Ako je to s podporou v nezamestnanosti?

badusik
1. nov 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? Máte osobnú skúsenosť s tým že ste nemali nárok na podporu v nezamestnanosti z dôvodu že ste ku dňu evidencie na úrade prace mali odpracovaných menej ako 3 roky za 4 prechadzajúce. Ja mám odpracované 2 roky 4 mesiace a čerpala som predtým rodičovsku dovolenku počas ktorej sa neplatí poistné v nezamestnanosti. Z čoho vyplýva že nemam nárok na dávku.

gapa
1. nov 2008

osobnú skúsenosť nemám, no ak bol tvoj prac.pomer na dobu neurčitú, tak je to tak, ako píšeš. Nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš. ☹

badusik
autor
1. nov 2008

gapa, dakujem.
Bol na dobu neurčitú, končí dohoudou z organiz.dôvodov k 31.12. + 3mes. odstupné.Takže 3 mesiace z odstupného prežijeme a ak bude vsetko ok bude mi stacit preklenut obdobie asi 3 tyzdne ( možno PN) a potom šup na materskú.A asi by mi aj tak nedali podporu ak mam odstupné.

gapa
1. nov 2008

badusik,
odstupné nemá vplyv na nárok na podporu.

Ak ti končí PP(nem.poistenie) 31.12.08 a potom už nebudeš mať žiadne iné nem.poistenie (žiadny PP ani napr. DNP-nebolo by pre teba výhodné, ak ho už nemáš teraz), tak sa ti bude rátať materské z obdobia roku 2007 (lebo tvoje rozhodujúce obdobie sa bude zistovať v tzv.ochrannej lehote ku dnu ukončenia nem.poistenia, t.j. akoby si nastupovala na MD 31.12.08).

Samozrejme, ak by si nebola napr. PN po ukončení PP, tak sa treba zaevidovať na UP, ak ovšem nechceš byť dobrovolne nezamestnaná. V takom prípade si ale musíš sama platiť ZP do nástupu na MD.

gapa
1. nov 2008

badusik,
asi si sa pýtala aj na www.porada.sk. Odpovedám ti aj tam (snád sa tam niekto ku mne pripojí), no až tam ma napadlo, že sa rátajú do dní poistenia v nezam. aj dni rodič.dovolenky v období do 30.6.05 (vtedy platil ešte starý zákon). No ale aj tak ti cca 2mesiace poistenia v nezam. ešte chýba. ☹

badusik
autor
2. nov 2008

gapa,
dakujem, s tou materskou to som si bola ista ze sa bude ratat z obdobia r.2007, dohodu som este nepodpisala.

Ale mozem trvat na vypovedi s organizačných dôvodov s vypovednou dobou 2 mesiace. Ak bude dorucena v 11.2008 začína plynúť výpovedná doba 1.12. a končí 31.1.09 a stále mi chýba 1 mesiac.
No super som zamestnana skoro 11 rokov vkuse s výnimkou 3 roky materská a štát mi nedá ani korunu?

gapa
2. nov 2008

badusik,
aj keby si bola zametnaná o 1mesiac dlhšie t.j. do 31.1.09, nič sa na tom nezmení, lebo sa bude sledovať obdobie od 1.2.05 do 31.1.09, no a tebe odbudne jeden mesiac z rodičovskej a pribuden jeden mesiac z PP, takže vlastne stále ti budú chýbať 2mesiace.
Nárok na podporu mať nebudeš, jedine na nemocenské, ošetrovné.

badusik
autor
2. nov 2008

Juuuj, mas pravdu.Zabudla som brat do úvahy sledované obdobie 4 roky. ☹ Takze ak by som aj bola zamestnana o 2 mesiace dlhsie, cize do 28.2.09 zase sa mi skrati o 2 mesiace obdobie počas rodičovskej dovolenky zapocitane do 30.6.05. Moc dakujem, asponze to odstupné dostanem.

