Budem dostávať normálne materskú v tomto prípade?

katka2808
9. jan 2009
Ahojte. chcem sa spytat...mozno niektora mate skusenosti. zakon vravi, ze "V čase tehotenstva zamestnankyne plynie ochranná doba, počas ktorej jej zamestnávateľ nesmie dať výpoveď,“ ale hovori aj, ze "pracovny pomer uzatvorený na určitú dobu skončí uplynutím tejto doby". Moja otazocku, ci aj ked nastupim na matersku a tri tyzdne na to mi skonci pracovna zmluva, budem dostavat normalnu matersku zo socialnej poistovne (tych 6-8 mesiacov)? dakujem za rady
raona
9. jan 2009
katka,ano pracovny pomer Ti skonci dohodnutym dnom /pokial ale mas super zamestnavatela, moze ti dat zmluvu na dobu neurcitu a tak zostat jeho zamestnankynou aj pocas materskej/, aj ked si tehotna a matersku budes dostavat, materska nezavisi od toho ci ti skonci prac. zmluva alebo nie.. okrem toho prac. zmluva ti konci az po nastupe na MD.

Výška materského je 55 percent denného vymeriavacieho základu. Denným vymeriavacím základom je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Vymeriavacím základom je vlastne hrubý príjem.

Rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské.. cize ak platili za Teba odvody, matersku dostanes...

ak to najdem niekde zrozumitelnejsie napisane, poslem Ti to..
raona
9. jan 2009
este kuk link
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

tam to bolo diskutovane
jaduska
9. jan 2009
katka, ak máš nemocenské poistenie platené 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú, tak ti vzniká nárok na materské. Suma sa počíta z posledného pracovného pomeru, rozhodujúcim obdobím je predchádazajúci rok. To, že ti počas MD skončí pracovná zmluva nebude mať na výpočet materského vplyv. Ak je zmluva na dobu určitú, tak s tebou pracovný pomer ukončiť môžu, aj keď si tehotná. To je jediný prípad, kedy sa to dá (teda potom ešte dohodou, ale to zrejme nie je tvoj prípad)
zuzkaaaa
9. jan 2009
baby, nemocenské poistenie sa počítajú dni ktoré si robila? lebo ja som začala robiť jún 2008 a koncom januára už idem asi na PN
zuzkaaaa
9. jan 2009
takže asi nemám nárok na materskú?
raona
9. jan 2009
a pred junom 2008 si nerobila vobec?
mima22
9. jan 2009
ja som bola zamestnana od januara2008 na dobu urcitu to som mala zmluvu na polroka a v maji som ostala tehotna tak v tom juni mi uz nepredlzili zmluvu dali mi vypoved,ale ja som mala odrobene tych 280dni ci kolko to ma byt a budem dostavat normalnu matetrsku.
katka2808autor
10. jan 2009
ahojte kočky. všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede. teší ma, čo som sa tu dočítala, predsa len dostávať materskú aspoň pol roka je lepšie ako len dostávať rodičovský príspevok z úradu práce. želám Vám pekný deň.
zuzkaaaa
10. jan 2009
reona keď si sa mňa pýtala tak nie lebo som do školy hodila :-|
janette4
10. jan 2009
Zuzkaaa asi nebudeš mať nárok na materskú,lebo nespĺňaš tých 170 odpracovaných dní, jedine ak si si platila nemocenské sama,čo asi nie.hneď od začiatku budeš pravdepodobne dostávať rodičovský príspevok.
zuzkaaaa
10. jan 2009
si sa budem musieť ísť informovať na sociálku, som zvedavá čo mi povedia
raona
11. jan 2009
zuzka, tak to sa chod spytat na socialku, aby si vedela co a ako sa zariadit {myslim papierovo}, neviem ako je to, ked si predtym chodila do skoly..
lusinda2000
11. jan 2009
baby ak smiem prispieť do diskusie,ja som mala tiež na dobu určitú v čase teho. samozrejme,že po uplynutí som dostala výpoveď,už som bola doma na materskej.ale ešte mi toho pol roka platili, tak to asi ešte platí, veď u má to bolo pred dvomi rokmi. ale samozrejme najlepšie sa je spýtať na sociálke.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli