Budem pracovať popri rodičovskej dovolenke. Mám nárok na príspevok?

sonazitnanova
24. aug 2009

Ahojte mamicky 🙂 chcela by som poradit ako to je ked by osm chcela nastupit do prace na 8hodin a som na rodicovskom az do januara kedze maly ma 2roky a 7mesiacou....ci sa da poberat alebo tym padom nemam uz narok ,nevyznam sa teraz v tom tak poprosim o rady dakujem vopred za kazdu rada 🙂 Sona

gapa
24. aug 2009

sona,
ty si začala poberať RP ešte pred r.2009, takže môžeš aj pracovať popri poberaní RP. Len treba nahlásiť na UPSVaR, že nastupuješ do práce a kto sa bude o dieťa starať.

ak by však išlo do škôlky, ktorá je napojená na štát.rozpočet (dostáva dotácie), tak nárok na RP nemáš.

Tiež si treba podať odhlášku na SP odo dna nástupu do prac.pomeru. Predpokladám a dúfam prihlášku si si po pôrode na SP podala, lebo si nastupovala na Md až po 31.7.06.

sonazitnanova
autor
25. aug 2009

Dakujem pekne za radu 🙂

zanebudka
27. aug 2009

ahoj
tiež potrebujem poradiť ohľadne práce popri RP, od decembra som bola na MD a tento mesiac som nastúpila na RP, keďže sa na mňa nevzťahuje predošlý zákon ako je to po novom? môžem popri RP pracovať / privyrobiť si / trebárs na dohodu o vykonaní práce, alebo mandátnu či príkaznú zmluvu? a na príkaznú alebo mandátnu by som musela mať živnosť? kdesi som čítala že na dohodu to ide a na ÚPSVaR, kde som žiadala o RP mi pani pracovníčka povedala, že nemôžem.

gapa
27. aug 2009

ak budeš pracovať na dohodu o vyk.práce alebo prac.činnosti a počas vykonávania tejto práce sa o dieťa bude starať niekto z rodiny, tak môžeš popri tom poberať RP. Len to treba "asi" oznámiť na UP aj s tým, kto sa o dieťa stará.

ak by si mala aktívnu živnosť, tak nárok na RP strácaš.

zanebudka
27. aug 2009

dík gapa, takže rozumiem tomu správne? dohoda áno, ale príkazná či mandátna zmluva ak chcem poberať PR nie. a pri dohode je to nejako finančne alebo časovo obmedzené?

dari
28. aug 2009

ahojte,

potrebujem poradit i ked je to tu vlastne jasne napisane....lenze na UPSVaR mi bolo povedane, ze vsetky pracovne pomery okrem dohody znamenaju ze stratim narok na RP...

- nastupila som na RD este v roku 2008
- mam stale trvajuci hlavny pracovny pomer z prveho zamestania
- naskytla sa mi moznost pracovat na plny pracovny cas subezne s mojim prvym hlavnym pracovnym pomerom (kde cerpam rodicovsku dovolenku)
- v tom pripade by som malu dala do sukromnej skolky, alebo by sa o nu staral niekto z rodiny

Zostava mi narok na RP ??? Vdaka !

🙂

gapa
28. aug 2009

dari,
ak si začala poberať RP od r.2008, tak aj popri práci na PP môžeš poberať RP ak sa o dieťa stará niekto z rodiny alebo do súkr.jasiel. Stratila by si nárok ak by navštevovala štátom dotovanú škôlku (aj niektoré súkromné sú vraj dotované štátom).
Aspon podla teraz platného zákona o RP to tak je.

zanebudka,
osobne sa nevyznám v príkazových a mandátnych zmluvach a nemám s tým skúsenosť a neviem nadväznosti na živnostenský zákon ..., no zákon o rodič.príspevku nehovorí odkrem o práci na dohodu o žiadnej výnimke pri vykonávaní zárobkovej činnosti, pri ktorej by nárok ostal. Časové obmedzenie dohod vyplýva zo zákonníka práce (max. 350hod ročne DoVP, max tuším 10hodín týždenne DoPč) a finančne nie je limit. Pre ZP záleží od okolností, no v tom sa nevyznám.

