Plienky - látkové či jednorázové?

00ivi00
16. sep 2019

Ahojte, kedže som budúca prvorodička a zaujímam sa o látkové plienky, rada by som počula názory žien, ktoré látkové plienky používajú. Už som si o nich čo to naštudovala, ale zaujímalo by ma koľko ich budem potrebovať do počtu (kedže nie sú zrovna najlacnejšie), kvalita, značka atď. 🙂

joysi
16. sep 2019

@00ivi00 ahojko 🙂 ja som pri prvom synovi používala latkove plienky, lebo sa mi zdalo, ze su pre babo lepsie, ale trvalo mi to len 3 mesiace 🙂 potom som presla na "jednorazovky" a tiez boli fajn, maly nemal zaparenu ritku ani nic podobne 🙂 znacku uz nepamätám, lebo to bolo pred 13 rokmi 🙂

123abeille
16. sep 2019

@00ivi00 Hoď sa sem do skupiny Látkovkárky. Veľmi nápomocné príspevky aj z pohľadu výbavičky a praktických rád.

majusska202
16. sep 2019

Ja latkujem už druhé dieťa nemenila by som. Ak máš otázky kludne nápis správu

henrikir
16. sep 2019

@00ivi00 doma som davala latkove a ked sme isli prec alebo von dala som jednorazovky a tie som si aj brala so sebou do tasky 🙂

00ivi00
autor
16. sep 2019

@123abeille ďakujem veľmi pekne za tip 🙂

tehulka2011
16. sep 2019

@00ivi00 prve dieta jednorazovky, druhe latkujem od 3 mesiaca a velmi ma to bavi 🙂 Keby mam tretie tak latkujem

tehulka2011
16. sep 2019

@00ivi00 ja som si inak nakupila asi 20 savych jadier od Petit Lulu + asi 5 pull nohaviciek petit lulu a fungujem len na tom. Je to uplne jednoduche a rychle, ako pri jednorazovkach

00ivi00
autor
16. sep 2019

@tehulka2011 a to ti stačí aj cez noc aj cez deň a stíhaš ich ešte aj prať?

zuzkamp
16. sep 2019

@tehulka2011 dá sa na látkové prejsť aj časom? povedzme okolo pol roka? rozmýšľala som dosť dlho nad tým, ale čakáme prvé bábo a netrúfam si ešte ani na jednorázové, nie že ešte na látkové...

tehulka2011
16. sep 2019

@00ivi00 staci, teraz mam uz susicku ale aj predtym stacilo

tehulka2011
16. sep 2019

@zuzkamp jasne vzdy sa da, okolo latkoviek je to cela veda, mne sa to nechcelo az tak studovat, tak som si kupila ten sio system kde plienky iba nakliknes patentkou a ficis

tehulka2011
16. sep 2019

@00ivi00 a inak v noci neprebalujem

00ivi00
autor
16. sep 2019

@tehulka2011 tak podľa toho čo si čítam o tých plienkach je rozdiel keď látkujem od novorodenca alebo keď látkujem už mierne odrastené dieťa, pretože novorodenec potrebuje častejšie prebaľovanie a asi by som toho potrebovala aj trochu viacej nakúpiť na začiatok 🙄

oslo1
16. sep 2019

Latkujeme zhruba odkedy mal nas Vratko tyzden.
Teraz ma 15 mesiacov, chodi do skolky a latkujeme aj v skolke.

lucyluv
16. sep 2019

Ja som veľmi chcela latkovat, ale po dlhomesacnych pokusoch som zostala pri jednorazovkach. Tým ťa určite nechcem odradit, ale chcem ťa odradiť od kúpy veľkej výbavičky. Ja som naozaj toho kúpila veľa, myslela som, že budem používať klasické štvorce plus nejaké pulky, alebo čisto pull. A štvorce mi nevyhovovali a tie pull čo som nakúpila, mojej malej proste nesedeli, takže som musela hľadať, čo by jej sedelo, lebo bola drobna, tak som nakupovala znova všetko. A nakoniec mi lepšie vyhovovali kapsovky. Ale mne to často pretekalo, nedokázala som nájsť žiadny strih čo by jej padol. Ona bola aj dosť živá, plus vadil mi ten veľký objem na zadku, keď ležala na chrbte, tak vlastne bola prehnuta kvôli tomu. No proste môže sa stať, že budeš reálne potrebovať úplne niečo iné ako si teraz nakúpis.

