Budem pracovať popri rodičovskej dovolenke. Mám nárok na príspevok?

sonazitnanova
24. aug 2009

Ahojte mamicky 🙂 chcela by som poradit ako to je ked by osm chcela nastupit do prace na 8hodin a som na rodicovskom az do januara kedze maly ma 2roky a 7mesiacou....ci sa da poberat alebo tym padom nemam uz narok ,nevyznam sa teraz v tom tak poprosim o rady dakujem vopred za kazdu rada 🙂 Sona

gapa
7. sep 2009

miroslava,
pre na UPSVar, odkial poberáš RP aj s tým, kto sa počas práce bude o dieťa starať. Na ZP netreba, no neviem ako je to potom s ročným zúčt. ZP.

ninanina
7. sep 2009

dakujem, gapa. cize prispevok nestratim ak syn prestane chodit do jasiel?

posledny den mojho PP bola PN-ka, do prace som sa vratila 2.4., od 1.6. do 31.8. som bola PN. na socialke mi povedali, ze sa na mna vztahuje 6 mesacna ochranna doba a tak sa mi bude materska pocitat s predpokladaneho prijmu. snad to tak realne aj bude 😉

gapa
7. sep 2009

nina,
ak prestane chodiť do súkr.jasli a budeš sa o neho osobne starať, tak nárok na RP máš.

Ak si teda popri poberaní RP pracovala na prac.pomer, tak predpokladám si si potom dala odhlášku zo SP. Teraz ak chceš byť dôch.poistená štátom, treba podať prihlášku a na ZP predpokladám treba zájsť s papierom o poberaní RP.

Ak ti končil PP počas PN, tak je to OK, lebo aj počas PN trvá nem.poistenie, aj ked sa neplatí odvod (počas RD je nem.poistenie prerušené a to je rozdiel). V takom prípade by sa ti mala rátať materská z r.2008, ak si mala nejaký VZ alebo z pravdep. VZ v mesiaci nástupu na MD.

janka1874
7. sep 2009

ahojte
dnes som bola na UPSVar a kedže ma má na starosti jeden síce milý ale nie moc znalý pán tak sa chcem len opýtať kedže som nastúpila na RP v máji 2008 a teraz od 1.9. do práce a malá je u mojich starých rodičov ako to vlastne je s RP odoberú mi ho podľa nového zákona alebo ma budú posudzovať podľa starého
ten milý pán mi najprv jednoznačne tvrdil že mi ho vezmú a potom si už nebol istý tak v podstate moc neviem na čom som

ninanina
7. sep 2009

gaba, este raz dakujem. ty si normalna studnica mudrosti, ja som z tychto uradnych veci uplny jelen 🙂.

dnes som bola na socialke, musim dodatocne podat odhlasku a znovu sa prihlasit...presne ako pises. no a na tu ZP naozaj budem musiet ist, lebo som prave zistila, ze zamestnavatel neopravnene nahlasil, ze nepoberam RP 😖 .

gapa
8. sep 2009

nina,
tak na tú soc.poistovnu zájdi čo najskôr, lebo prihlášku môžeš podať najskôr odo dna, kedy tam prídeš!

No a zamestnávatel neurobil nič neoprávnene. On ťa len odhlásil zo ZP ako zamestnanca, t.j. nahlásil predpokladám ukončenie čerpania RD (lebo u neho si prestala čerpať RD, to nie je o poberaní RP) a tiež nahlásil ukončnenie PP. Ty sa teraz musíš zaregistrovať sama, lebo už nie si zamestnanec, to musia všetky ženy, čo im počas MD, RD, PN končí prac.pomer. Len mnohé o tom nevedia. A hned sa spýtaj na ZP aké papiere po ukončení poberania nemocenského máš priniesť a potom po ukončení poberania materského/ rodič.príspevoku.

miroslava72
9. sep 2009

Ahoj gapa
Prosim ta este o radu.
Mam rocne dieta,poberam rodic.prispevok,ale nie som uz zamestnana
-pocas RD so mnou zamestnanec rozviazal PP-kriza.
Rada by som vedela,ci je mzda pri praci na dohodu popri poberani rodic.prispevku ohranicena nejakou sumou alebo mozem zarobit kolko chcem? Kedy..od akej sumy...musim robit danove priznanie a rocne zuctovanie v ZP?
Dakujem

ninanina
9. sep 2009

gapa, socialku som vybavila vcera, takze je to do tych zakonom pozadovanych 8 dni od vzniku skutocnosti asi ok,nie? ZP vybavim zajtra, uz mam pre nich potvrdenie. to ich zamestnankyna mi povedala, ze moj byvaly zamestnavatel uviedol, ze nepoberam RP co nebola pravda, lebo pocas PP bolo dieta v nestatnom zariadeni a na RP som tym padom mala narok...netusim, co tam vlastne mzdarky nahlasuju, ale dam to doporiadku. este raz velka vdaka 😉

gapa
9. sep 2009

nina,
ved oni len posielajú na SP reg.list fyz.osoby, kde uvedú ukončenie PP a ukončenie RD. Mzdárka sa o poberanie RP nezaujíma.
Jedine z UPSVaR, ak si nahlásila, že dieťa chodí do súkr.škôlky a ty pracuješ a následne si nahlásila, že už nepracuješ ale dieťa by ostalo v škôlke, tak nárok na RP by si stratila. Ale to už som možno písala vyššie.

No hlavne to dať do poriadku.

Pri prihlásení na dôch.poistenie štátom nie je lehota 8dní od zmeny, len pri odhlásení vid § 22 ods.1. A ty si aké dátumy uviedla v kolonke " dátum začiatku poistenia", ked si tam bola včera t.j. 8.9.09?

gapa
9. sep 2009

miroslava,
pre DP záleží, či si podpisuješ vyhlásenie, vtedy máš automaticky preddavkovú dan, ktorú treba v DP vysporiadať. Ak nie, tak či bol príjem do 5000,-Sk (ups, neviem, ako je to presne v eur), lebo pri prjme do 5tis. ak nemáš podpísané vyhlásenie je len zrážková dan a tá je vysporiadaná, aj ked je výhodné si urobiť v takom prípade DP.

Z dôvodu ZP tiež je limiť tuším polovica min.mzdy. No v RZZP sa nevyznám.

miroslava72
9. sep 2009

gapa i tak ti dakujem. 🙂
pekny dnik

ninanina
9. sep 2009

gapa, datum vzniku poistenia na prihlaske som uviedla 1.9., kedze v praci som skoncila 31.8. len ja som sa aj dodatocne odhlasovala,kedze som to neurobila k 1.4.,ked som sa vratila do prace...na odhlaske som uviedla datum vzniku poistenia 1.4.
v tej ZP to teda oni pomotali, nevadi, zajtra im tam pre istotu nesiem potvrdenie z UPSVR, nech nie je zmetok. mozno ma naozaj len zamestnavatel odhlasil a ja im tam musim doniest potvrdenie,ze poberam prispevok...

gapa
9. sep 2009

to ZP presne ako píšeš. Zamestnávatel neurobil žiadnu chybu. To je bežný postup ak konči PP počas poberania RP.
NO a to soc.poistenie sa čudujem. Nie je to tak ako píše zákon. Je jedno, že sa odhlasuješ dodatočne. No nech, je to v tvoj prospech 🙂

eldzina
14. sep 2009

Ahojte.

ako je to v pripade, ked mne skonci materska, nastupim na plny uvazok do prace a na rodicovsku pojde manzel. Na neho sa tiez vztahuje to, ze moze pracovat len na dohodu, t.j. obmedzeny pocet hodin? Lebo na socialnej mu povedali, ze moze pracovat neobmedzene, aj ked je na rodicovskej, co sa mi vsak nezda. O dieta by sme sa starali len my-rodicia, kedze sa tie nase pracovne casy daju sklbit, aby stale bol niekto pri dietati. Dakujeeeem 😉

eldzina
18. sep 2009

Neviete niekto? dostali by sme aj v takomto pripade plny rodicovsky, alebo len tu cast z neho?

