Ako je to s poskytnutím voľna pre manžela pri narodení dieťaťa?

carodejnica
21. jún 2009

Dobrý deň,
viete mi poradiť ako je to s poskytnutím voľna pri narodení dieťaťa??

V ZÁKONNÍKU PRÁCE, konkrétne §141. ods.2. písm b) sa uvádza =>

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

Čo to znamená?
Takže manžel má nárok na voľno v deň, keď ma zavezie do pôrodnice rodiť, a potom druhý krát, keď príde pre mňa a bábätko do pôrodnice?
Čiže má nárok na dva dni voľna?

Čo znamená "nevyhnutne potrebný čas"??
Je iné napr. keď bývam v Žiline a idem rodiť do Žiliny, ale čo keď plánujem ísť rodiť do 60km vzdialeného mesta (Varín-Ružomberok)?

P.S. Už len poznamenávam, že by manžel mal mať nárok na voľno aj kvôli "papierovačkám" a behaniu po úradoch, ktoré musí absolvovať po pôrode... 🙂

carodejnica
autor
22. jún 2009

Ahojte, naozaj mi neviete niektorá poradiť?
Nemáte s tým skúsenosti?
Ďakujeeeeem. 🙂

tanity
22. jún 2009

tak presne tuto informaciu som sla hladat na MK 😵 nie je nic medzi starsimi prispevkami, ale stale platnymi?
my sme sa tiez docitali tuto matucu informaciu, lebo co to znamena, nevyhnutny cas na prevoz do nemocnice a potom spat? je to akoze len ta hodinka dve alebo su to dni?
A to naozaj nemame narok, aby s nami boli manzelia po cely cas, co rodime (trebars)? a ked prideme domov, manzel nas privezie a potom co? ma utekat spat do prace?
sestrernica mi vravela prave vcera, ze jej manzel mal narok z firmy na tyzden plateneho volna (ze vraj zo zakona, ale to som nikde nenasla,...asi len pracuje v dobrej firme).
a co sa tyka OCRky, moze to manzel "pouzit" a byt s nami trebars doma v pripade, ze mu nedaju dovolenku?
dakujem za odpoved 😵

skrutka11
22. jún 2009

http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...

vid pracovne voľno s nahradou mzdy

pri narodení dieťaťa manželke (asi mysleli manželovi) zamestnanca na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

skrutka11
22. jún 2009

a dalsi celkom zaujimavy link 😉

carodejnica
autor
22. jún 2009

Ahoj skrutka11, 🙂
no veď to mi je jasné, na tej stránke portal.gov.sk je presný citát zo zákonníka práce, ako uvádzam hore...

Ale mňa zaujíma, čo to PRESNE znamená prakticky....
t.j. napr. čo je "nevyhnutne potrebný čas" (hodina, dve, dva dni??? je rozdiel keď idem rodiť v meste v ktorom bývam, alebo idem rodiť o 50km ďalej), alebo pod pojmom "prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť" sa myslí, že j deň, keď ma manžel zavezie do pôrodnice rodiť a druhý deň, keď si príde pre mňa aj bábätko??

Čiže mám to chápať tak, že si vyžiadam nejaký papier z pôrodnice a manželov zamestnávateľ na základe vzdialenosti pôrodnice z miesta trvalého bydliska usúdi, že to stíha za dve hodiny tam aj späť a tak manžel dostane spolu iba pol dňa voľno, alebo sa manžel rozhodne, že potrebuje jeden deň na prevoz DO pôrodnice a jeden deň Z pôrodnice a zamestnávateľ to musí akceptovať?

gapa
23. jún 2009

carodejnica,
tak v tomto záleží od konkrétnych postupov zamestnávatela/mzdárky?. Môjmu manželovi uznal zamestnávatel celý den aj ked od nemocnice je to cca 40km. No niekto s tým môže robiť problémy. Ono vždy záleží aj od vzťahov a komunikácie medzi nimi. Ak nebýva manžel často mimo práce (PN,očr ...), myslím, že by mu to mal uznať, ak nie je nejaký "škrob", či ako to nazvať.

czechzuzanaba
8. okt 2011

Ahojte, jak je to s volnym dnem pro otce v den porodu aktualne, nevi nekdo? Na Slovensku myslim 🙂

xlucia
8. okt 2011

@czechzuzanaba otec nema ziadny narok na volno zo zakona. ved on nerodi

elise
8. okt 2011

otec má nárok iba na prevoz partnerky do zariadenia

ketrynf
25. sep 2012

dobrý deň,
tak ako to je teda s tým voľnom?
ja idem tiež rodiť do 60km vzdialeného mesta,tak má teda manžel nárok iba na tie dni,keď ma tam zavezie a potom odvezie domov?

a keby chcel viac voľna,tak si musí zobrať OČR-ku?

