Oblečenie pre 5 ročné dievča

danculik
21. feb 2012

Ahojte mile maminky, prosim vas o radu. Bola som na nakupoch pretoze dcerka povyrastla, tak jej treba znova doplnit satnik nejakym oblecenim. Hlavne dvojmo lebo aj do skolky treba🙂Problem je vsak v tom, ze som jej kupila dneska pekne tricka v TEscu od Fand F...pekne dievcenske..a ona mi povedala ze jej sa nepacia...tak som to nechala tak, ale vecer pred spanim mi povedala ze si jedno zajtra oblecie do skolky lebo musi...chapete?ja som kukala jak puk, ze musi???..tak som jej povedala ze nemusi, ze to pojdem vratit. A zacala plakat ze ona chce tricko sipkova ruzenka alebo zo snehulienkou atd. Proste princezne...a zacala strasne plakat...az srdcervuci...tak som povedala ze tam zajtra pojdem a ak budu mat tak ich kupim...a zacala plakat este viac ze co ak ich uz zajtra nebudu mat...ze preco nema take tricko...no proste moja otazka je, či kupujete vylucne oblecenie take ake sa paci vasim detickam?..alebo kupite aj ine co je sice moderne a pekne dievcenske ale vasa ratolest sa tomu nepotesi?..a TAktiez musim dodat ze tie disney tricka nie su lacna zalezitost...tak poradte co teraz robit? Je mi jej aj luto a by som jej to chcela dopriat..ale na druhej strane zas nemoze mat vsetko a tiez financne by som to asi nezvladla...co poradite ako to vyriesit?...A este jedna otazka beriete dieta na nakupy oblecenia spolu s vami alebo chodite same a nechavate mu volnu ruku pri vybere?Ako to riesite?

bubelko
21. feb 2012

ja mam sice chlapcov, ale starsi bude mat v lete 5. ak je na nakupoch so mnou, tak mu donesiem na vyber kusy, s ktorymi suhlasim a cenovo su ok a podla toho, kolko potrebujeme tak si moze vybrat. uplnu volnu ruku nenechavam, na to je este podla mna maly 😉 ak kupujem cez internet, tak ci tak vyberiem ja a na nazor sa ho nepytam.

anjelicek26
21. feb 2012

@danculik - no v tomto veku maju deti uz svoju hlavu, ja sa spytam, ci sa jej ta alebo ona vec paci a ak sa nepaci, nekupujem, na nakup ju beriem uz väcsinou zo sebou. Mame podobny vkus, väcsinou sa trafim ak objednavam z netu, ak netrafim, posielam nazad, lebo viem, ze to bude aj tak visiet v skrini bez toho, aby si to obliekla. Nemyslim, ze si "rozkazuje" to by bolo prehnane, ale podla na uz ma pravo povedat svoj nazor, ved v tom chodi ona poobliekana, do skoly ma uniformu, to musi, mimo toho nech sa oblieka podla vlastneho vkusu.

Isteze ziadne hluposti a extremy nenakupujem, ale ked chce mat tricko z princeznou, kupim z princeznou a nie z hello kitty (lebo viem, ze sa jej to zda vrcholne trapne a pre babatka).

traktor
21. feb 2012

mam aj dievcata a pri nich to robim tak, ze ked kupujeme v obchode, tak im poviem, do akej ceny môzu vybrat a vyberaju si same, aby mi to potom aj nosili..ale musia sa zmestit do ceny..ja uz len potom zhodnotim, ci ano..alebo radsej nech este popozeraju...alebo pozeram cez net, aukcie, tam ma to vyjde za par korun, ked nieco najdem a hodilo by sa im to, tak im to ukazem a rozhodnu sa..nechavam ich vyberat si, lebo to budu nosit, takze by sa im to malo aj pacit, aj by sa v tom mali citit dobre..vyuzivam aukcie, akcie aj vypredaje..niekedy kupime aj viac ak je dobra cena, paci sa im to a potrebuju to.. a mame potom na dlhsie pokoj..ale..placom by u mna nepochodili..musia si byt vedome toho, ze aj oblecenie stoji kopu penazi a nemôzu mat vsetko, peniazky nam treba aj na ine..dnes uz sa da fakt za par korun dieta pekne obliect, aby sa necitilo v kolektive odstrcene..lebo zial, doba je taka, ze deti velmi riesia oblecenie....ja sa snazim im dat co potrebuju..zatial sa nestazuju 😉

janka_pn
21. feb 2012

@danculik daju sa npr kupit rozpravkove nazehlovacky s prinzeznami a podobne npr. na mimibaz... ak chces usetrit, kup pekne bavlnene tricka za dobru cenu a obrazky jednoducho nazehli. drzi to pekne, skusala som 🙂 . moja ma 3, ale uz ma vlastnu hlavu, co si oblecie a co nie, ale ja ju este dokazem "nanutit" do mojej volby, lebo je este prilis krpata na take rozhodovanie sa, ale ako 5 rocna, to uz budem s nou asi trosku "konzultovat" 🙂

wieruss
21. feb 2012

@danculik skusenost s nakupom veciciek s detmi nemam, ale ak mozem poradit tak Disney tricka najdes za rozumnu cenu aj v Tescu, alebo na mmb, len treba popozerat 😉 ja som maniak na tieto motivy takze tiez zhanam tak, aby boli za co lepsiu cenu

janka_pn
21. feb 2012

@danculik http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=4155356&tab=0 napriklad, ale je tam toho kooopec 😉 😵

anjelicek26
21. feb 2012

@danculik - tu je tiez milion nazehlovaciek a aj s postovnym ta to vyjde hodne menej, ako zraloci z minibazaru 😅

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=iron+on+p...

mata128
21. feb 2012

Nasa malá má 6,5roka.tiež už si prevadza čo si oblečie a čo nie,kupujem jej oblečenie aj bez nej,ale nikdy sa mi zatial nestalo,ze by sa jej to nepačilo.najskor sme fičali na Dore,potom Kity,teraz minnie.ale poslednu dobu jej kupujem skoro všetko na nete,tak jej ukažem obrazok a povie si.prekvapila ma teraz v piatok,kupila som jej v c&a šaty minnie(aj ked teda boli drahsie) a ona sa im tak strasne tesila až plakať začala.tak z toho som mala zasa ja dobry pocit🙂

renab
22. feb 2012

@danculik ja si myslím, že správanie detí pri výbere oblečenia je veľmi ovplyvnené správaním rodičov. Ak rodičia prikladajú veľký význam oblečeniu, moc to rozoberajú, potom to moc riešia aj ich deti. Mám tri deti (2 na VŠ a 1 na ZŠ) a oblečenie nikdy nebol problém. Jednoducho sme nikdy tomu neprikladali význam, učili sme deti, že priority sú niekde inde. Tým nechcem povedať, že som im pekné oblečenie nekúpila, ale sme tomu neprikladali až taký význam. Deti potom nikdy nehodnotili druhých podľa toho, čo majú na sebe. Napr. aj najmladší sa teraz rozhodol, že sa chce naučiť lyžovať. Keďže som nevedela, či to je len rozmar, alebo naozaj chce, nové lyže som sa rozhodla nekupovať - bude sa učiť na výstroji po súrodencoch. Keďže ani oni nemali výstroj novú a vekový rozdiel je medzi nimi veľký, tak výstroj má hádam aj 15 rokov. Išli sme na svah a keď som videla ostatných, tak náš syn tam bol ako bezdomovec. Ale prestala som to riešiť v okamihu, keď som videla, že jeho to vôbec nezaujíma. Porovnal si len svoje lyže s kamarátom, skonštatoval, že má staré a viac sa k tomu nevyjadroval. Lyžovať sa naučil celkom dobre, aj ho to baví, niečo s výstroje sme už kúpili, ale aj tak sme sa rozhodli, že tento rok to nedostane.

livia76
22. feb 2012

@danculik presne viem ako to musí u vás prebiehať, mám takú slečinku doma tiež 😉 kým nechodila do školky, bolo to OK, pred rokom sa to začalo tak ako opisuješ aj u nás, v prvom rade sa nechcela dať strihať, lebo v škôlke mali všetky dievčatá dlhé vlasy, ona len ,,mikádo" teraz je j už za rok narástli a je spokojná 😉 Prešlo to postupne na hračky a oblečenie čo mali kamošky, to chcela. Postupne asi dieťaťu treba vysvetliť, že každý z nás je jedinečný,a je super, keď nemusíme mať všetci oblečené tie isté veci. Musím zaklopať s peniažkami u nás zatiaľ problém nieje,ale tiež mi príde zbytočné, aby dieťa nosilo drahé oblečenie a v podstate aj mne sa viac páčia skôr jednofarebné veci bez aplikácií , nemôžme však chcieť, aby sa tak obliekali aj deti 😉 Našťastie som dosť kreatívna, a baví ma skúšať nové veci, doma som mala farby na textil, kúpili sme nátelníky za 2-3 eurá a niečo sme si pomaľovali na ne, joooj ako pyšne išla do škôlky s tou čarbanicou čo si tam vytvorila 😀 Ženy ti ale radia dobre,dajú sa kúpiť aj nažehľovačky, alebo aj na Mimibazáre sa dá dobre nakúpiť. Teraz už sa ale malej radšej opýtam, skôr ako objednám, či sa jej to páči.

danculik
autor
22. feb 2012

@anjelicek26 ...a este mi vysvetli ako to funguje...kedze ebay je prevazne v zahranici....🙂

danculik
autor
22. feb 2012

@janka_pn ...dik za odpoved....skusim tam nieco pozriet...

cellesta
22. feb 2012

ja nemam problem, nieco si vyberu same, nieco ja a nosia to. nemozeme vyskakovat kvoli financiam, takze jednoducho aj keby sa im to az tak moc nepacilo, nosit to musia. a neni problem

danculik
autor
22. feb 2012

@livia76 ....tak s vlasmi sme mali aj mi problem, teraz uz ma dlhe tak je dobre a porovnava sa s kamoskami v skolke ktora ake dlhe ma...🙂...moja dcerka je skor typ ze nenosi to co niekto uz ma...ale to co sa jej paci...a myslim ze tie dekoracie tych princezien je uz pozehnane a nic ine vo svojom satniku ani nema...a ked jej kupim nieco ine tak sa jej to nepaci a place...ale oblecie si to rada lebo je to nove...teraz mam dilemu ci ist do toho obchodu alebo nie a kupit jej tie tricka?☹

livia76
22. feb 2012

@danculik skús počkať deń, dva, možno zabudne 😵

prasiatko30
22. feb 2012

v poslednej dobe nakupujem dceram veci ja, bez ich sprievodu, ale napr mam na mysli ze teraz ficia kadejake tricka s nazehlovackami, a veru obcas jej kupim aj tak ze ona o tom nie je velmi presvedcena a tak potom mame dva scenare - na zaciatku trucuje a povie ze sa jej to vobec nepaci, nikdy si to neoblecie a pod - na koniec to vytiahnem po dvoch tyzdnoch a ona je cela nadsena ake je to pekne a ako jej to sedi 😝 a druhy scenar je ten ze zakazdym ked jej idem obliect danu vec mame peknu scenku a nakoniec jej prikazem aby si to obliekla a nerobila fory - s tym ze jej pripomeniem, ze su dni kedy si oblieka to co sa jej paci viacej a dni kedy si oblieka co sa jej paci menej a treba to tak brat - zvycajne sa durdi len po vychod z domu potom ju to uz absolutne nezaujima a funguje bez problemov 😀
ale u nas sa najviac osvecuje to ze robime trochu kompromis - ak ide so mnou dcera do obchodu tak zvycajne ona mi ukaze co sa jej paci ja jej ukazem co sa mne paci a snazime sa dojst k urcitej dohode - cize ani prilis precackane ani prilis triezvy styl + dcera ak ide so mnou tak beha po obchode a krici mami a toto sa ti paci? 😀

danculik
autor
22. feb 2012

@livia76 tak to pochybujem o tom...ma dobru pamat🙂

prasiatko30
22. feb 2012

inaksie v skole nie je absolutne ziadny problem vdaka uniformam - vsetky deti nosia uniformy a tak take blbosti ze anicka ma to a hanicka ma hentamto a ja to chcem tiez a tym padom mame pokoj a klud - nikto sa s nikym neporovnava a ani som si este u dcery nevsimla nejaky taky sklon k tomu aby mi povedala ze ak to nebude mat tak sa s nou dievcata hrat nebudu - vdaka vedeniu skoly a rodicovskemu zdruzeniu za zavedenie uniforiem 😀 😀 😀

