Chcem si dať preplatiť dovolenku. Na aký zákon sa odvolať?

tina_
28. jan 2009

Ahojte, dievčatá, potrebujem súrne poradiť:
K 19.1. mi skončila materská a nastupujem na rodičovskú. Pred materskou som mala zo zamestnania cca 19 dni dovolenky, ktoru mi ale zamestnavateľ odmietol vyplatiť, s tym, že si ju mam čerpať medzi materskou a rodičovskou.
To ja však v úmysle nemám, lebo o tie dni sa mi potom kráti rodičovská dovolenka.
Ak by som chcela dovolenku preplatiť, je nejaký zákon na ktorý sa môžem odvolať a podľa ktorého na to mám nárok?
Alebo mi to môže zamestnávateľ odmietnuť?
Ako je to potom? Budem čerpať tu dovolenku po skončeni rodičovskej, alebo mi ju vyplati potom? Do toho zamestnania sa vratit nemienim, teraz vsak vypoved nepodavam.

sssimi
18. mar 2009

Ahojte Kočky! Prosím o radu...
23.6.2008 som nastúpila do novej práce, 10.10.2008 som nastúpila na PN, marodím bez prerušenia až do 6.4, kedy nastupujem na materskú. Viete mi niekto z tohoto vypočítať koľko dní mám nárok na dovolenku? Moooc ďakujem.

gapa
18. mar 2009

sssimi,
za r.2008 nárok na 6/12-tin celoročného nároku (lebo 60dní v r.2008 máš odpracovaných a počas trvania PP máš neodpracovaných dní menej ako 100, t.j. dovolenka sa ti nekráti) t.j. máš nárok na pomernú časť dovolenky za každý "celý" kalend. mesiac trvania PP na 1/12-tinu.

za r.2009 sa mi rátať nechce, treba vyrátať dokedy budeš na MD (predpokladám 28týždnov) a kolko dní máš neodpracovaných tj. od 1.1. do 5.4.09 + od nástupu na RD do 31,12,09 (rátajú sa dni bez sobôt a nediel). Za tieto neodpracované dni sa celoročný nárok kráti, a to za prvých 100dní o 1/12-tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu.

sssimi
19. mar 2009

Gapa moc ďakujem, ale aj tak som z toho debil 😅

zuzzka1
29. sep 2010

Ahojte kočky, potrebujem súrne poradiť - dnes, 29.9. 2010 mi končí materská dovolenka, ostalo mi 40 dní nevyčerpanej dovolenky a zamestnávateľ ma núti si ju vyčerpať medzi materskou a rodičovskou dovolenkou (interný predpis - dovolenku mi nemôžu preplatiť - nie sú financie, pracujem v školstve). Takáto je teda situácia -
poradili mi možnosť ísť 30.9. 2010 na rodičovskú, čo je v piatok, v priebehu októbra sa odhlásiť a čerpať v októbri zvyšnú dovolenku u zamestnávateľa a v priebehu novembra znovu nastúpiť na rodičovskú dovolenku - zvnikol by nárok na čerpanie rodičovského aj by bola splnená požiadavka zamestnávateľa vyčerpať dovolenku do konca kalendárneho roka (pracujem v školstve - nikto mi dovolenku nepreplatí). Tu je kameň úrazu - mám strach či tento scenár: t.j. tento nátup v septembri na rodičovskú, nástup v októbri do práce aj keď len na čerpanie dovolenky, a opätovný návrat v novembri na rodičák neovplyvní výšku rodičovského príspevku a prípadnú plánovanú budúcu materskú? Nevyznám sa v legislatíve, vedel by mi prosím niekto poradiť? Súri to, dnes sa musím rozhodnúť.

zuzzka1
29. sep 2010

🙂

zuzzka1
29. sep 2010

vybehané - s dobrým koncom, dovolenku môžem čerpať až po 🙂

leonka1125
6. okt 2010

Ahojte kočky, ko mi vie poradiť ???? Už mám v tom riadny chaos, dňa 27. 10. 2010 mi končí materská dovolenka, od 28. 10. by som mala nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Dnes som bola v práci a tam som zistila že mám ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2009 a 21 dní za rok 2010, spolu 35 dní.

