Bude mať PN vplyv na DNP a na výšku materskej?

salvinka
27. júl 2009

ahojte, hladala som nejaku podobnu temu ale nic som nenasla, tak dufam ze nezakladam nejaku podobnu..

moj problem je nasledovny.. som cca v 10tyzdni tehotenstva a pracujem ako casnicka- kedze mame dost velku terasu, primerane tomu sa aj v praci nabeham a chcela by som si viacej oddychnut.. lekarka mi povedala ze mi pn vypise kedykolvek budem chciet (pretoze vie kde pracujem)
lenze chcela by som vediet z coho sa pn-ka vypocitava- kedze mam este nejake splatky je to pre mna dost podstatne a druha vec..
aby som mala vyssiu matersku, zalozila som si dobrovolne nemocenske poistenie do porodu by mi to malo vyjst tych 270dni, pokial (ako mi to pani na socialke potvrdila) sa mi k nim pripocitaju aj odrobene tri mesiace v predchadzajucom zamestnani.. nebude mat pnka nejaky vplyv na toto DNP?? resp. na vysku tej materskej co sa bude vyratavat??

dakujem ak sa najde niekto schopny mi odpovedat 🙂

salvinka
autor
27. júl 2009

aaa teraz som zistila ze som dala blby nazov temy.. ze pn pocas materskej.. ale to je riadna blbost 😀

gapa
27. júl 2009

slavinka,
ešte napíš dátumy začiatku PP terajšieho, začiatok DNP, a začiatok a koniec ukončeného PP. Lebo možno budeš mať nárok aj na nemocenksé z DNP, no to môžem posúdiť len podla konkrétnych dátumov.

salvinka
autor
27. júl 2009

terajsi pracovny pomer mi zacal 10.septembra 2008 a trva stale.. povodna zmluva bola v hrubom 12000skk, potom nam z nej spravila minimalnu mzdu a nakoniec v aprili cez nejaky dotatok ze chodime len akoby na brigadu cize na paske mam nejakych 2500sk v cistom.. chceli usetrit na odvodoch a ja som s tym vtedy suhlasila kedze to bolo lepsie riesenie ako vyhadzov.. dnp som si zacala platit hned ako som sa dozvedela ze som tehotna tj od 6.7.2009..
a ten pracovny pomer predtym mi zacal zhruba 25.maja 2008 do 31.07.2008 presne to bolo 67dni..

salvinka
autor
30. júl 2009

nik nic?? ☹

kris1109
4. sep 2012

Dobrý den
@gapa ,chcem sa vás pani gapa opýtat,ak som na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dovodov a platím si DNP maximum,možem ist ja so sebou na marodku čiže na PN?a ak by som mohla a budem celý mesiac PN ,kolko by som dostala penazí??dakujem pekne vopred za odpoved.

gapa
4. sep 2012

@kris1109
ak poberáš rodič.príspevok a si dnp a si pn, tak poberáš aj nemocnské a aj Rp. nesleduje sa súbeh.

súbeh poberania matesrkého a nemocenského nie je možný, ale ty už nepoberáš materské, lebo md sa nepredlžuje zo zdr. dôvodov, len RD.

kris1109
4. sep 2012

...hej rodičovský príspevok,takže nemožem,hm?dakujem.

kris1109
4. sep 2012

@kris1109 ...zle som si prečítala,takže možem sa dat na PN?dakujem.

salvinka
autor
3. okt 2012

@kris1109 ano mozte

katarinka2010
24. okt 2012

Ospravedlnujem sa ..ale nechcem zakladat novu diskusiu..tymto by som chcela @gapa poprosit o radu..
Pekny den,
chcela by som vas poprosit o radu. Som na RD od 03/2010, narok na matersku som nemala pretože som predtym denne študovala a dieta bolo neplanovane. DNP som si dobrovolne platila až nasledne po porode cely rok 2010 z minima (z poistenia som sa odhlasila, platila som si ak by som nechtiac otehotnela). V roku 2011 som si neplatila nič, bola som na RD. Od januara 2012 som sa znova prihlasila na DNP (kedže som sa dopočula že po 02/2012by to bolo už naročne na financie, takže opat v pripade ak by som otehotnela aby som mala 270dni splnených). Tento rok som však otehotnela. RD so starším synom mi konči v 03/2013. DNP mi skončilo 25.10. 2012. A termin porodu mam 17.3.2013.
V diskusiach som sa snažila najst odpovede (som vačšinou čitatelom)...avšak nie na všetky som našla...tymto by som vas chcela poprosit o pomoc...
Akym sposobom sa vyplaca materska z DNP? ešte pred porodom? Viem ze nemožem poberat matersku a sučasne RP na staršie dieta. Mam nejaku oznamovaciu voči uradom povinnost? či sami na to pridu že mi RP nemaju posielat?

Dalej ak by ma lekar poslal na PN koli rizikovemu tehotenstvu mam narok do nastupu na matersku na poberanie RP na staršie dieta a sučasne PN (už mam splnených 270 dni)?

Dalej ma trapi relacia odvysielana na tv joj pred nejakym časom..že matky čo si platia DNP a su na RD nesmu prenašat dieta (teda rodit v resp. po termine porodu)...čo je na tom pravdy? prveho syna som prenašala 3 dni mam prirodzene obavy..

Dakujem velmi pekne

moon1979
24. okt 2012

@katarinka2010
- poberať súčasne RP aj PN môžeš
- v ochrannej lehote je problematické nastupovať na MD len pre tie mamičky, ktorým trvá PP, tie to majú sťažené ale nie neriešitelné, čo nie je tvoj prípad, lebo nemáš trvajúci PP kedže si predtým študovala, takže sa nemáš prečo znervozňovať ... počas plynutia OL ti nesmie vzniknúť nové NP napr. zo spomínaného zamestnania ... vyriešiť sa to dá znovu poistením pár dní pred nástupom na MD, avšak nárok na MD z DNP by vznikol len z minima ...
- v OL musis nastupiť presne 6tt pred PTP ani o deň skôr ani o deň neskôr ... vypočíta sa to z VZ z ktorého si si platila z toho 65%

katarinka2010
24. okt 2012

@moon1979 velmi pekne dakujem..cenim si to

gapa
24. okt 2012

@katarinka2010
súhlas s odpovedou.
to že poberáš materské máš povinnost oznámiť na upsvar odd. soc.vecí a rodiny odkial poberáš RP. A požiadajj o príspevok na starostlivosť o staršie dieťa, ak sa ovšem zákony nezmenia (ak by si nastupovala na md už teraz, tak by si mala nárok. Potom sa pozri do temy Záhadný jednorázový príspevok...

katarinka2010
26. okt 2012

@gapa dakujem..tu oznamovasiu povinnost som neskor našla na nete..v suvislosti s retazovým tehotenstvom...
Dakujem