zuzudrnda
16. sep 2019

Jednoznačne latkovky. Dali sme s nimi aj dovolenku. Je to lahsie ako sa zda 🙂. Najlepsie sa mi osvedcili klasicke stvorcove a vonkajsie nepremokave nohavicky s latkovou vystelkou na cvocky/suchy zips - one size. Tych mam 10 ks. Plienok mam cca 40 ks aj do rezervy. Periem v mydlovych vlockach obden a schnu velmi rychlo. Skladam na obdlznik. Vela zdaru. Super,ze idete do toho PS: plienky som kupila tu na bazariku. Mnohe nove a za fajn cenu

00ivi00
autor
16. sep 2019

@zuzudrnda takže UNI veľkosť PUL nohavičiek ste používali už od novorodenca? A používali ste aj separačné plienky na štvorcové?

san_dra11
16. sep 2019

Neviem si predstavit, ze by som pouzivala latkove plienky a potom nasledne ich musela prat. Jednorazove su isto pre matku praktickejsie.

00ivi00
autor
16. sep 2019

@san_dra11 jasné, že jednorázové sú pre matku praktickejšie kedže to len chytíš a zahodíš, ale mne ide skôr o to kde tá jednorázová plienka skonči a koľko sa bude rozkladať 🙄 a to nehovorím o tom z čoho je tá plienka vyrobená

lusyc
16. sep 2019

Látkujem už druhú dcéru. Obe az od 4 mesiacov, lebo boli velmi malinké a uni all in one plienky boli stále veľké, cize aai od 5 kg. Mam 20+-5 nohavičiek a asi 40 stvorcovych plienok, pouzivam aj na ine ako prebalovanie. Jednorazovky pouzivam len na dlhe cesty a na noc. Kazde nohavicky pouzijem raz a idu do prania. Periem v doma vyrobenom geli kazdy 2-3. den. Susim na susiaku. Myslím, ze kazdy si casom najde svoj system.

san_dra11
16. sep 2019

@00ivi00 vsak ano, po tejto stranke mas jednoznacne pravdu.

zuzkamp
16. sep 2019

baby, tie plienky to sa ešte aj vyvára a tieto veci okolo toho?

majusska202
16. sep 2019

@zuzkamp ja periem v práčke na 95

zuzkamp
16. sep 2019

@majusska202 stačí to? nie sú z toho potom nejaké zapareniny alebo alergické reakcie alebo čosi? lebo celkom sa toho bojím, že keď teraz začnem jednorazové a potom dajme tomu po pol roku keby som chcela prejsť na látkové, že čo to spraví...

maarlie
16. sep 2019

@zuzkamp ak ich chces zjest, tak kludne var 😉 robilo sa to kedysi s ohladom na schopnosti pracky a praskov. Teraz isto zbytocnost,ani nezehlim, ved u novorodenca bola plienka na zadku tak 1-1,5hodinu. To uz by som sa skor bala toho sajrajtu,co je v jednorazovych plienkach.

lenka2710
16. sep 2019

@00ivi00 ja som latkovala do pol roka, keď som šla k lekarovi alebo niekde mimo domu dávala som jednorazovky
Mala som kúpenych asi 50 ks, ale stačilo cca 30, plus nohavičky na to či uz na suchý zips alebo cvoky! Po pol roku som prešla na jednorazovky

00ivi00
autor
16. sep 2019

@zuzkamp vtedy neboli na to také práčky teraz stačí prať aj na 60ke a keď použiješ dezinfekciu že aj na 40ke stačí👏

00ivi00
autor
16. sep 2019

@lenka2710 a prečo si prešla na jednorázovky keď sa smiem spýtať?

majusska202
16. sep 2019

@zuzkamp moja skúsenosť je asi takáto. Nikdy my dieťa nemálo zaparaninu keď mal látkovú. Jedine keď viac kakalo tak trošku ritku červenú . Inak ja netuším čo je to zaparanina pri deťoch. A myslím si že je to vďaka tým plienkam

lenka2710
16. sep 2019

@00ivi00 Pravdu?? Je to pohodlnejšie, a práve sme sa stahovali z domu na byt, pre mňa to bolo z tohto hladiska aj praktickejsie 😉 Takže preto a videla som aj na malej, že sa lepšie citi v jednorazovke ako s batohom na ritke! Predsa len ta jednorazovka aj niečo vsiakne, a latkove keď sú mokré tak sú mokré a treba hneď prebalit