gapa
2. nov 2008

badusik,
no v prípade výpovede by si mala nárok na 2výplaty, vznikol by ti nárok na nejakú dovolenku + stravné lístky a nárok na odstupné by si mala tiež. Tiež budeš o tých pár mesiacov dlhšie poistená v nezamestnanosti (ak budeš predpokladáš, že budeš potom evidovaná na UP, tak treba zase sledovať 3roky v posledných 4-och rokoch vzhadom na 4roky od plánovaného druhého pôrodu a nemať cca od 6/08 do cca 6/12 medzeru v sumáre väčšiu ako cca 350kal.dní-aby bola rezerva.).
No ide o to, či môžeš/chceš ísť tam pracovať.

badusik
autor
4. nov 2008

gapa,

mala si 100% pravdu, že nebudem mať nárok na podporu v neazamestnanosti. Včera som sa bola informovať na Soc.poisťovni.

Ešte ťa prosím o jednu radu.
Ak pristúpim na dohodu o ukončení prac.pomeru k 31.12.08 z oragnizčných dôvodov par.63 od.1 a), bude to celé rozpísané v tej dohode a takisto sa dohodneme na odstupnom vo výške 4 mes.priem.zárobku + hodnota stravných lístkov hradených zamestnávateľom za 1/09.
(jednoducho dáme do dohody presnú sumu odstupného v takej hodnote ako keby som podpísala výpoveď s výpovednou dobou 2 mesiace t.j. 31.1.09 + 3 mesiace odstupné) bude tá dohoda v poriadku?

Je to dohoda mňa a zamestnávateľa tak je asi naša vec v akej výške bude odstupné ak dodržíme min. 3 mesačné odstupné v zmysle zákonníka práce.

gapa
4. nov 2008

badúsik,
tak s týmto skúsenosť veru nemám.
Povedala by som, že odstupné by malo byť vo výške určenej zákonom alebo prac.zmluvou. To ostatné by mohlo byť asi definované ako odmena/prémie?? No neviem iste. Skús sa opýtať na www.porada.sk. Tam tuším hovorili vždy len o odstupnom?

badusik
autor
4. nov 2008

Dakujem gapa, aj za tvoju odpoved na porade.Idem poskusat este tam.

anib
21. jan 2009

Baby, ktorá viete mi odpíšte prosím:
1,) minimálny VZ pre - Poistenie v nezamestnanosti sa platí 2% zo sumy 295,5 Eur /8900,-Sk/ - tj: 5,90 Eur
a maximalny VZ je zo sumy 2674,9 Eur - tj: 53,4 Eur.
To si môzem určit v hocijakej vyske? A kolko je to pri platbe z min.VZ počas obdobia 3rokov, ked si to clovek platí, rata sa to ako 50% z čoho?
Môžu si to platiť aj tie ženy, ktoré robia napr.iba na dohodu?
😕 🙂

gapa
21. jan 2009

anib,
samozrejme si to môžu platiť aj ženy čo robia na dohodu

dávka sa ráta z denného VZ v odbobí troch rokov pred zaregistrovaním na UP t.j. ak budeš platiť len z minima, tak dávka bude cca polovica z toho.

tie sumy v eur neovládam, no v Sk to sedi max. VZ 80584,-Sk (platí do 6/09)

anib
22. jan 2009

Gapa ďakujem. A prosím ešte toto:
Čiže mám tomu po lopate chápat tak, ze ked napr. teraz by som si dala minimum tych 5,9eur mesačne po dobu
3 rokov /len priklad-stale sa meni/, tak denný VZ sa ráta ako 1/30 z minimálnej mzdy 8900,- = 296,7Sk - 50% = 148,3 Sk na deň suma nemoc. dávky? Čiže nej 4400,- Sk do mesiaca po dobu pol roka?
A ked zeny, ktoré su na dohodu napr.10 mes a potom 2 mes na UP počas roka/a takto v kuse je to 3roky/, tak aj ked su na UP si to môzu dalej platit, aby im, pripadne, ked po 3 rokoch prestanu na dohodu robit, vznikol narok na davku v nezamestnanosti?
A ked si to zvýsim, tak potom sucty vsetkych VZ za 3 roky.
😕 😕 😕 🙂

anib
22. jan 2009

Baby,co ste dobrali rodicovsky prispevok, ak ste si platili poistenie v nezamestnanosti, aká je sucasna vyska davky? 😕

gapa
22. jan 2009

ANIB,
aj mám rozpísaný príklad pre teba, no počítač mi hrozne mrzne, ani do svojej IP sa nedostanem, po 5min. čakania som to vzdala, tak mi všetko dlho trvá, neviem, či sa na pár dní neodmlčím,
tak len v krátkosti.
Nie je stanovená výška dávky, lebo záleží od konkrétnych tvojich vym.základov. Ak splníš podmienku byť poistená v nezam. aspon 3roky (3x365dní) v poslených 4-och pred zaevidovaním na UP a máš zaplatené dobr.PvN, tak sa ti ráta dávka v nezamestnanosti z obdobia "posledných" 3-och rokov (tieto tri roky nemusia byť totožné s celkovými tromi rokmi, ktoré musíš splniť). Ak si napr. v čase posledných 3-och rokov poberala materské, počas ktorej si poistená v nezam.(ak si zamestnaná alebo dobrovolne PvN) ale sa nemusí platiť, tak tieto dni sa z tohto obdobia vynímajú. Takže sa zrátajú tvoje vymeriavacie základy za tie 3roky a vydelia sa počtom kalendárnych dní v tomto období. Tak dostaneš denný vym.základ, z ktorého 50% je tvoja dávka v nezam, ktorú môžeš poberať max.6mesiacov. Ak napr. si po 2-och mesiacoch nájdeš prácu, tak samozrejme to ukončia. Ak však zistíš napr. za rok(najneskôr do 3-och rokov), že tá práca je o ničom a ukončíš tento PP a znovu sa zaeviduješ na UP, tak si môžeš vyčerpať ešte zvyšné 4mesiace podpory (t.j.6mesiacov mínus kolko si už predtým čerpala) v tej istej sume na 1kalend.den.

Ak by si si platila 2% napr. z VZ 50.000,-Sk celý čas, t.j. 1000,-Sk mesačne, tak tvoja mesačná dávka podpory bude cca 25000,--sk. Ak by si bola len dobrovolne poistená v nezamestnanosti, tak musíš platiť poistné stále (aj počas evidovania na UP), ak sa neodhlásiš. Nemusí sa len počas poberania materského, nemocenského, ošetrovného.

anib
23. jan 2009

Milá Gapa,
ďakujem Ti za Tvoju odpoveď. Počuj, pouvažuj, či by si si neotvorila nejaky P.O.Box na pošte, aby sme Ti mohli poslať aspon nejake male podakovanie za to, co pre nas - zienky hladajuce informacie v tomto stratenom systeme robis. Klobúk dole pri 2 malych detoch a este aj o polnoci odpisujes. Važne nad tym pouvazuj, vsak koho srdce podnieti, ten sa ozve. Ak, tak odpis cez IP. 🙂 🙂 😉

niki29
24. jan 2009

ahojte kocky , Chcem sa aj ja ppripojit a opytat sa jednu otazku. vopred dakujem za odpoved ak budete moc poradit. 6. 4 mi konci materska dovolenka. Neviem ci sa mi podari zamestnat som zdravotna sestra. Chcme sa spytat jednu vec: ci mam pravo na podporu v nezamestnanosti ked som bola 4 roky zamestnana u jedneho zamest. ale od oktobra 2005 som bola na PN- pocas ktorej mi dal vypoved - brala som nemocenske davky potom som presla na matersky prispevok a potom na rodicovsku dovolenku. Dakujem velmi pekne. Pekny vecer zelam

gapa
24. jan 2009

niki,
ak si si neplatila dobrov.poisenie v nezamestanosti, tak nárok na podporu v nezamest. mať nebudeš.

No a počas PN-ky ti "výpoved" dať nemohol, len napr. ak by sa zamestnávatel alebo jeho časť, kde si pracovala rušil/a. Z tvojich riadkov nerozumiem, či teda tvoj PP trvá. NO to vlastne nie je podstatné. Aj keby si bola zamesnaná, nič sa na tom nemení, platí prvá veta.

gapa
24. jan 2009

anib,
to by bolo teda zaujímavé !! 😀 😀 😀 nejaké posterestante 😀 😀 😀
Nuž pravda, že hrnce mám už odspodu trochu tmavšej farby, ako boli predtým, no a spánku je dosť málo, malý teraz pred spaním dosť plakáva. Tak už budem musieť z týchto nočných písaní trochu popustiť a písať pomenej. Chcela som sa venovať bud nemčine alebo angličtine a cvičeniu (som mala pred pôrodom plány), no zatial som lenivka a toto je moje aliby. 😨
No a ten náš nepodarený počíťač ide cca v stredu do opravy, takže dúfam, že tam nebude nič vážne. uff, aj v súboroch by som si mala predtým spraviť poriadok!!!

ssissi
24. jan 2009

ahojte, ahoj Gapa,
hľadám po nete odpoveď na otázku pre známu (a snáď sa to nebude týkať po rodičovskej dovolenke aj mňa.. 🙄 ).
Čo v prípade, ak matka v pracovnom pomere, klasika so zmluvou na hlavný pracovný pomer, ale aktuálne na rodičovskej dovolenke, po dovŕšení troch rokov dieťatka (a teda po skončení rodičovskej dovolenky) dá výpoveď?? U zamestnávateľa pracovala 4 roky (predtým iný zamestnávateľ), potom nástup na MD a z MD na rodičovskú.
Správne som to pochopila z predchádzajúcich príspevkov, že nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení rodičovskej dovolenky (a následnej výpovedi u zamestávateľa) nie je? Nakoľko počas rodičovskej dovolenky neplatila žiadne príspevky? Ďakujem

gapa
25. jan 2009

ssissi,
áno,presne tak. Aj mna sa to týka 🙄

ssissi
25. jan 2009

🙄 . Zvláštne zákony máme. Jednému stačí platiť tri roky a má nárok. A druhý človek, ktorý platil desať, pätnásť rokov, nárok nemá, lebo ma dieťa, o ktoré sa stará..
Kamoska už nestíha, ale myslíš, že v mojom pripade, tj dcérka dovŕši tri roky o necelé dva roky, ma zmysel platiť si dobrovoľne?

niki29
25. jan 2009

Babenky dakujem vam velmi pekne za odpoved.

ssissi
1. feb 2009

gapa, pred pár dňami som sa pýtala na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, vieš mi, prosím, poradiť?
som zamestnaná, teraz na rodičovskej dovolenke. Doma som už 14 mesiacov (materská 6 m. + zvyšok rodičovská). Ako zamestnanec som si samozrejme platila odvody na poistenie v nezamest. - pracujem cca 10 rokov - u posledného zamestnávateľa (stále aktuálny) som zamestnaná piaty rok. No ale teraz som na tej rodičovskej dovolenke. Dcérka bude mať tri roky v decembri 2010.
Neviem, ako to bude s mojou prácou, pozíciou, keď sa vrátim, vo firme to začína byť všelijaké.... . Má zmysel prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti? Ak áno, kedy najneskôr? A v akej výške? Ide mi skrátka o to, ak by sa musel skončiť po RD môj pracovný pomer (firma sa sťahuje z BA + rušia sa pozície), aby som neostala ešte aj bez podpory.

gapa
1. feb 2009

ssissi,
predpokladám teda tvoj PP je na dobu neurčitú a predpokladám, že chceš mať nárok na podporu ku dnu po ukončení RD, t.j. v 12/2010 (aj ked v prípade výpovede ti plynie este výp. doba, no rátať budem nástup na UP v 12/2010) Ak je tak, tak podla dnes platných zákonov (či sa nezmenia, nemôžem zaručiť) musíš byť v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním na UP poistená v nezamestnanosti aspon 3x365dní. Ešte dobré vedieť, že ak sa zahlásiš na UP do 7kal.dní od ukonč.PP, tak ťa "zaregistrujú" spätne odo dna po ukončení PP.

