Ako získať peniaze, na ktoré mám nárok?

cta
14. aug 2014

Potrebujem poradiť. U zamestnavatela som robila pol roka. Robila som na dohodu a môj plat bol, že bonus 0,85 centov na hodinu za ktorú mi opatrovatelka robila. Za 5 mesiacov som nedostala nič okrem 100€ ako odmenu že som akože sťahovala veci. Mam otázku chcem ukončiť dohodu ale s tým aby ma zamestnavateľ vyplatil za 5 mesiacov ktoré som robila. V zmluve mám 2 hodiny denne realne som robila viac ale peniaze som nikdy nevidela lebo vravel, že ma nemá z čoho zaplatiť. Pokial viem zákonik prace vraví, že to je odmena za vykonanu prácu. Kedže ja som robila každý deň stále a nemala žiaden plat mám právo od neho žiadať plat? Ďakujem
Prípadne ako mám postupovať aby ma zaplatil pretože inak som mu robila 5 mesiacov zadarmo

anatalia77
14. aug 2014

@cta neporozumela som
Robila si"akoze"a to celych 5 mesiacov aj to zadarmo?

cta
autor
14. aug 2014

@anatalia77 ano lebo on sa ohanal tým, že tých 0,85 centov na hodinu za to čo opatrovatelka realne vykonná. Nemala som stanovene, že plat 2,70 v hrubom a bonus tých 0,85 centov

babenko789
14. aug 2014

Precitala som si to 2x a vobec tomu nerozumiem... Ak to nemate v zmluve, tak nemas narok na peniaze.

anatalia77
14. aug 2014

@cta napis to doslova podrobne ak chces nejaku odpoved,stale neviem co si mala v zmluve atd.

cta
autor
14. aug 2014

v zmluve mam že mam robiť 2 hodiny denne. Zamestnavatel ma neplatí nemám plat. Mám len, že odmena za vykonanu prácu 0,85 centov za hodinu ktorú odpracuje opatrovatelka ktorú ja zozeniem a realne bude robiť. Lenže za 5 mesiacov ma stále naťahoval, že mi dá zmluvu dnes mi povedal, že zmluvu mi nedá lebo nemá peniaze na to aby ma mal z čoho platiť čo klame. Chcem dať výpoved ale s tým aby mi doplatil plat za 5 mesiacov. Ved zakonik práce hovori, že minimalna mzda je 2,70 v hrubom ja mam príjem mesačný 0!

anatalia77
14. aug 2014

@cta aha
Takze ty si vlastne dohadzovala opatrovanie,alebo opatrovatelky. Za kazdu jej odpracovanu hodinu si mala dostat "proviziu"0,85 centov. Po tadeto to chapem.
Co ale nepochopim,co si robila uz 3 mesiac,ked ta vlastne nevyplatil? Tak toto bude na dlhe lakte. Jedine,ak by si mala dokumenty ktore potvrdzuju,ze si sprostredkovala pani XY na opatrovanie AB,v rozsahu dajme tomu 150 hodin. Potom by sa dalo nieco robit.

cta
autor
14. aug 2014

@anatalia77 ale nie bože. Ano dohadzovala som opatrovatelky. A čakala na zmluvu lebo som mala byť zamestnana cez projekt lenže kím sa to vybavilo trva to aj 5 mesiacov a dnes mi natvrdo povedal, že to zamietli (ved ani sa o to nesnažil) a že on ma nemôže zamestnať lebo na to peniaze nema čo klame lebo peniaze má. A okrem toho som robila aj inšie prace ako zhanala kanceláriu, vybavila hygienu atd. a za to mi nič nedal!

mima4
14. aug 2014

@cta

nie je zmluva, nie su peneži... 😉

lutujem, bez zmluvy nemas narok, ber to ako poucenie do zivota.

