Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Časté absencie v práci kvôli chorému dieťaťu

lenrietta
5. apr 2019

Ahojte mamičky..obraciam sa na vás s pomocou o radu..a možno aj o podporu.. Ste mamičky aj chorých detí, aj školopovinných detí, tak ma zaujíma váš názor.
Mám dve dcérky, mladšia má 4 roky a je často chorá, má astmu. Stáva sa, že je chorá aj dvakrát do mesiaca, a úplne bežne som s ňou doma každý mesiac. Keď sa dá, vystrieda ma aj manžel, ale nie vždy je to reálne. Starí rodičia ešte pracujú a aj tak bývajú ďalej od nás.
Problém spočíva v tom, že pracujem ako učiteľka na základke, učím ANJ a Chémiu a už to začína viacerým rodičom prekážať, že často chýbam. Vedenie sa snaží na zastupované hodiny angličtiny poslať niekoho, kto anj ovláda a ja keď sa vrátim, sa vždy ku každej gramatike vrátim a detí sa pýtam, ktoré cvičenia si potrebujú so mnou prejsť. Čo sa známok týka, predpísané je, že žiak má mať za polroka dve známky, čo u mňa majú, aj napriek mojim absenciám, viac. . Trochu ma zraňuje postoj rodičov..ich nepochopenie, samu ma štve, že tak veľa chýbam..a chápem, že si nemôžem žiakov zbaliť domov a dohnať s nimi učivo po večeroch, či cez víkend.. Keby som chýbala, že chodím po dovolenkách, nepovedala by som ani slovo.
Na druhej strane, keby často chýbala vyučujúca mojej dcéry, aj mňa by to asi hnevalo, možno by som si doma pofrflala, ale určite by som sa nešla sťažovať rovno na vedenie školy.. ak, tak najskôr by som zašla za dotyčnou vyučujúcou..Som od prírody empatický človek a určite by som chápala, prečo tak často chýba.. Nedokážem ani vynadať pani na pošte pri okienku, lebo viem, že za blbé predpisy ona nemôže..
Takže keďže som teraz s dcérou zase doma, v pondelok by som mala ísť do práce a tam sa dozvedieť postoj vedenia.. Čo však ďalej? Neplatené voľno? Predĺžená rodičovská? Výpoveď? Opatrovateľka?
Ďakujem za vaše názory..

terezka1947
5. apr 2019

@lenrietta ja mam tiez dve deti,som ucitelka....a presne kvoli tomu,ze mam male deti,cize hrozi potencialne suplovanie,taaaak nemam stastie v skolstve. Robim uplne v inom obore. Paradoxne pre zeny s detmi by prave toto povolanie malo byt max vyhodne,no nie je v mojom pripade. O to viac,ze my uz nijakych starych rodicov nemame a deti su plne na mne a manzelovi. Sama kamaratka,zastupkyna na ZS mi povedala na rovinu,ze vie ako na tom.som,no a kym deti nepodrastu,nezoberie ma ucit. Tebe drzim palce....

loginexistuje
5. apr 2019

fu ak chybas polovicu kazdeho mesiaca plus prazdniny volna aj mne by to vadilo ako rodicovi dietata ved to ak by si bola ziak musis robit komisionalne
ja by som si asi vybavila predlzeny rp a ostala s dcerou doma a radsej doucuj to ti ziak pride a nevadi zeje mala chora

bibistec
5. apr 2019

Ja by som.na tvojom.mieste riesila predlzenu rodicovsku aj pre malu to bude ovela lepsie takto ani nemoze poriadne doma ostat a doliecit sa, ty si v strese a pod. Ja som od narodenia dcery ani nenastupula normalne do prace presne koli takemu istemu dovodu. Porozmyslaj ci by sa dalo a popri rodicovskej mozes bud doucovat tu anglinu alebo nejaky maly uvazok si najst alebo vymysliet este nieco.