danculik
autor
22. feb 2012

@prasiatko30 ..normalne to opisujes ako u nas zo scenara...presne toto iste robi aj moja dcera....tiez mi hodi veci o zem a povie ze si to neoblecie...a potom nakoniec si to aj tak oblecie...🙂))ale az po chvili...🙂...a to druhe je tiez ze jej to proste navleciem a basta...a ist s malou do obchodu tak to je pohroma ona by chcela vykupit vsetko co sa jej paci....🙂

anjelicek26
22. feb 2012

@prasiatko30 - veru uniformy nam to VELMI ulahcili, uz sa rano nediskutuje vobec, ved je len par kuskov, co si obliect moze, tak neni o com... a poobede je mi to do slova a do pismena jedno, co si da na seba, uz sme boli nakupovat aj v kostyme princeznej 😅 Toto je mi tak jedno, co si kto mysli, jej sa to musi pacit, pre mna oblecenie musi splnat par kriterii - nesmie jej v tom byt zima/teplo a nesmie to byt vrcholne neprakticke - napr. dlhe saty na bicykel... ale to vsetko medzi tym... je na nej... uz nie je mimino, aby som jej vsetko vyberala ja.

wladka
22. feb 2012

Ja si moju bravam so sebou.. Neriskujem, tiez sme tak dopadli, ze preco takeee? 😅 Moja je paradnica, maloco trafim, a ak trafim, je cela happy, ja 100X viac.. Ze sa mi to podarilo 😀 .. Mame podobny vkus, viem co ona rada..takze podla toho idem.. a ked mam co najmensie pochyby, proste to uz neberiem.. deti su ovplyvnene tym, co nosia ich rovesnici.. vedela by som o tom dlho rozpravat.. 😝 .. Ale musim povedat, ze sa to uz pomalicky meni, da si viac povedat.. Tak tie detske motivy su uz pomaly na ustupe.. Uz by chcela ako mamicka, tak hladame podobne modely.. 😉 ..

Viem, ze tie nakupy su pre nas relax..ale co sa tyka nakupov oblecka pre dieta, asi ho aj treba so sebou vziat.. tiez sa na tom chce podielat, musime ich chapat.. my sme im vzorom, su robit to co my.. tak im to dopriat.. 😉

Ale podotykam, ze my take nakupy nerobime kazdy tyzden.. Cize ked viem, ze treba a viac toho, pripravim ju na to, ze ide sa.. a poviem, ze kupujeme len toto (urcim jednoducho- 2leginy, 2tricka s dlhym rukavom, koselu, a rifle).. a viac nepozerame.. ked treba obuv, jednoducho pozerame obuv.. nevymyslam,len po tych obuvoch chodime.. atd..
😉

Neviem ci to je dobre, ale osvedcilo sa mi to najviac..

A co sa tyka ranneho oblecenia, vecer si to chystame, odobrim to, a ziadne zmeny.. a rano sa nam cirkus nestava.. spociatku to bola katastrofa!

mia258
22. feb 2012

@danculik moja je síce ešte menšia, ale na tvojom mieste ju vezmem na nákupy so sebou. Nech si sama vyskúša tričko, aby jej bolo pohodlné a cítila sa v ňom dobre. Ale daj jej nejaký strop, koľko môže tričko max. stáť €. Ukáž jej také, s ktorými súhlasíš a nech si z tých vyberie ona sama 🙂

aliza
22. feb 2012

@renab mas pravdu, mne na obleceni osobne zalezi, snazim sa obliekat seba aj deti podla toho, co sa mi paci a nie podla ceny, nikdy som nekupovala v sekacoch alebo z inernetovych bazarov a pod., tiez mam takmer 7-rocnu slecnu, ktora sa rada pekne oblieka, ale na znacke jej nezalezi a neposudzuje ludi podla oblecenia, neriesi, co ma kto oblecene, ani netuzi po tom, co maju druhe deti. Je to o pristupe, ono sa da pekne a draho obliekat bez toho, aby dieta bolo namyslene a hodnotilo ludi. Skor poznam ludi, ktori na oblecenie nemaju a su dost zavistlivi, aj ich deti a tie omnoho viac rozoberaju, co kto ma a nema lebo oni si to nemozu dovolit a tuzia po veciach, co maju druhe deti. Cize su rozne typy ludi na oboch stranach, neda sa pausalizovat, ze deti, co maju vsetko, su take a take. Moje deti si zasluzia pekne a nove oblecenie, tak to vnimam ja. je to aj o vyjadreni ich hodnoty a etickom citeni, proste pre mne je dolezite, aby boli pekne oblecene, ale nevstepujem im nadradenost, vysvetlujem, ze su rodicia, ktori nemaju tolko peniazkov a nemozu si take veci dovolit. vela veci davame na charitu alebo rozdavame po znamych. Dcera ma kamaratky zo socialne slabych rodin a nikdy ju ani nenapadlo riesit oblecenie.

aliza
22. feb 2012

a k teme, tiez kupujem s dcerou a necham ju si vybrat, nevidim v tom ziaden problem. Sem tam sa mi podari kupit nieco bez nej, ale tu v UK sa da nastastie vratit tovar bez uvedenia dovodu, takze ak sa nepaci, vratim spat a vyberieme nieco ine 😎

renab
22. feb 2012

@aliza ja som to nemyslela tak, ako si to pochopila. To, že ti na oblečení záleží, to je len dobre a že na to máš, to je tiež plus. Ja som hovorila o posudzovaní a to aj oblečenia iných ľudí. Keď ideš a kúpiš a nerobíš okolo toho cirkus, tak to ani deti tak nevnímajú, že je to dôležité. Keď ideš a kritizuješ a posudzuješ všetko dookola, tak potom to deti opakujú. A nejedná sa len o oblečenie. Každý má totiž iné hodnoty. Niekto si kúpi drahé veci, iný zlato, iný investuje do bývania, do vzdelania, do dovolenky a nás ostatných je do toho nič.
Takže vôbec som nekritizovala ľudí, čo na to majú aj keď danculik podľa príspevku zas až toľko peňazí nemá. 😒

aliza
22. feb 2012

@renab v poriadku, len to tak v tvojom prispevku vyznelo, citujem:
Jednoducho sme nikdy tomu neprikladali význam, učili sme deti, že priority sú niekde inde.
Deti potom nikdy nehodnotili druhých podľa toho, čo majú na sebe.
proste som z toho mala dojem, ze ked sa dieta pekne oblieka, tak nema tie spravne priority 😲 a automaticky hodnoti druhych podla oblecenie 🙂. Tak sorry, ak som to zle pochopila. Nechcem sa tu dotahovat 😉.

renab
22. feb 2012

@aliza keď to čítam spätne, priznávam, že som som sa aj ja zle vyjadrila 😉

aliza
22. feb 2012

@renab v pohode 😉

sympa1
22. feb 2012

@danculik ja mam 7 rocnu slecnu a 4 rocnu, zatial ich na nakupy neberiem, a nakupovanie veci je moja radost, rada mam vychytavky v sekačoch, kde sa daju nakupit krasne veci aj znackove aj priceznickovske 🙂 ale musim povedat ze mojim dceram je zatial jedno z akeho obchodu su veci staci ked tam bude pekny obrazok. a do obchodu so mnou neradi chodia lebo sa tam nudia 😀 ..dokazem neksutocne dlho vyberat veci . ak tvojej dcerke zalezi na tom aby mala pkeny obrazok na tricku tak jej ho kup, nemusi byt hned z najnovsej kolekcie v znackovych obchodoch, staci ked budes pozerat po vypredajoch a uvidis ze tam najdes plno krasnych veci 🙂

cat
22. feb 2012

@danculik ja mám podobné trable už s 3r. dámou, do obchodov ju neberiem /nenávidím nakupovanie/ ale keď niečo potrebuje, naklikneme si spolu mimibazar.sk, povyberá si, je to za pár šupov a mám pokoj. Dokonca aj disney veci sú takto lacnejšie ako v kamenných obchodoch. Ale zas nepreháňam, nakupujem ozaj len čo je treba,ale zas nech sa jej to páči, nech to rada nosí. Holt to sú tie baby, synovi- tomu bolo vždy lautr jedno,čo má na sebe. 😎