ďakujem

datumnarodenia
5. máj 2013

Ako vidim, je v tom chaos... lebo si to kazdy voli podla seba 😒

Mne vsetci tvrdili, ze mam narok na den volna z dovodu vybavovania papierov a bytie pri porode mozem uviest ako OČR. Ked som volal v dany den do prace, tak sa spravali, ako keby nikdy o "veci zvanej porod" nepoculi. Uvolnit ma sice uvolnili ale s tym, ze musim doniest potrebne papiere. V nemocnici mi chceli dat potvrdenie (OCR) na tri dni, lebo na den nedavaju. Vraj si mam doniest priepustku z prace a tu potvrdia. No a v praci zas zacali spekulovat...
Na den volna na vybavovacky teda asi mozem zabudnut...

Vsetko je to o postoji vedenia firmy. Radim spytat sa pred porodom v zamestnani, kolko volna poskytnu a ako ho budu brat - dovolenka / LO / OČR / paragraf ....

trnka77
5. máj 2013

@datumnarodenia mm mal zaplatený jeden deň

verooonikka
15. mar 2014

zienky nas caka pôrod kazdu chvilu..ak by som chcela mm pri porode tak moze mat volno či P ci očr...ci? dakujem a ked pojde po nas z nemoznice tak moze ostat s nami doma ci sa musi ponahlat do prace dakujem zienky za kazdu radu

eeffka
16. mar 2014

@verooonikka podla zakonnika prace na nevyhnutny cas, takze v praxi by mal ist k porodu, ty porodit, on ti potrasie pravicou a uteka do roboty...
ludia si vacsinou proste vezmu dovolenku s tym ze ju telefonicky/smsm nahlasia
a ked pojde po vas do nemocnice tak dovolenka, ci ako co by mal mat? nejaky zakonny narok? na co?
v case ked budes v nemocnici a pozeram ze mate 2 deti moze cerpat OCRku na deti, to je do 10kalen. dni, financne je to 55% hrubeho platu cca

verooonikka
17. mar 2014

@eeffka dakujem

katnor
21. sep 2014

Ahojte. Nasla som vyborny priamy link na zakonnik prace. Ziadne preklikavanie, vzdy aktualny http://zakonnikprace.psbs.sk/

andulinne
23. sep 2014

kocky v jednom clanku som nasla tento text ale neviem ho overit v ramci platnych zakonov
Ak ste zamestnancom a ochorie vám niekto blízky, máte možnosť ísť na takzvanú OČR-ku. Keď je choré vaše dieťa, manžel/ka, rodič alebo rodič manžela/ky, máte nárok na ich ošetrovanie a počas prvých 10 dní aj na dávku ošetrovné. Musíte však splniť podmienku doby nemocenského poistenia 270 dní počas dvoch predchádzajúcich rokov. Ošetrovné môžete poberať aj na zdravé dieťa do 10 rokov. Ide napríklad o prípady, keď človek, ktorý sa inak staral o dieťa, ochorel alebo zariadenie, kam vaše dieťa chodí, bolo z určitých dôvodov zatvorené.
podla tohto by mal mat otec narok na OCR pocas toho ako sa matka doma zotavuje alebo aj pocas pobytu v nemocnici pri porode.

eeffka
23. sep 2014

@andulinne
podla tohto by mal mat otec narok na OCR pocas toho ako sa matka doma zotavuje alebo aj pocas pobytu v nemocnici pri porode. ANO, ALE !!! iba v pripade, ze osetrujuci lekar matky vyda potvrdenie, ze matka nie je v stave postarat sa o seba a dieta.

Nas zamestnanec bol na OCRke s dietatom, matka bola na MD ale bola chora, na socialku musel dolozit potvrdenie od lekara ze opatera 3.osobou ( manzelom) bola nutna

pocas pobytu po porode urcite nie, lebo ak je zena v stave ze ma zdravotny problem, opateru zabezpecuje odborny personal

andulinne
25. sep 2014

su predsa zeny po porosde, ktore sa nemozu pohybovat a pod. a nemusi opateru striktne zabezpecovat odborny personal nie? je v tom trosku chaos 🙂