Je pravda, že tých 14 dní dovolenky za rok 2009 by mi mohlo prepadnúť, ak by som si to nevyčerpala do konca tohto roka , t.j. 2010 ? Zostatkovú dovolenku som si chcela vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky.

Potom som rozmýšľala, že by som si od toho 28. 10. 2010 čerpala zostatkovú dovolenku za rok 2009, napr. niekedy do 27. 11. 2010 a tak by som od 28. 11. 2010 šla na rodičovskú dovolenku.

Za čas čerpania dovolenky - od 28. 10. 2010 do 31. 10. 2010 mám nárok aj na príspevok na staroslivosť o dieťa a potom aj za obdobie čerpania dovolenky od 1. 11. 2010 do 27. 11. 2010 ? (41 eur)

Vie mi niekto poradiť??? už sa v tom vôbec nevyznám....

leonka1125
7. okt 2010

Ahojte maminky , kto mi vie poradiť ???? Už mám v tom riadny chaos, dňa 27. 10. 2010 mi končí materská dovolenka, od 28. 10. by som mala nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Dnes som bola v práci a tam som zistila že mám ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2009 a 21 dní za rok 2010, spolu 35 dní.

Je pravda, že tých 14 dní dovolenky za rok 2009 by mi mohlo prepadnúť, ak by som si to nevyčerpala do konca tohto roka , t.j. 2010 ? Zostatkovú dovolenku som si chcela vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky.

Potom som rozmýšľala, že by som si od toho 28. 10. 2010 čerpala zostatkovú dovolenku za rok 2009, napr. niekedy do 25. 11. 2010 - spolu 21 dní a tak by som od 26. 11. 2010 šla na rodičovskú dovolenku. Po skončení rod. dovolenky by som si vyčerpala tú zvyšnú dovolenku 14dní. Je to takto možné urobiť ?

Za čas čerpania dovolenky - od 28. 10. 2010 do 31. 10. 2010 mám nárok aj na príspevok na staroslivosť o dieťa a potom aj za obdobie čerpania dovolenky od 1. 11. 2010 do 27. 11. 2010 ? (41 eur)

Vie mi niekto poradiť??? už sa v tom vôbec nevyznám....

gapa
8. okt 2010

@leonka1125
dovolenka za rok 2009 ti neprepadne, ked ku koncu roka budeš čerpať rodič.dovolenku. vid.§113 ods.2 ZP. druhá veta.
Ale dovolenku si treba vyčerpať do konca kal.roku, v ktorom nastúpiš do práce.

ak si vyčerpeš dovolenku od 28.10.-27.11., tak za 10/2010 máš nárok, ako píšeš na PnSoD v 41eur., tj. nie na 256eur, ak by si čerpala RD. Asi by som na tvojom mieste nečerpala dovolenku od 28.10., ale napr. ju čerpala až od 3.11.2010. Potom ale treba tak urobiť aj prihlášky a odhlášky v SP (počas čerpania riadnej dovolenky nemôžeš byť dôch.poistencom štátu ako osoba riadne sa star. o dieťa), t.j. budeš v r 2010 dávať 2x prihlášku a 1x odhlášku, ak chceš byť súvisle dôhc.poistená.

leonka1125
8. okt 2010

@gapa ahoj, dík za odpoveď. Dnes som bola na Soc.posťovni, že ako mám postupovať, totiž ja som si prihlášku FO + nejaké potvrdenie o tom dôchodku odniesla ešte koncom septembra, že od 28.10. 2010 nastupujem na rodičovský príspevok a tam mi povedali že si mám dať žiadosť o zmenu dátumu prihlásenia v SP a uviesť presný dátum + potvrdenie od zamestnávateľa o čerpaní dovolenky. Tak teraz neviem že čo je lepšie urobiť, či ísť na tú dovolenku alebo radšej na rodičovský príspevok a dovolenku si vyčerpám po skončení rodičovskej. Z toho dôchodkového poistenia som úplný debil....

leonka1125
8. okt 2010

@gapa aký vplyv by to malo na dôchodkové poistenie ? keď si budem čerpať tú dovolenku, tak som ,, v pracovnom pomere,, tak to platí zamestnávateľ a potom keď sa prihlásim na rodičovskú tak som poistencom štátu. Je to tak ?

