Chcem si dať preplatiť dovolenku. Na aký zákon sa odvolať?

tina_
28. jan 2009

Ahojte, dievčatá, potrebujem súrne poradiť:
K 19.1. mi skončila materská a nastupujem na rodičovskú. Pred materskou som mala zo zamestnania cca 19 dni dovolenky, ktoru mi ale zamestnavateľ odmietol vyplatiť, s tym, že si ju mam čerpať medzi materskou a rodičovskou.
To ja však v úmysle nemám, lebo o tie dni sa mi potom kráti rodičovská dovolenka.
Ak by som chcela dovolenku preplatiť, je nejaký zákon na ktorý sa môžem odvolať a podľa ktorého na to mám nárok?
Alebo mi to môže zamestnávateľ odmietnuť?
Ako je to potom? Budem čerpať tu dovolenku po skončeni rodičovskej, alebo mi ju vyplati potom? Do toho zamestnania sa vratit nemienim, teraz vsak vypoved nepodavam.

mima1
20. mar 2011

@gapa dakujem 🙂

lilly
26. mar 2011

@gapa vedela by si mi prosim ta poradit? teraz som na rodicovskej dovolenke, niekedy v juli nastupim opat na matersku dovolenku s druhym dietatom. U mojho zamestnavatela mi vznikol doteraz narok na 16,5 dna dovolenky a chcu, ze by som si ju pred nastupom na matersku dovolenku vycerpala, lebo cez dalsiu matersku sa mi bude hromadit dalsia dovolenka. Vraj teraz sa nemusim ani odhlasovat z rodicaku, lebo mozem popri zamestnani poberat rodicak. Nie je v tom ziaden zadrhel? Mozem ju este teraz pocas rodicaku vycerpat? Dakujem 🙂

gapa
26. mar 2011

@lilly
prekážka čo sa týka poberania RP nie je. V SP by si si myslím musela dať odhlášku, lebo nemožno byť súčasne poistencom štátu a aj ako zamestnanec.
No neviem, či je nejaký rozdiel vo výpočte materského,
1. ak nastúpiš na MD=požiadaš o materské hned po RD alebo
2. ak si na RD, čerpeš riadnu dovolenku, tj. cca 22dní ti bude trvať nem.poisteie pred nástupom na MD(aj s víkendami).

Ten zákon je teraz hrozný a ozaj netuším, čo použiju. Na tvojom mieste napíšem dotaz na SP (cez poradnu) a presne napíšem dátumy (príp. aj tvoje rod.číslo), tiež napíšem tvoju mzdu podla prac.zmluvy. A by som sa spýtala, ako by sa rátala materská, ak by som riadnu dov. nečerpala a ako, ked čerpala.

lilly
1. apr 2011

@gapa dakujem.. 🙂 pisala som potom do SP, co si mi poradila a odpisali mi okrem vseobecnych veci toto:
Výška materskej dávky zamestnankyne sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (Váš predpokladaný hrubý príjem), ak ste v rozhodujúcom období nemali vymeriavací základ na platenie poisteného na nemocenské poistenie z dôvodu prerušenia nemocenského poistenia v období, v ktorom čerpá rodičovský príspevok. Čerp anie dovolenky nemá vplyv na určovanie rozhodujúceho obdobia pre výpočet materskej.
Ako fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov veku, v prípade nástupu do z amestnania a následného čerpania dovolenky počas poberania rodičovského príspevku nie ste povinná sa z tohto dôchodkového poistenia odhlasovať.

takze by to malo byt v poriadku, ked si pocas RD vycerpam dovolenku 🙂

gapa
4. apr 2011

@lilly
no tá druhá časť zaujímavá, doteraz to bolo inak vysvetlované.
no tá prvá časť už neviem tvoje presné údaje. Ale predpokladám išlo o to, že po Rd budeš čerpať dovolenku a z nej nestupuješ na MD a v predchádzajúcom roku 2010 si len čerpala RD. Tuším zaemstnávatel chcel aby si si ju vyčerpala. TAk sa hned spýtaj, aký ti dajú pravdepodobný vym.základ v mesiaci nástupu na MD do potvrdenia pre SP (hlavne nech je to celomesačný a čo najvyšší samozrejme 🙂

tak nech sa darí 🙂

tekvicka17
25. apr 2011

@gapa Prosím ťa, poraď mi! Som učiteľka a mám 60 dní dovolenky.Termín pôrodu mám 4 júla, ale ja už nevládzem robiť 4 týždne, lebo je to namáhavé a mám problémy.Čo mám robiť?mám zažiadať zamestnávateľa, aby mi dal zamestnávateľ čerpať moju riadnu dovolenku, ktorá bude platená, alebo sa mám vypísať na marodku, to sa mi iste neoplatí.Vieš ako to funguje v školstve, snažia sa s človekom vybabrať, a nepreplatiť dovolenku. pri prvej materskej pred nástupom do zamestnania mi dali čerpať mesiac dovolenku bez peňazí a bola som pri tom na rodičovskom príspevku. Bojím sa, aby so mnou nevybabrali zasa teraz. poraď mi prosím. Niekde som sa ešte dočítala. že sa dá čerpať po materskej dovolenke, riadna dovolenka a až potom rodičovký príspevok? Je to pravda?tým pádom by sa vlastne aj posunul termín ukončenia môjho pobytu doma.Ďakujem ti, ďakujem, ďakujem!!!

andy.v
8. máj 2011

Ahojte, tiež by som sa rada spýtala na môj "problém"
Termín pôrodu mám 4.10.2011, nástup na materskú cca 15 augusta. Mám 38 dní dovolenky. Za tento rok 20 + 5 dodatkovej a zvyšok z minulého roka. Táto dovolenka spočítaná vlastne aj za materskú. Vyčerpať si ich pred nástupom na materskú nemôžem, po nej sa zas bojím výpovede. Je možné, aby mi ju zamestnávateľ preplatil?
ďakujem za každú radu

jarka_ch
14. júl 2011

Ahojte.Chcem sa tiez opytat.Ked som nastupila na matersku 10.12.2010 a konci mi 4.8.2011 mam v praci narok na nejaku dovolenku za toto obdobie?A ked mam este nejaku nevycerpanu dovolenku mozem poziadat zamestnavatela po nastupe na RD o preplatenie alebo si ju musim vycerpat?Nasa uctovnicka mi povedala ze si ju mam vycerpat po skonceni MD a pred nastupom na RD.Dakujem.

stana007
7. aug 2011

Ahojte.Vie mi niekto poradit? V roku 2005 som šla na MD a do 20.6.008 som poberala RP.Hned potom 21.6.2008 som nastupila na druhu MD a do 3.8,2011 som poberala RP.Pred nastupom na prvu MD mi ostalo 14.5 dna dovolenky,ktoru som si nevyčerpala.Chcem sa spítat, či aj za druhú MD mi vznika narok na nejake dni dovolenky,nakolko mi účtovníčka povedala,že nie lebo nemam nič odpracované.Podla §144 ods.4 MD sa považuje za odpracovane dni.Tak teraz neviem čo s tým. Tých 14,5 dna si možem vybrat po nastupe do prace.Za rady dakujem.

tin007
7. aug 2011

@stana007 uctovnicka nema pravdu, za obdobie druhej MD ti vznikol narok na dovolenku (ale neviem ti povedat kolko presne, tam sa to pocita podla odpracovanych dni v roku a ked nepracujes, je tam nejake kratenie, ale nie vyrazne, takze urcite ti vznikol narok na takych 10 az 13 dni). mimochodom, tu prvu dovolenku by si si mala co najskor vycerpat, resp. nechat preplatit, pretoze dovolenku mozno prenasat najviac 3 roky, ale ked ti ju daju po nastupe spat do prace, ok, len si to nechaj potvrdit pisomne (napr. mailom), aby si mala dokaz, ze ti to takto ponukli

stana007
8. aug 2011

@tin007 dakujem,ja som si to tiež overovala vo firme kde pracuje manžel a jeho učtovníčka mi tiež povedala,že mam narok po krateni na 13,5 dna,tak neviem prečo to tej našej vo firme vychadza nejako ináč.Možno ma príkaz z vrchu nakolko mi povedala, že to nikomu nedavali-myslim tím baby,ktore boli v rovnakej situacii ako ja.Neviem čo mam robit ak mi to naozaj nepriznaju.Možno sa spítam na soc.poistovni či nevedia poradit.Dakujem ešte raz.

tin007
8. aug 2011

@stana007 Ak ti nebudu chciet tu dovolenku priznat, tak sa obrat na Inspektorat prace. Najskor si vsak zabezpec, aby ti preplatili (alebo aspon prislubili cerpanie) tu staru dovolenku.

stana007
8. aug 2011

@tin007 dakujem,tu staru dovolenku si chcem čerpat teraz od septembra ked maly nastupi do školky,lebo neviem ako si zvikne on je totiš taky ,,mamičkin,, Dakujem za info.budem informovat ako som dopadla.

stana007
24. aug 2011

takže ,na inšpektorate prace mi povedali,že na dovolenku pocas druhej materskej mam narok ,ale musim to pisomne podložit aby mohli niečo robit.Nakolko ma zobrali naspat do prace tak to asi necham tak,lebo pracu potrebujem a nebudem sa s nimi dotahovat,nech sa obohatia na ukor druhych ked im to urobi radost.

snu
22. júl 2013

ahojte,dlho tu nik nebol 🙂 ako je to v tomto roku? som na rd ,pocas materskej mi vznikol narok na dovolenku, nepreplatia???? pri prvom mi preplatili a terza pri druhom som volala do prace,, a pani mi povedala,ze nie nepreplatia! ze si ju mam vycerpat po ukonceni RD

iwwa30
15. jan 2014

ahojte som 2 rok doma na RD- teda najskor na MD a potom RD - chcem asi skončiť u doterajšieho zamestnávatela-budem mať prácu inde a čo s dovolenkou?? mám narok na 46dní-aspon tak mám na výplatných paskach??? zamestnávatel mi ju MUSi??????? preplatiť alebo musím nastúpiť do zamestnania ešte k nemu?-vyčerpať dovču a potom dať hned výpoved? ako to je? lebo on mi povedal že mi dovelnku dá vypčerpať pred nástupom do práce. ale otázka je ked u neho chcem skončiť- mám narok aby mi ju PREPLATIL????????? dakujem za rady!!!!!!!!!!!!!!!!

eeffka
15. jan 2014

@iwwa30 ak chces skoncit u zamestnavatela ocividne nechce dohodou takze budes mat 2mesacnu vypovednu lehotu a to ti akurát vyjde na cca 40dni, 6dni ti preplati.
pocas tohto "zamestnania" sa mozes zamestnat v novej firme, uz nikoho netrapi ci mas kedy spat, mozes robit aj 16h denne uradne

este ma napadlo ze ci mas na páskach realitu , mozes mat aj 46dni aj nemusis, za MD sa dovolenka nekrati, za RD ano, ale nejaky narok mas. Ale 46dni sa mi zda privela...

iwwa30
15. jan 2014

ja som chcela ist do prace uz teraz po 2 rokoch doma ale nevyhovuje mi dane miesto kt.mi ponukaju mam este narok byt doma 1rok na Rd ale chcem istdo prace.dovolenky tolko mam sama uctovnicka mi to tak poslala.tak chcem ist do inej spolocnosti pracovat.lenneviem ci mi tudovolenku musia preplatit ked odidem alebo mi preadne.
@eeffka
@eeffka

eeffka
15. jan 2014

@iwwa30 este raz ty jednoducho nemas ako odist len tak zo dna na den, v pripade podania vypovede zo strany zamestnanca co si ty plati 2m vypovedna lehota, takze ak dnes oznamis ze 1.2 nastupujes a zaroven koncis k 30.4 v tomto termine mas +/-40pracovnych dni, takze papierovo nastupis, zaroven ti ihned nariadia dovolenku a po ukonceni pomeru v maju ti doplatia rozdiel dovolenky. cca tych 6dni

iwwa30
15. jan 2014

@eeffka takze spravne chapemze mi zamest.mozedovolenku rovno preplatit alebo ma podusit a zamestnat este na 2 mes.ako vypoved.lehota? takze je to na nom? dakujem ti za info

lucinkax
8. okt 2015

Ahojte, viete mi niekto poradiť podľa čoho sa vypočíta priemerka na preplatenie dovolenky po ukončení rodičovskej dovolenky? Dovolenku som si dala preplatiť, ale s tým že som pracovala na smeny a moja priemerná hodinová mzda bola vyššia. Podľa čoho sa preplatíé dovolenka? Ďakujem.

alexandra575
8. okt 2015

Ahojte. Prosim vas ako to je s preplacanim dovolenky tento rok? 13.10. mi konci Md a chcela by som pred Rd vycerpat dovolenku. Tym, ze budem cerpat dovolenku nedostanem za tie dni rodicovsky? Lebo uctovnicka o takejto moznosti nikdy nepocula... Ďakujem za odpovede

pulzka
9. dec 2015

Žienky môžem sa vás opýtať skončila mi materská 5 októbra tohto roku a nastúpila som na rodičovskú ale prvého novembra som nastúpila aj do práce na polovičný úväzok a mam 23.5 dňa dovolenky môžem si ju dať preplatiť? Alebo musím čerpať?

nielly
9. dec 2015

@pulzka pokial viem na preplatenie dovolenky neexistuje pravny narok. Je to na voli zamestnavatela ci preplati alebo musis cerpat. Jedine, ze ti da napr. vypovoved z dna na den a tym padom ti neda moznost cerpat dovolenku a musi ti ju preplatit.

pulzka
9. dec 2015

@nielly no výpoveď nehrozí keďže potrebujú no uvidím čo mi povie zajtra účtovníčka ďakujem

paradis27
25. jan 2016

mam narok ziadat od zamestnavatela preplatenie dovolenky...ked mi skoncila RD?
ale pocas RD....mam narok ziadat o preplatenie dovolenky pocas stravenej dovolenky RD?

pred nástupom na MD som vyčerpala dovolenku len pol dna mi tam ostalo z dovolenky,pred nástupom na MD a potom na RD

dakujem za radu

nielly
25. jan 2016

@paradis27 na preplatenie dovolenky neexistuje právny nárok, teda len v prípade ukoncenia pracovneho pomeru k takemu datumu, ze dovolenku nestihnes vybrat. Zalezi na vztahoch ktore mas so zamestnavatelom. Ak su dobre moze ti ju preplatit 🙂

smejo5
12. aug 2016

dobry den,
mam prosbu o radu. snad mi bude vediet niekto poradit.
15.6. som ukoncila rodicovsku dovolenku a v praci som dala vypoved. zostalo mi este 32 dni dovolenky .dohodla som sa so zamestnavatelom na preplateni tejto dovolenky.
ked mi prislo preplatenie dovolenky, zostala som uplne paf, pretoze mi prisla suma o minimalne polovicu nizsia ako som prepokladala. uctovnicka mi povedala, ze mi pocitala dovolenku z posledných 3mesiacov, co pre nu bolo obdobie ked som bola na rodicovskaej a teda moja zakladna mzda. ale pred nástupom na matersku som mala dvojzlozkovy plat a ona mi tu variabilnu zlozku (co u mna bolo percenta z obratu) vôbec nezapocitala. je to takto ok? viete mi niekto poradit? nemala by mi pocitat dovolenku z platu, ktory som mala pred nástupom na MD?
dakujem za kazdu odpoved

eeffka
12. aug 2016

@smejo5 je mi luto ale postupovala spravne, pocita sa to z nejakeho predpokladaneho prijmu kde ide myslim len ta zakladna cast.

smejo5
12. aug 2016

@eeffka dakujem krasne za odpoved. ale je mi to divne. predtým sa mi dovolenka pocitala z priemerného celého platu a zrazu len zo zakladnej mzdy?