Budem pracovať popri rodičovskej dovolenke. Mám nárok na príspevok?

sonazitnanova
24. aug 2009

Ahojte mamicky 🙂 chcela by som poradit ako to je ked by osm chcela nastupit do prace na 8hodin a som na rodicovskom az do januara kedze maly ma 2roky a 7mesiacou....ci sa da poberat alebo tym padom nemam uz narok ,nevyznam sa teraz v tom tak poprosim o rady dakujem vopred za kazdu rada 🙂 Sona

gapa
27. sep 2009

bubík,
ak budeš pracovať na prac.pomer, tak nemôžeš poberať RP, ale len príspevok na starostl. o dieťa. Podla toho kto sa o dieťa stará bud vo výške 25% z RP (ak sama alebo niekto z rodiny alebo bez živnosti) alebo skutočných preukázaných nákladov max. do výšky RP (ak škôlka, jasle, živnostník)

výhody pre zamestnávatela? neviem, čo tým myslíš.

bubik142
27. sep 2009

Gapa, dakujem ty si anjel. Takze RP by som tym vlastne stratila ☹ A prosim ta uz mam papiere, ktore si musim vypisat a napisat ziadost zamestnavatelovi, ze ma nechava 3 roky na materskej dovolenke... A na materskej som od 25.1. 2009, tak na ziadost mam napisat, ze ho ziadam o matersku dovolenku od toho 25.1. 09 do 25.1. 12? Dakujem ti strasne moc za radu, daaaakujem 🙂 😉

gapa
27. sep 2009

treba napísať, že žiadaš o rodičovskú dovolenku od xx.xx.xx do troch rokov dieťaťa (ak teda to myslíš) a priložiť kopiu rodného listu dieťaťa, ak si ju už zamestnávatelovi nedala. Kedy začneš čerpať RD zistíš z dokladov od soc.poistovne. Určite si si vybavovala rodič.príspevok a potrebovala potvrdenie o poberaní materkého. Čerpanie materskej dovolenky je zhodné s obdobím poberania materského (teda v ideálnom prípade, ked nikto nič nezanedbá a je nárok na materské). Takže RD začína den po ukončení poberania materksého. Materské sa obvykle poberá 28týždnov alebo 37.

dadulik75
30. sep 2009

ja sa omluvam za to co som napisala na strane 2 vsimla som si to az teraz ....takze mamicky ktore vraj nastupili na matersku v roku 2009 nemaju take moznosti ist pracovat ako mamicky ktore nastupili prv ale aj tak by som odporucila sa ist informovat radsej lebo kazdu chvilku sa to meni hlavne v septembroch vraj a v januari potom.....ja osobne chodim na urad najradsej v pondelok vtedy su uradnicky odychnute a su take milucke ze obcas mi povedia aj to co nemaju hovorit takze asi tolko.................

kukulkaja
1. okt 2009

Ahoj Gapa, poprosím ťa o radu, resp. potvrdenie toho, čo som zistila v tejto diskusii. Nastupovala som na materskú v r. 2007, na rodičovský príspevok v r. 2008. Malá bude mať teraz v novembri 2 roky a volal mi zamestnávateľ, či sa nechcem vrátiť. Rozmýšľam o tom a zvažujem všetky za a proti a samozrejme aj finančnú stránku. Podľa tvojich predchádzajúcich rád by som mala dostávať normálne ďalej rodičovský príspevok, ak sa o malú bude starať kamarátka, ktorá je doma. Je to tak? Ďakujem krásne za pomoc.

klauduska
2. okt 2009

Ahojte,

gapa,toto som nasla na nete a som z toho dost mimo,kedze sa tu stale pise o tom,ze dohoda,nie je zarobkova cinnost a teda poberanie RP a pracovanie na dohodu je mozne je mozne!!!
Podla tohto clanku a p. Mihala zrejme nie.

Kde je pravda?Ako sa k nej dopatrat? 😒

elienka
2. okt 2009

Tento článok p. Mihála sa týka návrhu zákona ktorý zatiaľ prijala vláda a pôjde do parlamentu, takže ak to schvália, tak to bude platiť od 1.jan 2010.
V zákone platnom dnes je naozaj napísané, že môžeš pracovať na dohodu a o rodič. príspevok neprídeš.

klauduska
2. okt 2009

hm,tak to som aj tak nevyhrala,lebo sa to mna bude tykat buduci rok.... 😒

koniarova
2. okt 2009

Tak napíšeš dohodu na manžela. Podľa mňa je to možné.

klauduska
2. okt 2009

napad to nie je zly,ale to neviem ci by zamestnavatel s tym suhlasil..... 😒

grisa
2. okt 2009

Ahojte baby a mne by ste vedeli poradit? Zijem v zahranici, ale rodicovsky prispevok poberam zo slovenska, kedze tu som nepracovala. Dcerka sa narodila v marci 2008, a v decembri 2008 som poziadala o rodicovsky prispevok, ktory mi bol schvaleny v janurari 2009 s tym, ze rodic. prispevok mi vyplatia od septembra 2008. Len teraz neviem, ci sa uz na mna vztahuje ten novy zakon po 1.1.2009 alebo ten stary??
A druha otazka je, ze teraz tu mam moznost pracovat na 4 hodiny denne, s tym, ze o malu sa zatial postara manzel-ostava mi tak narok na rodicovsky prispevok, alebo nie? Ak ano, musim na slovensku nahlasit, ze idem pracovat? Dakujem 😉

andree22
2. okt 2009

mozem sa spytat?? Syn ma 3 roky poziadala som o predlzeny rod.prisp.pre synov zdrav stav.Nastupila som do prace na 8 hodin.A chcela by som dat syna aspon na 4 hod. do skolky .A na UPSVaR mi povedali ze mozem chodit do prace ,mozem poberat rod.prispevok a mozem dat dieta na 4 hod.do skolky statnej.JE NIECO NA TOM PRAVDY MOZEM TO TAK SPRAVIT ??

andree22
2. okt 2009

🙂