zanebudka
29. aug 2009

´dakujem gapa

slniecko26
29. aug 2009

Ahojte mohli by ste mi poradiť.
Ak by som chcela po ukončení materskej dovolenky opať nastupiť do práce, (na materskej som od mája 2009) a kamarátka by sa mi starala o maličkú mám nárok na poberanie RP (kamarátka ma ročného chlapčka). Do práce by som nastupovala vo februáry 2010. Je mi smutno ked si na to spomeniem ale hypotéky musí niekto platiť ☹

gapa
29. aug 2009

slniečko,
nie, len na prísp. na star.o dieťa vo výške 25% z RP.

Jedine ak by si pracovala na dohodu, tak predpokladám, že áno, aj ked v prípade, že sa stará o dieťa niekto cudzí, tak si nie som úplne istá, to by bolo treba overiť.

slniecko26
30. aug 2009

Dakujem gapa. Overiť by som si to mala na UPSVaR?

dari
30. aug 2009

gapa dakujem!
v podmienkach o naroku na RP je uvedene, ze:

"Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru."

....ja som z toho uz jelen, ak by som teda nepracovala na dohodu, ale by som mala vlastne dva hlavne pracovne pomery mam narok, alebo nie?

dari
30. aug 2009

nasla som Rodičovský príspevok do 31. 12. 2008 :

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=rodi...

....a tam v podmienkach o naroku na RP uvedeny odsek nie je 🙂 este raz gapa dakujem, ale co s tetou na UPSVaR, ktora si to vysvetluje asi inac ?

gapa
30. aug 2009

dari,
povedz jej, že ti ostáva nárok na RP na základe §12 ods.10 zákona o rodič.príspevku. T.j. stratila by si nárok na RP ak dáš dieťa do mater.škôlky.

salvinka
30. aug 2009

ahojte,
nemam v tom jasno, bola by som rada keby ste mi pomohli sa vymotat z toho..
ja nastupujem na matersku v polovicke januara.. cize zaujimat ma bude samozrejme, len ta moja konkretna situacia..
po polroku nastupim na rodicovksu dovolenku a teda.. mozem si nejako privyrobit?? ci stracam narok na rodicovsky prispevok ak sa nejako zamestnam?
vdaka za info

gapa
31. aug 2009

salvinka,
podla teraz platného zákona o RP môžeš pracovať na dohodu a ak sa počas vykonávania práce na dohodu stará o dieťa napr. niekto z rodiny (t.j. nie škôlka, jasle ani niekto na živnosť), tak ti ostáva nárok na RP. NO než začneš poberať RP, bohviečo vymyslia???

salvinka
31. aug 2009

no to je pravda gapa, len som chcela mat zatial v tom jasno.. dakujem 🙂

marianna77
31. aug 2009

Ahojte,

Potrebujem poradiť, lebo káždý mi tvrdí niečo iné a mám už v tom chaos.
Rodičovský príspevok poberám od roku 2007, čiže idem podľa starého zákona a chcem sa opýtať, že keď dám dcérku do skôlky len na štyri hodiny a som nezamestnaná zostáva mi v takomto prípade RP do troch rokov dieťaťa.

gapa
31. aug 2009

marianna,
nie, ak ide o štátom dotovanú škôlku, v takom prípade nemáš nárok na žiadny príspevok. Len môžeš byť zdravotne poistená štátom.

