Ružová pre dievča, modrá pre chlapca. Aký je váš názor?

bzucinka
17. sep 2008

Stale plati, ze modra = chlapec? Vlastne zakladam tuto temu,lebo som tu nic podobne nenasla. Ja osobne sa neriadim nazorom inych,ale zaujimaju ma. Nam sa velmi paci modra a je mi jedno co ludia povedia (v pripade dievcatka) Obcas vidim ako mojej znamej hovoria: "aky chutny chlapcek, skoro ako dievcatko" ... a ono to je dievcatko 🙂 A to len preto, ze je zväcsa oblecena v modrej, bezovej, zelenej ...obcas cervenej a oranzovej ... ale napr. ruzovu ma minimalne 🙂 Preco vlastne existuje to skatulkovanie? Asi jedine co by som neurobila ... nedavala by som chlapcovi ruzove oblecko ... inac, vsetky farby povolene 🙂

kvjetecko
26. máj 2009

nam povedali ze bude dievcatko, takze som nakupila zlte, zelene, cervene, ale aj ruzove vecicky. kocar cerveny s kvietkami. Ak nahodou bude chalan, tak bude nosit aj to ruzove 🙂 - nove predsa kupovat nebudem... 🙂)

katy1979
26. máj 2009

kvjetecko nas malý mal doma aj ruzove dupacky ci dievcenske tricko. vsak ked bude velký tak mu to nepoviem 😀
a nas malý ma modry kocik pre babiku ma kratke vlasy chodi v kapsacoch a aj tak babky vonku povedia aha dievčatko.

juliankaaa
26. máj 2009

no ja som kupila ruzovo-sivy kociarik, a podla mna je nadherny, a aj ked to bude chlapcek tak urcite mu to vadit nebude
a myslim si ze dost chlapcov a chlapov nosia ruzove tricka a podla mna je to super, sak ak ideme odsudzovat farby tak potom my zeny sa mozme rozlucit s modrou, sivou, hnedou...
ale inak paci sa mi ako tu niektore tvrdia o predsudkoch ale "ruzovu by nikdy nekupili"

sissik
26. máj 2009

my mame kocik oranzovo-hned, golfac cierno-zelenyy, aby sme vyuzili aj pri druhom. to samozrejme nevieme, co to bude, kedze je iba v plane.
dost veci na oblecenie mam bielych a neutralnych, aby som ich zase vyuzila pri druhom. ale par ruzovych som si neodpustila. mne sa ruzova velmi paci a tiez mam niekolko ruzovych veci.
ale nikde nieje napisane, ze dievcatko iba ruzove a chlapec iba modre veci. vsak to je trochu chore, aby som mala vsetko iba v jednej farbe. chuda dieta
dokonca som mala problem zohnat uplne male veci v bielom. to akoze vsetci fakt kupuju podla pohlavia babetka? a co ked sa lekari pri UTZ pomylia? 😉

kvjetecko
27. máj 2009

no, veru, nam na predpor. kurze sestricka povedala, ze to pohlavie je tak 50 - 50. fifty fifty 🙂)
ved babatku je to jedno aku farbu nosi.
aj tak su vsetky tie minipipi veci krasne.

lujza123
24. júl 2009

Neviem preco ale mna to hrozne stve to rozdelovanie podla farieb.moja kamoska caka chlapca a ma reci tipu aa co ked to bude dievcatko vsak my mame vsetko nakupene modre..no neviem asi bude mat dozivotnu traumu s toho ze mala modre tricko na sebe

najjulinka
26. júl 2009

My máme všetky kočiare domodra... Až na jeden, ktorý je oranžovo-čierny... Je to uuuplne fuk... Najprv ma už triafal šlak, ked mi na Lucinku každý vravel, že "jaký zlatý"... Mala modrý kočík, modrú deku, svetlomodrú čiapku a taký vojenskozelený overal... A všetko nenormálne išlo k jej očiam... Bielka mala totiž také až do modra a farbu očí ma takú zeleno-hnedú - takú ako vojenská zelená... Tak bola úúúplne dopasovaná... Ale strašne ma to už štvalo , ked si myslali, že chalan... My sme boli taký hrdý na babu 😀 😀 😀
No a potom sme mali v dvojčatovom Kika a Lucinku.. .Pekne som ich podla "noriem" obliekla... Modrý a ružová... A dorazilo ma, ked sa ma dajaký chlap spýtal, že či mám chlapcov... Proste je to fuk........ Dominiku som mala v kvietkovaných babských nohaviciach šatových či ako to nazvať, biele tričko mala a po ruke som mala modrý podbradník a tak som jej dala aj modré ponožtičky... A bola pre všetkých zlatým chlapčekom...
Moje oblubene farby su oranžová a modrá, takže tak.. O ružovej som nechcela ani počuť... A je fakt, že sme mali 99,9% veci po chalanoch pre Lucinku na začiatku... A potom som sa každej ružovej veci potešila...
A do obchodov som chodila s tým, že zhánam čosi oranžové... Vždy ma vyspovedali čo by to malo byť, či tričko, či bunda, či gate... A nakoniec aj tak nič nemali, tak nepochopím načo sa pýtali... 😠 😠 😠 Vsade svetlunké jak prepraté veci...
Ale chalanovi nedám ružovú a svetlunkofialovú (aspon von nie, lebo doma už Kiko ponosil ružový pulovrik 😅 😅 😅 )... Inak je to fuk čo sa farieb týka...

lillie79
6. aug 2009

ahojte,
ja cakam chlapceka a kocik som kupila oranzovo-sivy. oblecko mam zatial bielej, kremovej, oranzovej, zelenej, cerveno-modrej. tiez sa skor pozeram na to ci sa mi to paci a nie na farbu. no ruzovu mu asi nebudem obliekat 🙄
a mne to neprekaza, ked sa ma pytaju na pohlavie, ze co cakam, ale vzdy si poviem nech mi ukazu rozne farby a ze si vyberiem, ktora sa mi bude pacit. 😉

lujza123
3. sep 2009

Jaj ked ja mam doslova alergiu na ruzovu a bledomodru nemozem si pomoct, preco nevyrabaju vecicky pre deti aj v sytejsich farbach

marfic
3. sep 2009

ja som s tým mala tiež problém, chcela som niečo červené sýte pre chlapčeka, ale predavačky mali len také naozaj jemnulinké veci a ohradzovali sa tým, že výrobcovia veľmi nerobia sýte veci kvôli prímesiam, ktoré sa tam dávajú a vraj by mohla púšťať farba 😠
zháňala som aj oranžovo tyrkysovú kombináciu ku kočíku, ale bolo toho málo, kúpila som mu nakoniec pančušky v takej kombinácii s hello kitty a je tam aj ružová a vôbec to nevadí

susisus
4. sep 2009

No tak my sme pre malú kúpili čierny kočík - aby pekne vynikli jej ružovučké vecicčky, bude to vyzerať úúžasne podľa mňa. a zároveň mne sa bude čierny kočík hodiť ku všetkému, čo si oblečiem. A ani špiniť sa tak nebude.
Tiež mi je ľúto, že je malý vyber farieb pre bábatko, ale v zahraničí sa vraj dá zohnať hocičo. Ja to už neriešim, bude ružová - jej je to aj tak srdečne jedno 🙂

parvitas
4. sep 2009

kočík je oranžovo-sivý
farba výbavičky pre naše dievčatko je od bielej, cez ružovú, zelenú, žltú, modrú a béžovú 😉
takže taká všehochuť.

erix
5. sep 2009

Ahojte. Ja čakám chlapčeka. Kočiarik mám oranžový, a vecičky modrých ozaj máličko, mám biele, krémové, oranžové, zelené.... Mne sa veľmi nepáči, pri chlapcoch automaticky všetko modré a dievčatká všetko ružové. Páčia sa mi živé, sýte farby. Na chlapčekoch sa mi páči aj hnedá a červená. Vecí mám ešte máličko, takže môžem hľadať. 🙂

mata1976
9. sep 2009

my sme to riskli, povedali nam ze to bude dievcatko tak sme celu vybavu nakupili bielo-ruzovo-cervenu, kociar mame cerveno-cierny...

murinka
9. sep 2009

ide ma trafit ked svokra malej kupuje vsetko ruzovej 😠 ked jej oblaciem rifle alebo nieco ine ako ruzove tak je doma pohroma 😖 ja si ale obliekam dieta-svoje dieta-do toho co sa paci mne a nie svokre alebo susede alebo neviem komu este 😠 neznasam vetu zo svokrinych ust,ze dievcata musia nosit ruzove staicky s volanikmi a nie rifle alebo modre body 😠 kupili sme naaaaaaaaaaadherne zelenkave vajicko a to ste mali doma vidiet a pocut 😕 aj ked sa svokra obesi alebo zblazni nebudem ju obliekat do ruzoveho ako dajakeho pupusa 😅 pardon za vyraz a prosim mamicky,ktore obliekaju svoje dievcatka do ruzovej aby to nebrali vazne 🙂

susisus
9. sep 2009

murinka - úplne s tebou súhlasím, my sme síce nakúpili všetko ružové, lebo dievčatko bolo ocinkove vytúžené 🙂 ale tiež si myslím, že si človek môže svoje dieťa obliecť do čoho chce bez blbých rečí ľudí okolo. Len škoda že je veeeľmi ťažké zohnať iné ako ružové a modré oblečenie pre mimi...

