Topánočky na prvé kroky

090255
23. dec 2018

Chcela by som sa spytat ake topanocky su vhodne na prve kroky take tie ortopedicke tvrde alebo nieco ako makke kozenne alebo radsej na boso len ponozky s protismykovou podrazkou? Dakujem

lindusss2016
23. dec 2018

Nazory sa roznia. Musis si sama vybrat cestu. Niekto ti povie, ze ortopedicke. Ja sa snazim riadit prirodou a nasou prirodzenostou. Za mna je ortopedicka obuv vymysel minuleho storocia, nebolo to tu nikdy pred tym a ludia chodili a neboli ani krivi. Klenba je sval, sval treba posilnovat a nie ho umelo podporovat. Ak ta tato tema zaujima, skus si nastudovat nieco o barefoot obuvani. Ak das este nechodcovi tvrde topanky, iba ho tym demotivujes, deti v tom chodia ako kozmonauti. Odradza ich to od stvornozkovania, kedze nevedia zohnut chodidlo. Niektore mamicky si myslia, ake je to super, ked deti prestanu rychlo stvorkovat a zacnu chodit, ale to stvornozkovanie ma obrovsky vplyv na cely psychomoto vyvoj dietata, je to najdolezitejsi krok v tomto vyvoji a je nanajvys vhodne, aby deti stvornozkovali co najdlhsie. Takze za mna topanky ziadne alebo kozene capacky. Ale pravdepodobne si tu precitas xy inych odpovedi o papuckach RAK atd...

lenzas
24. dec 2018

@090255 Nam fyzio povedala, ze ziadne topanky na prve krociky, bud kozene capacky alebo protismikove ponozky. Ked uz mala chodila dobre a vonku sa ochladilo az potom nasa fyzio povedala, ze mozme dat aj normalne topanocky na von, ale doma povedala, ze aj tak bud ponozky alebo capacky.

mogaa
24. dec 2018

Ako tu bolo už spomenuté, názory na prvé topánočky sú rôzne.....Ale v lekárni nám ukázali ktoré sú vhodné ako prvé topánočky - podošva musí byť mäkká, ohybná a detto špička nie je veľmi pevná, ale dosatočne pevná aby dieťa nechodilo po špičkách....

lindusss2016
24. dec 2018

@mogaa mam dve bosonohe deti a ani jedno nespickuje. Tento navyk si vacsinou deti vytvoria v pavuku bez ohladu na topanky

ladyblcha
24. dec 2018

@lindusss2016 nie iba pavuk. deti ked zacinaju chodit prirodzene spickuju, potom ich to ale prejde. Mam na bf prvu odchovanu, druha bude tiez 🙂

@090255 Som zastanca toho, ze pata a aj cela noha, ma byt volna, inak by evolucia uz davno zariadila, aby sme nohou nehybali napr v clenku 😉 Neviem kde a kedy vznikla potreba pevnej paty, neohybnej podrazky, clenkovej obuvi (pokial dieta nema zdravotnu indikaciu), nic ine tak na tele detom neradia "zvazovat a obmedzit pohyb", iba na nohach 🤷‍♀️ nechapem. Ved prirodzene sa noha zohyna, preco tomu branit.

zuzipolo
24. dec 2018

Toto je zaujímavá téma,ja sa neviem rozhodnúť do čoho obuť/neobuť dcéru keď začne chodiť..celkom sa mi páči ten nápad barefoot,ale mamka má presviedča,že to majú byť tie členkové papučky..neviem,ešte mám chvíľu čas kým začne chodiť lebo ešte len sa plazí,ale zaujíma ma to koľko mamičiek ešte používa tie členkové "papučky" 🙂

ladyblcha
24. dec 2018

@zuzipolo cela rodina bola zo mna nestastna, ze malu obuvam barefoot. Nechapali, dohovarali mi, krutili hlavami, prevracali ocami 😂ked spadla, vzdy poznamka, ze to kvoli nevhodnej obuvi padla. Tak vzdy som odpovedala, ze samozrejme, ze ich deti ked boli male a v papuciach nikdy nespadli 😂

zuzipolo
24. dec 2018

@ladyblcha to bude čakať aj mňa,pokiaľ nedám papučky,ale páči sa mi tvoja reakcia😂

ladyblcha
24. dec 2018

@zuzipolo no ved chapes 😆 vsetky deticky su este nestabilne, ked zacinaju chodit, sem-tam padnu, normalna vec podla mna 🤷‍♀️ ale mala ma uz 3r a je uplne v poriadku.
Ja som od detstva nosila tie ortopedicke, ved vtedy ine ani asi neboli, len clenkove pevne, neskor mi davali tvarovanu podrazku, a mam ploche nohy dodnes.
Podla tejto mudrosti, by som nemala mat ploche nohy, kedze som mala roky tvarovanu stielku, podporenu klenbu a pod.
Musis si sama nastudovat pre a proti a rozhodnut sa, lebo ty budes musiet potom odolavat natlaku okolia a otazkam, preco neposluchas a nepocuvas ich rady 😉

asia83
24. dec 2018

@090255 Zn. RAK.

larisalarisa
24. dec 2018

Ja som môjmu dávala Protetiky ...majú špeciálne topánočky na prvé kroky, ale najviac chodil bosý....keď sa dalo....

yanni
24. dec 2018

Na prve Kroko ziadne. najlepsie uplne bose. Aj bez ponoziek. Vonku aj tak este behat nebude. Ked uz bude stabilne chodit, zeaj vonku nieco pobeha, tak najlepsie BF. Mame 4 BF decka, najstarsi 12, najmladsia takmer 3,5 roka a maju krasne klenby, nikdy nespickovali, ani jeden nema ploche nohy. Nejake ze papuce na doma ani nikdy nevideli, mozno tka niekde v obchode a v skolke, akurat, ze my sme take nieco nikdy nekupili. Tiez v skolkach som si "vyhadala", bud len bose, ABS ponozky alebo BF prezuvky. Nastastie nam vysli v ustrety.

Ani, BF su drahe, tazko sa zhanaju (dokonca aj tu v zahranici) a co pasuje (znacka/model) jeden rok, nemusi pasovat dalsi rok, kedze noha sa prirodzene vyvija.My sme raz v zivote skusili (minulu zimu) pre malu cizmicky Protetika, kedze sme boli v Europe len 2 tyzdne v zime a tak narychlo zohnat BF bolo velmi utopicke. Zial nevedela v tom chodit. Ako tu niekto napisal, hodila ako kozmonaut. A to mala uz takmer 2,5 roka a behavala uz v detskych bezeckych sutaziach do 500 m bez problemov. Takze tak je to s tymi ortopedickymi/pevnymi/tvrdymi topankami.

malinajahoda
24. dec 2018

@090255 kožené capacky, ohybné, mäkka podrážka. My máme. Dcérka štvornožkuje už dlho a ako sa začala stavať okolo nábytku, tak sme kúpili. Mame dlažbu a nôžky sa jej v ponožkach smykali.

lindusss2016
24. dec 2018

@ladyblcha mala som na mysli to trvale spickovanie. Prirodzene spickovanie ani neratam, starsia mala take obdobie asi dva tyzdne, ale neriesila som to, bolo ocividne, ze len nieco nove objavila a skusa, potom ju to preslo same od seba a nasledne o pol roka ju to zas pochytilo na kratky cas. To ale povazujem za normalny vyvoj. Rec bola skor o spickovani takom, ze deti ani inak chodit nevedia

ladyblcha
24. dec 2018

@lindusss2016 hej hej, len mne napriklad kamoska hned splechla do tvare, ze vidis aj tvoja spickuje 🤦‍♀️😁 a to len chvilu, ako pises, na zaciatku. Lebo ja bf a ona ortopedicke 😉

lindusss2016
24. dec 2018

@ladyblcha tak ja si myslim, ze kazde dieta si prejde takym objavovanim. Ale moja, aj ked "spickovala" tu chvilku, tak vacsinou chodila normalne.

michaellka1
6. feb 2019

@larisalarisa aké ste dávali od protetiky ? Mi máme nazo a neviem či to môžu byť na prvé krôčiky dakujem.za skorú odpoveď

larisalarisa
7. feb 2019

@michaellka1 baby navy .....sú na prvé kroky..... vynikajúce.....

denie111
11. apr 2021

@lindusss2016 ahoj... Niečo ako toto?? https://www.prvetopanky.sk/bebebia-celorocne/be...
Ja som. Sa za tým pozrela a páčia sa mi tie topánky.. To môže aj po vonku nosiť však? Klenba sa až neskôr vytrenuje? Neviem o tom veľa ale ako si to sem. Napísala hneď ma to zaujalo

denie111
11. apr 2021

@zuzipolo ako si sa nakoniec rozhodla? 🙂 Aké si kúpila mne sa tiež pacia tie barefoot topánky

lindusss2016
11. apr 2021

@denie111 fuha, uprimne tieto topanocky vobec nepoznam, uz sa v tych na peve krocky ani neorientujem, kedze moji uz nosia ovele vacsie cisla 😁 vyzeraju celkom dobre na prvy pohlad, len su celkom nestastne oddotene, tak tazko zhodnotit tvar. Pisu, ze su na uzsie nozky s vysokym nartom, takze urcite trwba poriadne premerat nohu a to aj sirku a zmerat nartik. Na vsetko najdes navody na nete, ale je to fuska u tych krpcov, drzim palce