Ako sa vypočíta čistá mzda?

26. jún 2021

Zdravím, chcem sa spýtať, ak mám mzdu napríklad 1000€ v hrubom mesačne, pri 40h týždenne a tento mesiac má 22 prac. dní, nasledujúci mesiac bude mať príklad 20 prac. dní, ako sa vlastne vypočíta mzda v čistom? aký tam bude rozdiel ?

dmk_1
26. jún 2021

Mesacna mzda je mzda za mesiac, bez ohladu na to, ci je mesacny fond hodin 168 alebo 176. Teda rovnaka mzda pri 20,21,22 dnoch.

autor
26. jún 2021

to som chcel vedieť...čiže ak odrobím bez absencie celý mesiac 178 hodín a v ďalšom 162 hodín, mzda bude rovnaká?

petamich
26. jún 2021

zaklad ako taky teda tych 1000 € sa nemeni bez ohladu na to, kolko je pracovny fond za dany mesiac, mzda ale vo vacsine pripadov nebude nikdy rovnaka - do vypoctu vstupuje aj cerpana dovolenka, PNka, navsteva lekara atd. a nasledne mas rozne zrazky napr. za stravne, ktore je podla poctu dni a pod.

rozdiel ti teda robia tieto veci, ktore vstupuju do vypoctu hrubej mzdy, nasledne odvody z nich a zrazky (stravne, ubytovne...cokolvek co ti strhaju)

ak by si cisto hypoteticky nikdy nemal dovolenku, lekara a pod. a v hrubom by to bolo vzdy 1000 € tak by bola cista mzda plus minus rovnaka - plus minus preto, lebo stravne sa napr. pocita za pocet dni a sposobi to nejaky rozdiel

autor
27. jún 2021

Ďakujem za vysvetlenie, presne toto som si chcel overiť...tie zrážky ako lekár, dovolenka rozumiem, ale to som si chcel overiť, či mzda ako taká ostáva rovnaká ak na daný mesiac vyjde 178 pracovných hodín a na ďalší o 20 h menej