Ako opustiť okamžite pracovno-právny vzťah. Čo sa môže stať?

dodaa
28. dec 2007

Milé múdre maminky, potrebujem poradiť vo veci zamestnaneckého vzťahu. Akým spôsobom je možné okamžite odísť zo zamestnania. Ča sa stane, resp. aké následky by malo neprísť viac do zamestnania (bez platnej výpovede) - jednoducho viac neprísť??? A ešte jedna otázočka, či môže zamestnávateľ strhnúť--ť zamestnancovi peniaze za údajné manko z PN - ky.
Za všetky (aktuálne) rady Vám ďakujem 😲

petruci6
28. dec 2007

ty si uz vypoved dala,len ti nebola akceptovana na dohodu? to znamena,ze mas teraz dvojmesacnu vypovednu lehotu?

danciacik
28. dec 2007

Dodaa dokážem ti poradiť len toľko, že ak neprídeš do práce a vlastne sa tam už neukážeš tak zamestnávateľ má právo nevyplatiť ti mzdu za posledný mesiac a može ti dať výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny

petruci6
28. dec 2007

no pokial ti uz prsi vypovedna lehota a viac neprides,tak len dostanes Absencie za cele 2 mesiace do skoncenia vypovednej lehoty,takze sa ani nemozes normalne zamestnat pocas tej doby,ale inak ta stihat nemozu

babulina
28. dec 2007

co ma narychlo napada ze asi ti nevystavia zapoctovy list, co je dost problem, isty cas sa spekulovalo ze daju do zakona ze by si musela platit penale zamestnavatelovi za vzniknutu skodu ktora je sposobena tvojich predcasnym odchodom ale to mam pocit ze nepreslo pri hlasovani

petruci6
28. dec 2007

najlepsie by bolo,keby si napisala ako to vlastne je,ci uz si dala vypoved,alebo co,,,,,,,

petruci6
28. dec 2007

a to manko z PN tomu nerozumiem 😖 to ma byt co?

dodaa
autor
28. dec 2007

Výpoveď je už podaná (dohodu neakceptovali), no potrebovala by som oddísť bez toho, aby mi postrhávali manko a ešte aj pokutu, ktorú dostala firma od SOI - ky. Je to veľká predajňa, niečo rozkradli zákazníci, niečo sa prenieslo z predchádzajúceho obdobia...a tak... tí čo sme zostali to teraz máme platiť.
Ďakujem za ďalšiu radu.

petruci6
28. dec 2007

tak na to si vezmi advokata,to nie je sranda

petruci6
28. dec 2007

by ma len zaujimalo na zaklade akeho paragrafu ti to chcu stiahnut z vyplaty 😠 taky nie je...

petruci6
28. dec 2007

podpisovala si pri zmluve aj dohodu o hmotnej zodpovednosti? to len kvoli tomu co rozkradli...
pokutu od SOi ky nehradia zamestnanci,ale priamo zamestnanec kt je za to zodpovedny

dodaa
autor
28. dec 2007

Tak na to sme práve teraz došli, že to bude asi najlepšie, lebo je tam toho viac, čo chcú našiť zamestnancom. Takže ešte raz vrelá vďaka za rady.

petruci6
28. dec 2007

zamestnavatel prepac,som sa preklepla

mixka
28. dec 2007

dodaa, ja som taketo nieco riesila v lete a zaver bol, ze ma zamestavatel mohol dat na sud za nedodrzanie zmluvy a sudnou cestou by odo mna podla zakona mohol vymahat nahradu skody, ktora by firme vznikla... tak som to vyriesila dlhodobou pn.kou... tahala som ju cele 2mesiace vypovednej doby...

dodaa
autor
28. dec 2007

Ahoj Mixka, dík za radu, toto je asi to pravé riešenie (a až potom právnik).

kveta
28. dec 2007

Dodaa, dohodobá pnka je dobrý nápad...

