Archivácia firemných dokumentov - skúsenosti

nelinka79
1. feb 2014

ahojte chcem sa spytat ci ste niektora nerobili v praci archivaciu firemnych dokumentov . mam sa do toho pustit len by som potrebovala na zaciatok nejake rady .
dakujem

tinushka13
1. feb 2014

Robila... robila som archiv vssetkych dokumentov, zmluv, vsetkeho .. za 4 roky.. a za 6 firiem.. robila som to viac ako mesiac.. 😀 😀 😀 😀

tinushka13
1. feb 2014
nelinka79
autor
1. feb 2014

@tinushka13 a vedela by si mi s tym poradit ? ja mam robit v nasej firme ale neviem kde zacat . vsetko je nahadzane v akoze archive rozumej jedna miestnost v sanonoch .. je to asi 10 rokov a ked tam pozriem odchadzam zdesena ze kde vobec zacat .. ☹ dakujem

ianitka
1. feb 2014

na zaciatok by som sa odrazila od registraturneho planu prip. poriadku ( podla toho aka ste firma) - aby si to rovno pooznacovala spravne

martinkatinka
1. feb 2014

Ako ti písali vyššie...určite máte v práci registratúrny plán, podľa ktorého zatrieďujete poštu, ten bude pre teba východiskom a potom to ukladáš podľa rokov.

michaela.g
12. feb 2015

no na mna sa to vali teraz 🙂, firma funguje uz skoro 10 rokov, tak by som mala asi ako prve vytvorit registraturny plan, hmm vdaka 🙂

marca12
14. jún 2016

@ianitka neviete mi poradit,ako postupovat,ked firma nema ziadny registraturny plan?maju proste bordel v papieroch,nic nevedia najst,prisla som nova a mam za ulohu vytvorit evidenciu a archiváciu dokumentov.ak by bol niekto ochotny sa podelit so mnou o napady a skusenosti,pripadne aj za financnu odmenu.

monique02
22. júl 2016

Neviem ci to bude este k niecomu platne, ale skusim poradit, chod na skolenie, prestuduj veci na webe, rozdel dokumenty podla typu, su rozne ulozne lehoty dokumentov, zvacsa 5-10 rokov ale napr. mzdove veci musis uchovavat az 70 rokov, cize prvy by mal byt ten registraturny poriadok a plan, potom uz len archivacne materialy- sanony, krabice a pevne nervy, a vypytat si peknu odmenu za to

lorela
22. júl 2016

Ako prvé treba vypracovať registratúrny poriadok, ktorého súčasťou je aj registratúrny plán. Vzorový dokument nájdeš na stránke Ministerstva vnútra SR, v časti archívnictvo a správa registratúry. MV SR schvaľuje tieto registratúrne poriadky, takže ako organizácia máte povinnosť zo zákona vytvoriť registratúrny poriadok a zaslať ho na odborné posúdenie a schválenie.

Podľa registratúrneho plánu sa rozdeľujú dokumenty/registratúra organizácie do jednotlivých vecných skupín, resp. vecných oblastí. Každá oblasť má svoj znak hodnoty a lehotu uloženia, ktorú taktiež stanovuje registratúrny plán organizácie.
Najvhodnejšie úložné jednotky pre dokumenty sú spisové dosky. Dokumenty sa okrem vecnej príslušnosti v nich ukladajú chronologicky. Každá ukladacia jednotka musí byť označená tzv. ukladacím štítkom, ktorého vzor je súčasťou registratúrneho poriadku. Všetky dokumenty/registratúra organizácie musí byť sústredená na jednom, na to určenom mieste, v tzv. registratúrnom stredisku. Toto miesto musí byť zabezpečené tak, aby umožňovalo ochranu registratúry vylučujúcu jej stratu, zničenie, alebo neoprávnenú manipuláciu iných osôb.

monteneger
16. jan 2019

Ahojte ma niektorá skúsenosť s elektronickým registratúrnym denníkom?

lorela
16. jan 2019

@monteneger Áno, mám.

notmiska
26. nov 2020

ahojte, tiez sa u nas otvorila tema registratury. baby, co ste si tym uz presli (konkretne digitalnou formou), neviete nahodou prosim poradit, ci zakon nejak konkretne upravuje, ake atributy by mal mat digitalny system, ktory nam tu registraturu bude riesit? mame moznost si vyrobit na to interny system, no mame obavu, ci na to nemusi byt nejaka certifikacia alebo tak. vdaka!