jumama
5. apr 2019

Ak si anglictinarka neslo by to ucit skor kurzy, aspon kym deti trosku z chorob vyrastu? Viem ze ta potrebuju, ale mozno by sa to dalo lepsie sklbit, ak by si ucila poobede, vecer, a ockoby bol doma s detmi. Alebo ako naznacili baby, predlzena rodicovska a mozno nejake doucko tiez poobede, navecer, ze by si si aspon trosku oddychla od deti, potrenovala anglinu a aj nieco privyrobila. Moja dcera celu skolku v kuse mala zapaly priedusiek, pluc, vsetko jej vzdy na pluca sadalo. Tiez som sa bala, ze to bude astma, nepotvrdili jej ju, no mala bronchyalnu hyperaktivitu - studeny teply vzduch, voda pri kupani, prehriatie pri spanku, stres, jedlo - cokolvek jej mohlo sposobit zas zapal. To doliecovanie je dlhe a tazke a fakt to boli tri roky prechorene, bola menej v skolke ako doma. Tak si viem predstavit co prezivas. Po nastupe do skoly sa to velmi zlepsilo. Chora byva malo,a vobec uz nemava teploty. Drzim palce na to skolkarske obdobie, potom sa to urcite zlepsi.

eliska13
5. apr 2019

@lenrietta cítiš sa ukrivdena, ale ak by si pracovala v inom odvetví či firme možno by nemali s tebou ani toľko pochopenia.Urcite, že to vadí aj mne vadí, že na synove hodiny jazykov chodia suplovať učitelia iných predmetov a potom nič nestihaju až som mu našla doučovanie a čo som sa dozvedela nie som jediná.Ale chápem aj tvoj postoj aj ja som musela s dieťaťom kvôli zdr stavu dať výpoveď a byť doma.Lepsie by si mala doučovať porozmýšľaj nad tým.ak má astmu musí byť dobre doliecena a hlavne nie ty a ona v strese z toho, že zase je chora

mogaa
5. apr 2019

Teda ja som empatická, ale odtiaľ-potiaľ....cudzí jazyk je o neustálej komunikácii v cudzom jazyku...ja si pamätám ako u nás vyzerali zastupovacie hodiny, bolo to o ničom....ak aj zastupujúci vie jazyk, povie deťom prečítajte si článok, možno urobte tieto cvičenia alebo si prejde s deťmi slovíčka.....ale komunikácia v cudzom jazyku tam chýba....je to ako keby dali niekomu kto neučí matematiku aby ju zastupoval...ano môže ju vedieť, ale nemusí ju už vedieť vysvetliť....no a ked polovicu suplujúcich hodín zastupuje niekto kto vie z jazyka len základy tak tie deti z toho veľa nemajú---zbytočne sa dodatočne dobehne gramatika a deti majú dostatok známok keď im chýba to najdôležitejšie - komunikácia v cudzej reči.

hettinka
5. apr 2019

@lenrietta no, odpíšem ti ako učiteľka aj ako matka ... vadilo by mi to v každom prípade.
Ak by niektorá kolegyňa takto pravidelne chýbala z každého mesiaca týždeň a mala by som stále ťahať za ňu, tak by som jen teda nepoďakovala. Najmä v prípade cudzieho jazyka, kde sa to väčšinou rieši spájaním skupín. Prípadne by som mala stále za niekoho učiť za náhradné voľno ... v školstve totiž toto asi nikde nepreplatia.
Nejaká jedna PN alebo OČR sa dá, to sa stane každému raz za čas, že chýba ... ale stále?

No a ako matka, vadilo by mi, keby učitelia mojich detí opakovane chýbali a učivo by sa stále nejako "látalo". teda že niekto by to akože odučil s tým, že sa k tomu učiteľ aj tak musí vrátiť. Zastupované hodiny sú o ničom, však vieme, ako to je. Ani deti to neberú vážne. Ani známky nedostávajú, a potom sa vráti chýbajúci učiteľ a už to ide, doberanie, písomky, skúšanie ... a zbytočne zlé známky.

Mne sa stalo, keď mala staršia 4 roky a bola často chorá, že nám ju odporučili nechať doma ... denne sme ju vozili k svokre hore-dolu, spať tam nechcela, ale bolo to 60km ráno, 60km popoludní. Ale čo som mala robiť? Inak to nešlo, nemohla som predsa zostať 3 mesiace doma, prísť o robotu ...
Ak by svokra nebola ochotná, boli by sme hľadali opatrovateľku, inak to nejde.

Ak máš dieťa astmatika, možno by si vedela vybaviť predlženú rodičovskú platenú do 6 rokov. Aj to je možnosť.

hettinka
5. apr 2019

@lenrietta inak, som tiež angličtinárka a to čo píšeš, že za polrok majú mať deti 2 známky, tak to určite je príliš málo. Pri 3-hodinovej dotácii by si mala mať v systéme hodnotenia určite aspoň 4 známky, ale aj to je málo, ak si vezmeme, že z každej lekcie by mali mať aspoň menší test, aspoň 2 ústne odpovede, prezentácia projektu, u vyšších ročníkov aj písomná práca sa odporúča ... ak stále chýbaš, neviem, kedy to stihneš všetko aj kvalitne prebrať, aj overiť vedomosti. Ja som chýbala tento polrok 1 týždeň pre chorobu a nestíííháááám, stále mám dojem, že som pozadu. A to sa fakt nezabávam na hodinách, z jazyka toho je veľmi veľa.

romanovic
6. apr 2019

Ahoj, mne sa to zda strasne vela. A u ineho zamestnavatela by ti to urcite nepreslo. A to ti pisem ako matka 2 deti. Ked nastupila mladsia do skolky, tiez bola prvy rok viac u opatrovatelky ako v skolke, ale musela som si vybrat - ostat doma, alebo riesit to takto. Mna konkretne by najneskor po druhej OCR vyrazili a zase to chapem, lebo preco maju byt kolegyne super empaticke, ked robota musi byt urobena a kazdy chce ist co najskor domov za svojou rodinou ae to ani nedostanu preplatene...

katarinamarkova
6. apr 2019

@lenrietta z ľudského hľadiska ta chapem....ale z rovnako ľudského hľadiska -ako k tomu prídu kolegyne co ta musia večne zastupovať? Nadriadený co nevie tým padom normálne plánovať? Deti co sa nič nenaucia? A netvrd že to dozenies...to je hlúposť. Ich rodičia co ich to potom ucia doma prip.im zhanaju doucko?
Ešte raz ano chapem ta. Ale je nezmysel aby pre jedno dieťa stradalo ďalších xy ostatných kudi.
Ako matka ziaka by som to riesila po pol roku?roku? Ziadostami a urgovaním o zmenu učiteľa.
Ako kolegyna rovnako.
Ako nadriadený...tak isto....

senta_sofia
6. apr 2019

@lenrietta Ako mas rozvrh? Nedalo by sa ti zabezpecit to tak, ze prides oducit aj s nou? Rozumiem, ze nie je vhodne aby bola ona umiestnena do kolektivu, ale pri tejto kombinacii asi nemas natrieskany rozvrh ako prvostupniarky. Inak to tiez skor vidim na tu predlzenu rodicovsku.

roselyn
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pbra40
6. apr 2019

Ahoj, verim ze je to pre teba tazka situacia.
V prvom rade by som sa asi pokusila dohodnut s riaditelkou, ci by ti vedela upravit rozvrh tak, ze by si ucila kazdy den tvoj uvazok v hodinach nadvazujucich za sebou. Neviem aky mas uvazok, ale ak by to bolo 2-3 hodiny za sebou, to by som pokryla opatrovatelkou.

Ak by to neslo, skrateny uvazok, alebo predlznea materska. S tvojim zameranim si myslim, ze by financny vypadok kludne nahradila doucovanim v poobednych hodinach.

Drzim palce

hettinka
6. apr 2019

@pbra40 i keby mala hodiny po sebe, čo by to riešilo? Pracovný čas učiteľa je 7,5 hodiny, hoci si časť prace môže urobiť aj z domu, na väčšine škôl musí byt učiteľ na pracovisku od 7:30 do 14:00. Niekde začínajú aj skôr, o 7:00 a končia o 13:30, ale nie je to tak, že oduči 22 hodín úväzok a môže ist hneď domov.
Na ZS napríklad občas zastupujú aj v školskom klube popoludní.

A dieťa si na pracovisko učiteľ brat tiež nemôže.

dai
6. apr 2019

@lenrietta ahoj... Ľudský aj rodičovsky - určite by mi to vadilo... Celkovo je zle ak chýba pri vyučovaní kontinuita, v jazyku o to horšie že veľa rodičov nevie učivo doma vysvetliť ci naučiť... Ak ma byt výučba cudzieho jazyka reálna tak tam musí podľa mňa byť aspoň 4x do týždňa... Otázka je ci vôbec ma rodič suplovat učiteľa keďže učiť je jeho práca. Za mňa ak chceš zostať učiť tak si hľadaj opatrovatelku - 1den OCR každý prežije (obyčajne prvý, či prvé 2 dní keď je aj teplota a pod.... Pri doliecovani ale už dieťa môže byť s tetou...) pripadne ak je to naozaj tak strašne ako píšeš zvaz predĺženú rd...
Fakt je ze kazdy rodič si týmto prechádza a každý to nejak musí uhrať bez toho aby naložil na plecia svojim kolegom - riešenia sú, len treba ochotu ich uplatniť v praxi. Držím palce

kacena4
6. apr 2019

ahojko moj nazor astmatik ak je dobre kompenzovany by nemal byt 2x do mesiaca "chory", iba ak je problem s imunitou, alebo je zle kompenzovany, po dalsie skusit sa dohodnut na skrateny pracovny uvazok napr. PO-UT a len 1 predmet, ktory si skola nedokaze inak vykryt, od septembra vy ti mozno vedeli vyjst v ustredy a rozvrh spravit tak aby si mala zvysne dni volne a ak dieta ochorie, 2 dni je s nou muz a zvysne uz si ty, alebo 2 dni paragraf/OCR a zvysne mas volno - proste je to jednoduchsie ... drzim palceky
ale mas pravdu ak pracujes niekde na pozicii kde pracujes pre inych, ktorý su na teba odkazany a si na 99% nepostradatelna je tazke robit takuto pracu na 50% a nechodit do prace ☹ nic sa neda robit poriadne ak je to len napolovicu...

zuzinabila
6. apr 2019

@hettinka fuu,inak sa nedalo? A čo tak naučiť ju prespať u starých rodičov?

jajka257
6. apr 2019

@lenrietta odpoviem ti ako ucitelka a matka dietata s astmou. Chybas velmi vela. Mame takuto kolegynu. A mna ide slak trafit. Okrem dozorov, ktore za nu suplujem a nikto mi ich nevrati ani nepreplati, kazdu volnu hodinu za nu suplujem. Lebo ano, mam okrem matematiky aj Anj dorobene cez to dvojrocne skolenie........ Ako rofic dietata s astmou som s nou este nebola OCR. Vzdy sme to poriesili. A to jedna babka aj s dedkom su mrtvi, druha babka pracuje a dedo je tiez vytazeny. A mimochod tato kolegyna uci moje dieta ANJ, takze buduci rok davam dceru do inej skupiny.

hettinka
6. apr 2019

@zuzinabila ja by som bez nej tiež celý týždeň "neprežila", radšej sme jazdili hore-dolu. Tak sme to lepili., ako sa dalo, občas deň dovolenky, občas zostal manžel, moja mama, ale väčšinou sme ju vozili. Ťažké to bolo, ale potom sa našťastie zdravotný stav upravil a v ďalšom roku už normálne chodila do škôlky.

minuskad
6. apr 2019

skuste u imunologicky luivac. moj ma reflux, kyseliny mu drazdia vsetko a preto je nachylnejsi na choroby. ja som este v january chodila do prace ale za tie tri mesiace, co som v nej bola bol syn v skolke dva tyzdne. ked vybral luivac pomohlo to tak, ze mozem ist spat do prace uplne vpohode. take mamicky ostavaju doma na predlzenom rodicaku za nejakych 230e a mozes pritom aj pracovat

samanta44
6. apr 2019

Daj sa na predĺženú materskú a po večeroch súkromné doucujAJ.mozno zarobis ešte viac ako v škole

abriela
6. apr 2019

4 ročná má astmu, býva chorá, možno píšem mimo tému, ale hľadaj si lepšiu lekárku, kt. dokáže dieťaťu nastaviť správnu liečbu. Chápem, každé dieťa je iné a je to velmi ťažke, ale... Syn od 1,5 roka bol každy mesiac na ATB. V 2 rokoch, skoro plne dojčený skončil s crp 150 a zápalom pluc v nemocnici. Nasledovala ambulancia alergologicky, testy ukazali silnu alargiu. Ked mal 2,5 roka kaslal 6 týždnov, lieky nazaberali. Dostal sprej na astmu a kasel ustupil. AKo 3,5 rocny nastupil do skolky. Prva choroba až v decembri. Februar, marec je stale kritcicky - dalsia choroba. Prvý rok v skolke 3x chorý. Považujem to za uspech, kedže pred škôlkou to tak nebolo. Samozrejme syn je na liekoch, berie kortikoidy, ale má asi dobre nastavenu liečbu a tento rok sme prvýkrát prekonali aj februar, marec bez ATB, bez navstevy lekára, aj ked 2 dni bol doma. Každy rok vsak chodíme k moru, takže dokážeme takto regulovať aj atopicky ekzem.

lenrietta
autor
6. apr 2019

Ďakujem všetkým za názor..beriem si k srdcu a niečo poriešim.. S imunológom spolupracujem, ale pri malých deťoch sa liečba nastavuje ťažko a stále sa hľadáme... Skúšam aj rôzne prírodné doplnky, lezie to do peňazí, ale už naozaj skúšam všetko.. Nie je všetko také jednoduché, keď má človek aj hypotéku..

natinka86
6. apr 2019

Ako nech sa na mňa nikto nehnevá. Suplovaný cudzí jazyk. Chémia niekym nekvalifikovaným.Nedivím sa rodičom že sa sťažujú.

abriela
6. apr 2019

ešte mi napadlo. Syn mal od 2,5 roka nasadenu 6 mesačnu imunologicku liečbu Ribomunilom. Takže liečba zacala už rok pred skolkou. Potom po nástupe do školky, a aj druhý rok v skolke, aj ked ta posledna trvala už len 3 mesiace a bral niečo iné. Možno aj to pomohlo.

behulka
6. apr 2019

Ja by som zobrala dcérku zo škôlky a ostala s ňou doma na predĺženej rodičovskej, aj keď neplatenej, uskromniť sa na ten rok-dva + nájsť nejaké brigády, keď bude s deťmi muž. Zdravie je na prvom mieste.

olivka84
7. apr 2019

Je to veľmi ťažké . A viem presne ako. Mám syna ktorý je každý mesiac chorý . Starých rodičov nemáme a muž s práce nemôže ostať doma. Takto už som prišla 2x o prácu . Teraz pôjde do školy dúfam že to konečne prestane a bude zdravý . Inak si asi nájdem opatrovateľku. No a teda bola s s ním aj na predĺženej RD neplatenej .

zuzinabila
7. apr 2019

Astma patrí medzi indikácie predĺženej platenej rodičovskej dovolenky.daj si žiadosť,môžeš potom poberať rodicak aj plat.

kvojtanikova
7. apr 2019

ahoj ja som necitala vsetko, ale bol tu tusim nazor, ze ostat doma a doucovat - mas vyhodu, ze mas jazyk (ja mam tiez MAT - ANJ a doucovala som na MD) myslim si ze by sa dalo najst si ziakov co by k tebe chodili po skole alebo ucit v jazykovke vecerne kurzy ked uz je manzel doma. Aj chemiu vela ziakov potrebuje doucovat. A popri tom si na dieta skusit vybavit predlzenu RD z dovodu chorob. Drzim palce, nech sa to podari vyriesit. Takto si zbytocne nervozna, v robote su nervozne kolegyne, riaditelka, rodicia ziakov, nema to vyznam.

mogaa
7. apr 2019

@senta_sofia uplne nereálny návrh aby ti choré dieťa cca 4hodiny denne ťa presedelo vždy v inej triede a bolo potichu zatiaľ čo jeho matka učí.....a nehovoriac o tom že choré dieťa dávať k zdravým deťom do triedy...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli