Asistent učiteľa na základnej škole

daniella224
4. sep 2013

Ahojte nema niekto z Vas skusenosti s tymto zamestnanim? Chcela by som si podat ziadost na viacero ZS skol, len neviem ako presne to prebieha....Vraj teraz niekedy by si mali podavat ziadosti skoly na ministerstve a podla toho kolko im schvalia tolku budu moct prijat. A chcela by som vediet co vsetko tato praca obnasa. Mam ukonceny Bc stupen Socialnej pedagigiky...dakujem Vam 🙂

alami
4. sep 2013

@daniella224 Neviem, ako sa k takej práci dostaneš, viem len, že škola si vyberá ľudí na asistenta z úradu práce. či je to tak ale všade neviem. Ja som učiteľka na ZŠ, mám asistentku pri žiakoch s nejakou poruchou. teda napr. máme chlapca, ktorý je takmer slepý. Má pridelenú asistentku, ktorá sa každý deň postará o to, aby materiál pre neho bol zväčšený na danú veľkosť písma a daný typ písma. Na hodine sedí pri ňom a pomáha mu.
Ak nie je chlapec v škole, má pridelené iné dieťa. Toto sa napr. odmieta učiť, teda sedí pri ňom a celú hodinu ho pobáda aby písalo, dávalo pozor, zapísalo si zadanie domácej úlohy atď
Teda tvojou úlohou bude pomáhať počas vyučovacej hodiny dieťaťu s nejakou poruchou učenia, alebo so zdravotným postihnutím. Neviem, ako je táto práca platená, ale myslím si, že nie je moc náročná, takže ja odporúčam 🙂

zrvb
4. sep 2013

...o niečom podobnom rozmýšľam aj ja...ty si budeš posielať žiadosti na základné školy alebo na úrad práce, ktorý Ťa potom niekam odporučí?Dakujem!

daniella224
autor
5. sep 2013

@zrvb asi rovno na ZS mysli ze oni si aj tak vyberu...skoda ze nema niekto priamu skusenost s tym ...co by poradil, ja som momentalne evidivana na Upsvare koncom mesiaca tam idem skusim sa poobytovat ci nevedia nieco blizsie ...alebo zajdem asi priamo aj na ZS...lebo nikde som o tom nic nenasla....

daniella224
autor
5. sep 2013

@alami dakujem za odpoved, no mna to uz davnejsie zaujalo tak zistujem co sa da o tom a skusim 🙂dakujem pomohli ste mi🙂

nelinka626
26. mar 2014

@alami Zdravím, viem, že táto téma sa tu riešila už dávnejšie, ale teraz ma zaujala. potrebovala, by som čo-to pozisťovať. Mám syna druháka, od 2. polroku tohto šk.r. je integrovaný, má poruchy učenia, so správaním nemá problém. Máme v škole špec. pedagogičku, ale tá sa mu nemá čas venovať každý deň a ja už neviem, ako mu mám pomôcť. Tento týždeň som bola so synom na vyšetrení a rozoberali sme s pani dr. aj tento problém a poradila mi túto asistentku /doteraz, priznám sa, som o tom ešte nepočula/ a povedala, že asistentom môže byť aj rodič dieťaťa, máte s týmto nejaké skúsenosti? Vedela by ste poradiť ako postupovať a kde požiadať o túto asistentku? Vďaka 😉

polyana
20. sep 2014

zdravím, neviete mi niekto poradiť ako sa stať asistentom učitela? U nás na základnej škole sa predtým striedali ludia z úradu práce, stále boli na pol roka. Ale teraz tam už majú asi 2 roky stále tých istých a vraj už majú normálnu pracovnú zmluvu. Pritom viem, že nemajú pedagogické vzdelanie. Co teda treba urobiť,aby som mohla niečo také vykonávať? Je možnosť urobiť si nejaký kurz? Nemáte s tým niekto skúsenosť? A kam sa posiela žiadosť- priamo na školu alebo zriadovatelovi školy?

zkrajcuskova
20. sep 2014

Ja robim asistentu uz 5 rok. Najskor som si obehala skoly, lebo mam ukoncene Mgr. ucitelstvo. Kedze miesta ucitelov boli obsadene, opytala som sa riaditelov na asistenta. Nemusite mat ukoncene vysokoskolske vzdelanie, staci maturita. Robila som asistentku aj uplne slepemu dietatu, dievcatku s tazkou epilepsiu aj hluchemu dietatku. Mam plny uvazok a zmluvu na neurcito.

polyana
20. sep 2014

@zkrajcuskova dakujem , viem,že nemusí byť vysokoškolské vzdelanie- len neviem či vezmú aj ked nemám ukončený pedagogický smer. U nás momentálne vzali jednu, ktorá nemá pedagogické vzdelanie - ibaže má známosti. 😒 Preto ma zaujíma, či sa vôbec mám snažiť pýtať na túto prácu- pokial nemám pedagogickú školu. A akosi to neviem nikde vygoogliť.

zkrajcuskova
20. sep 2014

@polyana ano kludne sa pytajte aj bez ped. Vzdelania. Poznam ludi co to robia bez tohto vzdelania. Drzim palce 🙂 .

polyana
20. sep 2014

@zkrajcuskova Dakujem krásne, ma to povzbudilo 🙂

martinba33
26. sep 2014

No, neviem ci uz nie je tema pase, ale ak by to niekto este cital, tak asistent je super praca pre cloveka s min. Stredoskolskym vzdelanim, pokial sa jedna o asistenta ziaka, a VS vzdelanim nespecifikovaneho smeru, pokial sa jedna o asistenta ucitela.
Pisem ako otec adhd ziaka, ktory si takeho asistenta ziaka sam platil, pretoze ministerstvo nedavalo financne prostriedky, a skola tvrdla ze ziacika vyluci (samozrejme blafovala).
Nebudem hovorit o omacke okolo finacii a povoleni, len k samotnej praci:
Asistent svojou pritomnostou na hodinach uzasne ukludnil situaciu, je to najmenej invazivne a pritom najintenzivnejsie riesenie na zabezpecenie vhodnej pracovnej klimy v triede s postihnutym, alebo postihnutymi detmi. Tych je totiz spravidla v triede podla statistiky ktoru najdete na webe, viac, tak minimalne traja, aj ked rodicia nie vsetkych davaju integrovat, pretoze sa boja ze to pojde v ich posudku dalej.
Asistent sedi bud so ziakom v lavici, alebo vzadu v triede, a ma na starosti zvysenie koncentracie dietata, co potrebuju hlavne deti s fyzickym postihnutim (dyspraktici, ADD, asperger a podobne dys...), alebo pri ADHD detoch sleduje, cie uz nezacina stracat koncentraciu ( spravidla tak po 20 min po zaciatku hodiny), potom nastane faza posunkov (pssst) a sepkania (pis, pocuvaj). V najhorsom pripade sa tazke Adhd dieta vytiahnenna chodbu, kde sa prebehne, ukludni a o 5 minut ide spat do triedy.
Asistent okrem toho kontroluje, ci dieta zapisuje ucivo, a ci si poznacilo DU, pretoze s tymitomdetmi treba systematicky pracovat doma. Asistent obvykle po par tyzdnoch ustabilizuje triedu tak, ze vela z tychto veci odpada, kedze opadne "davova vyrusovacia psychoza", ktora vznika tak ze ostatne deti nechapu, ze postihnute dieta za svoju diagnozu nemoze, a vyrusuje podvedome vedomo. Oni samozrejme budu chciet tiez to iste co ma povolene ine dieta, budu sa toho surovo dozadovat v domneni ze tiez nebudu potrestani...
Pritomnost asistenta tieto davove javy na 95 % vyluci (osobna skusenost), a ten si potom moze siediet v lavici a citat alebo sa ucit na sobotne cvika, a zasahovat len v pripade "zvysenia sumu" v triede. A na dusi ho moze hriat pocit ze pomaha v dobrej veci a este aj z tej trosky chechtacikov v kesenke ( je to praca tak na 5 hodin denne, cize tak nejako poluvazok). A ak studuju pedagogiku, psychologiu alebo socialnu starostlivost, dostanu este aj potvrdenie o praci...
Inak asistenti su stale potrebni, a ani pracovne, ani studenstke agentury na tomeste vobec nezareagovali, takze aj ja este stale hladam asistenta/ku. Viete, dievcata otehotneju, alebo ukoncia skolu a odidu na vychod alebo na zapad, a kazdy rok a niekdy aj pol treba najst novu...

christiana04
9. nov 2014

Ahojte... Mám vyštudovanú soc. prácu Mgr. a momentálne študujem 1. ročník Predškolskej a elementárnej pedagogiky ... môžem sa už teraz uplatniť v školstve?

