Preventívne vyšetrenie zúbkov 19 mesačného dieťatka

zaira301
25. feb 2013

Ahoj, prosím o Vaše názory ohľadom preventívneho vyšetrenia zúbkov, je na mieste, ak niekto ide na prevetnívne vyšetrenie zúbkov, napr. 19 mesačého dieťatka ? Už som sa stretla s tým u jednej mamičky, ktoré bola so svojim synčekom.... Ja neviem, či nie je to ešte priskoro? Alebo mám ja na to zlý názor? Veď zúbky sa snažíme umývať ráno aj večer a aj tak si myslím, že takého dieťatko nedokáže mať otvorené ústa u zub. doktora a nieto ešte ak by robil nejaký zákrok na zuboch, veď ja mám problémy môjmu synčekovi umyť zuby, kedže mi stále zatvára ústa a viac-menej mu ich umývam nasilu... Aké máte s týmto skúsentosti, alebo názory Vy? Ďakujem.....

ikke
25. feb 2013

@zaira301 ak nema problemy so zubami, tak je to skoro.
u nas sa odporuca ist prvykrat s dietatom k zubarovi (ak nie su problemy) po 2. narodeninach, ale to skor na zoznamenie, v 2.5 - 3 rokoch prvykrat dietatu pozeraju do ust. moj si este ako 2-rocny nebol ani ochotny sadnut do kresla, v 2.5 roku mu "spocitali" zubky a buduci tyzden snad budeme pocitat zubky druhykrat 😉

mj28
25. feb 2013

@zaira301 dieta ma pravo ist na preventivnu prehliadku k zubarovi od dovrsenia 1 roka raz rocne ... nas poslala nasa pediatricka po poslednej poradni k zubarke a k ocnemu ... a viem ze u nas to takto robi kazdy pediater ... nemame ziadny problem,ale keby bol tak ho vie zachytit hned od zaciatku ... len tak pre zaujimavost si skus tu na MK vyhladat temy ake maju niektore uz dvojrocne deticky problemy so zubkami - ja osobne som bola v soku,ked som si citala ze uz 3 rocnemu dietatku davali plomby a pod. .... preto som ja zvolila raz rocne preventivku - a na posledy mi nasa zubarka vravela a zaroven odporucala,ze deti od jedneho roka maju narok dokonca na 2 preventivky rocne .... ale je to na kazdom,ani niektorí dospelí nechodia pravidelne a su tu .... a este ma napadlo, ani moj mladsi syn pomaly neotvoril prvy x usta,ale ide podla mna aj o to, ze sa zoznami s prostredim a neskor to bude brat ako samozrejmost ist k zubarke .... 😉

slniecko77
25. feb 2013

@zaira301 ja som bola po prvy krat ked ma maly cca rok, samozrejme pusu zubarovi neotvoril 😉
..ale ako povedal zubar a ja s nim suhlasim, treba deticky vodit k zubarovi skoro kvoli tomu, aby si zvykali na prostredie, zubara a videli co sa tam deje, ze sa nemusia nicoho obavat 😉
..mne zubar povedal, aby som maleho vodila vzdy ked idem aj ja, presne z dovodu zvykania si a stratenia obav z niecoho nepoznaneho

evka4
25. feb 2013

@zaira301 prevencia je prevencia. podla mna je dolezite chodit na prehliadky uz s malym dietatom aj vtedy, ked este nema ziaden problem. dieta si tak nezafixuje zubara ako niekoho, kto hned na prvej navsteve robi neprijemny zakrok. ja chodim s dcerkou 2x rocne + v jaslickach maju prehliadky tiez 2x rocne (prvy krat bola na preventivnej prehliadke, ked mala 1,5 roka). viem, ze pre vela rodicov je to zbytocne, ale ja to vidim inak. zubar skor uvidi neziaduce zmeny na detskom chrupe nez rodic a v pripade, ak bude mat dcerka nejaky zacinajuci kaz, je dost velka sanca, ze si ho zubar vsimne skor, nez ja.

zaira301
autor
25. feb 2013

@evka4
@slniecko77
Ja som tiež za to, aby sa chodilo čím skôr, ale rozmýšlam, že či práve teraz, keď sa boji mne otvoriť ústa, keď sa mu snažim ja umyt zuby, a každy raz vyvádza ako zmyslov zbavený, či potom u tej doktorky nedostane záchvat plaču a napokon dostane odpor tach chodiť a bude si pamätať to do budúcnosti? Možno práve keď teraz tomu vôbec nerozumie, že lepšie ísť s ním ak bude mať 2, alebo 2,5 roka, vtedy predsa už bude zasa o niečo rozumnejší.....??? Neviem, môj muž mi vynadal, že kam sa trepem, že to ešte ani nepočul....ale jeho beriem s rezervou.... tak asi pójdem...díky moc

slniecko77
25. feb 2013

@zaira301 maly sa tiez rozplakal ked sme tam boli, chodime 2x za rok, ale zubar nas povozil v kresle, ukazal mu zrkadielka, fukal na neho vzduch, dal mu nalepku a pod.
..teraz ho pripravujem na ''serioznu'' navstevu zubara, ideme v aprili a maly ma 2 roky, ucim ho otvarat pusu a hovorim, ze u zubara sa otvaraju ustocka, aby videl na zubky..tak sa poslednu dobu pyta kde je zubar a ked sa ho ja spytam co sa robi u zubara tak otvori pusu 🙂 uvidime co spravi v aprili ked tam pojdeme 😉
..myslim, ze velmi zalezi aj od pristupu zubara k dietatku a velmi zavisi od jeho trpezlivosti, dietatko netreba do nicoho nutit ked neotvori pusu nevadi, len nech vidi co sa v ambulancii deje a ze sa netreba nicoho bat 😉 tak to vidim ja

zaira301
autor
25. feb 2013

@luci11 ďakujem za článok..... musim ho dať manželovi prečitať, lebo ten sa mi smeje, že umývam ročnému dieťaťu zuby..... ale inak aj mám strach, kedže som spozorovala žlte zafarbenie na predných zuboch aj keď mu ich ráno a večer umývam a čaje mu síce dávam ale len také slabé, len tak vodu zafarbím....takže nechápem z čoho to má?

