Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sú členkové topánočky nevyhnutné?

euka210
25. júl 2012

Prosím píšte svoje informácie od lekárov, ortopédov a pod....teda odborné názory, nie JBP (jedna babka povedala... lebo toho je tu dosť). Či kotníkové topánky majú len ten učel, aby si nevyvrtlo učiace sa dieťa členok, alebo aj iný podstatný zdravotný význam. Či je to teda nutnosť alebo len pomoc. Ďakujem. (a nepíšte prosím, že taká noha je ako v lyžiarke, lebo na to mám alergiu...je totiž rozdiel neohybná lyžiarka a bezpečná členková vibramka 🙂 )

maslenka47
25. júl 2012

Podla mojho neodborneho "JPB" nazoru by sa dieta malo naucit chodit bose (bez topanok). Keby priroda chcela, aby sa deti ucili chodit v topankach kvoli clenkom, tak sa s nimi narodia alebo im "narastu" skorej, ako zacnu chodit....

vavrenka
25. júl 2012

mne take topanocky odporucila neurologicka aj rehabilitacne sestra pre moju malu, lebo je hypotonicka a v dosledku toho hypermobilna a ma velmi nestabilne clenky - prepadavaju jej dovnutra, takze kvoli spevneniu a fakt to pomaha. je v stadiu, kedy pomalinky zacne chodit sama. ale neviem odpovedat, ci aj deti s "normalnymi" clenkami nevyhnutne potrebuju taketo topanocky

anjelicek26
25. júl 2012

Dieta ma mat pevnu pätu - teda pri prvych topanockach. Maju byt teda pevne uchytene na nozicke. Co splnaju aj sandalky s plnou pätou, nemusia to byt topanocky vysnurovane az ponad clenok. Clenok si dieta urcite nevyvrtne, ani bez nich, ale dava mu to na zaciatku urcitu oporu, stabilitu, topanka pevne sedi. Suhlasim, ze dieta ma napriek tomu co najviac behat bose, ale to sa vonku nie vzdy da, ze ano

Topanocky maju byt lahucke
Mat ohybnu podrazku
Kvalitny material
Dychat
Pevnu pätu

Nieco na tento sposob, pokial hladas na leto alebo jesen.

danka32
25. júl 2012

Ahoj! Neviem, či su kotnikove topanočky nutnosť, ja si myslim, že po ten členok by učiace sa dieťaťko malo mať topanku. Teda žiadne šlapky a crocsy. Moja mala ma 12 mesiacov a pred tyzdnom začala chodiť. Topanočky sme zatial nekupili, lebo po byte a aj sem tam po vonku chodime v papučkach. Zatial. Myslim, že riadne topanky kupim až na jesen. Tieto papučky su super. Su polske, maju certifikat Zdrave chodidlo, su po členok, maju ohybnu, perforovanu podražku, su lahučke, vyrobene v spolupraci s ortopedmi a ked je sucho, su uplne idealne aj na von. Skus internetovy obchodik Nelinka, tam maju tuto značku.

iwuskaaa
25. júl 2012

Súhlasím s anjelicek26! Všetky kritériá správnej topánočky vystihla 😉

zuzanockamt
25. júl 2012

ja len k tomu vyvrtnutiu - dieta, ktore sa uci chodit si clenok nevyvrtne, deti maju vseobecne v tomto veku velmi ohybne klby, to by moj sun musel byt vyvrtnuty cely, tak sa dokaze poohybat 😀 ... jednoznacne pokial sa da, treba chodit naboso

sampo
25. júl 2012

napr. pre nas urcite boli a doteraz vyhladavm take, lebo mame presne ten isty problem ako @vavrenka.. napr. take vychvalovane pedipedky boli pre nas uplne nafigu 🙄 a dieta ma chodit bose, ale nie po tvrdych podlahach

vroni
25. júl 2012

Nam ortoped kotnikove topanocky velmi dorazne zakazal. Vraj ked uz topanky, tak co najlahsie, s ohybnou podrazkou atd ako popisala anjelicek26, ale najlepie chodit naboso, naboso a este raz naboso.... (dieta mi zacalo chodit vo februari, takze sme topanky na von kupit museli, doma behala bosa. Vlastne beha dodnes)

lenka311
25. júl 2012

Nie som odborník, ale videla som na správach o dvanástej na JOJ o tom diskusiu a ortopé odporúčal chodiť doma naboso pokiaľ to počasie či napr. vykurovaná podlaha dovolí /aby dieťa neprechladlo/ - takže skôr kúpiť protišmykové ponožky - je dosť teplo. Neriešila by som žiadne papučky. Horšie by bolo keby sa učilo chodiť v zime, ale takto fakt aspoň doma nemáš poblém....
Moja chodila po vonku potom v teniskách z Tesca a chodí normálne... a takisto aj kamoškine decká, má ich tri, na leto nízke sandálky s lepkou, aby sa noha nezyvla do boku...

cikyta
26. júl 2012

Máme ploché nôžky, spadnuté členky (od narodenia, čiže nie ziskané, ale vrodené)......nosíme ortopedické vložky na mieru,kedže bežne cvičenie nezaberalo. Už dvaja odborníci ortopedi nám povedali, že tu vložky budeme nosiť zbytočne, pokial nebudeme nosiť kotníkove topánočky ! Čiže logicky...pokial budu členky volné, spadnuté, tak sa tá nôžka neupraví !
Takže majú určite zdravotný význam 😉

bambola
26. júl 2012

Ano , deticky maju chodit na boso ALE po trave, piesku, gulatych kamienkoch..... a nie doma po plavajucej podlahe, to je zivna poda pre ploche nozky 😒 Priroda evidentne nemyslela na plavajucu podlahu ci kachlicky. Nam ortoped vyslovene zakazal po tvrdom naboso (dlhodobo) Tym, ze chodia bose deti po "pohyblivych" materialoch, ako piesok a kamienky , musia s nozkou pracovat, zapajat svaly a cvicia si clenky, na plavajucej nemusia zapajat nic.

