Chcem si dať preplatiť dovolenku. Na aký zákon sa odvolať?

tina_
28. jan 2009

Ahojte, dievčatá, potrebujem súrne poradiť:
K 19.1. mi skončila materská a nastupujem na rodičovskú. Pred materskou som mala zo zamestnania cca 19 dni dovolenky, ktoru mi ale zamestnavateľ odmietol vyplatiť, s tym, že si ju mam čerpať medzi materskou a rodičovskou.
To ja však v úmysle nemám, lebo o tie dni sa mi potom kráti rodičovská dovolenka.
Ak by som chcela dovolenku preplatiť, je nejaký zákon na ktorý sa môžem odvolať a podľa ktorého na to mám nárok?
Alebo mi to môže zamestnávateľ odmietnuť?
Ako je to potom? Budem čerpať tu dovolenku po skončeni rodičovskej, alebo mi ju vyplati potom? Do toho zamestnania sa vratit nemienim, teraz vsak vypoved nepodavam.

maja5
20. feb 2009

ahojte, chcela by som sa opytať od 16.02.2009 som na MD a dnes mi navrhol môj zamestnávateľ aby som si podala žiadosť o vyplatenie dovolenky na tento rok a neviem čo by bolo výhodnejšie peniažky by určite teraz bodli ale nebude mi chýbať tá dovolenka ked budem nastupovať na RD ja sa vtom nejak nevyznám.dakujem za odpoved? ☹

gapa
20. feb 2009

Ak budeš pracovať, t.j. nebudeš čerpať MD ani RD, kedy si chránená proti výpovedi (si v tzv. ochrannej dobe), tak výpoved dostať môžeš
Aby bolo jasné, tak ak dostaneš napr. 20.2.09 výpoved, neznamená to, že 20.2.09 končí tvoj PP. Takto to nejde. Pri výpovedi plynie výpovedná lehota (VD), podla zákonníka práce (ak nemáte v zmluve dohodnutú inak) bud dvoj alebo trojmesačná. Ak máš odpracované aspon 5rokov, tak tá dlhšia 3-mesačná. Obdobie RD sa za odpracované nepovažuje, len obdobie MD. VD začína plynúť od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede.
Ak však počas plynutia VD znovu nastúpiš na RD, tak tvoj PP skončí nie uplynutím VD ale posledným dnom RD.

Dovolenka za r.2009 záleží od presného počtu odpracovných dní t.j. dní MD v r.2009 a či bude tvoj PP trvať až do konca roku 2009.

janka_pn
20. feb 2009

gapa, dakujem velmi pekne. ak som to teda spravne pochopila, rozhodla som sa pripadnu dovolenku cerpat az po ukonceni RD, len by ma zaujimalo, kolko dni to vlastne vychadza. MD mi konci 3.5., co je nedela. PP bude trvat do konca 09, lebo vypoved nedavam, vyhodit ma nemozu a podnik urcite nekonci. viem, ze je rozdielne pocitanie dovolenkovych dni, ak PP trval v danom roku do 66 dni a nad 66 dni, len neviem presne aky 😅 . teda snad sa nemylim, ak ano, opravte ma, prosim.
este by ma zaujimalo, neviem ci som to tu niekde neprehliadla vo vasej debate, ako mam informovat zamestnavatela, ze idem na predlzenu matersku a ako postupovat potom pri prihlasovani sa na RD. ak ste to uz preberali, alebo je to v inej teme, tak ma len upozornite a ja budem hladat 😅 .

janka_pn
20. feb 2009

pozeram, ze mame rovnako stare babatka 😵

janka_pn
20. feb 2009

majka, nerozumiem ako to myslis, ze by ti chybala dovolenka pred nastupom na RD 😕

gapa
20. feb 2009

janka pn,
s tou predlženou MD nemám skúsenosť, takže najlepšie by bolo sa spýtať mzdárky. A určite to urob v predstihu, aby už neurobila nahlásenie nástupu na RD v soc.poistovni.
Ak by som bola mzdárka, tak by som si dala od mamičky podpísať čestné prehlásenie, že je osamelá, t.j. žije sama a je slobodná, rozvedená alebo ovdovelá, príp. sa považuje za osamelú z iných vážnych dôvodov - presne, ako je to uvedené v Zákonníku práce § 40 ods.1 alebo 2.

Pri tej dovolenke je rozdiel, či odpracuješ aspon 60dní alebo menej (t.j. nie 66 😉 )
Ak ti končí MD 3.5.09,tak v r.2009, kde je 261dní (pondelky až piatky) budeš mať 87dní (64 za I.Q+22+1) odpracovaných a 174dní (261-87) neodpracovaných
vid tento link (aj ked mi tam hlási nejaký eror, sviatky sú zle! no dúfam, že ostatné je OK, lebo sviatky nie su doležité)
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2009

takže ty máš 60dní splnených, takže máš nárok na celoročnú dovolenku, ktorá bude krátená o neodpracované dni, za prvých 100 o 1/12-tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu,
takže u teba
celoročný nárok - 4/12-tiny z tohto celoročného nároku = nárok na dovol. za rok 2009

gapa
20. feb 2009

maja,
tiež nerozumiem, prečo by to to chýbalo po MD? nemyslela si po RD, t.j. ked nastúpiš do zamestnania a dieťa do skôlky?
neviem na základe čoho ti chce/môže zamestnávatel dovolenku preplatiť, no toto nie je v súlade zo Zákonníkom práce. 😨 On podla ZP dovolenku preplatiť môže iba pri ukončení PP !!!!, príp. v určitých prípadoch môže preplatiť na konci roka maxim. 5dní dovolenky, ak má zamestnanec nárok na 25 z predch.kalend.roka a táto dovolenka mu ostala nevyčerpaná.

janka_pn
20. feb 2009

takze som ratala tych cca 13 a pol dna. myslis, ze to vedia aj nase mzdarky ? 🙂))
to potvrdenie chcu odo mna na socialke, potvrdene na matrike, dali mi k tomu aj prislusny formular. takze budem informovat mzdove odelenie. dakujem velmi pekne.

gapa
20. feb 2009

janka,
tak to chceš odo mna vela 😀 , no naše mzdárky (kamarátky) napr. nevedeli, že aj čas MD je čas odpracovaný, som sa s nimi dosť natahovala, už som bola naštvaná

no a o tom potvrdení prosím ta, napíš viac. to ma zaujíma. Napíš presne aký formulár to je a čo v nom píšu, lebo na nete nič také nie je a mamičky sa pýtajú. A čo ti majú potvrdiť na matrike???

janka_pn
21. feb 2009

tak snad sa nebudem musiet hadat aj ja ☹, lebo o nastup na matersku som sa musela !
k tomu formularu: bola som na socialke s tym, ze zijem sama, som slobodna....tak mi tetuska dala formular ( neviem ako sa vola, nemal tusim ziadny specialny nazov, snad len, ze ziadost o predlzenie MD, uz neviem, odovzdala som ho), no a mala som si tam vyplnit meno , priezvisko, adresu, s tym , ze tam bolo uvedene, ze zijem sama, tj. so ziadnou fyzickou osobou podla dakeho zakona, ale uz si ho nepamatam ☹, v jednej domacnosti. to mi mali potom overit na matrike. tak som sla na matriku, druha tetuska mi skontrolovala spravnost uvedenych udajov, dala stempel a ja som to mala naspat priniest na socialku, kam som to aj odniesla. pozreli to, povedali, ze ok, ale ze to"aj tak nikto nekontroluje" neviem ako to mysleli...este tam ale budem volat, lebo som to odovzdavala v inej kancelarii, kedze ta"moja" mala dovolenku. tak si to este skontrolujem, ci je naozaj vsetko ok a ako mam teda dalej postupovat pri prechode na RD.
snadf som to napisala zrozumitelne🙂

ada11
22. feb 2009

chcem sa spýtať, mne končila MD 15.1.09, od 16.1.09 som si čerpala dovolenku a od 27.1 som PN. Nárok na preplatenie dovolenky /32 dní/ asi nemám, ale ak si ju budem čerpať po skončení PN, tak sa asi poškodím, lebo budem mať nižší priemer, však?

janka_pn
22. feb 2009

ada, myslis MD alebo RD, ze ti skoncila? gapa ti lepsie poradi, ale priemery sa rataju z predosleho stvrtroku, si myslim ...

gapa
22. feb 2009

jankapn,
na tej matrike overovali len pravosť podpisov?

ada11
22. feb 2009

mne skončila 15.1. MD, potom som čerpala dovču, ale tú som prerušila PN-kou

gapa
22. feb 2009

ada,
súhlasím s jankou, že dovolenka sa ráta z priemeru z predch.štvrťroku, takže aj dovlenka v 3/09 by mala byť platená rovnako ako v 1/09. Určite ti rátali pravdepodobnú mzdu, no v tom sa nejako zvlášť nevyznám, lebo som sa tiež velmi čudovala, ako mi to platili pred rokom po čerpaní RD.

No mna by zaujímalo, či ti na UPSVaR nebudú robiť problém s vyplatením rodič.príspevku za 1/09... (ak sme už o tom nepísali)..

janka_pn
23. feb 2009

gapa, overovali aj podpis, ved som musela ist osobne a podpisat potom aj ten stempel, ale skor overovali to, ze na danej adrese byvam. to ci tam byva niekto iny neskumala. to som akoze ja prehlasovala, ze byvam na nej sama, cize akoby cestne prehlasenie... a ta na matrike asi aj preto vravela, ze to nikto skumat nebude.

gapa
23. feb 2009

janka,
aha, dík. Takže to overovala aj v ich evidencii? alebo len podla občianskeho preukazu?

ada11
23. feb 2009

gapa, na UPSVaR mi povedali, že ich to nezaujíma, či čerpám dovču alebo maródim, že ak sa starám o dieťa, tak mám nárok na celý RP.

janka_pn
23. feb 2009

gapa, podla obcianskeho. skontrolovala a zapisala to do dakej knihy, dala mi razitko, kde tiez napisala tu moju adresu. nijako to neskumala.

gapa
23. feb 2009

ada,
to naozaj závisí od pracovníkov. Presný opak hovorili myslím inci a počas poberania materského jej ani nevyplatili rodič.príspevok ešte v r.2007 myslím 😒

janka,
tak to je bežný postup pri overení podpisov. Len skúmajú, či sa podpísala osoba uvedená na OP.

ada11
23. feb 2009

prepáčte ale ja som neporozumela tomu, že keď budem maródiť od konca januára napr. do konca mája, či sa mi ten priemer na dovču bude rátať ešte spred maródky, alebo za posledné 3 mesiace, t.j. január-marec, keď som už bola PN, lebo to by som mala nízky priemer na dovolenku, keďže som bola , resp. budem PN aj 4-5 mesiacov.

gapa
23. feb 2009

ada,
presne neviem,ako sa ráta ten priemer, no ak budeš čerpať dovolenku v obd.1-3/09, tak sa ráta z priemru za 10-12/08, ak si namala tuším odpracovaných aspon 21 alebo 22dní, tak sa ráta z pravdepodbobného.
Ak budeš čerpať dovolenku v období 4-6/09, tak sa ráta z priemeru za I.q 2009. Dni PN sa z výpočtu vynímajú! takže samotná PN neovplyvnuje priemer pre dovolenku, to ovplyvnuje skôr počet pracovných dní v danom štvrťroku, ten má vplyv na priem.mzdu.

ada11
23. feb 2009

gapa, ďakujem 🙂

jvo
27. feb 2009

kocky a ako to mam urobit ak si chcem cerpat dovolenku po MD pred nastupom na rodicovsku? potrebujem k tomu dake speci ziadosti?

gapa
27. feb 2009

musí ti kompetentný schváliť čerpanie dovolenky a dohonúť sa na čerpaní rodič.dovolenky až od ukončenia čerpania riadnej dovolenky.

jvo
2. mar 2009

to ze ju cerpat mozem to uz mam potvrdene len by som chcela vediet ci su koli tomu dake velke papierovacky na socialke alebo proste len ziadost o RD dam k inemu dnu ako keby som na nu isla z MD

lenka_66
6. mar 2009

ja by som sa chcela spytat trochu inac.od decembra 2008 som pn(rizikove).termin mam zaciatkom augusta.mam 28 dni dovolenky.z financnej stranky je lepsie ju vybrat pred nastupom na matresku alebo po navrate.ako sa to vypocitava?