slniecko77
25. feb 2013

@zaira301 tak nech sa velmi nesmeje, uz novorodencom by sa mali umyvat dasienka cistou vodou a gazou po kazdom krmeni 😉

zaira301
autor
25. feb 2013

@slniecko77 takže mala by som ho aj ja takto učiť otvárat ústa, len ked ja som mu to asi znechutila tým umývanim...

slniecko77
25. feb 2013

@zaira301 neboj, to ho prejde, aj nas maly mava rozne fazy

evka4
26. feb 2013

@zaira301 dobry detsky zubar ma svoje finty, ako dieta zaujat, aby usta otvorilo 🙂 prinajhorsom ich neotvori a pridete o pol roka 🙂

prokopad
26. feb 2013

Ahojte,mamičky,ja mám zlú skúsenosť.Malá má 19mesiacov,po dovŕšení 1roku som sa pýtala detskej lekárky,kedy máme začať s preventívkami u zubárky,tvrdila,že to nie je potrebné tak skoro.V piatok večer malej opuchal horná pera až noštek,samozrejme bola i horúčka,tak som utekala na pohotovosť,zubár povedal,že je to gingvitída,ATB žiadne,v sobotu ráno opuchlo aj líčko a očko,tak znova na stomatochirurgiu,ďalši zubár sa vyjadril,že to nie je zo zúbkov a posla nás na interné pedo vyš.,skoro hrozilo,že ostaneme v nemocnici,ale doktorka bola milá a hneď nám dala ATB, ktoré zabrali po prvej dávke,opuch sa zmenšil,malá mi doslova ožila a chcela už aj piť a papať.V pondeok sme boli u pedostomatochirurgičky,tá ma najprv zdrbala,že kde som bola doteraz ,že zub je odumretý a treba ho vytiahnúť.Tak moja dcéra prišla včera o zubček.K zubárke na preventívku som ju objednala cca pred troma týždňami,ale dlho sa čaká,ideme až 26.3. Zúbky som jej čistila,ale môj dojem zo zubárky je taký,že je to aj tak moja chyba,čo ma veľmi mrzí,lebo som robila všetko preto,aby zúbky boli v poriadku.A mrzí ma aj to,že moja dcéra si musela vytrpieť veľa. 😒

prokopad
26. feb 2013

A ešte som sa chcela spýtať,či mi viete poradiť v Košiciach nejakú dobrú detskú zubárku/zubára,sme objednané k Dr.Vinnaiovej.Má niekto s ňou skúsenosti???

zaira301
autor
26. feb 2013

@prokopad ...ahoj...ako je to možné, že zub jej odumrel? Nechápem, ona si nejak ublížia na ten zúbok? A čo je to gingvitída? Ja som si myslela, že ak sú mliečne zúbky, tak jedine sa môže stať, že sa pokazia, ale že odumrie? A prečo píšeš, že je to tvoja chyba? Veď si chcela ísť s ňou keď mala rok malá na preventívku a zúbky si jej čistila, takže ty si tomu nie na vine....A ako prosím ťa vydržala, keď jej ten zúbok trhali, pekne otvorila ústa? Ja nechápem ako to robili ľudia pred 30 či 40 rokov dozadu....ja si nepamätám , že s nami niekto bol u zubára...ja som bola asi keď sa išlo do prvej triedy u zubára....a mama mi nikdy neumývala zuby...je síce pravda, že teraz mám zuby v strašnom stave ale pamätám si, že začali sa mi kaziť až keď som mala trvalé zuby ...do piatej triedy som mala zuby bez jedného kazu.... ale je aj pravda to, že sladkosti sme mali iba výnimočne...nie ako teraz, každý núka a prinesie ak príde na návštevu čokoládky a ak poviem, že to nemôže jesť, tak sa pomaly tí ľudia urazia, že čo som to za mamu, že mu nedporajem....

mami.sk
26. feb 2013

my sme s dcérkou mali prvú prehliadku u zubára po 1. roku 😉 Aj keď jej zubár vlastne nič nerobil, aspoň sa zoznámila s prostredím 🙂
Akurát teraz v marci ideme po polroku znovu na prehliadku. Lekár nám dal termín pri poslednej prehliadke, vraj deti by mali chodievať 1x polročne. Tak ideme 😉
dcérka zatiaľ nemá problémy zo zubami, no niekedy protestuje, že sa jej nechce ich umývať. A keď ju zubár pochválil, že má pekné zúbky tak ju to tak povzbudilo a odvtedy nemáme problém s čistením 😀

drzubok
26. feb 2013

návšteva po prvom roku nie je len o zoznámení sa s prostredím - to je tak 10 percent učelu návštevy. Hlavnou ulohou zubára je skontrolovat prvé zuby oboznámit sa so stavom hygieny u dietata/ takže určite nie povozit sa na kresle a je po prehliadke/ lebo už na prvých zuboch hned po prerezaní vidno možné chyby, začinajuci kaz. Okrem toho zvyšok prehliadky tvorí rozhovor s matkou o hygiene a dietetických návykoch. a prehliadky prebehnu na sposob vozenia sa na kresle nie je vylučené že v tretom roku ked sa dietatu pozrie do ust bude nemilo prekvapený- aj rodič aj lekár. Upozornujem že chyby práve v tomto veku dávaju základ pre problémy