Ako zabrániť práci nadčas?

valentyne
7. máj 2013

Dobry den.
Chcela by som sa opytat,ci mam nejaku sancu zabranit praci nadcas. Mam doma 3rocne dieta, v praci naval prace a moja sefka od nas ocakava nadcasy do 20.00hod. Je jedno, ci pridem do prace rano o 7 alebo 9, proste ma predstavu,ze musime byt takto dlho 2-3 dni v tyzdni. Je nas viac kolegyn, ja jedina mam dieta taketo male,ale zda sa mi to vela pre kohokolvek bez ohladu na dieta.
Jasne ze koluju reci o tom ze nas je divizii vela ludi a 3 maju pustit k vode,tak ja neviem. Mam sa ako ubranit,alebo sa proste musim len prisposobit, a 3 dni v tyzdni dieta cele poobede neuvidim? ☹
Dakujem za rady.

sisaha
7. máj 2013

@valentyne podla ZP ti sefka môže pracu nadčas nariadiť iba s tvojim suhlasom. Ak to od nej nemas pisomne, tak sa proste po 8 hodinach zdvihni a chod domov. najlepsie vsak bude, ak si s nou sadnes, porozpravate sa a najdete kompromis

valentyne
autor
7. máj 2013

@sisaha no problem je, ze s mojou sefkou sa neda sadnuut a rozpravat,lebo cokolvek by som skusila, zacne kricat a hovorit svoje a ja nemam sancu. Pokusy uz boli.
Ale ok, ako vravi kamoska,max.ma vyhodia a budem konecne bez stresov, ale aj bez prace...

mima4
7. máj 2013

@sisaha len vies aka je realita? dostane tolko prace, ze jednoducho bude musiet ostat v tej praci, alebo sefka povie, ze nezvlada pracu, aj ked tej praci je tolko, ze je nestihatelna na 8 hodin...

@valentyne ako fakt nechapem takych ludi ako je tvoja sefka!! to nema ziadny sukromny zivot? aj ked nema rodinu, ale predsa zit len pre pracu a nic ine nepoznat... to musi byt velmi smutne. Ono viem pochopit, ked je taka ta navalova praca, vtedy proste sa musi makat a netreba to riesit, ze koncis aj o osmej vecer, ale pravidelne kazdy tyzden... to by som asi mala z toho depresie...

Niektori ludia si myslia, ze cim dlhsie je clovek v praci, tym je produktivnejsi.
Vypoved ti neradim davat. Hladaj si pracu, kde budes moc koncit aspon o 17:00 a ktora bude zodpovedat tvojej kvalifkacii, bude slusne ohodnotena aked taku najdes, potom daj vypoved. Predsa len tvoja rodina potrebuje peniaze... ale to neznamena, ze mas to nechat len tak.

aduskatt
7. máj 2013

@mima4 v podstate suhlasim, len vies si realne predstavit, ked si do osmej v praci popri tej praci hladat dalsiu? Pripadne, kedy pojdes do novej prace na pohovor? volno v povodnej nedostanes asi..............mam to zazite.....pol roka som prosila o jeden den dovolenky a nedostala som ho.......Proste ked vedeniu prepina, nepomozes si

sisaha
7. máj 2013

@valentyne tak ono to tiez nie je take jednoduche - vyhodit len tak.. Ano, mas na vyber dve moznosti. Bud sa vzopries a budes od nej pozadovat, aby ti nadcas pisomne nariadila a ty jej na oplatku posles vycuc zo zakonnika prace, kde ti moze pracu nadcas nariadit iba s tvojim suhlasom a potom sa ta zbavi. Alebo budes v tej praci ostavat dlhsie a hladat si inu pracu..

linda20111
7. máj 2013

@valentyne aj vas je v praci vela, tak potom preco od vas chcu pracu nadcas?? to je nelogicke!!! skor je to tak, ze potrebuju usetrit, niekolkych prepustia (aby neplatili odvody) a z tej casti penazi co usetria na tom tak zaplatia ostatnym nadcasy. preto ta do toho nuti. ja osobne by som nezostavala v takej praci kde sa necitim dobre, kde nieje istota. dieta je pre mna dolezitejsie. tak ako pisali kocky, musi ti to dat pisomne a ak ty nedas pisomny suhlas s pracou nad cas tak ta nemoze nikto donutit.

mima4
7. máj 2013

@aduskatt píše o dvoch-troch dňoch v týždni, čo by sa dalo...