sonickag
3. sep 2009

Ahojte poprosím vás ja už som stoho strašne zmagorena jeden povie tak a druhy tak možem pracovat aj na trvalo a poberat rp?????zevraj nie jedna pani na mimibazare mi povedala ze nie aj mi ukazovala zakon ze ked som sa nezamestnala do roku 2009 tak uz nebudem dostavat

gapa
4. sep 2009

sonickag,
ak poberáš RP ešte za obdobie pred 1.1.09, tak môžeš aj pracovať na prac.pomer (je jedno, kedy si začala, či pred alebo po 1.1.09, záleží od kedy poberáš RP), vid § 12 ods.10 (príp 8+9) zákona o rodičovskom príspevku.

adrika3800
5. sep 2009

gapa,Ty sa teda vyznáš.A čo to znamená na dohodu?Napr. po MD ma zamestnávateľ zavolá do práce (že som pre neho nenahraditeľná 😀 ),tak spíše so mnou nejakú dohodu,aby som mohla poberať RD?

avira
6. sep 2009

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či neviete ako to je, keď rodičovskú dovolenku mám v práci nahlásenú do marca 2010, ale syn už začal chodiť do škôlky teraz v septembri. Viem, že už nemám nárok na rodičovský príspevok, ale neviem, či môžem ostať doma do konca rod. dovolenky bez nároku na rodičovský príspevok a nastúpiť do práce až v marci 2010, a ako to je potom so zdravotným poistením a ďalšími vecami okolo toho?

kristina.i
6. sep 2009

ahojte chcem sa spýtat ci neviete poradit co je nove od januara 2010 o vyške rodičovského príspevku. Lebo som počula ze ak sa zamestnám na dohodu nemam nárok na zvýšený rodičovský príspevok iba ak budem pracovat max 4 hod. tyzdene. tak mam nárok na RP vo výske 256 eur myslim. Dakujem

gapa
6. sep 2009

Adrika,
ide o dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o prac.činnosti v zmysle zákonníka práce. T.j. niečo také ako pracovná zmluva, len sú obmedzené počtom hodín do roka/resp. týždna.

gapa
6. sep 2009

avira,
myslím že môžeš aj ked sa mi to samotnej akosi nezdá.

kristina,
sa mi akosi nezdá, čo si počula. Nepletieš si to s niečim iným?

miroslava72
7. sep 2009

Gapa,prosim ta,porad ak vies.
Mam moznost ist pracovat na dohodu...asi tak 2tyzdne az mesiac...je potrebne to niekam nahlasit?
urad prace,zdravotna,socialka....

dakujem

ninanina
7. sep 2009

gapa, prosim, a takyto pripad: pracovny pomer som ukoncila k 31.8.2009, som doma (v 6. mesiaci tehotenstva) ale svojho syna (2 roky a 9 mesiacov) mam v sukromnych jasliach (oficialne su obcianskym zdruzenim)...stracam narok na rodicovsky prispevok? pekne dakujem.

gapa
7. sep 2009

nina,
ak si začala poberať RP pred 1.1.09, tak do súkromných jaslí môže chodiť ak by trval tvoj PP. Ale on netrvá, takže by si nemala mať nárok na RP. A ani na prísp. na starostlivosť o dieťa, lebo nemáš prácu.

A tiež predpokladám by si namala byť už dôch.poistená štátom, lebo tam výnimka predpokladám neplatí, ako je to pri nároku na RP.

Ako skončil tvoj PP? Posledný den PP bol čerpanie rodičovskej dovolenky alebo čerpanie riadnej dovolenky? To je podstatné pre budúci nárok na materské!!!!
Lebo ak to bolo posledným dnom RD, tak ti pravdepodobne neplynie ochranná lehota (doporučujem zistiť v SP priamo u pani, čo ti bude robiť materské, alebo radšej aj u viacerých. Aj ked poznám taký prípad a pani jej povedala, že nárok bude a až po podaní žiadosti jej povedali, že nie. Treba však presne povedať situáciu, že PP skončil počas čerpania RD, či plynie OL).

Ak by neplynula, tak najlepšie aspon krátkodobý PP.

miroslava72
7. sep 2009

ahoj gapa...a mne neporadis? 😒
pisala som kusok nad ninou
prosim 😉