slniecko26
18. sep 2009

Ahoj eldzina!
Mňa zaujíma presne to isté ako teba!!!!
Presne takto to chceme riešiť aj my, len nevieme či sa to dá.
Ak niekto vie, budem vďačná za radu!!!!

gapa
18. sep 2009

ak manžel požiada o rodič.príspevok, tak aby mal nan nárok, tak môže pracovať na dohodu (ktorej časový rozsah je upravený zákonníkom práce) ak sa počas jeho práce na dohodu budeš starať o dieťa ty.

monkasponka
18. sep 2009

Bože, gapa ty si fakticky super!

eldzina
19. sep 2009

Dakujem 😉 🙂 😅

ssissi
19. sep 2009

Ahojte, ahoj Gapa, už som písala do témy RP od 01/2010, ale skôr sa to hodí asi sem..
Poradí niekto?

Na MD som nastúpila v 12/2007, RD v 06/2008, t.j. pred 01/01/2009 ("starý zákon"), aktuálne som na RD, dcérka bude mať v decembri 2 roky, a teda poberám rodičovský príspevok.
Od 01/01/2010 zrejme vstúpi do platnosti nový zákon, kde sa vek dieťaťa pri rozhodnutí o výške príspevku rozdeľuje na vek do dvoch rokov a od dvoch rokov.

Ak sa nemýlim, tak ak by som sa (pri starom zákone) od januára 2010 (kedy bude mať dcérka 2 roky) rozhodla ísť do práce, a dcérku umiestniť do súkromného zariadenia - súkromné jasle, opatrovateľské centrum......, tak rodičovský príspevok by som poberala naďalej do veku 3 rokov dcérky v 100%-tnej výške - na vykrytie časti nákladov na jasle. Vie mi niekto poradiť, ako to bude od 01/01/2010? Nástupom do práce zanikne nárok na RP v 100% výške?? Alebo sa ma naďalej bude týkať zákon spred r. 2009?

Gapa???
Ďakujem

ssissi
19. sep 2009

Prípadne, či je nárok aspoň na Príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 100% rodičovského príspevku, v prípade, ak matka nastúpi pri 2-ročnom dieťati do práce, a RP poberala od r. 2008, a dieťa umiestni do súkromného zariadenia - všetko od 01/01/2010 - aj nástup do práce, aj súkromné zariadenie. Ďakujem.

majula28
19. sep 2009

poradíte mi? Ja som SZČO momentálne ešte na materskej do novembra. Potom by som mala poberať RP ale by som musela zrušiť živnosť, tak sme chceli aby ho poberal manžel, ale na úrade ÚPSVaR mu povedali, že RP dostane iba človek bez zamestnania, takže by musel dať výpoveď. Tak sa chcem spýtať čo je na tom pravdy? Ďakujem za odpoveď

gapa
20. sep 2009

majula,
na RP má nárok nie rodič bez zamestnania, ale rodič, ktorý nie je zárobkovo činný, t.j. musel by v zamestnaní čerpať rodičovskú dovolenku (vtedy zárobkovo činný nie je), takže ste sa len zle pochopili. Ak by zamestnávatela požiadal o čerpanie rodič.dovolenky, tak je zamestnávatel mu povinný ju poskytnúť. Ale jeho pôvodné miesto mu nie je povinný držať. A tiež počas čerpania RD nie je poistený v nezamestnanosti a sám si musí dať prihášku na SP aby bol dôchodkovo poistený. A to najneskôr v den začatia čerpania RD, ak chce súvislé dôch.poistnie. Ty si musíš dať samozrejme odhlášku.

gapa
20. sep 2009

ssissi,
ak nepožiadaša upsvar o to, aby ťa posudzovali podla nového zákona, tak stále platí na teba prechodné ustanovenie, takže budeš poberať RP aj počas vykonávania zárobkovej činnosti, ak dieťa nepôjde do škôlky. Do súkromných jaslí chodiť môže. Takže pre teba nie je výhodné žiadať posúdenie podla nového zákona, aj tak podla teraz prezentovaného návrhu by si nárok na ten vyšší RP nemala.

Tiež by si mala nárok aj na prísp. na starostlivosť o dieťa, ale to by si musela dokladovať výdaje a pre teba je jednoduchšie poberať RP, ak nemáš viac detí vo veku do 6rokov. Jedine v tom prípade ak výdaje na jasle na viac detí do 3rokov prevyšujú výšku RP je to výhodnejšie.

ssissi
20. sep 2009

Gapa, ďakujem ti za informácie, si poklad.
A čo sa týka toho prís. na starostlivosť o dieťa, tak pozerala som v zák. že o čo ide, správne som to pochopila, že 1 dieťa = 1 príspevok/mesačne vyplácaná čiastka, pri zdokladovaní nákladov na jasličky, maximálne však do výšky rodičovského príspevku?? T.j. naozaj je najlepšie poberať naďalej Rodičovský príspevok v r.2010 (pľa starého zákona), že áno.
Ešte jedna otázočka - ono by to malo platiť vo všeobecnosti, že ak niekto funguje podľa starého zákona (v mojom prípade spred roku 2009), tak to len tak naraz nezmenia, nie? Pýtam sa, lebo do konca októbra sa musím rozhodnúť čo a ako v práci, nájsť jasličky a tak, a ak by prípadne "múdre hlavy" dodatočne predsa len zatrhli RP pre pracujúce mamičky, ktoré majú detičky v súkromných jasliach, tak som v keli 😅 (RP mi vykryje asi tak 40% ceny súkromných jasličiek 😒, zvyšok pôjde z platu, ale bez tohto vykrytia by môj návrat do práce po finančnej stránke nemal veľký zmysel..).

bzucinka2
21. sep 2009

ahojte, ja som na MD od 1/2008, od 8/2008 som na RD, stale mi trva PP, ale popri RD sa mi naskytla moznost privyrobit si pracou z domu, mozem pracovat na dohodu, ci brigadnicky a nestratit teda RP? O maleho by sa mi starala kamoska
ja to tiez potrebne nahlasovat na UPSVAS?
kolko hodin tyzdenne mozem vlastne oficialne pracovat?
Dakujem 😉

bubik142
26. sep 2009

Gapa, si skvela a obdivujem ta, ako dokazes poradit... Prosim ta prave mi konci materska a budem poberat RP a som zamestnana na polovicny uväzok... A ked sa teraz nahodou vratim do prace, tak dostanem cely rod. prispevok? Alebo len nejake percenta? A ake vyhody, pripadne nevyhody ma moj zamestnavatel? DAKUJEM VOPRED ZA ODPOVED. 😉

dadulik75
27. sep 2009

ahoj bzucinka2 ja som sa na to bola informovat na urade a tam mi povedali ze mozem pracovat kolko chcem a nikoho a nic to neovlivni ja som sice na rodicoskom od aprila 2007 ale to nevadi obmedzene su len mamicky ktore nastupili na matersku /rodicovsky prispevok/ v januari 2009 tie maju vraj take moznosti ako mi

gapa
27. sep 2009

ssissi,
ja ti to nezaručím, no len predpokladám, že ked tak nespravili od 1.1.09, tak aj teraz to pre maminy ako si ty ostane postarom, ak nepožiadajú, že chcú byť posudzované podla nového zákona.

gapa
27. sep 2009

bzučinka,
myslím, že sa to nahlasuje, no vlastne si nepamätám, ako je to s dohodami v starom zákone, lebo ho nemám vytlačený a na stránke upsvar je už len nové znenie. Takže neviem, či je to ako po novom. Dohoda o prac.činnosti podla ZP je tuším 10hod. týždenne. a Dohoda o vykonaní práce 350hodín na kalend.rok.