkami. Mam ich asi 50 ale este sa nestalo, ze by som vsetky minula, myslim, ze tak 30-35 je moja spotreba do dalsieho prania. Super schnu, zehliala som tri mesiace komplet, potom uz len poskladane som prezehlila zhora zdola a teraz ked ma mala 6 mesiacov, nezehlim vobec. Zo zaciatku som davala na vrch len postolky, potom Bum Genius FLIPky. A hlavne, od zaciatku pouzivam separacky. Najprv som mala znacku DISANA,su super, len trochu drahe, teraz kupujem od Campol Babies za nejake tri eura sto kusov. Periem vylucne na 60 stupnov a su pekne biele. Papierovu plienku davam na noc a ked ideme na dlhsie von.

peluskovo
9. sep 2012

@pacica odporucam snappy sponku, pretoze sa ti to moze otvarat, kym zapnes vrchne nohavicky. a babo sa casom aj zacne vrtiet

kadri
9. sep 2012

ku stvorcom odporucam aj viacvrstvove plienky, super saju a schnu rychlo, pri prebalovani nie je tolko roboty, mozes ich pouzit ako vnutornu plienku do velkeho stvorca. ak by si sa casom rozhodla pre nohavickove alebo kapsove plienky, vyuzijes aj do nich ako saciu vrstvu

http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

pacica
autor
9. sep 2012

@peluskovo snappy sponka je uz objednana 🙂

wewe8584
10. sep 2012

@pacica ahoj moja 😀, ty si na tom asi tak ako ja ako tak citam 😀 😀 😀 ... no ale kazdopadne je x milion nazorov, ja sa priklanam k tomu, ako to robila @alba2006. Ked som teraz bola doma, mamka nam nakupila obycajne stvorcove plienky (70x70) a k tomu ortopedicke nohavicky....tu som si este dokupila dalsich 10, ale nie su take pevne ako zo svk, takze mamka bude mat ulohu dokupit a doniest ked sa male narodi :-d.... no a my sme viac menej rozhodnuti balit tak, ako nas kedysi balili mamicky...aj ked su nove moderne nazory a tak...ja som zdrava, nozky mam rovne a v poriadku....rovnako sme pred 5 rokmi balili aj krstniatko a je uplne zdravucka....takze planujeme do 3 mesiacov balit male tak, ze pouzijeme 2 plienky (zlozene tak ako ich kupis, do obdlznika), tie dam na seba a potom na babatko...na toto dam ortopedicke nohavicky (to su asi tie postolky, co si tu spominala)...no a na vrch ho este omotam velkou plienkou, nejak do trojuholnika poskladanou..to mi mamka na babike ukazovala, ked som bola doma 😀 😀 .... no a prebalovat budem po kazdom pocikani a pokakani .... potom ked budu nozky v poriadku kupime take ako tu vsetky pisu: pr: http://www.littlelambnappies.com/ .... takze asi tak...a ked pojdeme vonku tak jednorazovky... este mi hovorili aj niektore, ze balili zo zaciatku tak, ze pod obycajne dali jednorazovku, aby nemuseli casto prebalovat...ale kedze my budeme doma (aj ja aj ty...) tak to mozes balit tak ako som pisala....predpokladam, ze takto si to mala v umysle, ked si zalozila temu 🙂 vsak?

peluskovo
10. sep 2012

@wewe8584
@pacica dievcata, nechcem Vam brat iluzie o latkovani mamiciek, ale naco to takto komplikovat? stvorce su naozaj prakticke pri malom babatku, lacne, rychloschnuce, dostacujuce.... no postolky Vam nedokazu dostatocne prekryt plienku a budete viac prat zakakane oblecenie ako plienky. ak date oplienky na obdlznik, tak Vam prazenicka potecie aj na postolky a tie budete musiet menit este castejsie.... staci uuuuplne jednoduchy system, za 5 minut sa naucite poskladat plienku na novosklad, je to praktickejsie zlozenie ako na trojuholnik, novosklad Vam v drvivej vacsine zachyti prazenicku, takze nebudete mat casto spinave aj vrchne nohavicky, ak chcete mat siroke balenie, staci do novoskladu do stredu kde date aj babatko dat jednu stvorcovu plienku na obdlznik a zainvestovat do 3 kvalitnych vrchnych nohaviciek PUL, ktore maju vynikajuce spracovanie gumicky na chrbatiku aj okolo stehienok a urcite lepsie zachytia necistoty a ochrania oblecenie ako postolky, co je vlastne iba igelit, v ktorom sa dietatku bude pokozka uplne zbytocne viac potit a nebodaj zaparovat . nic komplikovane, nic extra moderne, len trosku ulahcenie rpace oproti nasim maminam... ktore, urcite Vam potvrdia, ze neboli nadsene castym pretekanim na oblecenie.... 🙂 🙂 🙂

peluskovo
10. sep 2012

@wewe8584
@pacica p.s. nehovoriac, ze vam to moze znizit dennu spotrebu znecistenych plienok .... 😉

pacica
autor
10. sep 2012

@wewe8584 presne toto je to co som chcela aj ja tak robit.kolko si si nakupila tych obycajnych plienok?