ichbinich
9. sep 2009

My budeme mat chlapceka. Dlho som bojovala sama so sebou ohladom kocika - ten nas bude modry, ale iba preto, ze ta modra ma zo vsetkych ponukanych farieb oslovila najviac. Cierny bol tiez cool, ale vyhrala kralovska modra 😎
A moja oblubena farba je aj tak modra, ale sama nosim aj ruzove a cervene veci. Ked sa mi to paci a pasuje mi to, tak si to kupim. A tak to budem robit aj s vecami pre Juniora.
A ked druhe bude (dufam) dievcatko, tak sa tiez bude vozit v modrom kociari. Vajicko do auta je aj tak cervene 😝
Vecicky-oblecko "zdedim" po znamych, co maju dievcatko. Ked to bude moc cukrikove a volanikove, tak mu to asi neobleciem. Ale zase, ak sa mi dospini a nebudem ho mat do nicoho ineho obliect, lebo nebudem stihat prat, tak hej. Doma je to jedno. Ale tiez chcem kupovat pestre veci. V H&M-ku clovek fasne pomaly cukrovku uz len od tolkej sladkej ruzovej v dievcenskom oddeleni... A chlapcenske veci maju zase kadejake prisery a Spidermana a spol. ako potlac. Co je zle napr. na pasikoch? No neviem, hadam niekde potom najdem aj veci, co nebudu same klise - ruzova a modrulinka...
Ale uz som videla aj strasne vela neutralnych veciciek pre male babatka - biele, zlte, bezove, zelenkave a take kombinacie.
Raz som bola na prechadzke s kamoskinou dcerkou - v tmavomodro-bezovom kociari, mala rifle a tmavomodre tricko. Isla okolo jedna babka a ze jej, aky zlaty chlapcek! Tak som sa len na nu usmiala a ona sla dalej... Podla vyzoru sa aj tak dlho neda na prvy pohlad povedat, ze ci chlapec alebo dievcatko - vacsina babatiek je jednoducho zlatunka a nie typicky chlapec alebo dievca...

melany_s
9. sep 2009

tie bledulinké vecičky sa vyrábajú skutočne kvôli tomu, že obsahujú menej škodlivín. bábätká majú jemnú pokožku a oblečenie sýtych farieb by im mohlo uškodiť. aj keď niektorým mamičkám je to fuk, hlavne nech to pekne vyzerá...

katren
27. sep 2009

kocky, my cakame dievcatko, ale farby kupujeme od zaciatku take, aby sa dali pouzit aj pri chlapcekovi...ale viec menej mame viac bledo-modrej, lebo nam sa s manzelikom veeeeeeeeelmo paci 😉
takze mi je fuk, co si kto mysli....

lila75
28. sep 2009

Ja osobne kupujem vecicky hlavne podla ceny. Mam uz dve deti, takze viem, ze tie malinkate vecicky budem pouzivat iba chvilku, takze sa do nich neoplati investovat ani peniaze a uz vobec nie cas zhananim nejakej konkretnej farby. Zatial som toho moc nekupila, lebo baby cakame az v januari, takze casu dost. No teraz som natrafila na zlavy v Tescu a v C&A a kupila som si nejake vecicky, pricom farieb na vyber bolo dost-ruzovych, modrych i neutralnych. Som rada, ze vsetky su take bleducke, lebo aspon to mozem prat spolu a nemusim kazdy kusok prat zvast len preto, ze jeden je zeleny a druhy modry. Takze je to i praktickejsie ako vyrazne farby.
Väcsi vyznam ma prihliadat na farby, ked je uz dietatko väcsie. Napr. dcera je bledy typ, ktoremu nepristanu bezove a bledozelene odtiene, iba vyrazne farby. A jej sa najviac pacia ruzove a cervene veci. Takze sa prisposobujeme aj tomu, co sa paci jej, hoci ma len 4 roky (samozrejme, ze vramci istych hranic).