martinba33
9. nov 2014

@christiana04
Ano, Christiana. V skolskom klube, alebo ako asistentka. Problem je len v ohodnoteni... Na tieto pozicie je zo strany ministerstva skolstva uvolnenych len 2,7 EUR na hodinu. Preto treba oslovovat skoly, ktore prave teraz po avizovanom zvyseni rozpoctu na asistentov na 1600 ludi zacinaju s naborom vhodnych ludi. A po dohode s riaditelom a specpeg prislusnej skoly este pohovorit aj s rodicmi konkretne prideleneho skolaka. Oni by mohli dokryt nejaky chechtacik, aby sa to vyplatilo. Upozornujem ale, ze tato praca je skor poslanie, zarobit sa na nej moc neda, mohla by sice aspon uzivit, ale na to je lepsie mat aj zarabajuceho partnera, s ktorym sa domace financie daju zvladnut jednoduchsie. 🙂 A este pokusit sa natiahnut tu 5 hodinovu asistenciu aj na robenie uloh po skole, proste doplnit to po dohovore s rodicmi na 8 hodin. Potom uz je to ako ucitelsky plat...

tin007
23. jan 2015

@martinba33 Mozem otazku? Napisem do IP.

katussamus
27. jan 2015

Neviete kde by bola este moznost dat vediet ze mam zaujem o pracu asistenta okrem skol?

tin007
27. jan 2015

@katussamus Myslis asistenta ucitela alebo asistenta ziaka? Ak asistenta ucitela, musis mat prislusne pedagogicke vzdelanie a okrem skol sa mozes informovat aj na prislusnom samosprávnom kraji, resp. na obci, ci neziadali o peniaze na asistenta. Ak myslis aisistenta ziaka, skusa sa spytat v spadovom CPPPaP, ci tam nemaju nejakých rodicov, ktori hladaju asistentov pre svoje deti, resp. u miestneho pedopsychiatra alebo klinického psychológa.

katussamus
28. jan 2015

@tin007 dakujem mam zaujem o asistenta ziaka

tin007
29. jan 2015

@katussamus Pripadne sa spytaj aj na skolach, ci nahodou nevedia o rodicoch, ktori ich hladaju pre svoje deti.

annie34
24. feb 2015

Ahojte chcela by som sa opytat na skusenosti s asistentom ucitela/ziaka. Mam skončenu VŠ 1 stupen na prirodovedeckej fakulte biologia-chemia. Potrebujete iny odbor na to aby ste asistenta U/Z mohli robit?? Dakujem.

tin007
15. mar 2015

@annie34 Na asistenta ziaka nepotrebujes mat ziadne vzdelanie; tam ta plati rodic ziaka, ktory ho pre neho vybavil. Na asistenta ucitela musis mat pedagogicke vzdelanie a plati ta mesto/obec alebo kraj (zalezi ako takého asistenta vybavuje riaditel, z akého dovodu). Takto som to dostala vysvetlene ja, tak dufam, ze som si to spravne zapamatala.

annie34
17. mar 2015

@tin007 Ďakujem za info a odpoveď 🙂

petrula21
17. mar 2015

Pracovala som ako asistentka na ZŠ V prvom ročníku.vôbec má neplatili rodičia, ale škola, ktorá má zamestnala ak chcete vedieť niečo konkrétne kľudne mi napíšte správu 🙂

tin007
17. mar 2015

@petrula21 Ano, mohla ta zamestnat aj skola, ak si vyclenila/nasla dost penazi na zamestnanie asistenta (bola si asistentkou ziaka alebo ucitela?). Vo vela pripadoch vsak skola nema peniaze a jednoducho odporuci rodicovi, aby si otazku asistencie poriesil sam.

mariamay
17. mar 2015

Babenky,ktore viete,prosim vas ako je financne ohodnoteny asistent ucitela ci uz na zs alebo na specialnej?Velka vdaka za info.

petrula21
17. mar 2015

V zmluve som mala asistent pedagóga. Ani škola si vyčlenila peniaze aby si mohli zamestnať koho uznajú za vhodné A.nie niekoho Z úradu koho nepoznajú. No.mala.som na starosti aj dievčatko so zrakovým A somatickym postihnutím.

lucinkaboz
17. mar 2015

@zkrajcuskova ahoj, mas teda ss vzdelanie pedagogickeho smeru? dakujem

annie34
17. mar 2015

@petrula21 Ahoj a prosim ta mas vzdelanie pedagogickeho smeru?

annie34
17. mar 2015

Lebo ja som pocula teda ze na absolventsku prax ako pedag asistent posielali ludi z uradu,ktorinemali pedagogicke vzdelanie...

tin007
17. mar 2015

@petrula21 Asistent pedagóga je normalne zamestnanec skoly, takze je jasne, ze si ho vybera skola podla toho, na aku asistenciu ho potrebuje.

belasy_motylik
17. mar 2015

Prosím, vie niekto, aký je v súčasnoti plat asistenta? Pravdaže v hodinovej mzde. Veľmi by mi táto informácia pomohla, ďakujem 🙂