pacica
autor
10. sep 2012

@peluskovo ano mas pravdu,ale napr.kamoska bali svoju malu tak,ze posklada plienku do novoskladu a zachyti ju tou postolkou a nema ziadne problemy co sa tyka zaparenim,alebo ze by precikala,alebo zaspinila kakom postolku,pretoze ona to hned aj vymeni,co mi pride jasne,ze urcite po cikani a pokakani vymenim tu plienku doma.samo,ked budem vonku,pouzijem iny princip,ale na doma si myslim ze to bude v pohode.ved uvidim ako to bude na mojej babulke zaberat,ci sa jej nebude parit ritka,ale ako hovorim,ta kamoska ziaden problem vobec nema

wewe8584
11. sep 2012

@pacica no tak mam ich momentalne 20, ale mamka mi prinesie este po novom roku dalsich 10...aspon tak som jej nakazala...ale ako ju poznam, tak to bude viac... ja chcem takto balit len kvoli tomu, aby som balila na siroko.... tu v uk neide male na snimok..iba ohmata nozicky GP...tak radsej budem balit tak ako nas mamky... (ten novosklad mozno tiez vyskusam..uvidim...este som to nestudovala 🙂) ...tie ortopedicke nohavicky su pevne, tak preto chcem tie..pekne budu drzat nozicky....a chcela by som to robit tak 3 mesiace..alebo tak...a potom normal kupim latkove..uvidime ako to pojde....ale na velku noc by sme sa radi dostali domov..tak tam by som chcela ist na vysetrenie s nozkami, ci je vsetko ok.... ja si myslim, ze balit dieta nasiroko je dolezite... radsej to budem robit, akoby sme potom mali mat problemy a nedaj boze davat vankus, ako je to v pripade, ze su nozky zle..... vankus je pre dietatko hrozny....
uvidime kolko plienok bude treba.... pri najhorsom dokupime, ked bude malo...nechcem toho nakupit velmi vela zbytocne...ked tak tu zbehneme do obchodu a dokupime....aj v uk maju take obycajne...lepsie su sice zo svk, take su pevnejsie...ale nevadi 🙂
my uz mame vlastne nakupene takmer vsetko, co sa oblecenie tyka...nebudem zbytocne prehanat 🙂 takze uz sa nestresujem..uz iba par veci na zimu, kocik, postielku a hygienicke veci 🙂

svetlusska
11. sep 2012

@pacica ahoj ja pouzivam klasicke plienky ale spolu s vkladackami (tiez sa nevyznam v tich modernych plienkach, ale tieto mi odporucila kamoska) kedze balime nasiroko...mne ich kamoska objednala cez ebay a som spokojna a rovnako k tomu boli aj nohavicky zvonka su ako keby pogumovane a vnutro je latkove ale nepretecu...ale pokym mi dosli som pouzivala klasicke gate pogumovane znutra.kupila som ich v detskych potrebach..potdla mna su lepsie ako postolkove nohavicky...tie som ani neskusala.ale pouzivame latkove plienky iba doma, kedze ked idem vonku pre mna je jednoduchsie pouzit jednorazovu plienku...inac by som chodila s kopou plienok pod kocikom kedze nas maly je velky curo...a zo zaciatku aj vela kakal...ale moja skusenost je taka ze je nauceny na to ze ma suchu ritku, tak v pamperske ked je pocurany nevydrzi, zacne sa vrtiet,krutit nametovat zo sebou...rovnako ako ked ma latkovu plienku :D a inas skus kuk tu na MB v sekcii latkove plienky si myslim ze tam urcite najdes take nohavicky ako vravim 🙂

svetlusska
11. sep 2012

@pacica https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/lyrk/la... ja pouzivam taketo gatuse a taketo vkladacky, ktore dam na klasicku bavlnenu plienku ktoru mam do trojroha (tak mi to ukazovala mama).ja som pri tichto ocenila hlavne to ze sa mi lepsie zapierali od kakanic ako klasicke bavlnene...

