Prvé bábo. Čo mu obliecť cez deň a čo v noci?

kvjetecko
26. apr 2009

Ahojte, ocakavame 1.7. nase prve babatko a akosi neviem ako to bude vyzerat s obliekanim. Nejaku taku schemu mam, ale neviem, ci je to dobre. Cez den malej obleciem (okrem plienky) kosielku, na to dupacky a zabalim do perinky. Pripadne ak bude moc teplo tak jej mozem dat kosielku, bodynko s kratkym rukavom, ponozticky a tiez zabalit do perinky (zavinovacky)? A co ked bude vonku 30 stupnov?
A v noci - kupila som take overaly na spanie (dlhe rukavy, aj nohy) - ale co pod to? Ved tie cvocky ju budu skrabat, nie?
A dokedy ma byt zabalena v zavinovacke, kedy ju uz len prikryt dekou a postielke?
A do kocara ju mam davat v zavinovacke? Alebo na mam este kupit nieco specialne?
🙂 ked to tak po sebe citam, tak sa citim ako z marsu.. a nie z venuse 🙂 dakujem

zukab
27. apr 2009

ninny, dakujem 🙂 snazila som sa 😀

kvjetecko
autor
27. apr 2009

no, uz teda mam v tom jasnejsie.
akurat som oprala tie vsetky minipipi veci - aby som uz mala nachystane (zopar kuskov vel.56, 62)- kym som to vsetko poobracala na ruby, a potom kym povesala, celkom mi to trvalo ... 🙂
Nasa mala lucinka bude mat lepsi satnik ako mamina! Take krasne su tie vecicky!

ninny
6. máj 2009

zukab, nzč 😀
kvketecko, ja sa ešte len chystám prať.. do konca týždňa by som chcela mať všetko vyprate a požehlené.. tak hádam mi to vyjde.. 🙂))

dara2583
16. máj 2009

Ahojte, poradili by ste aj mne, ja mám tiež troška strach ako budem bábo obliekať, narodiť by sa malo na konci
septembra. Čo by som mu mala asi tak obliecť cez deň keď s ním budem doma a keď s ním pôjdem von a čo obliecť na noc? Akú takú predstavu som si spravila z toho čo ste písali. A môžem na noc používať perinku namiesto
spacieho vaku? Ja by som totiž radšej uprednostnila perinku, lebo si chcem kúpiť aj komplet súpravičku do postieľky a keby som mala spací vak príde mi to zbytočné. A tiež by som sa chcela spýtať ako zistím či sa dieťatko neprehrieva, alebo naopak či je mu zima? A na cestu z pôrodnice bude stačiť do autosedačky deka, alebo mám radšej použiť zavinovačku do autosedačky? Ak môžte poraďte budem fakt veľmi vďačná.

tinus20
16. máj 2009

mne sa tiez najviac osvedcili body a pyzamka na spanie,ked sa narodil pouzivala som 3 tyzdne perinku ,potom pyzamko+vak na spanie a deku a teraz ma 3,5 mes. a spinka iba v pyzamku a ma lahky paplonik
😉 ale ja som sa riadila hlavne podla toho ci mal studene alebo teple rucicky,nostek ,licka... 😉 😉

adrolka
16. máj 2009

praktickejšie sú jednoznačne body - a dajú sa kúpiť také tie akoby zavinovacie, tie netreba ťahať cez hlavičku. ja som si také pokúpila a veľmi pomohli. na spanie tiež body+overal+na začiatku zavinovačka a potom je super ten spací vak. mne baby dodnes v tom spia, lebo v noci cestujú po posteli a tá deka by im v tom bránila.
tie zavinovacie body som všetky potom darovala nedonoseneckému oddeleniu, takže už ich nemám, ale iste sa dajú zohnať na mmb, alebo aj tu na mk. ja mám ešt v ponuke taký kompletík- na spôsom zavinovania, ale nie tu na mk, ale na tej druhej stránke, nexcem robiť reklamu 😉

katarina.banska
28. máj 2010

ahojte prosim vas, ako mam obliect svoje trojtyzdnove babatko ked je vonku takto teplo
aj v byte mame teplo 25 stupnov. staci jedna vrstva niecoho? prosim poradte, co obliekate vy a v com spi v noci vase dieta?
lebo my este pouzivame aj zavinovacku, tak neviem ako ju mam obliect aby jej v nej nebolo teplo. v noci mame v spali okolo 22 stupnov. myslite si, ze by mohla mat mala body s kratkym rukavom a polodupacky? alebo len dupacky jej mam dat, bez bodov?
dakujem
som z toho na nervy, neviem ako mam obliect, aby jej nebolo teplo ani zima. 🙂

desszi
28. máj 2010

katarinka kludne staci jedna vrstva - aj ja som ho tak obliekala, ked boli tepla (maly je augustovy) - doma (mame okolo 25 - 28 stupnov, podla pocasia vonku) mal kratkorukavove bodynko a dupky alebo pol dupky. ked je vonku takto krasne teplucko tiez mozes dat kratky rukav a tenku kosielku dlhorukavovu, lebo zato na tieni este moze byt chladnejsie, vzdy maj radsej tensiu decku a ked sa ti zda, ze zafukalo chladnejsie, prikryjes a na slniecku odokryjes. a v lete uz kludne kratke rukaviky. na noc som ho tiez davala do zavinovacky, mal len dlhorukavove body a nozky hole, pripadne ponozky, lebo sa mi zvykol odkopat. alebo ked mas vak na spanie, tak das bodynko a sup ho do vaku. lepsie sa tym drobcom tak spi, ked im nie je velmi teplo.

desszi
28. máj 2010

a chvala Bohu zatial nebol ani raz chory.... 🙂

katarina.banska
28. máj 2010

dakujem desszi
a davas aj ciapocku na noc a cez den? 🙂

desszi
28. máj 2010

cez den davam ciapocku, taku tenucku, hlavne kvoli slnku a vecer som mu zo zaciatku davala, ale potom uz nie, myslim ze ked mas 25 stupnov, nemusis, to je prijemne teplo, keby ste mali v spalni takych 18 - 20 este by som davala, ale ked uz bude vacsia, take 2 mesiace, tak uz nie. sama budes vidiet - ked bude mat spotenu hlavku, tak nedavaj.
ja som malemu najprv davala do zavinovacky dupky (vies mamy a babky radili dooooobre obliect dieta), ale vzdy bol taky spoteny a nespal kludne, tak som prestala. je horsie ked sa spoti a ofukne ju, ako ked je jej trosku chladnejsie. keby jej bolo zima, neboj ona bude plakat a dupkat, bude nepokojna.

a ked uz nebudes mat zavinovacku, tak daj po nu len prijemnu deku, aby ju nechladila plachta a len tenko prikry. my ho dokonca uz ani neprikryvame, nema to vyznam, mrvi sa a odkope, takze teraz ma aj dupky, aby nemal nozky hole, ale je celu noc odokryty.

alenka000
30. nov 2010

ahojte, aj my máme 22 stupnov doma....tak mu stačí obliekať tie body s krátkym rukávom a dupačky ale my máme také tie teplejšie ????a prikryť ho dekou keď spinká ? ďakujem za rady.

ichbinich
30. nov 2010

@alenka000:
Ak je novorodenec, dala by som body s dlhym rukavom, novorodenci si este nevedia regulovat teplotu. Ale zase ak mas dupacky s dlhym rukavom, tak staci pod ne body s kratkym, samozrejme. Teplotu treba skusat na zatylku, nie na rukach, nohach ani nose. Ak ma babo normalne teply zatylok, je dobre. Ak chladny, treba prihodit vrstvu, ak spoteny, jednu vrstvu odobrat.
Na noc staci to iste a deka. Ale mozno je jednoduchsi spaci vak, to sa nemoze odkopat.

alenka000
1. dec 2010

Ďakujem za vzácnu radu lebo som už bola zúfalá. Áno je to novorodenec nemáme ani mesiac,A navyše prvé bábätko takže ešte o to ťažšie je to....ďakujem

ichbinich
1. dec 2010

@alenka000:
Som rada, ze som pomohla. Ved na to tu mame Konika 😉
V principe pri novorodencoch plati, ze o jednu vsrtvu viac, ako mas ty a citis sa prijemne. Ale teda najlepsie je sem-tam skontrolovat teplotu v zatylku, ako som uz napisala.
Casom sa naucis aj ked je to tvoje prve babo. Zo zaciatku je asi kazda trochu neista. Ked mas cas, precitaj si tie diskusie, co ta zaujimaju a naucis sa. Vsetko dobre!

andreamamka
3. mar 2014

Babatko ma mat stale jednu vrstvu naviac ako mate vy ;)

katrinka8
29. máj 2014

Ja som mala dcerku junovu, vonku 30-ky, ked sa narodila. Doma bola poobliekana v tzv. opalovackach, to su take dupacky s kratkymi rukavmi aj nohami. Ked sme uz aj dnu mali vyse 26, tak to uz bola len v plienke. Ked sme sli von a bolo takto horuco, sla tak isto - v opalovackach, prip. len body s kratkym rukavom a ponozticky. Ked bolo fakt ze horuco, ak aj bez tych ponoziek. Ani ciapocku nemala, oba ak pofukovalo.
Inak, babatku sa ma davat o 1 vrstvu viac ako mame my. Cize ak Ty mas kratky rukav, babatko ma mat dlhy, ak mas Ty dlhy, tak babatko dlhy rukav + nejaky svetrik alebo tricko s dlhym rukavom na to. Ale treba zas s citom, ak mame my tielko na ramienka a tecie z nas, babatku bude v body s dlhym rukavom horuco. O zavinovacke v lete to iste - bohate na horuce dni staci prikryt tenkou plienkou. Prehriatie je nebezpecne. Teplotu babatku treba kontrolovat za krkom (nie za na rucickach ci nosteku), prip. na chbatiku. A ked sa poti, vyzliect 1 vrstvu.

btus
29. máj 2014

ja som pouzivala aj zavinovacku - klasicku a aj kosielky. Malu som obliekla do kosielky, zakrutila plienkou (ako v porodnici) a dala do zavinovacky. Aj cez den, aj v noci - podla pocasia. Ale obliekala som ju aj do overalikov, dupaciek, bodycok. A vtedy som ju len zakryla dekou. . Mozno bude chciet spavat vo vaku. Ten som ja pre zmenu vobec nemala a ani mi nechybal. Cize z mojho pohladu by som zavinovacku ani kosielky nezatracovala. Ale sama zistis, co ti bude vyhovovat 🙂 Kazda sme nejaka 🙂 A suhlasim s katrinkou8. Velmi dobre napisane.

deianeira
8. apr 2018

Sem sa pridam

jankalukasova
8. apr 2018

Ja som teda asi z marsu tiez ale nikdy som malej pod pyzamko neobliekala body a to je februarova.... mala pyzamko, teply spaci vak s rukavkami a bola zabalena v perine, nie v zavinovacke... tu neznasala... a to sme mali vzdy otvorene okno (teplota okolo 18-19°C) Nikdy nebola studen... v lete spavala v takej specialne popresivanej bavlnenej plienke a v opalovackach... je pravda, ze babo je nechylne na zimu ale netreba zabudat, ze aj na prehriatie.... nemyslim si, ze v lete potrebne pod pyzamko davat este body...