@valentyne a nemozete si brat pracu aj domov? My napr. ked toho mame vela, niekedy aj na vikend si berem notebook a robim veci aj doma... to by mohlo pomoct...

Dufam, ze pri tvojej praci zarobis aspon 1200 v hrubom...

hajajanka
7. máj 2013

@valentyne Nemas vela moznosti. Bud budes robit nadcasy, budes ticho a budes makat alebo sa o stvrtej poobede zdvihnes a pojdes domov. So sefmi, ktori nemaju sukromny zivot a ich zmyslom zivota je praca, sa hovori tazko. Oni nechapu, ze chces byt s dietatom a ze to je ovela dolezitejsie ako robota. Poloz si otazku, ci ti ta praca stoji za to (a nezanedbatelne su aj peniaze, lebo ak robis za 600 €, tak potom ani nie je o com sa dalej bavit).

Ja som mala pred par rokmi sefku, ktora zila pre pracu. Travila v nej 16 hodin denne, vikendy, sviatky. Porady casto davala tesne pred zaverecnou, vyvolavala mi na sukromny mobil cez vikendy (a vies si predstavit, ako mi ho potom sprijemnila). Ked som zostala tehotna, tak som si povedala, ze uz stacilo a o stvrtej som sa zdvihla a isla som domov. A cuduj sa svete, nic sa nestalo. Praca neutiekla a nic sa nezmeskalo 😉

bbbarunka
7. máj 2013

@valentyne suhlasim s @mima4, skus sa dohodnut so sefkou na home office. a co sa tyka hladania novej prace, skusala si linkedin? to je socialna siet, nieco ako facebook, akurat zamerana vyslovene na profesionalny zivot. mohlo by to pomoct pri hladani lepsej roboty. drzim palce!🙂

mima4
7. máj 2013

@hajajanka
ja svoju pracu milujem, mam slusny prijem a praca ma bavi a naplna, ale 16 hodin prace by ma dostalo na psychiatriu 😀 predsa len clovek chce byt aj s blizkymi, aj ma konicky, rozne kurzy, priatelov... 🙂

hradnapani
7. máj 2013

@valentyne spojte sa vsetky kolegyne dokopy, nemusis to riesit sama, ved ide aj o ich volny cas/ nadcas. Ked budete tahat za jeden koniec, mozete vyhrat. Ak v nich nemas oporu, bude to tazke... a asi by som hladala potom ine miesto, lebo toto sa nezlepsi, pokial tam bude sefovat ona.

hajajanka
7. máj 2013

@mima4 Ja mam tiez svoju pracu rada, pomerne vysoko nadstandardny prijem, ale zase odtialto - potialto 🙂 Ja sa riadim heslom: Nezijem, aby som pracovala - pracujem, aby som zila 🙂 V praci sme totiz vsetci nahraditelni, od upratovacky po riaditela, ale v rodine nie. Takze niekedy ani vela prachov nestoji za tie nervy.

mima4
7. máj 2013

@hajajanka to hej, dolezite je, aby clovek zil v harmonii.... a takej vyvazenosti 🙂

@hradnapani
problem je extremne vysoka nezamestnanost na slovensku ☹ a neraz ked ten prijem chyba...mozu ludia sa rovno vystahovat z bytu... ☹

libka1
7. máj 2013

@valentyne nechcem byt zlym prorokom ale bud sa prisposobis alebo ta vyhodia ☹ tak to na Slovensku chodi a mozeme si za to len a len sami... tu nikto nebojuje za svoje prava, a ak sa nahodou taky jednotlivec najde tak este ta s prepacenim "cvarga" okolo neho na neho pozera ako keby bol nejaky zlocinec 🙄 trapne, ale realita... vsetci sa boja, tvaria sa ako ta maju radi a hned ako sa da ta podrazia 🙂
takze ak tvoja sefka nedokaze s vami hovorit len kricat, musis si vybrat, bud budes posluchat, alebo ta na 99% vyhodia... zvazit ci tu pracu potrebujes, alebo sa da prezit bez nej je uz len na tebe 😉

hradnapani
7. máj 2013

@mima4 nezamestanost je fakt, ale zakladatelka je z BA okresu, takze to je o niecom inom.
A tam ,kde je malo miest a sefovia takyto, tak tam sa musia ludia konecne naucit narovnat chrbat a postavit sa za svoje prava, spojit sa a dosiahnut svoje... ale to potrva mozno niekolko desatroci/ storoci, kym sa zmeni mentalita 😒

zuzkabeno
7. máj 2013

Kto nemá deti, tak len ťažko pochopí koľko je okolo nich práce. Niekedy sa človek v práci cíti aj lepšie ako doma, tak Tvojej šéfke sa v práci asi veľmi páči, asi robí to čo ju baví. Závisí aj čo robíš, akým tempom, aké máte prestávky, platy a podobne.

mima4
7. máj 2013

@hradnapani ani v BA to nie je idealne... tiez sa tu maka a bezne nosi aj praca domov... sice su tu platy krasne, ale nie je to zadarmo, ako si niekto mysli.

@zuzkabeno to nie je len o detoch, ale o nejakom sukromnom zivote cloveka, napr. ist si zaplavat, ist na pivo s muzom, ist do kina, odpocinut si, alebo nieco dobre doma ukuchtit... Aspon ja nechcem zit tak, ze sa v 40tke zobudim... ze som 15 rokov zabila vkancelarii... a to ma tiez moja praca bavi. 😉

hradnapani
7. máj 2013

@mima4 ja viem, zijem tu a vzhladom na tunajsie vydavky ani tie platy nie su krasne pre vsetkych. Ale robota sa tu da najst, clovek tu nie je odkazany iba na volbu: sialena sefka alebo ziadna robota...

valentyne
autor
7. máj 2013

keby sa dalo, tu a tam by som si vzala pracu domov,ale neda sa a asi ani nechcem. Potom by to zneuzivali furt.
Sefka ma dceru,ale mam pocit ze ta mala je od narodenia samostatna.
A ono je to momentalne kratkodobe, tipujem max.2 mesiace,ale i tak -co bude potom? dovolenku dat najprv nechce, potom ma nuti inokedy ako ja chcem a vyhraza sa,ze v lete bude tolko roboty,ze neda nic. Teraz sme na 3 dni mimo,a aj to sa mi tyzden vyhrazala ze mi volno neda,lebo je toho kopa.
ja viem,najlepsie je najst si nieco ine,ale kde kedy a co? skolka je do 17 a nema ist kto pre malu, len ja a manzel na striedacku,takze praca do 17 je nerealna...
no ved sa zariadim a uvidime... Skusim rozhovor so sefkou,ale neverim ze sa zadari. Nechame sa prekvapit. Tak ci onak,vdaka za info o praci nadcas...

maruska24
7. máj 2013

@valentyne a v akej sfére pracuješ ak sa smiem opýtať? lebo napr. banky, poisťovne, finančné inštitúcie, to je makačka od rána do večera, tam neexistuje niečo také ako po 8 hod. práce sa zbalím a odídem domov. Jednoducho sú uzávierky, denné reporty, práce na deň je veľa a urobená musí byť. Tamto nie je o tom, ako rozhodne nejaký supervizor, či riaditeľ odboru, tam sú vyšší nadriadený čo rozhodujú o práci a výsledkoch, nejaký súkromný život zamestnancov ich nezaujíma. Ak prácu za ktorú dostávaš plat nezvládaš, tak ti ukážu dvere. A nejaký zákonník práce sa môže ísť zahrabať. Aj šéfka ti povie, nepáči sa ti? Na tvoje miesto čaká ďalších 100 v rade. A je úplne jedno že sa tu môžeme rozčuľovať aké je to zverstvo, je to proste tak.

valentyne
autor
7. máj 2013

@maruska24 no presne tak to je. Stale hovoria o zastupoch ludi vonku.
Hladam si nieco light, statnu spravu, ale zatial neuspesne. Nevies o niecom?🙂

libka1
8. máj 2013

@valentyne zastupy ludi je oblubena fraza pouzivana vacsinou nadriadenych v kazdej firme 😀 😀 to je realita... 15% nezamestnanosť ich slová len potvrdzuje ziaľ 🙄

mima4
8. máj 2013

@valentyne
ale ak je to kratkodobe a je predpoklad na to este dva mesiace, tak co riesis? Ako chapala by som, kebyze tento stav uz trva dva roky a bere sa ako bezny stav... ale tu by som to tak neriesila, je normalne, ze su aj obdobia, kedy sa dost dlho maka... peniaze predsa nepadaju z neba... 🙂
Co sa tyka skolky, da sa zaplatit niektorej mamicke, ktora byva vlizko vas, ze vam po dieta bude chodit, bude s nim cca hodinku a potom ty alebo manzel si ju vyzdvihnete.