A na Soc.poisť. mi povedali, že už si nemusím podávať tú prihlášku že stačí len požiadať o tú zmenu dátumu.

leonka1125
8. okt 2010

@gapa Ahoj, trochu som si to zisťovala, teda chápem to správne ? - ak pôjdem na tú dovolenku od 28.10. do 31. 10. v SP požiadam o zmenu dátumu prihlásenia , prípadne sa odhlásim z poistenia - to sa ešte presne opýtam na pob. SP. Potom od 28. 10. ma zamestnávateľ prihlási ako keby som nastúpila do práce, dovolenku si budem čerpať do 25.11., zamestnávateľ ma potom odhlási a ja sa znovu prihlásim do SP na dôchodkové a požiadam o rodič. príspevok od 26.11., takže za 10/2010 dostanem materskú dávku + mzdu za 2 dni dovolenky + prísp. na starostl. o dieťa 41 Eur - o to si musí požiadať od 28. 10., Za 11/2010 dostanem mzdu za dovolenku + prísp. o starostlivosť o dieťa a od 26. 11. aj rodič. príspevok. Ide mi aj o to, že by som si trochu prilepšila príjem, lebo tá materská je o ničom čo mi vypočítali, nestihla som si dať dobrov.nemoc. poistenie, a plat nebol nič moc. A pred Vianocami sa mi to aj zíde... Len dúfam či rozmýšľam správne...

gapa
8. okt 2010

@leonka1125
myslím, že si to napísala správne,na čo budeš mať nárok. Ak by si začala čerpať riadnu dovolenku až po 1.10.2010, tak by to bolo ešte výhodnejšie. Ale o tom som myslím, už písala. bolo by to viac o 256eur -41eur od štátu. Ale pre čo sa rozhodneš, to už je na tebe.

leonka1125
9. okt 2010

@gapa Ahoj, viem že by to bolo výhodnejšie ako si mi už písala, no neviem či to takto funguje v praxi, v Zák. práce som našla toto : Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Takže ak požiadam o rod. dovolenku na nejakých 5-6 dní, neviem či budú súhlasiť, Skúsim. A na ÚP SV a R. nevieš ako to berú ? Keď najprv prídem požiadať o rodič. dovolenku a potom o tých 5-6 dní sa znova odhlásiť ? Ináč ďakujem veľmi pekne za rady 🙂

gapa
10. okt 2010

@leonka1125
nie je podstatné, či pani na UPSVaR súhlasí alebo nie. Oni do toho nemajú čo hovoriť. Ty máš právo čerpať riadnu dovolenku podla toho ako chceš, ak ti to zamestnávatel odsúhlasí. Rodičovskú dovolenku ti je zamestnávatel povinný poskytnúť podla toho ako požiadaš. A práve to slovíčko "spravidla" vlastne znamená, že obvykle sa tak robí, nehovorí však o tom, že ak si požiadaš o RP v menšom rozsahu ako mesiac, že zamestnávatel má volbu, či ti ju poskytne alebo nie. On ti ju musí poskytnúť podla požiadavky. On skôr môže nesúhlasiť s čerpaním riadnej dovoelnky, nie však s čerpaním rodičovskej.
Už som takúto radu dala jednej mamičke učitelke a v práci ani na UPSVaR nemala žiadny problém. V práci jej proste dali potvrdený jeden papier, kde bolo odkedy dokedy čerpe rodič.dovolenku, odkedy dokedy čerpá riadnu dovolenku a odkedy čerpá riadnu dovolenku. Toto si prefotila pre seba (aby príp. aj v budúcnosti vedela, ako to bolo) a originál dala na UPSVaR. A v prípade, že by boli na upsvar nejaké otázky, tak by im povedala, že proste známa čo sa v tom vyzná, jej to tak poradila. Ale ani sa jej nepýtali.