lujza123
7. aug 2010

Uz mesiac beham po obchodoch a zhanam teplaky s trakami lebo mala je chuducka a vsetky teplaky s gumickou jej padaju. Samozrejme nikde ich nemaju aj ked vonku je zima v obchodoch to vyzera ako keby zijeme v nejakom primorskom letovisku a vonku je nonstop 40 stupnov. A aj ked niekde maju tak len bledomodre. Odkedy mam dieta mam doslova alergiu na bledoruzovu a bledomodru lebo vacsina veci pre babetka su len take. A ked vynimocne predavaju aj nieco inej farby tak tam vzdy narvu auticko aby neurobil niekdo taku nehanebnost a mal neruzove dievca. Neutralne detske veci ktore su pekne, farebne s nejakym rozpravkovym obrazkom alebo zvieratkom, take co v pohode oblece chlapec aj dievca ani neexistuju. Zrejme preto aby rodicia vzdy investovali do novej vybavi pri dalsom babetku

beatrisss1
25. júl 2011

@bzucinka
Presne tak..mam ten isty problem, kupili sme kocik cerveno-cierny a uz tu boli nazory..ze je pre chlapca moc pestry..to co ako ma byt?? Preco by kocik pre chlapca musel byt vzdy len v tmavych farbach???
Ved chalani sa bezne obliekaju do cervenej a ako im pristane.🙂)) som rada ze som nasla tuto temu,lebo uz som zacala premyslat,ci som naozaj urobila az tak zle!!! 🙂

beatrisss1
25. júl 2011

@lujza123
moja rec..vsade len uzova a bledomodra!!!

katy1979
25. júl 2011

joj baby my sme mali pri starsom cervenu hlboku vanicku a viete aky to bol problem predat. kazdy ze oni chcu farbu pre chlapca. reku my sme ju mali pre chlapca. vela ludi sa ma vonku pytalo ci sme si mysleli ze to bude dievcatko. nie vedeli sme ze to bude chlapec.
teraz ma mladsi karovane ruzove nohavice a ciapku a na ihrisku detto nechaj to dievcatko. aj som ich uz nechala nech si myslia ze to je dievcatko.

zzzz128
25. júl 2011

V moom bývalom bydlisku(mad´arská dedina 😀 ) si každý sused myslel,že moja malá je vlastne môj malý,ale pritom nechodila v modrom,síce ani v ružovom,a kočík sme mali žltobéžový,ružový som nechcela 🤐 a raz,v lete,sme išli von trochu sa poprechádzať,dala som malej šatičky,klobúčik,a vyšla suseda,a že Bože,do čoho ste toho malého navliekli? 😅 Tak,a dostala som 😀

susann80
9. jún 2012

Ktorá farba pre koho?!
V západnej kultúre sa začalo farebné odčleňovanie v odievaní chlapcov a dievčat až v 20. rokoch minulého storočia, dovtedy boli bábätká bez ohľadu na pohlavie obliekané do bielej. Zaujímavosťou pri tom je, že pôvodne boli farby pridelené naopak – ružová pre chlapcov a modrá pre dievčatá. Do podoby, aká je nám známa dnes, ich prehodili až okolo roku 1940.
vid clanok:http://magazin.atlas.sk/ulety/vieme-to-preco-je-modra-pre-chlapcov-a-ruzova-pre-dievcata-/687365.html

takze ziadne skatulkovanie, mne sa nepci, ze chalani chodia v takych smutnych farbach...ved su to tiez deticky, tak preco nie aj vo veselej ruzovej🙂)))))))))))

ducci
28. júl 2012

ja obliekam malu farebne, niekedy asi viac ruzovo, kedze naozaj pre dievcatka je najviac veci ruzovych a aj tak mi hocikedy povedali ludia ze aky zlaty chlapcek 🙂 takze podla mna podla vkusu mamicky :🙂

kvetinka211
28. júl 2012

modra pre dievca je ok, cervena, fialova pre chlapca tiez, vlastne vsetky farby su v poriadku okrem ruzovej ... raz som v ramci rodovej rovnosti obliekla syncekovi zdedene sede dupacky s tenuckym ruzovym lemom a bolo to strasne .... to sa proste nedalo aby mol chalanisko mal na sebe ruzovu ... par hodin som sa premahala ale potom som mu to musela prezliect a dupacky isli pekne naspäť do skrine a čakaju tam na sestričku 😉

@susann80 skus si synceka obliect do ruzovej co to s tebou spravi 🙂 myslim ze nam to do hlavy vtlkali prilis dlho aby nam to nebolo divne 🙂

dejnas
28. júl 2012

tak ja nemám problém obliecť 2 ročnému synovi červené, ružové, či fialové tričko... mám problém také pre neho kúpiť, lebo takmer všetky obchody v týchto farbách ponúkajú vyslovene dievčenské "modely".... dcérka je blondýnka, neskutočne jej pristane tmavomodrá, zelená, cyklaménová.. sýte výrazné farby... našťastie, už viem, kde mám oblečko pre nich hľadať 🙂

stardust
28. júl 2012

nediskriminujem ziadnu farbu z VIS...