Každopádne, ak si nepodpisovala, že majú právo dať Ti pokutu vo výške jednomesačného platu, ak prestaneš chodiť do práce, tak Ťa nemôžu pokutovať, ale môžu žiadať náhradu škody ako u Mixky.

Náhradu škody môžu žiadať do výšky trojnásobku platu, ale môj muž si myslí, že Ti musia dokázať, že za tú škodu alebo manko môžeš Ty a nik iný. Teda musí firma dokázať, že Ty si vinník a nie je možné len tak rozpočítať manko na prítomných zamestnancov.

mixka
28. dec 2007

presne, kvetka ma pravdu... kolektivna vina neexistuje... treba preukazat, ze si vinna ty 🙂

dodaa
autor
28. dec 2007

Problém je vtom, že časť mzdy sa vypláca na ruku a tú jednoducho nevyplatia. Celá oficiálna mzda je niečo málo nad minimum. Takže zrejme verzia PN- ka a možno právnik bude tá bezbolestná.

mixka
28. dec 2007

dodaa, nebude to take zle, lebo aj socialna poistovna ti za dva mesiace vyplati nejaku tu korunku 😉

dodaa
autor
28. dec 2007

Ešte k tomu manku, za to je zodpovedný zamestnávateľ. Nezabezpečil predajňu proti krádeži (rozľahlá predajňa, vystavený tovar kttorý sa dá ľahko odcudziť a navyše málo zamestnencov, ktorí ani nevidia na druhý koniec predajne. Alebo strážia "kasu" alebo tovar. Už ukradli aj hotovosť z pokladne aj súkromné veci z miestnosti (opäť nezabezpečenej proti "návštevám")pre personál.

mixka
28. dec 2007

nezavidenia hodna situacia... 😖

dodaa
autor
28. dec 2007

To je...a preto ju treba riešiť. Vďaka Vám múdre dievčence za rady. 😲

janazuza
28. dec 2007

dodaa, ak si nepodpísala , alebo v zmluve nemáš danú hmotnú zodpovednosť( napr. za kasu, tovar) tak Ti zamestnávateľ nemá právo nič sťahovať zo mzdy.Ak Ti výpoveď neakceptoval na dohodu, tak asi by si mala podať asi 2mesačnú(ale viem, že sa to dá riešiť aj nejak takto : skús mu ju poslať poštou, ak Ti neodpovie , ale neviem presne do kolkých dní podľa zákona tak výpoveď platí) ak Ti môžem poradiť zabehni na Urad práce, tam majú bezplatného právnika a a oni presne vedia ako riešiť takéto zamotané situácie

andrea1158
16. jan 2008

Stručne:výpovedná doba je 2 mesiace a plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Príklad: ak mu ju doručíš (nestačí podať na poštu) 18.1.2008, výpovedná doba plynie od 1.2.2008 a pracovný pomer sa skončí 31.3.2008. Jasné?

Ak nenastúpiš do práce, máš A ako absenciu bez nároku na mzdu, ale neviem si predstaviť ako by zamestnávateľ dokázal, že mu tvojím nenastúpením do práce vznikla škoda.

janazuza: bezplatný právnik? To je akože čo? Právnici na úrade práce môžu radiť len v otázkach verejnoprávnych, dávky v hmotnej núdzi, poradenstvo pri hľadaní zamestnania a tak...ak tam niektorý radí aj v takýchto pracovnoprávnych vzťahoch, tak mu odkazujem, že je pekne blbý, lebo pre právnikov sú pracovnoprávne spory lukratívny kšeft. Ak to nie je nutné a nejde o milióny, za právnikom radšej nechod, lebo zaplatíš oveľa viac ako je výplata. 😵

janazuza
16. jan 2008

andrea, na urade práce funguje právna poradňa s právnikom a musim povedať, že mne poradili velmi dobre, inak by som prisla o peniažky a poradili mi aj s výpoveďou zo zamestnania a neplatila som nikomu nič!