gapa
10. okt 2010

OPRAVUJEM
v predchádzajúcom príspevku, v druhom odstavci, na konci druhej vety malo byť ... odkedy čerpe "rodičovskú" dovolenku. a nie riadnu.
Lebo ona čerpe rodičovskú, potom riadnu a potom rodičovskú. 🙂

leonka1125
10. okt 2010

@gapa takto to chcem navrhnúť v práci, idem v utorok tam, dúfam že mi nebudú robiť problém, dám vedieť. Ešte raz dík za rady... 🙂

gapa
10. okt 2010

@leonka1125
o tom ako sa prihlásiť na dôch.poistenie som myslím písala (bohužial si nepamätám komu čo píšem a pozerať sa mi späť nechce ) 🙂
Mzdárka bude dávať o pár papierov do SP viac (navyše bude jedna zmena, nahlásenie RD, prerušenie NP z dôvodu RD a potom ukončenie RD a ukončenie prerušenia RD, t.j. 4papiere) ale robí sa to elektronicky. Do ZP tiež to nahlasuje, ale myslím robí sa to za mesiac. Takže nie je to zase až taká veda.

leonka1125
13. okt 2010

@gapa Ahoj, no v práci mi to neprešlo.. takže idem na RP, dovolenku si vyčerpem po skončení RD, majú s tým problém. Škoda. Aj tak dík za info.... 🙂

kwetinka1
18. nov 2010

ahojte, ja v tom mam riadny chaos. chcela by som sa spytat, ci mi pocas materskej dovolenky vznika narok na dovolenku v praci. teoreticky, nastupim na MD 1.1.1011 a budem 28 tyzdnov na materskej, tak mi vznika narok na dovolenku v praci pocas tych 28 tyzdnov?
dakujem

gapa
18. nov 2010

@kwetinka1
velmi záleží na konkrétnych dátumoch a kolko ti v danom kal. roku trval PP, kolko máš odpracovaných dní a kolko neodpracovaných (soboty a nedele sa nerátajú), podla toho sa ráta nárok na dovolenku za daný kal. rok. T.j. nárok na dovolenu za sára za každý kalend. rok samostatne!!

Obdobie MD sa považuje za odpracovaný čas, tak isto ako čerpanie riadnej dovolenky, neodpracované sviatky pripadajúce na prac.týžden ...
Obdobie čerpania rodič. dovolenky sa už považuje za neodpracovaný čas, tak isto ako PN, očr, neplat. volno ...

1) ak v kal. roku je odpracovaných dní aspon 60, tak vznikol nárok na dovolenku za kal. rok (príp. na pomernú časť dovolenky za kal. rok v prípade, že netrvá prac.pomer celý daný kalend. rok)
2) ak neodprcovaných dní v kal. roku počas trvania prac.pomeru je viac ako 100, tak sa dovol. za kalend.rok/pomer. časť dov.za kal.rok kráti o neodprac. čas. Za prvých 100neodpr. dní o 1/12inu a potom za každých dalších celých neodpr. 21dní o dalšiu 1/12tinu.

vid Zákonník práce § 101, 102 a §109 a §144 ods.4

ak odpracuješ v danom kal. roku menej ako 60kal. dní ale viac ako 21, tak máš nárok na dovolenku za odpracovný čas vid § 105 ZP

kwetinka1
18. nov 2010

@gapa dakujem. mala by som nastupit na MD 5.1.2011. Som zamestnana uz 6 niekolko rokov. budem ziadat zarove o predlzenu materku, lebo som slobodna a osamelo zijuca, takze by nemal byt problem, aby som mala materku 37tt. priblizne by mi mala materska koncit 9.11.2011 a mala by som nastupit na RD.
cize za toto obodbie, ked som na MD mne vznikne narok na dovolenku 15 dni?
alebo tym ze MD sa berie ako odpracovany cas, ale ja by som z roku 2011 bola na aj RD (9.11.2011 - 31.12.2011 - cca 35 dni) a bolo by to menej ako 100 dni, tak mam narok na celych 20 dni dovolenky za rok 2011, lebo by sa mi to nekratilo?
Kedy si potom mozem vycerat ten dovolenku, na ktoru mi vznikne narok?
mozem este pred zacatim MD teda od 2.1. - 4.1.2011 ako nastupim na MD?
ak si tych 15 dni (alebo ta cast ktora mi prislucha) nevycerpam v roku 2011 a planujem opat nastupit do prace 1.2.2012 (teda po roku) presuva sa mi tychto 15 dni (alebo ta cast ktora mi prislucha) do noveho roku, teda 2012 a mozem ich cerpat?

