Ako docieliť, aby som dostávala podporu v nezamestnanosti?

extempore
10. jún 2017

Ahojte, mám otázku na kočky zbehlé v sociálnom poistení.
Od 17.9 2013 som sa zamestnala vo firme č. 1 a krátko na to som šla na PN (tehotenstvo). Následne som v tej firme po PNke nastúpila na materskú a potom po skončení materskej aj na rodičovskú dovolenku. Od septembra 2015 som si našla ďalšie zamestnanie vo firme č. 2, kde som pracovala až do septembra 2016 (jeden celý rok). Pracovnú zmluvu som sa rozhodla nepredĺžiť, už som vedela, že som 2x tehotná. Praovný pomer vo firme č. 1 skončil 9.6. 2016.
Momentálne som na materskej v tzv. ochrannej lehote. Túto MD mám do 2.11.2017. Potom by mi bolo výhodnejšie poberať podporu v nezamestnanosti ako rodičovský príspevok. Problémom je, že ak by som bola evidovaná na UPSVaR od 3.11.2017, tak v období troch rokoch (3.11.2014 - 2.11. 2017) nenazbieram 730 dní poistenia v nezamestnanosti, chýba mi tam 32 dní. Moja otázka znie, či je možné si tých 32 dní doplatiť ako dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? Alebo sa to nedá a ja sa musím na tých 32 dní niekde, hoci aj pro forma zamestnať? Vďaka za odpoveď.

loginexistuje
10. jún 2017

Tebe sa ale obdobie MD nerata do trvania poistenia v nezamestnanosti tvoj pracovny pomer netrva

loginexistuje
10. jún 2017

Doplatit sa samozrajme da tam bude potom otazna vyska davky a platit musi cely balik soc poistenia nielen v nezamestnanosti

extempore
autor
10. jún 2017

@loginexistuje pri tejto md sa mi obdobie trvania materskej nerata, ale pri prvej MD a RD sa rátalo lebo vtedy mi prac. pomer č. 1 trval.
Viem, že treba doplatiť celý balík, nie len poistenie v nezamestnanosti. Počítala som to, ja potrebujem dobrovoľné poistenie len kvôli splneniu podmienky 730 dní. V zamestnaní č. 2 som mala pekný príjem, takže ta podpora by mohla vyjsť celkom slušná... Len či máte skúsenosti ako v praxi funguje to dobrovoľné poistenie... Môžem si doplatiť tých 32 dní aj keď som na MD?

oli18
11. jún 2017

Opýtaj sa rovno pri okienku v SP, alebo telefonicky. Ak im dáš rodné číslo, povedia ti úplne presne. Mne raz chýbal deň do 6 mesačnej podpory. Preto je dôležité mať úplne informácie.