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 kriste pane JA ZMLUVU MAM le je to dohoda!!!! ja som čakala na trvalu zmluvu nechápeš!

anatalia77
14. aug 2014

@cta absolutne staci,ze si mu nahnala nejake opatrovatelky. Kontakty na ne ma,aj referencie. Takze ta uz nepotrebuje.

cta
autor
14. aug 2014

@anatalia77 panebože tie opatrovatelky on nema mam ich ja. Ja musím zhanať klientov aj opatrovateľky všetko komunikujem ja on len podpisuje zmluvy. Ja sa pýtam či niekde vravi zakon o tom aby zamestnavatel nedával žiaden plat?

mima4
14. aug 2014

@cta cize mas dohodu o vykonani prace? mas v nej stanovenu odmenu? tak ziadaj to,... ak neda...daj ho na inspektoriat prace, resp. na sud

cta
autor
14. aug 2014

keď sa rozhodnem mu ich nedať vymažem meaili a kontakty a ma s prepáčením velké h...o

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 práveže ja mám len akoby profit 0,85 centov na hodinu ktorú odrobi opatrovatelka. Ja plat normálny nemam. A to chcem vedieť či mám zo zákona právo na to aby ma platil aj 2,70 na hodinu + 0,85 centov. teda či mám naárok na tých 2,70 keď nie su uvedene v zmluve?

mima4
14. aug 2014

@cta cize mas v zmluve iba 0,85 eur.
nie, nemas narok na 2,70, kedze ty nerpacujes na hodinu, iba beres proviziu za odpracovanu hodinu ineho cloveka

anatalia77
14. aug 2014

@cta no ak mas opatrovatelky aj klientelu tak si zaloz opatrovatelsku agenturu. A od zamestnavatela ziadaj,co ti podla dohody patri.

cta
autor
14. aug 2014

ale ja mám v zmluve že mam robiť 2 hodiny denne a robila som aj viac ako 2 hodinny denne

cta
autor
14. aug 2014

@anatalia77 ale ja mám v zmluve že mam robiť 2 hodiny denne a robila som aj viac ako 2 hodinny denne

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 ja robim denne 2 hodiny podla zmluvu ale niekedy robim aj viac ako 2

mima4
14. aug 2014

@cta a to ze ty robis dve hodky denne (neberem do uvahy ten bonus za sprostredkovanie), to mas uvedene v tej dohode aj s odmenou na hodinu?

anatalia77
14. aug 2014

@cta tak bud mas nieco stanovene cierne na bielom,alebo nie.
Taketo pomenovanie situacie"akoze" a "akoby" nikde neobstoji.
Chce to fakty.

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 ano

mima4
14. aug 2014

@cta ked to mas v dohode, mozes si to narokovat... inak sa obrat na insperktoriat prace

zibi
14. aug 2014

@cta http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000170/1337108...
su na to postupy - zamestnavatelia si myslia ze zamestnanec to nebude reisit ze stiahne usi a pocka..treba na nich tvrdo lebo neuvidis svoje prachy nikdy

cta
autor
14. aug 2014

@mima4 dakujem to som potrebovala vedieť. Ešte šťastie, že som mu vtedy povedala aby to tam dopísal

anatalia77
14. aug 2014

@cta dopisal co?

cta
autor
14. aug 2014

@anatalia77 že koľko hodin mam denne robiť. Lebo ked mi doniesol zmluvu nebolo to tam a na urade mi pvoedali aby mi tam napísal aj koľko hodín mam odrobiť. A keď som podpisovala papier som mu to povedala tak to tam dopísal že 2 hodiny denne

zibi
14. aug 2014

@cta kazda zmluva musi obsahovat udaje o odmene , pracovnom case atd..a odvody z dohody ti tiez neplatil? ved to je inak sila toto ...vies co dala by som sa na tvojom mieste na marodku, nech ti zaplati aspon tych 10 dni, co bude na marodke ...odvody na nemocenske idu aj z dohody momentalne ak sa nemylim nie?

cta
autor
14. aug 2014

@zibi on za mna neplatil ani odvody kedže mi nič nedal do ruky žiadne peniaze

anatalia77
14. aug 2014

@zibi ak robila na dohodu,a neplatil dokonca odvody,tak neviem z coho jej vypocitaju nemocensku.