nerozumiem tomu poriadne, lebo nasa mzdarka ma tu vykruca ako male dieta a dokonca mi tvrdi, ze nemam narok na dovolenku pocas MD.

elise
20. nov 2010

@kwetinka1 za MD vzniká nárok na dovolenku je to v práci ako riadny výkon práce. za RD sa dovolenka kráti.
dovolenka sa môže preniesť až do 3 rokov veku dieťatka ako dovrši 3 roky od druheho dna máš právo čerpať si prenesenu dovolenku. ak pred nástupom na matersku nemáš šte vyčerpanu staru dovolenku môže sa ti preniesť a pripočítať k novej. 😉

adinkag
26. jan 2011

ahojte mam odpracovane vyse 3 apol roka a som na tpp,v aprili nastupujem na matersku dovolenku chcem sa opytat ci mam narok na vyplatenie nevycerpanej dovolenky z roku 2010???

adulenka
12. feb 2011

ahojte poprosim vas,viete mi niekto poradit?13.10.2010 som nastupila do zamestnania kde som robila aj pred materskou mala som 33 dni dovolenky len mi ju nechceli preplatit ze si ju musim vycerpat do konca buduceho roka 2011 tak som si zacala cerpat v januari dovolenku mala som 9 dni a dnes ma zarazilo ked som dostala pasku a zostatok dovolenky je 19,5 a vlastne uz som tam mala mat zaratanu aj novu dovolenku 25 dni,je mozne aby mi prepadla dovolenka?

gapa
12. feb 2011

@adulenka
ak si nastúpila do práce 13.10.2010, tak bolo treba dovolenku z rokov 2009, 8,7,... vyčerpať do konca roku 2010. Len dovolenka z roku 2010 sa ti do roku 2011 prenáša. T.j. je podstatné kolko si si do 31.12.2010 vyčerpala a kolko z tých 33dní bola dovolenka za rok 2010.

adulenka
12. feb 2011

v roku 2010 som si cerpala 4 dni a zostatok v decembrovej vyplate som mala 33 dni dovolenky,

mima1
19. mar 2011

ahojte. potrebujem radu. som zamestnana vo firme na dobu neucitu s tym ze 22.augusta mam termin porodu. cca na matersku by som odchadzala jun? jul? chcem vediet na kolko dovolenky mam narok? neda sa to vypocitat?
uctovnicka mi napisala toto
Dovolenka sa kráti za prvých 100 zameškaných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní rovnako o 1/12. len dako tomu nerozumiem. viete poradit??? dakujem 🙂

mima1
19. mar 2011

@gapa mozno ty by si vedela odpovedat na moju otazku pozeram ze sa dost vyznas. za kazdu radu dakujem 🙂

gapa
19. mar 2011

@mima1
ak máš PTp 22.8.2011 a na md nastúpiš 6týž. pred PTP a nie si osamelá a ani nečakáš dvoj či trodičky, čo znamená budeš poberať materské a čerpať materskú dovolenku 34týž., tak
nástup na MD 11.7.2011 a ukončenie 4.3.2012.

Neviem, či si bola pn tento rok. Ak áno, je podstatné, či pn + príp. očr, neplat. volno, či predchádzajúca rodič.dovolenka trvali v r.2011 do nástupu na MD viac ako 100dní (soboty a nedele sa do toho nerátajú). Dni čerpania matersk. dovolenky sa považujú za výkon práce = za odpracovaný čas vid Zákonník práce § 144 ods.4 a to presne tak ako napr. dni čerpania dovolenky.

Ak si teda v r.2011 nemala neodpr. dní ani 100 a tvoj prac.pomer nekončí, tak máš nárok na dovolenku za kalend. rok bez krátenia!!! A aj za rok 2012 ti vznikne nárk na dovoleku. Vzhladom n ato, že v r.2012 budeš mať odpracovaných dní(teda dní MD) menej ako 60 (nerátajú sa sob. a nedele), tak ti vznikne nárok na dovoleku za odpracovné dni a predpokladám, že dní budeš mať aspon 42 (ak ti MD skončí 4.3.2012), takže vo výške 2/12tin z celoročného nároku. Samozrejme, ak by sa menil zákon, tak by to mohlo byť v r 2012 inak.