gapa
6. mar 2009

jvo,
k tej žiadosti o rodič.príspevok sú rôzne názory. Mamičky tu písali, že niekedy vôbec pracvníčky nezaujíma, že čerpeš dovolenku v zamestnaní. Podla nich vraj nejde o zárobkovú činnosť, tak máš nárok hned od ukončenia MD. No záleží teda aj od pracovníčky. No a samozrejme od presných dátumov. Napr. ak by tvoj poslendý den poberania materského bol dajmetomu 2.12.09 a čerpeš dovolenku do 30.12.09 a teda už 31.12.09 čerpeš RD, tak nárok na rodič.príspevok (v celomesačnej výške, nedelí sa na dni) ti vzniká už za 12/09, lebo si splnila podmienku aspon 1den v mesiaci.

No to, či sa čerpanie dovolenky považuje za zárobkovú činnosť, ti neviem potvrdiť ani vyvrátiť. Som myslela že áno, no podla niektorých mamičiek vraj nie.

Tak isto s papierovačkami do SP je to teraz trechu inak.
Ak si zamestnaná a máš nárok na materské, tak za teba automaticky štát platí počas poberania materského dôch.postenie do SP. Ak chceš aby za teba SP odvádzala do II. poliera, tak musíš poslať do 30dní od nadobudnutia pravoplatnosti rozhdodnutia o materskom oznámenie o sporitelovi časť A do SP, inak ti do II.piliera nebudú odvádzať počas poberania materksého. Po ukončení poberania materského si musíš podať prihlášku do SP s potrebnými prílohami. Ak by si však bola dôchodkovo poistená ako zamestnanec počas čerpania dovolenky, tak si prihlášku nepodáš s dátumom vzniku poistenia odo dna po ukončení poberania materského ale až odo dna po ukončení čerpania dovolenky. Ak chceš súvislé dôch.poistenie, tak treba odniesť prihlášku NAJNESKôR v den, odkedy sa chceš prihlásiť (alebo skôr)

No a potom daj vedieť, ako si dopadla. No aj tak by som si to na tvojom mieste na SP overila.

jvo
8. mar 2009

ahoj gapa dakujem pekne za info, koli tej dovolenke som pisala na urad socialnych veci a rodiny ktory vyplaca rodicovsku a odpisali mi toto:
ODPOVED:

V zmysle zakona o rodicovskom prispevku Vam vznika narok na rodicovsky prispevok
po ukonceni poberania materskeho.
Medzi zakonne podmienky naroku na rodicovsky prispevok okrem inych
patri aj nevykonavanie zarobkovej cinnosti a
zabezpecovanie osobnej a riadnej starostlivosti o dieta rodičom,
ktory je ziadatelom o rodicovsky prispevok.
Ak po skonceni materskej dovolenky budete cerpat u zamestnavatela riadnu dovolenku,
nema to vplyn na vyplatu rodicovskeho prispevku.

Tzn., ak Vam zanikne narok na materske napr. 15.9.2009,
dňa 16.9.2009 mozete poziadat o vyplatu rodicovskeho prispevku.

takze sa zda ze mozem nadviazat hned z MD na rodicovsku bez ohladu na cerpanie dovolenky potom by aj odpadol pripadny problem s tym ze ma mozu vyhodit lebo v podstate uz cerpam rodicovsku aj pocas dovolenky no a ten druhy pilier musim este doriesit, to nadobudnutie pravoplatnosti mi dojde pisomne domov? ako daky vymer na kolko a dokedy mam narok na MD? a ptom do 30 dni mam podat to oznamenie o sporitelovi?

stellka
12. mar 2009

Ahojte dievčatá,
ja by som sa chcela spýtať.... Nastúpila som na MD v novembri 2008 a ostalo mi ešte 8 dni nevyčerpanej dovolenky. Zmluvu som však mala uzavretú len na dobu určitú a pracovný pomer teda skončil 31.12.2008. Je zamestnávateľ povinný preplatiť mi tieto dni do konca roku 2008 alebo kedy najneskor mi ich može preplatiť? .....pochybujem, žeby som mala možnosť túto dovolenku ešte vyčerpať alebo áno? Ďakujem 🙂