Takže si treba vyrátať, kolko dní máš už teraz splnených, ak by sa napr. syn narodil 10.12.2007, a sa zaregistruješ na UP od 11.12.2010, tak sleduješ obdobie od 11.12.2006 do 10.12.2010.
V tomto období si bola poistená v nezam. predpokladám od 11.12.06 do ukončenia MD (treba zrátať kalend.dni). Lebo od nástupu na RD už PvN nie si. Ak si mala počas tejto doby napr. neplatené volno, očr-ku nad 10dní alebo čerpala druhú RD, tak aj tieto kalend.dni treba odrátať, lebo to su dni bez PvN. No a potom si lahko vyrátaš, kolko kalendárnych dní ti ešte chýba do 3x365dní. No a vyrátať si, kedy najneskôr sa treba prihlásiť snád zvladneš, aby posledný den bol 10.12.2010. No treba si nechať určite nejakú rezervu aj mesiac (j ja nie som možno úplne presná).

No a potom sa treba z dobrovolného PvN aj samozrejme odhlásiť, lebo by si ho musela platiť aj počas poberania podpory v nezam. Platiť treba v splatnosti t.j. napr. za 1/09 do 8.2.09, teda do 8-meho nasledujúceho mesiaca.

Alebo sa dá aj tak, že ak si nemala rok pred narodením dieťaťa neplat.volno alebo iné dni bez PvN, tak od ukončenia poberania materského/MD nemožno byť bez PvN viac ako rok, no podla mna radšej najviac 11mesiacov (pre rezervu, lebo človek zabúda, že mal napr. nejakú 15dnovú očr ...).

Poistné sa platí 2% zo stanoveného vym.základu. A podpora v nezam. na 1 kalend.den sa ráta 50% z denného vym.základu, v tvojom prípade, za obdobie posledných troch rokov "pred zaevidovaním" na UP, t.j. u teba v období od 11.12.07 do 10.12.2010. Dni čerpania MD a dni bez poistenia sa z toho vynímajú, t.j. neovplyvnujú výšku podpory. Podporu môžeš poberať 6mesiacov.

Takže ak si budeš platiť z VZ 10.000,-Sk, podpora bude cca 5000,-mesačne. Ak z VZ 60.000,-, tak bude 30.000,-

ssissi
1. feb 2009

Gapa, dakujem ti. Veľmi dobre si to vysvetlila.

emja
16. feb 2009

Ahojte,
da sa poistenie v nezamestnanosti doplatit aj spatne, ak este nie som zaevidovana na UP? Za posledne 4 roky mam zaplatene poistne za cca 16 mesiacov /vratane MD-MD sa rata, nie?/ Ale neplatim si od nastupu na RD v septembri 2006. Takze aby som ku dnu evidencie na UP mala zaplatene obdobie 3rokov za posledne 4 roky, chyba mi este asi 10 mesiacov /musi to sediet na dni samozrejme-ale ak nie je tato moznost, presnymi vypoctami na dni sa nejdem ani zaoberat/.
Dakujem.

emja
16. feb 2009

...podla tohto paragrafu by to zrejme bolo mozne...alebo nie?

§ 104
(2) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti
sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti
len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné
na poistenie v nezamestnanosti do konca kalendárneho
mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu,
v ktorom bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov,
najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca,
v ktorom bol zaradený do tejto evidencie.

gapa
16. feb 2009

emja,
zaplatiť síce môžeš aj spätne (vid to čo cituješ), ale prihlásiť sa spätne nedá. Prihlásiť sa dá najskôr odo dna, kedy si podáš prihlášku.