svetlusska
11. sep 2012

@peluskovo noo suhlasim ja som to mala rovnake viac som bola hore ako spala 🙂

behulka
11. sep 2012

@pacica ja som dávala klasické poštolky so štvorcovými plienkami asi do 5-6 mesiacov. Keď sa už bábätko začalo viac pohybovať, plienku neudržali a rozopínali sa. Naviac suché zipsy neboli veľmi kvalitné. So zapareninami ani s pretekaním som problémy nemala. Pri druhom dieťatku som však hneď od začiatku používala na klasické plienky vrchné nohavičky.
S touto kombináciou som si vystačila až do odplienkovania.
40 plienok bolo tak akurát - pri praní každé dva dni, no pokiaľ vonku pršalo a už sa nekúrilo, nestíhali schnúť. Dokupovala som ešte 10.

pacica
autor
11. sep 2012

@behulka a aka velkost plienok je najidealnejsia?.lebo ja mam 20 ks 70x70 a 20 ks 70x80 co myslis?

behulka
11. sep 2012

@pacica ja som mala všetky 70x70, keď sa nejaké predrali, prikúpila som 70x80. Použiteľné boli oboje.

pacica
autor
11. sep 2012

@behulka vyborne,dakujem 🙂

euka210
14. sep 2012

@pacica staci ked si precitas nejake zakladne delenie plienok na plienkarskej stranke napr. ekoplienky.sk, viem ze je toho vela, ja som pri tom sedela tusim 2t 🙂 Ja pouzivam stvorce, ale mam aj ine savejsie aby vydrzali nyvstevu ci na noc. Ale doma mam stvorce, na vonku pridam este babmusovu vkladacku.
Mam KIkko lux 80x80 ale aj ine spolu asi 50ks, pre mna je to az vela, ale hovorim, ze mam aj ine. KEd bol maly tam miesto novoskladu som pouzivala zavezovacie plienky, ked uz neboli tak novosklad. A na ten potrobujes 2 plienky. Mne vydrzali tak 2h pri malom. Ale postolky na to urcite nie. My sme ani postolky nepouzivali, videla som ich len u kamosky...male baba sa rady prekakavaju a novosklad to zadrzi, no vrchne Pul-ky maju okolo noziciek gumicky, co postolky nemaju. A pride mi to ako guma, moderne Pulky ciastocne dychaju. Na novosklad sme mali Haipa-Daipa (velmi dobre) a na narovno od cca pol roka ked sa stravou meni stolica na tuhsiu, tak mam Bum genius flip na patentky. Ja mam radsej patentky, lebo suchas pri malom robi hluk a teraz ked je vecsi tak si ho veeelmi rad rozopina )
staci prat na 60-tke, JA som zehlila prve 2m, potom este neskor nejaky cas lebo sme mali exem, no od jari vobec nezehlim

euka210
14. sep 2012

@peluskovo suhlasim

maribell
14. sep 2012

do kedy treba klasicke latkove plienky zehlit?

monuska342
14. sep 2012

@maribell ja som nezehlila vobec nechcelo sa mi

peluskovo
14. sep 2012

@maribell ja somm zehlila dlhsie, mame tvrdu vodu a niekedy boli ozaj take smirgovacie, no manzel ma naucil ze staci prezehlit iba jednu stranu :D ... niekotre mamicky plienku poskladaju a az tak prezehlia na povrchu.... ta dezinfekcia v dnesnej dobe by uz mala by vzhladom k praskom aprackam dostatocna, osobne pridavam este tea tree esenciu.
no do tych 2 mesiacov som sa snazila prezehlovat vsetky plienky... samozrejme, nie kapsovky ani bambusove vkladacky som nezehlila.... iba obycajne socik stvorce 🙂

uzovicka
20. sep 2012

Ahoj zienky, poradite mi vy skusenejsie, ako sa maju skladat klasicke stvorcove latkovky pre novorodenca?? A ake vrchne nohavicky na plienku? Dakujem Vam krasne.

peluskovo
20. sep 2012

@uzovicka najlepsie skladanie pre novoridenca je skaldanie na novosklad http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-... , sice to vyzera komplikovane, ale ked sa naucis, je to super, kedze ti pekne zachyti aj stolic, rpekryje okolo stehienok.
na vrch su vhodne vrchne nohavicky PUL, ktore maju pri stehienkach " kridelka - dvojitu gumicku " , ako napriklad little lamb, thirsties, blueberry.
mozes davat aj flisove, su priedusnejsie.

uzovicka
20. sep 2012

@peluskovo dakujem, si zlata. Ja som si objednala vrchne nohavicky BabyLucy, velkost Newborn na zaciatok. Ake su? Mate s nimi skusenost? Lebo S je az od 3,5 kg, a to hned na zaciatku nebudeme mat. Su nutne tie separacne vlozky? Treba uz od novorodenca davat dve tie bavlnene plienky kvoli savosti, ci postaci jedna? Dakujem 😵