ja sama mam problemy s clenkami tak si davam zalezat na tom co malej obuvam. u cinana nekupujeme samozrejme vobec, len kvalitnu certifikovanu obuv. prve topanky mala pevne , teraz ma vsetky s pevnou patou.

ladytt
26. júl 2012

My sme sa pýtali našej pediatričky, lebo tiež sme boli v rozpakoch z rôznych názorov. Takže povedala, že dieťa potrebuje pevnú obuv s klenbou, lebo väčšinou chodí len po rovnom povrchu. Vraj iné by bolo keby behal po terénne, kde sa nožička musí prispôsobovať. Ale doma sme len naboso.

gretulienkamm7
26. júl 2012

áno sú dôležité členkové, s korkovou klenbou a sú vynikajúce, náš malý chodí od začiatku vzpriamene. Kupujem ich dvojmo, je to slovenská výroba. Nosí ich doma aj v škôlke a nosí ich od narodenia. Je to pre dieťA výborné keď má celé chodidlo pevné. V lete chodí po tráve a v lesea na lúke bosí, dokonca ho pustíme aj do mláky a blata keď je teplo inak vždy pevná obuv členková aj v lete. A máme to doporučené detskou rehabilitačnou primárkou aj ortopédom.

glowix
26. júl 2012

nase topanočky na prve chodenie...su skvele a zo spodu je koža, su celokoženne

pallacinka
27. júl 2012

Ano, fixovany clenok je dolezity, rovnako ako ohybna a pruzna podrazka bez tvarovanej klenby. To vsak neznamena, ze musi byt topanocka vysoka a "lyziarkova" 🙂

@maslenka47 V tomto pripade by som sa na matku prirodu nespoliehala, z pohladu evolucie clovek chodil miliony rokov po nerovnom povrchu (kamienky, trava, piesok), po asfaltovych cestach, parketach a dlazbe len par storoci (ak vobec), to je prilis kratka doba na to, aby to matka priroda dokazala zariadit 🙂

didididka
4. aug 2012

Ahoj, trosku oneskorene, ale predsa. Prave som dostala vyklad od ortopedicky, ze 98 percent skolopovinnych deti ma nejaku poruchu chodidla, takze s tym treba nieco riesit. Jej rada znela: Kym dieta poriadne nechodi (iba par krockov a pri nabytku) - len naboso. Akonahle zacne chodit, treba mat vzdy topanky - aj doma aj vonku. Naboso ma vyznam len po kamienkoch, piesku, trave a inom nerovnom povrchu. Topanky musia byt s ortopedickou vlozkou, lebo vsetky deti sa rodia s plochou klenbou, musia mat pevnu patu a vyvyseny clenok, pretoze vsetky deti prirodzene captaju. Vysvetlila mi tiez, ze aj opice sa rodia s plochou nohou a vytvaruju si ju bez topanok, ale len preto, ze oni chodia po nerovnom povrchu a nachodia za den kilometre a ze keby sme aj my tolko chodili, nepotrebovali by sme ortopedicke topanky. Vraj ploche nohy u mladeze su sposobene castym vysedavanim doma pri PC a vselikde inde. Ale, ze spravna obuv u malych deti je zaklad uspechu 🙂 .

jankannb
12. aug 2012

Ahojte, venujem sa tejto teme uz dlhsie, mam vlastnu webstranku www.nohynaboso.cz
Kuknite. Mam dve deti, chvalabohu, ich nozky sa vyvijaju normalne. Ale nemuselo to tak byt, keby som verila predavacom v obuvi a roznym odbornikom. Synovi sa v troch rokoch zacal robit vboceny palec na pravej nohe, myslela som, ze to ma po mojej mame a dedovi, ale ked sme prestali nosit papuce, ktore sa inak ako male nosit nedaju, lebo padaju z noh, tak po pol roku ma ukazkove nohy, palec sa krasne vratil naspat a zachranila som ho pred celozivotnym trapenim u ortopedov.

alena0305
19. okt 2012

Ja som o topánkach prečítala veľa článkov - syn (teraz 5 rokov) - keď sa učil chodiť nedošlapoval na päty ale chodil po špičkách - boli sme aj na vyšetrení - naštastie šľachy má v poriadku - bolo to skôr o jeho povahe odmalička všade rýchlo, rýchlo a zlozvyk - na doma som mu dávala papučky s klenbou také sandálkové z obuvi a topánky vždy zo zdravot. potrieb - dôležitá je tá členková obuv aby bolo tá nôžka spevnená, o klenbe som nakoniec čítala aj počula toto- deti do troch rokov majú zospodu na chodidlách tukové vankúšiky - čiže to vyzerá ako by mali rovné nohy, ploché a nie je absolútne nevyhnutná tá obuv s klenbou aj keď ja som také vždy kupovala. A našla som slovenské topánočky - na jednej stránke za celkom dobré ceny (ja som už odtiaľ objednávala- sú tam aj vnútorné dĺžky topánky, takže stačí zmerať nožičku.) ak máte záujem napíšte do internej pošty.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli