Chcela by som si otvoriť cukráreň

nela82
3. okt 2015

Ahojte,
rozmýšľam nad otvorením cukrárne.Vyučená cukrárka nie som...no baví ma piecť.
Rozmýšľam nad podnikaním týmto smerom.Vedeli by ste mi poradiť,ako to "funguje" skrz hygieny-ak si tie "výrobky" budem sama piecť a chystať....zrejme budem musieť sa tomu venovať priamo v tej miestnosti,v nejakej kuchynke,či ako??Budem veľmi vdačná za každú radu....Momentálne som na úrade práce,určite by som tiež požiadala aj o nenávratny príspevok.Ak by mi ho schválili,peniaze budem môcť použiť na samotné zariadenie?
Vopred dakujem za každú radu.

jeennyv
3. okt 2015

@nela82 s peniazmi z up si davaj pozor, oni by ti mali jasne povedat na co sa smu pouzit, vsetko treba dokladovat a ak ich pouzijes na nieco co nema byt budes musiet vracat....viem, ze sa nesmu pouzivat na najom ci ine pokrytie priestorov... ale na vybavenie ano...v tomto sa dobre poinformuj, lebo nasa znama pritom spravila chybu a musela im peniaze splacat spat...

zuzkagu
3. okt 2015

@nela82 tuto jar som všetko ohladom otvorenia cukrarne zistovala kamoške - potrebuješ byť vyučena cukrarka alebo si musiš spaviť akreditovany kurz, potom požiadať živnostensku komoru o udelenie vynimky kôli prAxi, potm živnosť, urobiť si hygienicke minimum na hygiene trvacca 3 dni, a tam ti povedia čo všetko ako a kde budeš potrebovať. žiadosť na úrade kôli príspevku bude trea vyporacovať podnikatelsky plán a potrebuješ k tomu aj vlastný kapitál, a kopec inych vecí

nela82
autor
3. okt 2015

@zuzkagu čiže kámoška tiež nebola vyučená cukrárka,predpokladám...Vieš mi povedať,ako to je s tým pripravovaním samotných cukrárskych výrobkov,ktoré sa ponúkajú na predaj...zákusky,pudingové poháre....atd...ich príprava musí byť v samotnej časti cukrárne-v nejakej zadnej "kuchynke" ?Z domu to zrejme nemôže byť dovážané,či áno?
A ešte dôležitejšia otázka...kamarátka sa na to dala??S akou sumou musím približne asi rátať...? Prepáč,no naozaj si chcem najprv veľa okolo toho pozisťovať,kým nespravím chybu a pustím sa do toho a neskôr budem ľutovať 😒
Dakujem za každú zodpovedanú otázku 🙂

deninka233
3. okt 2015

@nela82 nemôžeš si to nosiť z domu, musíš mať kuchyňu, kt. spľňa ich hygienické normy (kachličky, nerez, odtoky v podlahe, atďatď) ako napr. reštaurácie. Alebo môžeš mať výrobňu inde (priestor, kt. prešiel hygienickými podmienkami) a inde predajňu, prípadne dodávať do nejakej prevádzky…
Je dobré si prenajať priestory kde predtým bola reštaurácia alebo nejaký bufet, bistro… nebudeš musieť prerábať len si to poupravíš podľa svojho zamerania a dokúpiš vybavenie.

alchemilkazltozelena
3. okt 2015

@nela82 mat cukraren je moj detsky sen...drzim palce aby ti to vyslo 🙂

alaguema
3. okt 2015

@nela82 všetky zákusky a poháre budú musieť byť pripravované s priestoroch, ktoré ti k tomu konkrétnemu účelu musí schváliť hygiena. A sumu si vypočítaš tak, že zrátaš všetky výdaje počnúc priestorom (nájom, alebo vlastný?), prípadnými úpravami, energiami na prvé mesiace, keď ešte nebudeš zarábať, zariadenie, elektrospotrebiče a nástroje potrebné k pečeniu (mixér a tak...neviem, čo všetko v takej prevádzke treba), nábytok do samotnej cukrárne, chladiace pulty, reg.pokladňa, riad, dekorácia, reklamné tabule, pútače, ponukové lístky, odvody, reklama, na tvojom mieste by som investovala aj do promo akcie pri otvorení - pozveš známych, predstavíš nový podnik, ponúkneš koláčiky a kávu zdarma (to sú tiež náklady)...to ma len tak na rýchlo napadlo, treba si to spísať, dôkladne premyslieť a spočítať. A budeš mať sumu, ktorú potrebuješ. Na nenávratný príspevok sa nespoliehaj, nemusíš ho dostať.

zuzkagu
3. okt 2015

@nela82 na nete je toho dosť vela ako si otvoriť cukráren čo všetko je k tomu treba, a ona sa na to nakoniec nedala, ona pečie už roky rokúce, vedľa domu si postavila prístavbu že tam bude cukráreň s tým že nedomyslela že čo všetko ktomu treba :(, si myslela že to bude lahšie, bohužial realita je ina, je tam vela papierovačiek, vybavovania, ale hlavne potrebuješ na to živnosť ktorá je na cukráreň viazana, a tam treba vyučný list ktorý zrejme ty nemáš, takže najprv si to musíš spraviť a až potom rozmýšlaj či ideš do toho alebo nie, investícia pre začiatok bude vyššia než sa zdá

mojaviki
7. okt 2015

Alebo si ty vyberies zivnost ale musi u teba pracovat vyucena cukrarka ktora ma vyucni list....tak ty nemusis mat ziadny kurz ani nic ja tak to viem....ale treba sa ist aj informovat na urad....ked ja som vychodila skolu vtedy to tak bolo ze oni ty peniaze najprv nedali musela si ty najprv investovat.A potom co si zdokladnovala vtedi ty tie peniaze dali akoze naspet....ale kedy to uz bolo....skus a uvidis🙂 🙂 🙂 ale je to drina....ta cukraren....som vyucena CUKRARKA🙂 🙂 🙂 🙂 napis potom ako si sa rozhodla🙂

zuzkagu
8. okt 2015

@mojaviki ano takto sa to da tiež ale cukrárka musí byť zamestnancom, to znamena že dalšie veci navyše čo sa týka zamestnávania