Ako sa stať učiteľkou?

papierka
31. dec 2013

ahojte dievcata mam na vas jednu prosbu, tie ktore sa do toho vyznate, uz som nieco studovala po intedrnete ale...mam ukoncnu strednu skolu z maturitou a chcela by som ucit v skolke alebo deti na 1 stupni. to je jedno co, nemam neake zameranie jazyky neovladam na komunikativnej urovni...co by som mohla ucit? a vlastne ako ziskat taketo vzdelanie na ucenie ako dlho trva co sa uci, Viete mi niektora poradit ako s adopracujem na taketo vzdelanie? musim mat vysoku skolu?pedagogicke minimum, vobec sa do toho nerozumiem, prosim info 🙂

mirkakab
31. dec 2013

ahoj, nie som učitelka, ale čo viem, pokial chceš učiť v škôlke alebo na prvom stupni mala by si mať VŠ pedagogickú. Kamoška učí na strednej a má VŠ technickú a musela si dorobiť minimum, aby mohla učiť technické predmety. akú strednú máš ukončenu??

joy23
31. dec 2013

@papierka na ucenie prveho stupna potrebujes VS vzdelanie. V materskych skolah ucia aj ucitelky so SS vzdelanim, ale musia mat ten studijny odbor. V sukromnych skolkach ucia aj zeny,ktore nie su studovane na ucitelky,ale zvacsa su jazykovo zdatne a ucia deti anglictinu,nemcinu....

nice202
31. dec 2013

@papierka je to tak, ako napisala joy23. Ak chces ucit v materskej skole a nemas na to sš, tak si mozes urobit pomaturitne studium 2 rocne na predprimarnu pedagogiku. Ak chces ucit na prvom stupni zš, tak tam uz potrebujes mat VŠ pedagogicku.

alenah31
31. dec 2013

@papierka k uceniu na 1. stupni musis mat vysoku skolu, ped. minimum nestaci. A podla mna je to tak ok, je to velmj zodpovedna praca, mat len dobry vztah k malym detom nestaci. Treba sa vela naucit nielen z odbornej stranky, vela toho treba aj z psychologie, dolezita je prax pocas studia a pod. Pracovat s detmi je ine ako sadnut k pasu vo fabrike-toto urcite nemoze robit hocikto len preto, ze ho to asi bude bavit.

alusha
31. dec 2013

da sa urobit aj pomaturitne nadstavbove studium pedagogicke, je to dvojrocne studium ukoncene dalsou maturitou, da sa aj dialkovo...a potom mozes ucit v materskej skole... môjho malého pani ucitelka takto studuje, teraz konci a uz zacala aj ucit... chodi do Bratislavy, ale viacej o tom neviem, skus si postudovat na internete nieco blizsie...

mima1331
31. dec 2013

@papierka bud VS primarna a elementarna pedagogika alebo to pedagogicke minimum, ale to neviem ako teraz je, lebo to chceli rusit - tam je ale statna skuska...ale to by si mohla iba v MS ucit, pripadne ako nekvalifikovany ucitel na ZS, plat nic moc... na ZS poterbujes VS... 🙂

zuzana76
31. dec 2013

@papierka VŠ vzdelanie, akakolvek univerzita - pedagogicka fakulta, dialkovo 5-rocne studium primarna- elementarna pedagogika, to je aj pre skolku aj pre 1. stupen ZS

zuzana76
31. dec 2013

@papierka a este nieco - clovek co napise - " ukoncenu skolu z maturitou " namiesto s maturitou, tak u teba by som najskôr popracovala na základoch zo slovenského jazyka, matematiky a pod. Dnes si vsetci ludia myslia, ze mozu ucit.

zuzkaanicka
31. dec 2013

@mima1331 neviem, ci este je pedagogicke minimum, ale pre @papierka je to aj tak zbytocna informacia-pg. minimum je pre tych, co uz VS maju, ale namaju ucitelsky smer a chcu ucit.
Ak chce ist ucit na prvy stupen, tak jedina moznost je vystudovat ucitelstvo 1-4 na pedagogickej fakulte (da sa aj dialkovo), ak chce ist do MS, tak tam myslim este existuje nadstavba (pomaturitne studium)-najlepsie mrknut najblizsiu SS v okoli takto zameranu a zistit, ci tam je moznost nadstavby.

zuzana76
31. dec 2013

no a dialkovo rok studia cca 700 eur, takze si treba okrem rozumu prichystat aj prasule

zuzkaanicka
31. dec 2013

@zuzana76 a nezabudnut, ze su tam aj prijimacky-tipujem, ze matematika, slovencina a talentovky 😉

mima1331
31. dec 2013

@zuzkaanicka tak nejako som to aj ja myslela 🙂

nikawero12
31. dec 2013

Dnes musia mať učiteľky na 1. stupni VŠ vzdelanie pedagogického smeru zamerané na 1. stupeň ZŠ. Ale nehnevaj sa na mňa, ak ovládaš pravopis na takej úrovni, ako si nám to ukázala v úvodnom príspevku, tak by si deti na 1. stupni učiť určite nemala. Veď ako by si deti naučila pravopis, keď ho sama neovládaš.

zuzana76
31. dec 2013

@zuzkaanicka no ako kde, uroven nasich vysokých skol uz klesla az tak, ze na taky lukrativny odbor / pred 15-20 rokmi, ked som studovala ja / ako je anglicky a nemecky jazyk, tak staci urobit vraj prijimacky len z AJ a na NJ je ziak prijaty automaticky / info mam od nasich maturantov/ neoverovala som, ale je pravda, ze na mnohe odbory sa uz prijimacie skusky nerobia, je to hrozne, pretoze potom ti buduci ucitelia co k nam chodia praxovat, tak kolegyne sa stazuju, ze je to hroza.

zuzkaanicka
31. dec 2013

@zuzana76 neboj, toto ja velmi dobre viem, ucim na VS (aj ked nie na Slovensku), uroven ide tak dolu, ze ja verim, ze aj s takym pravopisom, ako ma zakladatelka temy, dokaze niekto skolu zvladnut 😝 ... moje pozorovanie je vsak take, ze z roka na rok prichadzaju prvaci na VS na horsej a horsej urovni ... a to nie je tym, ze sa teraz berie kazdym rokom viac studentov, teraz sa uz berie par rokov rovnaky pocet, napriek tomu to zhorsenie je viditelne volnym okom 😝

zuzana76
31. dec 2013

resp. celkovo uroven skolstva, ziakov, dnesni ziaci uz nemaju tuzbu vzdelavat sa, resp vacsina, nie vsetci, kedze vedia, ze na nejaku VS sa dostanu a je im vacsine jedno kam sa dostanu, hlavne ze bude nejaky ten titul

zuzana76
31. dec 2013

@zuzkaanicka mas pravdu, ale my na skolach zistujeme, ze nejako ani nie je ten inteligencny potencial, fakt, na gymnaziu studuju ziaci, co mali ist na stredne skoly napr.

papierka
autor
31. dec 2013

@alusha dakujem za info, pomohla si mi. V podstate by mi stacilo ucit aj v materskej skolke 🙂
@alenah31 to mi je jasne. Na takuto pracu treba mat v prvom rade studovaneho cloveka, preto sa pýtam ako sa k tomu dopracovat. Nikde som nenapýsala, ze zajtra nastupujem bez vzdelania na takuto pozíciu :D takze tak 😉

@zuzana76 dakujem aj tebe za tvoj prejav, no ja si myslim, ze ty si az velmi mudra na to aby si sa v tejto debate zdrziavala. Presne preto sa pýtat na tuto otazku, ze AKO SA DOPRACOVAT, no tebe tak mudrej osobe to asi uslo 😉

zuzana76
31. dec 2013

@papierka vsetky info si dostala zhrnute, je ti doporucene studium, ja som ti napisala aj, ze urcite by som sa venovala samostudiu - slovencina, matematika, potom prijimacky na VS a studovat VS, nemyslim si, ze som nejako namyslena a arogantna, arogancia je to, ze dnes si naozaj kazdy mysli , ze staci papier s titulom, to je vsetko.

zuzkaanicka
31. dec 2013

@zuzana76 neviem, jedno je vsak iste-pocet gymnazii narastol po revolucii niekolkonasobne a deti sa nezacalo rodit viac a ani inteligentejsich, takze logicky musia teraz chodit na gymnazia (a potom aj na VS) aj taki, co by kedysi isli na ucnovku 😝 ... su potom dve moznosti-gymnazia nepopustia a budu drzat uroven (potom by nutne niektore museli zaniknut), alebo sa prisposobia a znizia uroven (to je situacia na Slovensku) ... percento sikovnych sa velmi nemeni, blba sprava pre tych, co napriek svojim neschopnostiam vystuduju, bude asi ta, ze potom najdu uplatnenie na ktore by postacila SS ... no, ale znizi sa pocet nezamestnanych (na chvilu), mladi si uziju na VS ... stat sa zbytocne zadlzi 😝

zuzkaanicka
31. dec 2013

@papierka takze Tebe niekto poradi a este si urazena? ... no, Ty budes vyborna ucitelka, ak budes 😝

sendy1977
31. dec 2013

@papierka keď si chceš urobiť pedagogické minimum musíš mať minimálne prvý stupeň VS nepedagogického smeru.

svetluska82
31. dec 2013

@papierka jednoznacne VS, ak chces ucit v skolke tak je to odbor predskolska a elementárne pedagogika, ak chces ucit na 1. stupni tak je to ucitelstvo 1-4. Ina cesta nevedie. Vacsina odoborov je bez prijimaciek, ale na tieto sa robia talentovky-vobec nie su tazke. 🙂

papierka
autor
31. dec 2013

@svetluska82 dakujem za info 🙂

svetluska82
31. dec 2013

@papierka nemas zac, uz len chut studovat 🙂

cecil36
31. dec 2013

@papierka myslim, ze @zuzana76 ti napisala slusne a poukazala na to, comu sa mas venovat, kde mas nedostatky. Vyspely clovek dokaze prijat aj konstruktivnu kritiku. Takze popracuj aj na tom. A potom uz len prijmacky a studium, studium, studium.... A ak chces externe, tak nesmies mat ani hlboko do vrecka.

tamarka
31. dec 2013

...."nenapýsala".... a toto žieňa chce učiť... 😖 😖 😖 😕 😕 😕 😕 😕

zuzkaanicka
31. dec 2013

@tamarka 😝 ... to je perlicka ... ja len teraz rozmyslam, od ktoreho vybraneho slova to odvodila 😅 ... bud pysk, alebo pysit sa😉

cecil36
31. dec 2013

@tamarka ved toto aj mna zaraza 😉

olivova
31. dec 2013

@tamarka - dnes studuju na VS odbor predskolka a elementarna pedagogika bohuzial takito ludia. Najhorsie je, ze potom skutocne ucia - miesto maju dopredu zabezpecene. Nechcem nikoho urazat, ale baby, ktore neovladaju pravopis, robia skusky zo SJ na 10x kvoli diktatu, na 10x matematiku, tam nemaju co robit. A je zufale, ked mi ucia dieta a este sa vyvysuju - za vsetko mozu rodicia...Nemohla som si odpustit ten komentar.