Bojím sa, že sa po vysokej škole nezamestnám

16. mar 2021

Ahojte, študujem 4.ročník VŠ a napriek tomu, že na SŠ som mala vyznamenania aj na maturitách s VŠ je to horšie, každý akademický rok (s výnimkou minulého) som 1 predmet prenášala a veľmi by chcela ísť po škole aj na Phd. ale bojím sa, že kvôli tomu, že nemám dobré priemery ma nezoberú ani nikde nezamestnajú... Už od 1.ročníka na VŠ sa hanbím za svoje známky aj keď sa podstivo učím a odbor, ktorý študujem ma veľmi napĺňa nič iné si neviem predstaviť študovať ani robiť v budúcnosti ale nejak mi šťastie na skúškach s ovládaním teórie nepraje aj keď prax mám na lepšej úrovni, ale to nikoho nezaujíma všetkým ide najmä o teoretické poznatky... Myslíte si, že budem mať nejakú šancu sa niekde uplatniť? Viem, všetci hovoria, že známky nie sú podstatné ale ak niekto bude mať 2 uchádzačov jedného s červeným diplomom a potom mňa určite mňa nezoberie... S týmto pocitom bojujem odkedy som nastúpila na školu, pred každým zápočtom alebo skúškou mám zo stresu žalúdočné problémy lebo už dopredu viem, že A nedostanem a len sa strápnim aká som hlúpa a skoro na každej hodine mám pocit, že som najhlúpejšia z celej štúdijnej skupiny...

P.S. Z osobných dôvodov nechcem veľmi písať, aký odbor študujem ale celé štúdium je jedno z náročnejších na rozdiel od niektorých iných vysokých škôl kde stačí na úspešný zápočet alebo skúšku minimálne 51% my máme 65%...

bluka2
16. mar 2021

Poviem ti, neviem či novinku, ale známky či farba diplomu po škole žiadneho zamestnávateľa nezaujímajú... Tak sa uvoľní a možno to aj pôjde ľahšie 😉

elizabet173
16. mar 2021

ešte som nepočula, že by niekoho na pohovore zaujímalo, aké si mala známky, nechápem, na čo sa stresuješ dopredu

konicekhop
16. mar 2021

Ani to neries,skola a prax 1 a milion,ak nie viac 🙂 treba mat aj stastie,byt v spravny cas na spravnom mieste, hlavne necakat a ked nieco chces treba vsade pisat,ozyvat sa, pracu si najdes na 100%, ja som sa velmi dobre ucila a aj na ss aj vs,a je to totalne jedno, vybavene a diplom Tak max. Donesies prefotene na personalne a tam ro konci,bud ta praca a kolegovia porom budu bavit,alebo budes skusat dalej a kym si na skole ohladne prace nestresuj a naco,kolko ludi vystuduje nieco a robi komplet inu vec.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maud13
16. mar 2021

dnes sa už na niektorých školách ani farebne diplomy neodlišujú a všetkým chodia čierne. tí, čo by mali mať akože červený len dostanú dnu lístok navyše, že prospel s vyznamenaním,, to je všetko.
sesternica mojej mamy má 2 červené diplomy a nevedela sa zamestnať. určite nikoho nebude zaujímať tvoj priemer na výške. a ak hej, ani by som sa tam nehlásila..

leuchtturm
16. mar 2021

preco sa trapis znamkami? Najlepsie uplatnenie aj tak maju ti najblbsi s nie prilis oslnivymi znamkami.

bluka2
16. mar 2021

Pred skúškou si môžeš povedať - čo najhoršie sa môže stať? Nespravis ju. Nespravis ju 2x či koľko a čo najhoršie sa môže stať? Študuješ o rok dlhšie. Poviem ti, mne sa to stalo a som za to rada. Ten rok, čo som musela čakať na ďalší pokus na jediný jeden predmet, respektíve na jeho časť (1/3), som išla skúsiť, či sa mi to rýchlejšie nepodarí ukončiť v zahraničí a otvorilo mi to úplne nové horizonty. Takže sa kľudne otvor aj možnostiam, ktorých sa bojíš, tam sa začína všetko zaujímavé v živote😂

choco6
16. mar 2021

Skor by som ti odporucila uz teraz pisat pozerat buducich zamestnavatelov, hladat si nejaku neplatenu staz a prax v odbore a zacat uz pocas skoly ziskavat prax. To je ovela dolezitejsie ako nejake znamky. Ludia s cervenymi diplomami su castokrat v praxi uplne neschopni 🤷

elenka74
16. mar 2021

Ja ti odporúčam nájsť si brigádu vo svojom obore, pre mnohých zamestnávateľov je dôležité či máš aspoň nejakú prax

devil6464
16. mar 2021

Ak ťa odbor čo študuješ baví, tak známky by som vôbec neriešila. Veď študuješ kvôli sebe, že si z toho niečo odnesieš a naučíš a nie kvôli známkam. Zamestnávateľa známky nezaujímajú, skôr skúsenosti, prax, stáže, vzdelávacie pobyty, mimoškolské aktivity, jazkyky a iné schopnosti. Uplatnenia by som sa skôr bála skôr kvôli korone, nie známkam. Hovorím z vlastnej skúsenosti ako skoro čerstvý absolvent 😀

nominativ
16. mar 2021

Tým ta nechcem odradiť od snahy, ale zamestnávateľovi je jedno, či máš A alebo E od vrchu dole. Už iná vec je to, čo vieš. Ale to sa nemusí zhodovať so známkami.

meluela
16. mar 2021

Aj keby som chcela, znamky sa mi do zivotopisu nikdy nepodarilo napisat 🙂 sustred sa na to, co vies realne ponuknut zamestnavatelovi. V pripade ze je to firma ktora sa znazi byt ziskova, tak to musi byt nieco, co mu vygeneruje zisk. Ak chces ostat v akademickej oblasti, tak tam je zasa dolezita publikacna cinnosti, mozno odporucania od pedagogov, absolvovane studijne pobyty. Neziskovky zasa celkovy tvoj pristup k zivotu, skusenosti, co si schopna robit.

deti95060810
16. mar 2021

ak chceš Phd, tak tam sa na známky pozerá.... Syn chodí , už je v treťom ročníku. Jednu jeho známu min. rok na Phd nezobrali, lebo sa našli uchádzači čo mali lepšie známky ako ona... Dlho sa nemohla zamestnať. Bavíme sa o technike...

bluka2
16. mar 2021

@choco6 to je pravda, ja som raz počas štúdia bola na stáží na jednom nemenovanom ministerstve, kde bola okrem mňa aj jedna baba, ktorá tam bola vybraná za naj známky. Keď sme mali spolu také uvítanie, sa nás panko spýtal, či by sme tu chceli naozaj pracovať. Ona v napätí, zadržaný dych, prikývla, že áno. A on sa otočil ku mne a čo vy? Ja že to neviem, podľa toho, aké to tu bude. A on, že vy ste tu na správnom mieste 🤣 tým chcem povedať, že z tohto a milión ďalších prípadov vidím, že úspech majú skôr ľudia, ktorí neberú všetko smrteľne vážne. Autorka, zmeň svoj prístup pre svoje dobro

bluka2
16. mar 2021

@deti95060810 prosím ťa, ako kde. Ja som stále zapísaná na PhD v technickom odbore (už milión rokov) a mala som iba také priemerné známky - celé spektrum

tomyhardy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
16. mar 2021

Teda ty si absolútne neveríš.A to je základ aj toho či si nájdeš prácu.Vobec nerieš známky, diplomy dôležité je kus šťastia a vyžarovanie.Mozes mať výborne výsledky prídeš na pohovor a, keď sa nevieš predať či budeš utiahnuta, bez sebavedomia bolo Ti celé studium zbytočne.Vobec nebuď v krci a hlavne pozitívne😉

zuzka38
16. mar 2021

ak mas taketo strachy a obavy uz teraz, asi by som vyhladala terapeuta...
a po dalsie dolezite je pocas vysokej skoly brigadovat vo svojom obore, naberat prax..

deti95060810
16. mar 2021

@bluka2 tak pred milion rokmi možno...😉
si myslíš že klamem, alebo vymýšľam...?

bluka2
16. mar 2021

@deti95060810 nie, myslím si, že každá škola má iné pravidlá a ja zhodou okolností som zapísaná na dobrej. Tým chcem povedať, že aj s obyčajnými známkami sa dá

autor
16. mar 2021

@deti95060810 no, presne sa toho bojím, že na ďalšie štúdium som už odpísaná a na to od nástupu na školu bol môj cieľ...
-
Na prax chodím vo svojom odbore už od 2.ročníka bez prestávky, mám aj niekoľko akreditovaných kurzov (aj keď nie v odbore, ktorý študujem), keď ešte nebola korona som sa aktívne venovala aj mimoškolským činnostiam, ktoré teraz nie je možné vykonávať...

littlebubble
16. mar 2021

Vážne si myslíš, že niekoho zaujíma či si mala červený diplom? 😂😂😂
Keď budeš v praxi nepoužiteľná tak ťa nezachráni žiadny papier.

liz_lemon
16. mar 2021

podstivo? dufam, ze nestudujes SLJ

deti95060810
16. mar 2021

mysli pozitívne... a čo potom tí čo opakovali podchvíľou ročník? Určite sa zamestnáš....

savanna
16. mar 2021

Este nikto sa ma nikdy na pohovore nepytal, ci mam cerveny diplom ani na znamky. Zaujimali ich jazykove znalosti, timovy duch, ci mam zdravy rozum, reakcie v konkretnych situaciach, ci dokazem zapadnut do kolektivu, toto su veci, ktore sa na znamkach nijako neukazu. Preto nezufaj, kolki pretiahli studium aj o niekolko rokov a svet sa nezrutil a pracuju ako vsetci ostatni.

lindous
16. mar 2021

Na PhD chceš pokračovať na škole kde študuješ alebo ísť inam prípadne do zahraničia ? Je to odbor, v ktorom je veľký záujem o PhD, teda bude chcieť pokračovať veľa tvojich spolužiakov ?
Ak chceš zostať na svojej škole a dobre sa "zapíšeš" u svojho školiteľa na diplomovke a budeš chcieť pokračovať v danej problematike na PhD, tak si nemyslím, že budeš mať problém s prijatím, bez ohľadu na známky 🙂 hlavne sa kvôli tomu tak nestresuj !!

autor
16. mar 2021

@lindous tak viac-menej je mi jedno, či by som študovala tu alebo v zahraničí len nech niekde sa dostanem... čo sa týka záujmu u nás berú okolo 2-4 doktorandov na 1 katedru, no niektoré nemajú ani 1 doktoranda tak by som povedala, že záujem závisí od katedry a od ľudí, ktorí tam pracujú... A zo spolužiakov poznám len 2-3 ktorí nad tým uvažujú

lindous
16. mar 2021

Ak by si chcela o tom pokecať viac, napíš, tiež sa chystám na doktorát 🙂

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuvelyn
17. mar 2021

Väčšine zamestnávateľov je jedno akú VS mas vyštudovanú, nie to ešte známky ;)