valentyne
autor
8. máj 2013

@mima4. ano, v niecom mas pravdu. Zatial kratkodobe,ale fakt nemam chut tam stvrdnut 3 dni do 20hod.a nevidiet malu. To je snad pochopitelne. A skonci jedna narazovka a pride dalsia. Skor mam pocit ze je malo ludi a treba to riesit inac. A fakt mi to po 10hod.prace uz nemysli a nevladzem... No ved uvidime ako to dopadne a co bude...

mima4
8. máj 2013

@valentyne pozri ak to byva narazovkovo, je to v pohode... nezijeme v socializme, kedy bola prezamestnanost a do roboty si ani nemusela chodit (PN, OCR), lebo si realne nikomu nechybala... Keby to bolo sustavne pocas celeho roka, tak chapem ta.
Ale zariad sa podla seba, ja som ti len napisala ako to vidim ja 🙂

maruska24
9. máj 2013

@valentyne tak potom máš len dve možnosti. Buď si zvykneš, alebo dáš výpoveď a s malou budeš môcť byť celý deň. Nepredpokladám totiž, že ak by ste hoc aj všetky kolegyne protestovali, že nadčas sa zakáže.

eeffka
9. máj 2013

@valentyne Hmm nepises kde robis, ale pracu si nevies brat domov... je to narazove a chces statnu sferu.... hmm neviem preco ale niektore mamicky po MD namiesto toho aby makali su nejake rozladene z toho ze od nich niekto chce narazovy nadcas.
Baby ti jasne povedali co mas spravit: male dieta pisomne sa stazuj na nadcas, ale rataj s tym ze ked bude treba skrtat zamestnancov budes prva, To kolko uz pracujes ze je to neunosne.... ?

ako sorry ale zabila si ma, ja mam kancelarsku robotu ale rozhodne nepracujem na hodiny ale na vykon, a nemam pocit ze mojho sefa zaujima ci mam alebo nemam nejake dieta... na druhej strane ja svoju pracu milujem a stoji mi za to aj financne.
Tak ako niekto pisal, ked budes doma mozes byt s dcerou cely den...

valentyne
autor
9. máj 2013

@eeffka. no aj keby som urobila raz tolko ako ostatne kolegyne za 8hod,na to sa nepozera. Proste musi byt nadcas.
Ono nemam problem ostat dlhsie,ale ked ma niekto limituje do 20hod, tak ako sorry. realne zistujem ze po 10hod.prace mi to uz nemysli, nevladzem a boli ma hlava. Ziaden uzitok a skor chyby ako dobra praca. Dnes napr.nemam co robit -vsetko som si urobila,ale to sefku nezaujima -mam tam byt a hotovo. Tak o com to je? Po pravde,hrat sa na brigadnicku sa mi nechce...
To je jedno,uz sa tu riesia ine veci,ako som povodne chcela. Chcela som vediet,ci mi to mozu prikazat,a dosledky,to je uz moja vec... Vzdy mi bude sukr.zivot a rodina prednejsie,ako zbytocne sediet v praci. Aspon teda dnes zbytocne. A ked treba,tak nemam problem potiahnut. Ale nie formou nutenia.
Pracujem uz 15rokov, presla som si vselicim, ale toto tu je sila... Treba zazit...

74majka74
8. feb 2015

Dobry den,
Mam taku otazku.
Citala som, ze nadcasy by nemali/ nesmu byt samozrejmostou. Co to presnejsie znamena?
Lebo v praci mame taky pocit, ze su samozrejmostou. Mame pracovnu zmluvu na 7,5h. denne. Sef nam kazdy tyzden prikaze dve 12-stky, alebo ine nadcasy. Cize robime 3 dni 7,5h. a dva dni 12h. Co podla nas je samozrejmostou ked sa to deje kazdy tyzden.
Da sa napisat nejaka staznost na inspektorat prace, alebo by to bolo zbytocne?
Dakujem za odpoved.