Ako je to s pracovnou pozíciou po rodičovskej dovolenke?

adelah
21. okt 2015

končí mi rodičovská dovolenka a mám nastúpiť do práce, ale nastali zmeny vo firme ...bola som vedúca prevádzky...a neviem na akú pozíciu ma môže zamestnávateľ dať...musí mi zamestnávateľ dať pôvodné miesto?...čítam rôzne diskusie a všade je to rôzne...ďakujem...

mimik79
21. okt 2015

ak je to miesto volne tak ta ma dat na to iste no ak nieje tak na nejake ine. ja to mam tiez tak bola som veduca smeny no idem na predajcu

loginexistuje
21. okt 2015

Podla toho co mas v pracovnej zmluve od toho sa odvija pozicia aj miesto vykonu

jasminet
21. okt 2015

povodne ak je obsadene, tak nie, ale adekvatnu a porovnatelnu poziciu a rovnaky plat ako pred odchodom na md

bebuska2804
21. okt 2015

pokial ja viem ma pravo sa vratit na svoju povodnu poziciu a je jedno ci je obsadena alebo nie. To je problem zamestnavatela, mal na jej miesto prijat len niekoho na zastup. Ale ano, moze sa do zamestnavatelom dohodnut na inej pozicii samozrejme adekvatnej, akebo na odstupnom.

liveya
21. okt 2015

tak ako pise bebuska2804, zamestnavatel je povinny drzat ti tvoje povodne miesto. (vynimka je iba ak by bolo z nejakych dovodov zrusene).

monicm
21. okt 2015

§ 157
Na začiatok

(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Treba pozrieť zmluvu, ak tam máš napr. predavačka, tak ťa môže šupnúť kdekoľvek, kde budeš predávať. Ak tam máš montážny pracovník, budeš montážny pracovník kdekoľvek na linke, ak tam máš vedúci pracovník, tak proste budeš vedúci pracovník. Nemala by si však klesnúť platovo a mať inú pracovnú dobu, prípadne iné miesto výkonu prácu. Ak by si však v zmluve mala, že ťa môžu preradiť...................... proste si preštuduj svoju zmluvu.

A hlavne, musíš dať vedieť písomne mesiac dopredu, že sa chceš vrátiť.

barny
21. okt 2015

na povodne pracovne miesto mas narok len ak do prace nastupis po MD, co je 34 tyzdnov, ak sa vracias az po rodicovskej dovolenke, zamestnavatel ti moze zmenit pracovnu poziciu

k_a_t_k_a
21. okt 2015

A ako je to v pripade,ak počas RD prebehla organizačná zmena,moje miesto nebolo zrušené,ale bolo presunuté pod iného riadiaceho pracovníka? Mám nárok na návrat,alebo budem prepustena?

srnkaknm1
14. feb 2019

@k_a_t_k_a ale čo som teraz čítala v tých paragrafoch vyššie tak by ti mal zachovať miesto aj počas rodičovskej dovolenky nielen materskej

k_a_t_k_a
14. feb 2019

@srnkaknm1 v mojom prípade mi nadriadený tvrdil ze došlo k organizačnej zmene a miesto bolo presunuté a prešpecifikované na inú funkciu. Čakať ze sa po 6 rokoch dostanem na to isté miesto, som ani nedufala (čakať to od zamestnávateľa ani nemôžem). Musím presne zistiť, aký následok ma pre mňa tá zmena co sa udiala na mojom mieste. Či vôbec mam šancu sa dostat späť do firmy, nakoľko ako som už spomenula pôvodná práca už nie je, pôvodne pracovisko ma plný stav a ci vôbec po organizačnej zmene je zamestnavatel povinny mi ponúkať inú prácu. Neviem... Musím zistiť.....

srnkaknm1
14. feb 2019

Ja som sa tiež musela vrátiť po 10 mesiacoch u nás je to do roka ale ako vidím že zákon hovorí niečo iné ja mám našťastie pozíciu čo nezrusia a najlepšie bolo že ja som sa vrátila a do roka prišli ďalšie dve ku nám takže žiadne že obsadená pozícia by nebola no čo už