Aká je moja hrubá mzda?

bofyka12
15. jan 2016

Baby mala by som otazocku ja som pracovala na dobu urcitu zakladna mzda tam bola 380 eur+120eur premia +39dochadzkove .ale neviem teraz aka je moja hruba mzda lebo ani na paske nemam ze hruba mzda tolko a tolko .hruba mzda moze byt ten 380 eur?alebo mam tam napisane cena prace spolu,mzda ,ciastkovy prijem neviem sa rozhodnut ktory ukazuje moj hrubu mzdu.bohuzial do Ba kvoli tomu neviem cestovat a cez tel.my nechceli nic povedat vraj taketo informacie cez tel.nevydaju.

limetka69
15. jan 2016

Musis mat na paske aj hrubú mzdu. Celkova cen práce je niečo ine. Ale ked mas na paske odvody tak asi ich staci odpocitat id tej celkovej ceny prace a ti vyjde hrubá mzda. Ale nie som si ista. 🙂

limetka69
15. jan 2016

@bofyka12 este ma napadlo, nemas nahodou fixnu mzdu+odmeny? To by si potom mala mat v zmluve kolko zarobis v hrubom 🙂

amallita
15. jan 2016

Ahoj. Do HM sa ráta základná mzda + prémie + osobné( príplatky).
Cena práce je hrubá mzda + povinné odvody za zamestnávateľa( 32, 5 %)- sú to celkové náklady zamestnávateľa za teba.

cackaa
15. jan 2016

@bofyka12 V tomto prípade je HM = 539,00 EUR. Keby si nemala tie príplatky, tak by bola 380,00 EUR.

limetka69
15. jan 2016

@cackaa to znamena, ze ked mam kazdy mesia ine premie, mam stale iny plat v hrubom?

amallita
15. jan 2016

Áno, každý mesiac môže byť HM iná, napr. aj v prípade PN a pod..
Priemerná mzda sa počíta za určité obdobie, viď. zákonník práce:
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely:

§ 134, § 135 Zákonník práce
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

cackaa
15. jan 2016

@limetka69 áno, je to tak

evittam
15. jan 2016

@amallita Súhlasím, len si ťa dovolím opraviť - je to 35,2% (25,2% odvody do SP+10% do ZP). 😉

amallita
15. jan 2016

Sorry, asi nedopatrením... jasné, že 35, 2 😀