Chcem byť učiteľkou v škôlke alebo vychovávateľkou

mirka_aa
24. jún 2013

ahojte,nevie mi prosim niekto poradit? mam skoncenu strednu skolu odbor učitelstvo pre MŠ a vychovavatelstvo...maturovala som v roku 2009
ale po skonceni skoly som nesla pracovat do skolky,a potom som otehotnela a teraz som na materskej...ale o rok by som uz chcela pracovat v skolstve..
lenze to uz bude 5 rokov po maturite...vysoku skolu si robit nechcem..ale obavam sa,ze ked si budem podavat ziadosti do skolstva,vsade budu vyzadovat prax...da sa nieco urobit?ze by som si este zrobila pedagogicke minimum ,alebo nieco neviem co? aaa ak budem chciet do prace nastupit najskor od septembra buduceho roka ,treba si podavat ziadosti uz teraz?aaaa,tie ziadosti mam posielat priamo do kazdej skolke,alebo si viem podat ziadost na nejake skolske oddelenie na magistrate ? po skole som sa o to nezaujimala,a teraz neviem 🙂 vie mi niekto poradit? dakujem

melesmeles
24. jún 2013

tak skus sa ist opytat do skolky a zistis ako to funguje 😉

lucsyia
24. jún 2013

ja som tohtoročnou absolventkou v tom istom odbore 🙂 a poviem ti, že čo som pozerala, takmer vždy a všade vyžaduju aspon ročnu prax, malo čo najdeš taku škôlku, kde prax nie je prínosom... v podstate my sme pre nich "ročná starosť " nakoľko nás majú rok pod drobnohľadom a my musíme drieť - aby nás po tom roku uznali ako schopné učiteľky. Pedagogické minumum ti moc nepomôže v podstate je to už nič a aj tak radšej uprednostnia niekoho kto má titul- . Ale čo ti môžem poradiť, tak ak máš čas, napíš si žiadosti a osobne pobehaj škôlky kde by si chcela ísť, poštou je to síce pohodlnejšie, ale uznaj sama -ako riaditeľka škôlky by si skôr prijala učiteľku ktorá príde osobne a možno očaríš svojím vystupovaním a výzorom ako prijať učiteľku "naslepo" 🙂 A dalsia možnosť, zájsť si na mestský úrad a tam si to podať- v prípade nejakého voľného miesta ťa budú kontaktovať. 🙂

graceful9
24. jún 2013

@mirka_aa kamoske sa podarilo v skolke zamestnať ale podmienkou bolo ze musí mať VŠ. čo ešte nemala tak musela začať študovať aby sa udržala...nechcem ťa sklamať ale nie som si istá či sa uplatniš bez VŠ :( Ale možno to závisí aj od konkrétnej mš tak sa skús poinformovať

grettka
24. jún 2013

pedagogicke minimum ti nebude nanic, pretoze pedagogicku skolu uz mas. Minimum si robis ak mas VS nepedagogickeho smeru, aby si mohla vo svojom povodne vystudovanom odbore vyucucovat.
Hadas dobre, prax je vyhodou. Najlepsie oslovit co najviac skolok, pripadne sa informovat na skolskych uradoch, ci neeviduju volne miesta.
Pozeram, ze si z KE, tak skus pozriet aj tu: http://www.minv.sk/?volne-miesta-v-skolstve
Sleduj, su tam zverejnene inzeraty na volne miesta v skolstve.

http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/...

hned na druhej strane toho dokumentu najdes kvalifikacne poziadavky na pracu ucitela v MS.

ako pise graceful9 zalezi na konkretnej MS, ci ta zoberu bez VS, kazdopadne kvalifikaciu mas. Mozno by nebolo od veci, pokial je to v tvojich moznostiach podat si prihlasku na VS, kedze uz podobny smer mas, budes mat studium o nieco jednoduchsie. Inak, citala som zaujimavy clanok o tom, ze stredna pedagogicka skola dava pre prakticku stranku zivota viac, nez take studium na VS. Inak, pracujem v skolke a vela uciteliek si hoci aj v 50 robi VS.

adriana1980
24. jún 2013

Ja som skončila strednú školu Vychovávateľstvo v roku 1998. Do roku 2012 som nemala absolútne žiadnu pedagogickú prax. po materskej som si dupla a povedala som si, že už konečne chcem robiť svoj obor. Posielala som žiadosti na všetky školy v okolí a keď som sa dozvedela o voľnom mieste, išla som rovno osobne aj so žiadosťou v ruke. Ako zázrakom ma prijali a konečne mám možnosť robiť vychovávateľku. Držím ti palce 😉

matozazzo
24. jún 2013

Urcite podavaj ziadosti konkretne do kazdej skolky. Nemyslim, ze VS je podmienkou, u nas na vychode je to skor tak, ze VS znamena viac penazi, preto radsej beru so SS pedagogickeho smeru, co mas. Skor budu chciet kvalifikacne skusky, ale to si urobis popri skole. Co sa tyka praxe, to je individualne, podla skolky a toho, ci maju cas niekoho zaucat alebo nie. Teraz to skor robia tak, ze vezmu na absolventsku, kde sa zauci a ked su spokojni, nechaju si ju...Je zaucena, vedia, koho beru. Miest je malo, ale skusaj.

azbestica
24. jún 2013

ja od septembra nastupujem na pg nadstavbu aby som mohla ucit v skolke ...minimum si nerob to ti vobec nie je treba....s tou vs je to tak aho hovori @matozazzo ze vs je len na tarchu riaditelka ta odbije s tym ze ti treba vyssi plat a je po robote :/ zial

mirka_aa
autor
24. jún 2013

dakujem vam krasne za odpovede,uvidime co sa podari...len neviem ci si uz zacat hladat robotu teraz ,ked nastupit mozem najskor od septembra buduceho roka,a to tiez dcerka este nebude mat ani 3 roky...ale tak ratam ze v strede skolskeho roka by som tazko nasla tak radsej by som ju dala do jasliciek skor..
aaa este predtym som sa uchadzala o miesto vychovavatelky,no vsade mi ponukli len ak polovicny maximalne 70%tny uvazok co by bolo velmi malo este z toho mala...robi niekto vychovavatelku v SKD aj na plny uvazok?

adriana1980
25. jún 2013

@mirka_aa V Trnave sú vychovávateľky v ŠKD na 83% úväzok, ale ževraj v okolitých dedinách na 100%.Neviem ako to je inde. Ale táto práca je super, ked máš malé deti.Plat síce nič-moc, ale pracovná doba je ideál

matozazzo
25. jún 2013

@mirka_aa Viem, ze mozes robit vychovavatelku aj na 100%, ale podla moznosti skoly, napr. ti daju do uvazku plavanie, kruzky alebo ine hodiny.. Ale vacsinou to je len na velkych skolach...

bibuska22
9. júl 2013

@azbestica ahoj, môzem sa opytat? to pg nadstavba je na strednej skole, alebo vysokej? lebo tiez sa mi nechce studovat 5r na vysokej, a mam blizko pedagogicke strednu, len ci by stacila nadstavba zo strednej pre ucenie v skôlke? dakujem, pekny dnik!

azbestica
9. júl 2013

@bibuska22 ano je to stredna 🙂...nie je zaco

anika44
20. okt 2016

Ahojte chcem sa spýtať. Kamarátka by chcela pracovať ako vychovávatelka v ŠKD ale vyštudovala stavebnú priemyslovku! Treba si spraviť pedagogické minimum alebo VŠ?